27 sierpnia 2015

Przeczytane, przemyślane, skomentowane                  Pies też człowiek


          Pies jest jedyną istotą na świecie,  
która bardziej  kocha  ciebie  niż samego siebie.
   (John  Billings)  
 
                
Tytuł postu jest powtórzeniem tytułu książki Michała Pręgowskiego i Justyny Włodarczyk. To publikacja uwrażliwiająca  i uświadamiająca „człowieczeństwo” psa w kontekście podmiotowości. Jeśli wszyscy właściciele psów to zrozumieją, może wtedy pies będzie cieszył się takim szacunkiem  w Polsce, jaki posiada w Anglii. Wtedy nie będą potrzebne schroniska, znikną łańcuchy przy budach, a wyrzucane psy do lasów, bite, głodzone i ciągnięte za samochodem, odejdą do niechlubnej przeszłości.

Pierwszymi psami były wilczęta – najprawdopodobniej słabsze osobniki z miotów. Żyjące w Eurazji szare wilki, posiadały takie samo DNA jak każdy badany pies. Zdaniem naukowców, pies jest pierwszym udomowionym zwierzęciem. Nigdy się nie dowiemy, w jaki sposób to się stało. Coraz więcej naukowców uważa, że to pies oswoił człowieka. Uznał go  za członka stada, który  pełnił rolę stróża i opiekuna. Pierwsze psy przejawiały wszystkie wilcze cechy, które przenosiły  na ludzi. Traktowały ich jak członków swojej watahy, darząc ich lojalnością, miłością i przywiązaniem. Wilcze instynkty  i umiejętności okazały się bardzo przydatne – stały się ludziom niezbędne. Każdy czworonóg stawiał na pierwszym miejscu interes stada - walczył za nie i ginął  – jeżeli nastąpiła taka potrzeba, a codziennością przecież była walka  o przeżycie.
Wielu ludzi starało się poznać naturę psów i się z nimi zaprzyjaźnić. Jednym z nich był  autor książki  Żyjący z wilkami -  Shaun Ellis. W dzieciństwie bał się wilków. Wszystko się zmieniło, gdy  dwa lata spędził w lasach Dakoty Północnej.  Dołączył  do watahy żyjących na wolności wilków.  Zanim mu się to udało, przez rok uczył się żyć jak zwierzę: nie rozmawiał  z ludźmi,  łowił, zdobywał pożywienie, które następnie jadł na surowo.  Został uznany przez zwierzęta za swojego. Przez kolejny rok był członkiem stada, wprawdzie postawionym najniżej  w hierarchii, ale miał możliwość obserwowania codziennego życia tych drapieżników z bliska. Poznawał ich zwyczaje, więzi społeczne, sposoby polowania i rytuały godowe oraz język. Spał  na ziemi, bez zmiany ubrania, bez kąpieli, jadł  surowe mięso, czasami wręcz padlinę, pozwalał  na lizanie i gryzienie przez wilki.
Kolejnym przykładem związku człowieka ze zwierzęciem jest Mark Rowlands, autor książki Filozof i wilk. Wilk  Brenin towarzyszył mu wszędzie: na wykładach, na meczach rugby, podczas biegania. Wędrował z nim do Irlandii, do Londynu i na południe Francji. Aż do śmierci Bernina. Relacja z niezwykłym towarzyszem ostatecznie nadała kształt życiu i myśleniu Marka Rowlandsa, zmieniając jego podejście - zarówno osobiste, jak i filozoficzne - do miłości, szczęścia, natury i śmierci. Po śmierci czworonożnego przyjaciela napisał : Nauczył mnie czegoś, czego moja przedłużona oficjalna edukacja nie mogła mnie nauczyć i nie nauczyła. 
Lekarz weterynarii Dorota Sumińska uważa, że psy mają niezwykły wpływ na człowieka w każdym wieku. Wspomagają harmonijny rozwój dzieci, pomagają w budowaniu relacji, nie tylko ze zwierzętami. Wiele osób mówi, że psy to brudne zwierzęta,  a tymczasem psi język ma właściwości odkażające i lecznicze. Wielu naukowców mówi, że dzieci mające kontakt z psami wcale nie chorują częściej, a pedagodzy  i psychologowie twierdzą, że lepiej odnajdują się w społeczeństwie. Mówi się, że w rodzinach, gdzie znajduje się pies, więź emocjonalna jest silniejsza.

