23 czerwca 2015

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

        

                Lekcja  zmęczenia                                      Skąd to zmęczenie w nas każdego rana
                                        Jakby każda noc była  nieprzespana.
                                                                                             (Ernest Bryll)

    
Miliony ludzi cierpią na zmęczenie chroniczne, padają z wyczerpania.  A wszystko dlatego, że zlekceważyli poczucie, że czegoś mają dość – pisze w „Charakterach” Paulina Pająk. Czym jest zmęczenie? Jakie są jego przyczyny i skutki? Na jakie rodzaje się je dzieli?

Rozróżnia się zmęczenie psychiczne i fizyczne. To drugie spowodowane jest intensywną pracą mięśni, czego następstwem jest przejściowe zmniejszenie sprawności ruchowej organizmu. Pierwsze zaś odbierane jest jako poczucie przytłoczenia sprawami, które wywołują niepokój czy stres. Jest to pojęcie potoczne. W psychologii nie jest ono dokładnie określone. Obecnie jednak powoli się to zmienia. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż pojawia się coraz więcej śmiertelnych przypadków zmęczenia psychicznego. Za przykład może mi posłużyć Mita Diran z Indonezji, która zmarła w ubiegłym roku, mając 24 lata. Przyczyną śmierci było przemęczenie: 30 godzin pracy, zupełny brak snu i zabijanie złego samopoczucia napojami energetycznymi. Jak widać, trzeba czasem sobie pofolgować i na chwilę przystanąć, by odpocząć.   

Badania wskazują, że ilość światła dziennego ma znaczny wpływ na nasz rytm biologiczny. Dlatego, gdy dociera do nas za mało światła w dzień lub zbyt dużo światła w nocy, melatonina odpowiadająca za regulację rytmu snu i czuwania ulega zaburzeniom. Skutkiem tego może być bezsenność i zmęczenie odczuwane w ciągu dnia, a także zimowa depresja dopadająca ludzi na przełomie roku, którą na szczęście można leczyć przy pomocy fototerapii (naświetleń). Prof. Joseph Buckhalt uważa,  przynajmniej na godzinę przed snem należy unikać telewizji, gier wideo, komputerów czy smartfonów. Takie działanie jest niezbędne do łatwiejszego zaśnięcia, ponieważ światło płynące z ekranów hamuje wydzielanie potrzebnej nam w nocy melatoniny. Lepiej jest więc przed snem czytać książkę, niż oglądać film.

Nie uważajmy się – my, uczniowie – za najbardziej poszkodowanych. Szkolne trudności to pikuś. W największym stopniu narażone na zmęczenie i stres jest sandwich generation – pokolenie, do którego należą osoby opiekujące się niedomagającymi rodzicami i dorastającymi dziećmi. Takich ludzi nierzadko dotykają problemy finansowe, brak czasu, natężenie obowiązków, przemęczenie i ciągłe zestresowanie. Często nie radzą sobie z  jednoczesnym niesieniem pomocy dzieciom i starzejącym się rodzicom.

Czym jest CFS? Według Światowego Stowarzyszenia Pacjentów z Zespołem Chronicznego Zmęczenia na tę chorobę cywilizacyjną może cierpieć aż 17 mln osób. Jest to przewlekłe zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i śnie oraz trwa ponad pół roku. Cechuje się sennością, wycieńczeniem fizycznym i problemami z koncentracją. Na razie nie wynaleziono leku, który mógłby zwalczyć te dolegliwości całkowicie. W leczeniu stosuje się psychoterapię, terapię stopniowej adaptacji i terapię poprzez akceptację i zaangażowanie, które pomagają normalnie żyć chorym na CFS.

Często skutkiem życia w ciągłym stresie może być nadwaga. Podczas stresujących sytuacji wątroba produkuje więcej glukozy, aby zapewnić mięśniom energię, co może sprzyjać powstawaniu cukrzycy i otyłości.  W stresie obciążone jest również serce, które wtedy bije szybciej.  To może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Stresowi towarzyszy także częsty ból głowy i migrena.
Co zrobić, by radzić sobie z codziennymi trudnościami i uczuciem zmęczenia? Na początku musimy ustalić, co tak naprawdę nas męczy. Dr Jarczewska – Gerc radzi, by podzielić się z kimś bliskim naszymi problemami. Jak mówi: Sama opowieść o tym, co dla nas trudne, sprawi, że poczujemy się lepiej. Potem musimy popracować  nad zmianami w naszym życiu. Jeśli możemy, powinniśmy rozwiązać nasz problem. Niestety, czasem nie jest to takie proste. Każdy uczeń z pewnością jest zmęczony codzienną nauką, nie może jednak rzucić szkoły i przestać się kształcić. Może za to ułożyć plan dnia, podzielić obowiązki na mniej i bardziej ważne, wygospodarować sobie czas na odpoczynek. Warto też czasami skorzystać z kilkuminutowej pracy terapeutycznej z wyobraźnią – wizualizacji. Polega ona na ustaleniu równego rytmu wdechów i wydechów oraz wyobrażeniu sobie dowolnego miejsca,  które kojarzy nam się z błogim spokojem i szczęściem. Według mnie, to  brzmi zachęcająco. Spróbujmy więc – połóżmy się, zamknijmy oczy i marzmy! 

