28 grudnia 2024

Co w trawie piszczy?


         Chiński Nowy Rok

 

 

Co kraj, to obyczaj…

(polskie przysłowie)

 

Za kilka dni – 1 stycznia – powitamy w Polsce Nowy Rok. Ja jednak chcę czytelnikom naszego bloga opowiedzieć o Chińskim Nowym Roku, który rozpocznie się dopiero 29 stycznia. Dlaczego wybrałam ten temat? Ponieważ  kultura Chin jest dla mnie interesująca. Pewnie dlatego, że bardzo się różni od naszej.

Chiński Nowy Rok 2025  trwa  od 29 stycznia do 12 lutego. Jego data zmienia się nieco każdego roku, ponieważ jest ustalana na podstawie kalendarza słoneczno- księżycowego, czyli na podstawie położenia słońca i księżyca względem ziemi. Nowy Rok w Chinach jest również nazywany Świętem Wiosny. Jaka jest geneza Chińskiego Nowego Roku? Otóż, jedna z legend mówi, że  dawno temu mieszkańców Chin nękał potwór Nián.  Przerażeni chowali się przed nim, ale pewnego razu – za radą mędrca -  razem wyszli na ulice. Zawiesili latarnie, czerwone ozdoby, wystrzelili petardy. I tak oto - światłem, kolorem,  hukiem i gwarem -   przepędzili  potwora.  A jego imię brzmi i jest zapisywane po chińsku tak samo jak słowo „rok”.  

Do świętowania Nowego Roku Chińczycy przygotowują się bardzo starannie. Po pierwsze, rozliczają się z długów. Po drugie, robią generalne porządki w domu, aby przepędzić złe duchy. Sprzątanie po Nowym Roku mogłoby wraz z duchami przegonić też pomyślność. Zgodnie z tradycją, dekorują  okna i drzwi paskami czerwonego papieru oraz sentencjami na temat szczęścia, powodzenia, bogactwa i długowieczności. Również w wielu domach ozdabia się czerwonymi wstążkami drzewka mandarynkowe, uznawane za symbol szczęścia i bogactwa, a także za znak przyjaźni oraz życzliwości.

Symboliczne znaczenie mają też potrawy spożywane w czasie obchodów Chińskiego Nowego Roku. Dlatego ważne jest, by świąteczne posiłki kojarzyły się pozytywnie. Na północy Chin  je się pierożki z nadzieniem mięsno-kapuścianym, symbolizujące bogactwo. Na południu i wschodzie  natomiast,  podaje się ciasto z mąki ryżowej, ponieważ – jak głosi tradycja- zapewniają  dobrobyt i przysparzają sukcesów. Popularne są również ryżowe kulki nadziane pastą z czerwonej fasoli lub kremem fistaszkowym oraz ryżowa zupa laba. Ryba jest podawana jako symbol obfitości, a niepocięty i jak najdłuższy makaron  jako zapowiedź długiego życia. Na świątecznym stole powinny się  także znaleźć nasiona lotosu,  owoce liczi, mandarynki i pomarańcze – symbole słodyczy w nadchodzącym roku. 

W czasie Chińskiego Nowego Roku  ludzie obdarowują się  drobnymi prezentami. Rodzice i dziadkowie najczęściej dają dzieciom  pieniądze schowane w  czerwonej kopercie. Dorosłym przeważnie daje się   herbatę, owoce lub  słodycze.

Rok 2025 - według chińskiego kalendarza – będzie rokiem Drewnianego Węża, który rozpocznie się 29 stycznia i potrwa do 16 lutego 2026 roku. Na stronie Viva.pl czytamy: Wąż symbolizuje mądrość, intuicję i transformację, a element drewna wnosi rozwój, kreatywność oraz równowagę. To czas refleksji, odkrywania ukrytych potencjałów i podejmowania odważnych decyzji. Rok Drewnianego Węża przyniesie zmiany, które pozwolą na rozwój duchowy i zawodowy, ale wymagać będzie cierpliwości i strategicznego myślenia.

Ten horoskop brzmi optymistycznie, mógłby się sprawdzić i w naszym nadchodzącym roku. Nie szkodzi, że na ogół podchodzimy  do  wróżb z przymrużeniem oka. Tym razem oddajmy się  jednak marzeniom  oraz  życzmy sobie zdrowia, szczęścia, bogactwa, miłości, a także  wiernych  przyjaciół. Po prostu,  szczęśliwego Nowego Roku!

Weronika

 

Grafika:

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/05/16/04/33/chinese-lanterns-1394958_960_720.jpg

https://cdn.pixabay.com/photo/2022/12/09/21/03/dumpling-7646015_640.jpg

https://img.freepik.com/premium-wektory/szczesliwy-chinski-nowy-rok-2025-zodiak-znak-rok-weza-z-czerwonym-papierem-ciecie-sztuki-i-rzemiosla-stylu_301948-7047.jpg

21 grudnia 2024

Co w trawie piszczy?



