24 stycznia 2014

Literackie fascynacje



     Coś na długie wieczory


Jed­na połowa ludzi na świecie
nie pot­ra­fi zro­zumieć,
dlacze­go dru­giej połowie
coś spra­wia przyjemność
    (Jane Austen)

W naszych czasach czytanie przestało być cool, bardziej liczy się znajomość najnowszych piosenek, siedzenie na fejsie czy nowa gra komputerowa. Na szczęście są jeszcze wśród nas osoby, które dzięki książkom potrafią przenieść się do innego świata, a gdy czytają, czas nie ma dla nich znaczenia. W masowej produkcji są teraz książki typu fantasy lub paranormal romans, ale ja chciałabym zachęcić was do klasyki - starych książek, które dzięki nam mogą przeżyć drugą młodość.

Jedną z nich jest na pewno Duma i uprzedzenie Jane Austen. To utwór wydany w 1813 roku, a jest zarówno romansem, jak i powieścią społeczno–obyczajową. Jej akcja rozgrywa się na przełomie XVIIIXIX wieku. Większość z nas jest  niechętna tego typu książkom, choćby ze względu na stary język, którego nie rozumie. Wystarczy jednak dokładnie wczytać się w pożółkłe strony, a snuta na nich opowieść sama ukaże się nam przed oczami. Jane Austen opisała w swojej książce losy Elizabeth Benet. Niezwykle śmiałej, rezolutnej i inteligentnej kobiety. Jednej z czterech córek pastora. Tematem powieści jest przede wszystkim szybkie i dobre wydanie córek za mąż, co było jednym z głównych problemów rodziców w tamtych czasach.

Akcja zaczyna się kilka dni przed przyjazdem pana Bingleya z siostrami i z panem Darcy. Matka głównej bohaterki od razu zwęszyła okazję korzystnego wydania za mąż najstarszej córki, co ostatecznie dojdzie do skutku. Nie jest to jednak właściwa historia, główny wątek zaczyna się wraz z poznaniem całego towarzystwa na balu. Karol Bingley robi na wszystkich  dobre wrażenie i od razu widać jego zauroczenie najstarszą z Benetówien. Darcy natomiast, od początku zniechęcił do siebie wszystkich. Również Elisabeth zraziła się do jego grubiańskiego  i dumnego zachowania. On także jej nie polubił, uważając ją za zbyt śmiałą - jak na tamte czasy - oraz niemiłą w obyciu. Przy każdym następnym spotkaniu Darcy zmieniał jednak swoje mniemanie o Lizzy. Na początku zauważył jej oczy i przyznał, że są one najpiękniejsze na świecie. Potem zauważył troskę, z jaką odnosi się do innych. Krótko mówiąc, Darcy zakochał się w Elisabeth. Ona na początku też zaczęła żywić ku niemu cieplejsze uczucia, lecz niestety kłamstwa Withama, oficera marynarki, który zatrzymał się w pobliskim mieście, zniszczyły wszystko. I  - jak to w romansie bywa – będzie sporo perypetii. Co dalej?  Dalszy ciąg poznacie, jeśli sięgniecie po tę interesującą  lekturę.

Na zachętę dla dziewcząt dodam, że pan Darcy to ideał chyba każdej kobiety: przystojny, wysoki,czarnowłosy i ciemnooki romantyk. Także - wbrew pozorom - jest to też książka dla mężczyzn, którzy powinni się uczyć manier od pana Bingleya lub Darcego. Jest to idealna powieść dla każdego, kto kocha książki. Powieść  na każdą porę roku, ale teraz szczególnie, gdy zaczęła się chłodna jesień, a nadejdzie zima, nie ma chyba bibliofila, który by nie  marzyło wieczorach z taką książką. Powiecie, że nikt tej powieści  nie czyta. Jesteście w błędzie. Plebiscyt BBC w 2003 roku dowiódł, że Duma i uprzedzenie zajmuje wśród czytelników drugie miejsce po Władcy pierścieni.

Narcyza
 
Grafika:
http://bibliofilka.blox.pl/resource/duma_i_uprzedzenie.jpg

28 komentarzy:

  1. Ciekawy wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post Narcyzo.Muszę przyznać,że nie spodziewałem się tak wysokiej pozycji tej książki w plebiscycie BBC sprzed 10lat.Zastanawia mnie to,które obecnie miejsce zajmuje w tego typu rankingu książek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Interesujący wpis.;) Pan Darcy idealnie wbił się w mój klucz odpowiedniego mężczyzny.^^ Jednakże nigdy nie miałam okazji przeczytać tej książki. Mam nadzieję, że nadrobię zaległości przez resztę ferii.;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Udało mi się coś o nim znaleźć:
      Fitzwiliam Darcy – właściciel dóbr Pemberley w hrabstwie Derby, przynoszących imponujący roczny dochód 10 tysięcy funtów. Dwudziestoośmioletni kawaler, mężczyzna wysoki i przystojny. Niełatwo nawiązuje kontakty, dobrze się czuje jedynie wśród dobrych znajomych. Inteligentny, krytycznie patrzący na świat. Postrzegany jako człowiek dumny i wyniosły.

      Usuń
  4. Ekranizacje kinowe

    1940: Duma i uprzedzenie (znane także pod tytułem W pogoni za mężem), reż. Robert Z. Leonard, w rolach głównych Greer Garson oraz Laurence Olivier.
    2005: Duma i uprzedzenie, reż. Joe Wright, w rolach głównych Keira Knightley oraz Matthew MacFadyen.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ekranizacje telewizyjne
      1938: pierwsza telewizyjna adaptacja BBC, czas trwania 55 minut.
      1980: serial w reżyserii Cyrila Cooke'a z Elizabeth Garvie i Davidem Rintoulem w rolach głównych, emitowany w latach 80. także w Polsce.
      1995: Duma i uprzedzenie, miniserial BBC. W rolach głównych Jennifer Ehle i Colin Firth.

