14 lipca 2016

Oglądamy filmy


                             
                          Żywe trupy          W tym świecie zabijasz  i umierasz…. albo umierasz i zabijasz.
                                                                               (The Walking Dead)


Moje zamiłowanie do oglądania seriali  trwa  od czterech lat. Zaczęło się od tego, że moi znajomi dyskutowali na ten temat,  a ja jako jedyny nie miałem nic do powiedzenia. Postanowiłem więc zacząć je oglądać i mogę śmiało stwierdzić, że była to bardzo dobra decyzja. Seriale nie tylko dostarczają rozrywki, ale większość z nich przekazuje oglądającym wiele cennych wartości. Jednym z pierwszych, który  zapamiętałem na długo,  był serial The Walking Dead. Postacie w nim ukazane i sposoby ich zachowania można traktować  jako swego rodzaju wzorce. Pokazują upór w dążeniu do celu, zaradność, odwagę, a także to, żeby nigdy się nie poddawać. I właśnie ten serial chciałbym dzisiaj przedstawić.

The Walking Dead to amerykański serial powstający od 2010 roku. Jego twórcą jest Frank Darabont, który  reżyserował  takie filmy, jak:  Skazani na Shawshank, Zielona Mila oraz Terminator. Serial jest oparty na bestsellerowym komiksie Roberta Kirkmana noszącym ten sam tytuł. Fabuła opowiada o zabójczym wirusie, wskutek którego większość populacji ludzkiej zmienia się w krwiożercze zombie. Były policjant Rick Grimes wraz ze swoją rodziną i grupką ocalałych podróżuje po kraju w poszukiwaniu schronienia.  Na swojej drodze napotykają nie tylko żywe trupy, lecz także  wrogich  ludzi.

Pod wpływem codziennego  zmagania  z zagrożeniem oraz śmiercią  z wielu osób wychodzi to, co najgorsze, popychając ich do okrutnych czynów.  W trakcie  podróży Rick i jego grupa  zaczynają  dostrzegać, że największym zagrożeniem wcale nie są przemierzające świat  zombie, lecz ludzie, którzy  za wszelką cenę próbują przetrwać, nie zważając na innych. Serial skupia się nie tylko na walce  ocalałych  z zombie i ludzi. Przez większość czasu widz może obserwować,  jak zmienia się zachowanie ludzi i jak apokalipsa wpłynęła na ich myślenie. Ważnym elementem każdego odcinka jest również ukazywanie sytuacji wewnątrz grupy oraz relacji między ocalałymi. 
W postać Rick’a wciela się Andrew Lincoln, który za rolę w The Walking Dead otrzymał 2 nagrody: statuetkę Saturn dla najlepszego aktora w serialu telewizyjnym w 2015 roku oraz Kryształową Statuetkę dla ulubionego  antybohatera telewizyjnego. Na uwagę zasługuje również Melissa McBride, która aż dwukrotnie otrzymała nagrodę Saturna dla najlepszej aktorki drugoplanowej w  serialu telewizyjnym.
Innymi interesującymi aktorami są Steven Yeun grający Glenn’a oraz Norman Reedus, który wciela się w postać Daryl’a. Obaj są drugoplanowymi postaciami,  które należą do grupy Rick’a  samego początku, jednak widać wyraźnie, że w serialu odgrywają znaczącą rolę i są nie mniej ważni niż sam Rick.

Jeżeli natomiast chodzi o osoby zajmujące się produkcją serialu, to moim zdaniem należy wyróżnić Bear’a McCreary’ego, czyli osobę odpowiedzialną za muzykę, ponieważ ta jest znakomita. Sam przez 6 lat produkcji otrzymał w sumie 21 nagród, między innymi za najlepszy serial dramatyczny, najlepszą charakteryzację w serialu, czy też najlepszy montaż dźwięku.

The Walkind Dead niezmiennie od kilku lat zbiera znakomite recenzje. Zarówno wśród krytyków filmowych, jak i wśród oglądających. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Z sezonu na sezon oglądalność wzrasta i obecnie utrzymuje się poziomie kilkunastu milionów widzów na każdy odcinek. Jeżeli więc zastanawialiście się,  jak może wyglądać świat po apokalipsie zombie, to dobrze trafiliście. Obecnie emitowany jest już 6 sezon serialu, który można oglądać na kanale Fox, a kontynuacja nastąpi już 14 lutego tego roku.

Piotr
 
Grafika:
http://wallpaperstock.net/the-walking-dead-season-4_wallpapers_39040_1280x1024.jpg
http://images.amcnetworks.com/blogs.amctv.com/wp-content/uploads/2014/09/The-Walking-Dead-Season-5-Key-Art-560x330.jpg
http://images.amcnetworks.com/blogs.amctv.com/wp-content/uploads/2014/11/the-walking-dead-episode-506-carol-mcbride-560.jpg

11 komentarzy:

 1. Dużo słyszałam o tym serialu. Ja jednak nie lubię seriali o takiej tematyce, ale miliony osób na całym świecie nie mogą się mylić co do tej produkcji. Może kiedyś zobaczę chociaż jeden odcinek...

  OdpowiedzUsuń
 2. Moi znajomi są zafascynowani tym serialem, ja jednak po obejrzeniu kilku odcinków stwierdziłam, że to nie dla mnie. Każdy ma swój gust. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Ja również nie jestem fanem tego serialu. Polecam ,,Świat bez końca" Folleta oraz ,,Grę o Tron" Martina.

   Usuń
 3. Miałam kilka podejśc do oglądania różnego typu seriali. Niestety, to chyba nie dla mnie - zawsze zapominałam o emisji odcinków, jeśli był to serial emitowany w telewizji, a oglądanie z komputera jest nużące. W dodatku tematyka zombie nie jest najprzyjemniejsza. Mimo to, jeśli chodzi o same seriale, jest to kopalnia psychologicznej wiedzy. Widz może obserwowac zachodzące zmiany w relacjach między ludźmi, reakcje, różne typy osobowości. To sprawia, że czasem przysiadam z mamą na kanapie i oglądam pojedyncze odcinki, taka obserwacja to przyjemne i pożyteczne zajęcie.

  OdpowiedzUsuń
 4. The Walking Dead jest świetnie nakręconym serialem, bardzo lubię filmy o takiej tematyce, a ten serial jest jednym z lepszych. Gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielokrotnie próbowałam oglądać ten serial, jednak zbyt duża ilość krwi, a także bardzo dobra charakteryzacja postaci zombie za każdym razem "zmuszała" mnie do wyłączenia serialu. Widząc jednak jak wiele pozytywnych ocen i nagród zbiera ta produkcja przekonam się może po raz kolejny, by obejrzeć chociaż jeden odcinek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię tego typu filmów, ponieważ ukazują drastyczne sceny z dużą ilością krwi.Dla miłośników horrorów to wspaniały film ,lecz nie dla mnie. Serial "The Walking Dead" nie przykuł mojej uwagi.Każdy ma inne upodobania.

  OdpowiedzUsuń
 7. The Walking Dead to świetny serial i jest godny polecenia. Osobiście jestem miłośniczką seriali i śledzę losy bohaterów The Walking Dead.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomimo, że post jest naprawdę ciekawy, serial mnie nie przekonuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Apokalipsa zombie jest przereklamowana. Przez tak długi czas wszystkie mięśnie i ścięgna powinny już dawno się rozłożyć, zamieniając zombie w nieruchome, niegroźne kupki kości i resztek tkanki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o tym serialu kilka razy od znajomych. Post bardzo mnie zaciekawił. Może w wolnej chwili obejrzę kilka odcinków.

  OdpowiedzUsuń