23 czerwca 2013

Kącik motywacji

        

       Pomyśl, że więcej coś znaczysz… Niska samoocena
 każe nam wątpić w swoje możliwości 
nawet w obliczu niewielkich trudności.
                                                                             (Kinga Lachowicz – Tabaczek)


Bywają  ludzie nadmiernie krytyczni wobec siebie. We wszystkim, co robią, widzą jedynie luki i niedociągnięcia. Taka postawa wynika z negatywnych myśli o sobie, które skutecznie obniżają samoocenę,  choć nie mają pokrycia w rzeczywistości. Jakie popełniasz błędy?

Myślenie czarno-białe. Założenie, że albo jestem super, albo do niczego. Przymus bycia doskonałym, najlepszym we wszystkim, bez prawa popełnienia błędu. Takie założenie z góry jest skazane na niepowodzenie. Generalizowanie. Nigdy nic mi się nie udaje. Zawsze popełniam błędy. Nikt mnie nie lubi. Przy takim nastawieniu czujemy się beznadziejnie. Porównywanie z innymi. To prosta droga do pognębienia siebie, bo zawsze znajdzie się ktoś mądrzejszy czy bardziej doświadczony. Zgadywanie, co inni myślą o mnie. Zakładanie, że ludzie źle o mnie myślą, krzywo patrzą, lekceważą. Jeśli są mili, to z litości. To błędne myślenie! Odnoszenie wszystkiego do siebie. Wyobrażanie sobie, że każde słowo lub spojrzenie innych dotyczy mnie. Myślenie o tym, co inni powiedzą. To blokuje twoje działanie. Myślenie katastroficzne. Snucie pesymistycznych wizji przyszłości – porażek, klęsk, kompromitacji. Obwinianie się za porażki. Obarczanie się odpowiedzialnością za wszelkie realne  i wymyślone błędy. Potknęłam się, bo jest fajtłapą, a nie dlatego, że chodnik był nierówny. Dostałam piątkę, bo test był łatwy lub nauczyciel się zlitował – to nie moja zasługa. Błąd! Oskarżanie się. Katowanie się myślą, że mogłam coś zrobić lepiej i nie należy mi się nagroda, lecz kara. Znowu błąd! 

Możesz zmienić sposób myślenia o sobie! A zmieniając go, wpłyniesz  na swoje emocje i sposób działania. Co  powinieneś/ powinnaś robić? 

Obserwuj siebie. Gdy poczujesz, że spada ci nastrój, smutniejesz, stajesz się niepewny albo czujesz do siebie złość, zastopuj myśl. Nie obciążaj się nadmiernymi oczekiwaniami. Porzuć nierealistyczne oczekiwania. Mów sobie: mam prawo czegoś nie wiedzieć, mogę się mylić. Stopuj złe myśli na swój temat. Nie zgadzaj się z nimi. Konfrontuj myśli z faktami. Jeśli pomyślisz: nic mi się nie udaje, to przypomnij sobie, że robisz postępy. Nie porównuj się z najlepszymi, lecz ze słabszymi od siebie. Testuj rzeczywistość. Nie domyślaj się, co inni myślą o tobie, lecz ich zapytaj  o to. Bądź miły dla innych, odwdzięczą ci się tym samym. Skoncentruj się na zadaniu. Mów sobie: chcę zaliczyć sprawdzian, chcę wygrać konkurs. Wyobraź  sobie korzystny scenariusz działań. Nie dawaj przystępu obawom,  że nie dasz rady. Przypomnij sobie, że nieraz poradziłeś sobie. Doceń to, czego dokonałeś. Nagródź się. Pomyśl:  mogę to zrobić, właśnie to zrobiłem.
A może od czasu do czasu powtarzaj sobie: jestem  z siebie dumny,  jestem świetny.  Dowartościowanie to cenna umiejętność. Pewni siebie są skuteczniejsi.  Popatrz też na siebie przez różowe okulary. Zobaczysz, ile zyskasz w swoich oczach. Posłuchaj Roberta Colliera, który uważa, że:  możesz dokonać wszystkiego, czego tylko zechcesz, możesz zdobyć wszystko, czego zapragniesz, możesz zostać każdym, kim zechcesz zostać.  Powodzenia!    