Jean Rolin, francuski dziennikarz - antropolog w bestsellerze  I ktoś rzucił na niego zdechłego psa ukazuje, że los psów, zwłaszcza bezdomnych, odzwierciedla społeczeństwo. Tam, gdzie jest więcej bezdomnych psów, tam jest zachwiany ład społeczny. Trafnie zauważa profesor Magdalena Środa : Zwolennicy praw zwierząt często mówią, że stosunek ludzi do zwierząt odzwierciedla poziom naszej cywilizacji. Jean Rolin daje dowody na coś więcej: stosunek do zwierząt, zwłaszcza psów, stworzonych przez człowieka i dla człowieka, odzwierciedla stopień spójności wspólnoty, jej harmonię, wewnętrzny pokój lub przeciwnie – rozpad struktur  i więzi. Reporter -  Jacek Hugo - Bader ukazuje życie bezdomnych psów w Moskwie. Pokazuje brutalną prawdę o władzy totalitarnej manifestującej  siłę  i zabijającej bezdomne psy. Jean Rolin podejmuje  temat - feral dogs. Przymiotnik feral oznacza po angielsku - zdziczały. W języku polskim  f e r a l n y  oznacza  pechowy i nieszczęśliwy, zwłaszcza gdy odnosi się do psa wyrzuconego  poza granice cywilizacji, pozbawionego  ludzkiej opieki.
Olga Tokarczuk recenzując książkę I ktoś porzucił zdechłego psa, wspomina rodzinną historię. W mojej rodzinie istnieje taka opowieść: Dziadkowie mieli psa, dużego, mocnego i tego dnia na początku 1946 roku, kiedy mieli opuszczać swoje domy z niewielką częścią dobytku, nie pozwolono im zabrać go do pociągu, który miał zawieźć ich na ziemie zachodnie. Tylko to zdarzenie z całej repatriacji zapamiętał mój ojciec, wtedy dziesięcioletni. Rozpacz po utracie psa. Pies został  na straży opuszczonego domu, porzucony, stając się w naszej wspólnej pamięci  z roku na rok coraz bardziej zmitologizowaną i bolesną figurą, w której zlały się  ze sobą w jedno poczucie winy, gniew i bezradność.

Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują miłości i opieki, tak   jak  my   sami.   Gorąco polecam obejrzenie wzruszającego filmu    (opartego na prawdziwych wydarzeniach)  o przywiązaniu człowieka i psa - Mój przyjaciel Hachiko. (powyżej zdjęcie z filmu).

Agnieszka B.

Grafika:
http://poznajsen.pl/wp-content/uploads/2013/01/pies.jpg?w=640
https://i2.wp.com/s0.wat.fr/f/3lj8n_480x270_1jauus.jpg
http://aruart.blox.pl/resource/markrowlandsandbrenin.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-rP4TL-P0tjk/Vdn01fkDHmI/AAAAAAAAEXM/WZwmyi0t9JM/s1600/pies%2B4.png
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTrpKU-8fx4XEWuBjNluXiDk3lNCpBYDIYJw-yBIRzY3wweVH_HiA

27 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post! Moim zdaniem psy, to najwspanialsze zwierzęta, które potrafią okazać człowiekowi dużo miłości, są niezawodnymi przyjaciółmi ;) Zawsze znajdą dla nas czas, wysłuchają nas bez zbędnych komentarzy. Sama posiadam czworonoga, czasem jest nieznośny, ale kocham go ponad wszystko. Nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy znęcają się nad psiakami..nie wiem nawet, czy można nazwać ich ludźmi, czy bestiami bez serca, ale wiem jedno, jeśli widzimy, że jakiemuś psu ( czy innemu zwierzęciu) dzieję się krzywda,REAGUJMY!;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pies to wspaniały przyjaciel dla człowieka, który jest zawsze wierny i przywiązany do swojego właściciela. Bardzo lubię zwierzęta, obserwowanie ich zachowań jest ciekawe. Moja babcia ma suczkę, która się do niej bardzo przywiązała, nie odchodzi od niej na krok, a jak babcia wyjeżdża gdzieś na dłużej to suczka czeka pod drzwiami, jest bardzo smutna. To niesamowite jak bardzo zwierzę potrafi przywiązać się do człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie miałam psa, więc ciężko jest mi zrozumieć to o czym piszesz. Ale staram się i wierzę że to możliwe. Również patrząc na otaczających mnie ludzi mogę stwierdzić ze psiaki to świetni przyjaciele. Bardzo przykre jest dla mnie to co niektórzy ludzi robią tym zwierzętom. Powinniśmy reagować jak tylko się da i do tego nie dopuszczać. Bardzo interesujący post :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały post !