Doris

Grafika:
http://4.bp.blogspot.com/-AoAb_N9VaNk/VdX4jdYdZJI/AAAAAAAACpM/HTLH6e6Z2bE/s1600/tired%2Bjust%2Btired.jpg
http://www.tapetus.pl/obrazki/n/63968_niedzwiadek-odpoczynek.jpg

17 komentarzy:

 1. Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:
  -ból gardła
  -bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
  -bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
  -bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
  -złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
  Mam zamiar skorzystać z podanych rad. Myślę że aby uniknąć zmęczenia najważniejsze jest wysypianie się oraz odpowiedni plan dnia, w którym znajdzie się czas na odpoczynek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy stres trwa długo i cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, duża ilość snu nic nie da.

   Usuń
  2. To co wtedy robić?

   Usuń
  3. Coś, co się lubi i daje satysfakcję.

   Usuń
 2. Będąc zmęczonym ludzie często sięgają po środki pobudzające takie jak kawa czy napoje energetyczne. Oba środki zawierają kofeinę.
  Do najczęstszych objawów przedawkowania kofeiny zaliczamy silne pobudzenie psychoruchowe z jednoczesnym spadkiem nastroju lub jego wahaniami, nudności, wymioty, przyspieszone i niewymiarowe bicie serca. Przy silniejszym zatruciu kofeiną mogą wystąpić drgawki i porażenie układu oddechowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post! Skorzystam z podanych rad, może wtedy będę mniej odczuwała zmęczenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podam inny przykład:
  W Polsce, w 2011 roku, w Głubczycach zmarł anestezjolog, który pracował ponad 100 godzin...

  OdpowiedzUsuń
 5. Objawy wskazujące na przewlekłe zmęczenie to również:
  -osłabienie
  -utrata sił
  -ciągłe uczucie zmęczenia
  -brak motywacji
  -zaburzenia koncentracji,
  a także omdlenia lub utrata przytomności, palpitacje serca i częste zawroty głowy - w skrajnych przypadkach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny post. Powinni przeczytać go nie tylko uczniowie ale i ich rodzice narażeni na stres związany głównie z pracą i codziennymi obowiązkami.

  OdpowiedzUsuń
 7. W ostatnim czasie jestem bardzo zmęczona. Mimo, że przez kilka ostatnich dni odsypiałam zarywane w czasie roku szkolnego noce, nic mi to nie dało. Wciąż jestem zmęczona i senna. Co w takim wypadku robić? Spać więcej, ignorować to i normalnie funkcjonować, a może zacząć obawiać się o własne zdrowie? Po przeczytaniu tego artykułu zaczęłam się niepokoić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pouczający post. Myślę, że każdy czasem ma tak, że nie jest w stanie już nic zrobić ze zmęczenia, szczególnie teraz pod koniec roku, gdy dochodzi do tego jeszcze lenistwo.

  OdpowiedzUsuń
 9. Po przeczytaniu tego postu przestraszyłam się. Brzmi to bardzo poważnie. Lepiej wezmę te rady do serca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Stres jest naprawdę szkodliwy dla naszego organizmu. Oprócz zmęczenia powoduje też wiele innych skutków np. drażliwość, gniew, nerwowość, lęk, depresję, huśtawkę nastrojów, obniżoną samoocenę, myśli samobójcze, agresję, drżenie, tiki nerwowe, nadmierny pociąg do alkoholu, zwiększone spożycie kofeiny, zakłócony rytm snu, złą gospodarkę czasem, obniżoną jakość pracy. Po prostu trzeba się uspokoić i pomyśleć o czymś miłym. Fajny post! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Na szczęście już koniec roku. W wakacje wszyscy zregenerują się psychicznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama często czuję się bardzo zmęczona więc post naprawdę bardzo mnie zainteresował. Na pewno wypróbuję wizualizacji pomiędzy wypełnianiem szkolnych obowiązków, lecz biorąc pod uwagę fakt, że mamy wakacje, zrobię to w nowym roku szkolnym. Życzę miłego i udanego wypoczynku! ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dość często borykam się z problemem zaśnięcia...Czasem mam wrażenie, że sen to mój wróg i nie pozwala mi zasnąć przeważnie w nocy. Od pewnego czasu przed snem słucham muzyki przy której się relaksuje. To dzięki niej mogę szybciej zasnąć. Chwilę wolnego czasu staram poświęcić na sen.Bardzo dziękuję osobie, która napisała ten post, ponieważ dał mi wiele przykładów w jaki sposób można szybciej zasnąć, jak zaplanować sobie dzień i mieć chwilę wolnego czasu dla siebie. Pozdrawiam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Na przemęczenie narażony jest każdy z nas, ponieważ większość osób żyje w ciągłym stresie i napięciu, skutki tej dość często lekceważonej choroby są groźne dla społeczeństwa. To straszne że właśnie tak dzisiaj przyszło nam żyć. Ale nie straciłam nadziei ;-) Dzięki temu postowi, wiem o konsekwencjach i zrobię coś w swoim życiu aby zaradzić temu zjawisku.

  OdpowiedzUsuń