Optymistka

Grafika:
http://2.bp.blogspot.com/-IGrWNg6SC8k/UWKdeE8ihvI/AAAAAAAADEs/RTYsAOiJ1DQ/s1600/177_ff8b9271435d1192b97d02cb66e7f6ae0d9aaa9f.jpg
http://www.dojrzewalnia.pl/endorfina/typo3temp/pics/d1d482db4b.jpg

17 komentarzy:

 1. Takie myślenie o sobie często wynika też ze złego traktowania nas przez drugiego człowieka, który nie potrafi dostrzec naszych zalet, lecz ciągle wytyka nam wady.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście często ludzie mają bardzo zaniżoną samoocenę i mimo że są naprawdę fantastycznymi osobami, z którymi można bardzo przyjemnie spędzić czas, uważają, że są nic nie warci. Takie myślenie jest zgubne. Każdy człowiek jest na swój sposób wartościowy, nie warto od razu przejmować się każdą wytkniętą wadą. Nikt nie jest przecież idealny, każdy czasami popełnia błędy, nie trzeba się przez nie jednak od razu załamywać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na to, że świetnie radzę sobie ze wszystkim, co prowadzi do niskiej samooceny. Najbardziej podoba mi się pomysł z nagradzaniem samego siebie, naprawdę działa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niekiedy niska samoocena wynika po prostu z braku odwagi lub strachu przed czymś. Założenie, że "na pewno nic mi się nie uda" skutkuje właśnie niskim mniemaniem o swojej osobie. Jednak należy z tym walczyć. Nie można się tak od razu poddać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post.;] Kiedy go czytałam miałam wrażenie, że jest o mnie. Bardzo często rezygnuje ze swoich marzeń, ponieważ boję się niepowodzenia. Czy można coś z tym zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Cichej. Albo potrenuj zamieszczone tu rady, albo poszukaj sobie takiej koleżanki, która ma dystans do życia i potrafi Ci wszystko przedstawić w korzystniejszym świetle. Jeśli to nie pomoże, to pogadaj z psychologiem. W każdym razie musisz się dowartościować, bo po co się zadręczać. I bez tego życie jest dość trudne.
   Czasem jest dobrze zmienić klasę, w której są sami "genialni" i przemądrzali. Od razu człowiek odżywa i nabiera pewności siebie.
   Albo mam jeszcze jeden pomysł - zacznij pisać posty na blog. Poczujesz się super! Pozdrawiam.

   Usuń

 6. W życiu jest jak w sporcie-nie
  można się poddawać przed
  finiszem,przed końcem
  zawodów.Trzeba uwierzyć w
  siebie i systematycznie dążyć do
  celu,walczyć o wynik.Jeżeli nie osiągniemy
  wyznaczonego sobie celu to
  przynajmniej zbliżymy się do niego. "Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz
  rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz
  - również masz rację."- Henry Ford
  przemysłowiec, założyciel Ford
  Motor Company

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mati. Myślisz, że i my zrobimy taką karierę (i takie pieniądze) jak Henry Ford?
   Zobaczymy!

   Usuń
 7. www.dawkamotywacji.pl/baza-cytatow.html -zapraszam do odwiedzenia tej strony i do pracy nad sobą :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję wam blogowicze za tak cudowne posty. Za każdym razem mnie zaskakujecie. Uwielbiam czytać wszystko, co wstawicie. Oby tak dalej. Pozdrawiam.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będzie tak dalej, bo mamy mnóstwo pomysłów.I będziemy się starać. Cieszy nas każda zachęta do pisania i rozwijania się. Również pozdrawiamy Cię Fanie.

   Usuń
 9. Powinniśmy wyznacz sobie cele i je realizować, powinniśmy się ciągle doskonalić, powinniśmy być szczęśliwi i spełnieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłoby cudownie, Bartek. Tylko jak to zrobić? Z samego "powinniśmy" niewiele wynika.

   Usuń
 10. Dzięki waszej wypowiedzi uświadomiłam sobie, że mam ogromny problem ze sobą. Nie dość, że siebie nie akceptuje to jeszcze na dodatek boję się wszystkiego, a mianowicie "życia".

  OdpowiedzUsuń
 11. "Fun­da­men­talną wiarą, w jaką człowiek po­winien wie­rzyć... Jest wiara w siebie. Trze­ba ją od­na­leźć. Wte­dy na­wet pe­symis­ta pat­rzy na świat przez różowe okulary. "

  OdpowiedzUsuń

 12. › "Nikt nie jest w stanie
  sprawić, byś poczuł się
  gorszym, bez Twojego
  pozwolenia." Eleanor
  Roosevelt
  21 czerwca 2013

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dziękuje Wam za ten post. Akurat jestem taką osobą, która ma słabą ocenę. Męczy mnie myślenie, że jest ktoś lepszy ode mnie. To pewnie z tego wynika moja nieśmiałość do ludzi. Boję się otworzyć, bo boję się, że ktoś mnie wyśmieje. Mam nadzieję, że ten post jakoś mi pomoże stać się bardziej pewną siebie osobą :)

  OdpowiedzUsuń