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo kocham psy! Są uważane za najlepszego przyjaciela człowieka. Kiedy człowiek płacze, psy odbierają płacz swojego właściciela jako wycie innego psa, dlatego zawsze przychodzą do swojego pana i na swój sposób starają się go pocieszyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. To naprawdę wspaniałe zwierzę! Wyczytałam o nim m.in. to, że:
  psa identyfikuje się za pomocą odcisków nosa, milion amerykańskich psów zostało spadkobiercami fortun swoich zmarłych właścicieli, psom nie wolno jeść czekolady, ponieważ zawiera toksyczną dla nich teobrominę, która może spowodować silne zatrucia, psy myślą na poziomie dwuletniego dziecka i mogą się uczyć. Im mądrzejsza rasa, tym więcej komend może zapamiętać.

  Pies ma coś takiego w sobie, że od razu robi się weselej! Posiadanie takiego pupila na pewno poprawia nastrój, ale też jest odpowiedzialne. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza w czasach kiedy trudno o prawdziwego przyjaciela :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Żałuję, że nie mam już psa. Całe dzieciństwo spędziłam na podwórku bawiąc się z Sabą- psem moich dziadków. Rodzice opowiadali mi, że pies ten był tak mądry, że nie bali się mnie z nim zostawić samej (około 2-3-letniej) na podwórku. Saba była moją "nianią"! To ona mnie zabawiała, kołysała kołyską, w której leżałam, pomagała wstawać i uczyła mnie chodzić! To niesamowite i tak nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe. Pamiętam jak Saba zachorowała i została uśpiona, a ja myślałam, że to była moja wina, bo za bardzo ją męczyłam tymi zabawami. Od śmierci Saby nie mieliśmy już innego psa, ale myślę, że gdy już będę miała własny dom, nie może w nim zabraknąć tak wspaniałego pupila.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. W miarę upływu czasu zżywa się ze swoim właścicielem do tego stopnia, że nie odstępuje go nawet na krok. Potrafi wyczuć jego nastrój: gdy człowiek jest smutny- czworonożny przyjaciel próbuje go pocieszyć, gdy jest radosny- cieszy się razem z nim. W przeciwieństwie do ludzi, nigdy nie zostawia swojego właściciela. Niezrozumiałe jest dla mnie to, że niektórzy ludzie potrafią od tak wyrzucić swojego kudłatego przyjaciela: bo się znudził, bo już go nie chcą, a pies jest przecież członkiem rodziny....

  OdpowiedzUsuń
 9. +niezapowiedziana1 września 2015 10:25

  Pies to cudowne zwierzę. Kocha swojego właściciela bezwarunkowo, a także broni go w czasie zagrożenia. Nie bez powodu jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka, ale jak wiadomo człowiek nie zawsze odpłaca mu się tym samym.

  OdpowiedzUsuń
 10. Psy są świetne. Lubię bawić się z psem mojego najlepszego przyjaciela. Sam niestety nie mam psa, a bardzo chciałbym mieć.Uważam ,że jest to dosyć duża odpowiedzialność.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele ludzi mówi: pies jest super, pies jest świetny, pies jest ładny... Niestety (albo stety) wiąże się to też z obowiązkami i odpowiedzialnością. Należy o tym pamiętać.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że człowiek do żadnego innego zwierzęcia nie odczuwa takiego przywiązania i poczucia więzi, jak właśnie do psa.
  Miałam okazję obejrzeć wspomniany w poście film i muszę stwierdzić, że poprostu nie da się na nim nie płakać. Gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Prawdziwa, utorowana więź z psem jest czymś wspaniałym. Dobrze to ukazuje wspomniany w tekście film - "Mój przyjaciel Hachiko". Nie wszyscy potrafią to dostrzec, a konsekwencją tego są rożnego rodzaju przykrości (m.in. pozbywanie się psa). Warto pamiętać, że uraz psychiczny wrażliwego psa może skutkować śmiercią, tak samo jak po wyrządzonej mu krzywdzie fizycznej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pies to wspaniałe zwierzę. Zawsze wierne i kochające swojego właściciela. Potrafi pocieszyć, a niekiedy nawet obronić człowieka. Chodź niewiele mu potrzeba,to daje on niesamowitą radość. Sam posiadam owczarka niemieckiego i wiem jakie to świetne uczucie mieć psa. Świetny post.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam psa od 7 lat i teraz nie wyobrażam sobie życia bez czworonoga. Zasmuca mnie to, w jaki sposób potraktowali ją jej poprzedni właściciele. Wyrzucili za płot do lasu, a gdy pewna pani ją przygarnęła zgłosili się po nią. Niestety po dwuch tygodniach oddali ją, gdyż według nich pies był zbyt radosny.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla większości z nas pies kojarzy się pewnie z czworonogiem pilnującym domu. Według mnie, jest to najbardziej ufające człowiekowi stworzenie. Niestety to zaufanie bywa naderwane, co bardzo źle wpływa na psychikę tego zwierzęcia. Warto również wspomnieć, że psy tresowane są również tak, aby pomagać ludziom niewidomym, czy dzieciom z różnymi wadami genetycznymi. Polecę również film który obejrzałem w kinie kilka lat temu pt ,,Lssie" na podstawie powieści Erica Knighta ,,Lessie,wróć!''.