      Ponadto BBC zekranizowało Dumę i uprzedzenie w 1952, 1958 i 1967 roku.

      Usuń
  5. Wiedzieliście o tym?
    Filmy wzorowane na powieści
    2003: Pride and Prejudice: A Latter-day Comedy, reż. Andrew Black, w rolach głównych Kam Heskin oraz Orlando Seale. Powieściowe wątki we współczesnych Stanach Zjednoczonych.
    2004: Duma i uprzedzenie (Bride and Prejudice), reż. Gurinder Chadha. W rolach głównych Aishwarya Rai jako postać wzorowana na Elizabeth Bennet, Martin Henderson jako postać wzorowana na Darcym, Naveen Andrews i Anupam Kher jako rodzice głónej bohaterki. Film Bollywood.

    OdpowiedzUsuń
  6. Znalazłam kilka ciekawych cytatów z książki.;) Mam nadzieję, że spodobają się wam.
    1.Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony.
    2.Lecz choć nie mogła patrzeć, mogła słuchać, on zaś mówił jej, ile dla niego znaczyła, co z każdą chwilą czyniło jego uczucie coraz cenniejszym.
    3.Mężczyzn, albo trawi głupota albo arogancja, a jeśli są mili nie mają własnego zdania.
    4.Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niewielu jest ludzi, których prawdziwie kocham, a jeszcze mniej takich, o których mam dobre mniemanie. Im więcej poznaję świat, tym mniej mi się podoba, a każdy dzień utwierdza mnie w przekonaniu o ludzkiej niestałości i o tym, jak mało można ufać pozorom cnoty czy rozumu.

      Usuń
    2. Po cóż innego żyjemy, jak nie po to, by być przedmiotem rozrywki naszych sąsiadów i z kolei śmiać się z nich?

      Usuń
    3. "Zastanawiam się, kto pierwszy odkrył, jak skutecznie poezja potrafi zniszczyć uczucie. "

      Usuń
    4. Bardzo spodobał mi się jeszcze jeden cytat : "Lekkomyślność, brak względów dla uczuć innych i brak własnego zdania, oto przyczyny złego."
      Bardzo dobra recenzja, która rzeczywiście zachęca do przeczytania książki.
      Szkoda, że tak często nie doceniamy klasyki. :)

      Usuń
  7. Inspektor Clouseau25 stycznia 2014 02:20

    Pikny post.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny opis :) Już jakiś czas temu postanowiłam, że przeczytam jakąś książkę Jane Austen, a po tej recenzji mam na to jeszcze większą ochotę. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawy post, oglądałam ekranizacje i może pokuszę się o przeczytanie książki :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Może warto sięgnąć po klasykę... Czytam raczej książki współczesnych autorów, ale często mam wrażenie, że są one o niczym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzadko czytam książki takie jak "Duma i uprzedzenie". Nie przepadam za romansami, a tym bardziej za dziewiętnastowiecznymi. Chyba wolę czytać o tym, co może dziać się wokół mnie, w rzeczywistości, w jakiej żyję. Wszystkim polecam "Senność" Wojciecha Kuczoka. Wcale nie usypia! :)

      Usuń
    2. A ja polecam "Senność" - film Magdaleny Piekorz według utworu Wojciecha Kuczoka. Zostawia wrażenie na długo.

      Usuń
    3. Film też oglądałam. Kilka lat temu. A teraz, zupełnie przez przypadek, znalazłam w bibliotece (naszej szkolnej) książkę. Od razu mi się wszystko przypomniało i postanowiłam ją wypożyczyć. Równie dobra jak film, a nawet lepsza. Widzu, mam nadzieję, że kiedyś po nią sięgniesz. :)

      Usuń
  11. Książki Jane Austen są na prawde super ! Przeczytałam tylko dwie, "Duma i uprzedzenie" i "Rozważna i romantyczna" i mam nadzieje że na wakacjach uda mi się przeczytać ich więcej bo warto :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Keira Knightley świetnie zagrała w filmie "Duma i uprzedzenie", jestem ogromna fanka tego filmu jak i książki :) Obejrzałam go ponad 5 razy i czuje że mi się nie znudzi :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Zgadzam się z Sylwią, gdy czyta się jakąkolwiek książke, czas pędzi bardzo szybko i nawet się tego nie odczuwa, również polecam tę książkę, bo naprawde warto :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Jeszcze jeden cytat z "Dumy i uprzedzenia". Cytat, który jest potwierdzeniem słów Biosorpcji.
    "Doprawdy trudno o rozrywkę lepszą niż czytanie! Człowiek prędzej znudzi się wszystkim innym! Gdy będę miała własny dom, nie spocznę, póki nie uzbieram pokaźnej kolekcji książek"

    Czytam i to dużo. I nie mogę pojąć tych, którzy nie lubią książek. Uważam, że sami sobie szkodzą, są biedni. Poruszają się jak koń dorożkarski - z klapami na oczach. "Takie widzą świata koło, jakie tępymi zakreślą oczy" - można powiedzieć słowami Mickiewicza.

    OdpowiedzUsuń
  15. Oglądałam film! Musze przyznać, że świetnie się bawiłam. Piękne stroje, pokazane ówczesne obyczaje oraz piękna Keira Knightley. Teraz chciałabym przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  16. Film oglądałam kilkakrotnie i bardzo mi się podobał. Książkę czytałam niestety raz, ale mam nadzieję, że w wakacje przeczytam ją ponownie :)

    OdpowiedzUsuń