      Magia świąt na ekranie

 

 

Zdrowa dawka Bożego Narodzenia

potrafi poprawić nastrój bez względu na przyczynę,

która spowodowała jego pogorszenie.

(Richard Paul Evans)


Pomimo corocznego pośpiechu i natłoku obowiązków związanych z przygotowaniami do świąt, w głębi serca każdy z nas odczuwa radość i wyjątkowy nastrój tego czasu. Dodatkową dawkę uśmiechu i wzruszeń przynoszą nam filmy – niezależnie od tego, czy są to pełne humoru komedie, czy poruszające historie. Trzeba przyznać, że coroczne oglądanie „Kevina samego w domu” w Polsacie czy wyprawa do kina na kolejną część „Listów do M.” stały się już świąteczną tradycją. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co sprawia, że te filmy tak skutecznie budują magię świątecznego klimatu?

Na początku przyjrzyjmy się filmowi  z 1992 roku „Kevin sam w Nowym Jorku” Chrisa Columbusa.  Magia świątecznego klimatu rodzi się przede wszystkim z otoczenia. Dom McCallisterów,  jak to w amerykańskiej tradycji bywa, jest przepięknie ozdobiony, a dookoła jest pełno śniegu. Podobnie jest także w tytułowym  Nowym Jorku. Jednak, czy tylko sceneria kreuje tę atmosferę? Co przychodzi Wam na myśl, gdy słyszycie hasło „świąteczny film”?  Być może widzicie małe, zasypane śniegiem miasteczko i bohaterów, którzy przeżywają miłość, przebaczenie lub odnawiają dawno utracone relacje. W filmie Columbusa  jest podobnie - Kevin nawiązuje relację z bezdomną kobietą, która dokarmia gołębie. Znajomość przeradza się w przyjaźń, której symbolem jest turkawka ofiarowana przez chłopaka kobiecie.

Mimo że ten film znam już na pamięć, za każdym razem wywołuje we mnie silne emocje. Wzrusza mnie głęboka więź Kevina zarówno z gołębiarką, jak i  z rodziną. My również pamiętajmy, aby  w ten najpiękniejszy czas w roku nie zaniedbywać relacji z najbliższymi. Ważne jest również, aby  w miarę  możliwości pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia i bliskości – osobom starszym lub bezdomnym. Wówczas święta Bożego Narodzenia będą dla nas naprawdę wesołym i szczęśliwym czasem.

Świątecznym filmem  jest również ekranizacja książki Magdaleny Witkiewicz  z roku 2023 „Uwierz w Mikołaja” w reżyserii Anny Wieczór. Gdy tylko film pojawił się w kinach, obejrzałem go z ogromnym zaciekawieniem i z pewnością zapadnie mi na długo w pamięci. Fabuła  jednej z trzech opowieści rozgrywa się w Zakopanem, które mocno kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Kolejna historia rozgrywa się w domu spokojnej starości. W wyjątkowym miejscu, w którym  nie tylko od święta, ale i  na co dzień otacza się  opieką starsze osoby. Ostatecznie  to miejsce będzie przestrzenią, w której zgromadzą się w czasie Wigilii  bohaterowie  trzech historii. Tu też znajdzie pomoc  w  szefowej pracownica domu seniora, mająca bezdusznego męża - alkoholika. Film „Uwierz w Mikołaja”  snuje opowieść o potrzebie ciepłych relacji  i wzajemnego wspierania się.

Jak widać, świąteczne filmy to nie tylko opowieści o Mikołaju, elfach czy magicznych miasteczkach  pełnych blasku i śniegu. To przede wszystkim historie o ludziach –  ich relacjach, wewnętrznych przemianach i o odkrywaniu tego, co w życiu najważniejsze. W tle świątecznej atmosfery kryją się uniwersalne wartości: miłość, wybaczenie, nadzieja i siła rodzinnych więzi, które właśnie w okresie Bożego Narodzenia nabierają szczególnego znaczenia.

Drodzy Blogomaniacy!

W te wyjątkowe dni życzymy Wam miłości i ciepła w gronie najbliższych. Niech ten czas napełni Wasze serca spokojem i radością, a w Waszym domu niech zagoszczą szczęście i dostatek. Cudownych i pachnących choinką świąt Bożego Narodzenia!

A może znajdziecie też czas na chwilę refleksji nad słowami wiersza „Opłatek” Cypriana Kamila Norwida:

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
(…) Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.
Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.

Stypek

 

Grafika:

https://cdn.pixabay.com/photo/2024/01/18/15/26/christmas-tree-8517125_1280.jpg

https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/1b/d8/5c201a39393da_o_xlarge.jpg

https://img1.stylowi.pl/images/items/o/201311/stylowi_pl_inne_turkawka-symbol-przyjazni-i-milosci-kevin-sam-w-no_14818060.jpg

https://fwcdn.pl/webv/68/85/66885/66885.4.jpg