  OdpowiedzUsuń
 17. Psy są bardzo madrymi ,wiernymi i przyjaznymi stworzeniami. Często przywiązują się do człowieka.Choć uważam że także człowiek buduje z nim głębokie więzi.Jeśli decydujemy się na przygarniecie psa powinniśmy być świadomi odpowiedzialnosci wynikajacej z tego czynu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uważam, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zawsze jest wierny i posłuszny właścicielowi. Potrzebuje on tylko odrobiny miłości.

  OdpowiedzUsuń
 19. Psy to bardzo mądre stworzenia, które nie wymagają od nas wiele wręcz potrzebne minimum a potrafią obdarzyć ludzi ogromnymi pokładami ufnej miłości. Czasem wydaje się że są wręcz bardziej ludzkie od ludzi. Matki zawsze z poświęceniem wychowują swoje młode i są gotowe oddać życie w ich obronie, nigdy nie porzucą ich i nie wyrzucą na śmietnik. Bronią swojego stada a nie biernie obserwują jak inne psy zagryzają mu kompana. Pies, który zazna od nas dobra odda nam je podwójnie, zwierze to potrafi być bardzo wdzięczne. A przy tym są tak wesołymi istotami, że powinniśmy się uczyć od nich tej prostej radości ze zdobytego patyka. Bo przecież najlepsze wspomnienie z dzieciństwa to to gdy zasypialiśmy wieczorami na naszym ogromnym, bezpiecznym psie podczas oglądania bajek. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo interesujący post. Sam mam psa i jest dla mnie bardzo dobrym przyjacielem. Moim zdaniem Ci, którzy źle traktują swoje czworonogi powinni być surowo karani. Pies potrawi nauczyć nas odpowiedzialnosci. Bardzo często poprawia mi humor, gdy jestem smutny. Mieć takiego przyjaciela to coś pięknego.

  OdpowiedzUsuń
 21. Pies jest istotą czującą, ludzie powinni o tym pamiętać, zanim porzucą swojego czworonoga w pobliskim rowie.
  Tak jak napisał autor-psy potrzebują opieki i miłości. To nie jest zabawka dla dziecka.
  Jeśli chcemy żeby pies był naszym przyjacielem, musimy go tak traktować.

  OdpowiedzUsuń
 22. Psy to bardzo mądre i kochane stworzenia. U mojej babci na wsi są dwa. Zawsze, gdy tam jadę witają mnie od przy furtce. Kręcą się, merdają ogonkami, przynoszą w zębach piłkę. Na ich widok pojawia się uśmiech na twarzy. Ludzie, którzy źle traktują zwierzęta powinni być bardzo surowo karani. Zamiast wywozić psy do lasu, niech oddadzą je do schroniska. Na pewno znajdzie się ktoś, kto stworzy im nowy dom.

  OdpowiedzUsuń
 23. Z pewnością każdy kto przeczytał ten post zgodzi się z stwierdzeniem że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.Pokusił bym się o stwierdzenie że przyjaciel jakim jest pies jest czasem lepszy od człowieka.Swojemu pupilowi można się wygrać,wyżalić i gdy czasem to robie to czuje że pies mnie rozumie.Gdyby tylko umiały mówić..........

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawe, że dzikie zwierzęta mogą przyjąć do swego stada człowieka i uznawać go za jednego z nich. Niewyobrażalne jest też to jak wiele ludzi traktuje psy nieraz brutalnie za to, że biedne zwierze chciało tylko okazać trochę swojej miłości.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciekawy post, według mnie pies powinien być traktowany jak człowiek, on też ma swoje uczucia. Nie jest zabawką która w momencie popsucia odsyłana jest do reperacji na gwarancję. Wiele ludzi traktuje je jak roboty, lecz nie umieją postawić się w ich sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zwierzęta są wspaniałe, kochają miłością bezwarunkową i szczerą.
  Nigdy nie zrozumiem ludzi znęcających się nad psami czy kotami.
  Świetnym dowodem na wspaniałość zwierząt jest przykład psa który po śmierci swojego pana ciągle leżał przy jego grobie, aż sam umarł, nie był w stanie żyć bez swojego przyjaciela.

  OdpowiedzUsuń
 27. Powiedzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka jest prawdziwe. Można wymienić wiele sytuacji, historii, które to potwierdzą.

  OdpowiedzUsuń