15 września 2014

Spotkanie ze sztuką

     
       Surrealistyczna wyobraźnia
          


Sztuka jest dla mnie stanem duszy.
A dusza jest święta!
(Marc Chagall)
                       
Marc Chagall był francuskim malarzem, awangardowym twórcą pochodzenia żydowsko-rosyjskiego. Zajmował się również grafiką, scenografią, ceramiką oraz rzeźbą. Chagall wykorzystywał zdobycze plastyczne kubizmu, które stały się dla niego nowym językiem wyobraźni. Inspirował się też orfizmem z jego  ekspresją barw i liryzmem wypowiedzi. Jest uznawany za prekursora surrealizmu. Jego obrazy to fantazje poetyckie o motywach zaczerpniętych z folkloru żydowskiego i rosyjskiego. Chagall stał się olśnieniem dla Zachodu, uosobieniem wschodniej nostalgii, świadectwem bogatej duchowo Prowincji. Mieszkał w Paryżu, a wyobraźnią przebywał wciąż w Witebsku, gdzie spędził dzieciństwo. Stał stopą zawsze na ziemi, która go narodziła. Zatrzymał na zawsze grudki gleby rosyjskiej przyczepione do swoich bucików - pisze Herbert Read. Sam Chagall powiedział: wybrałem malarstwo, gdyż było mi niezbędne jak pożywienie. Wydawało mi się oknem, poprzez które mogę ulecieć w inny świat.Z czasem Marc Chagall wypracował swój indywidualny styl, do którego cech charakterystycznych należą m.in.: naruszanie proporcji, ekspresyjne kolory oraz zacieranie granic między światem realnym a fantastycznym.

Zielony skrzypek to obraz z 1923 roku. Został  namalowany farbami olejnymi.  Nie był to pierwszy obraz, na którym Chagall przedstawił postać skrzypka. Już  na obrazie Gody z 1909 roku, podkreślił  rolę weselnego skrzypka. Także w roku 1913 powstał obraz Skrzypek, który był ilustracją wspomnień malarza z Rosji. Motyw ten był więc wciąż obecny w twórczości Chagalla. Miało to związek z jego żydowskim pochodzeniem. W kulturze żydowskiej skrzypek był bowiem bardzo ważną postacią (grał on podczas urodzin, wesel pogrzebów), a co ważniejsze - stanowił on symbol trwania w tradycji. Skrzypek wiąże się też  z osobistymi wspomnieniami malarza. Wuj Neuch, brat matki artysty, był skrzypkiem. Należał do odłamu chasydów, dla których mistyczne połączenie z Bogiem spełniało się   w muzyce i tańcu. Oczarowany jego grą Chagall kilkakrotnie upamiętnił go  w swoich obrazach. Sam też w dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach. Na pierwszym planie znajduje się duża postać skrzypka z zieloną twarzą. W tle, zza głowy głównego bohatera, unosi się anioł na niebie spowitym nocnymi chmurami. W tle widzimy również domy oraz ludzi w ruchu, pochłoniętych jakimiś czynnościami. Na dole obrazu widnieje ziemia, jakby z lotu ptaka. Na niej znajduje się wieża kościoła, są dachy domów, drzewa, zwierzę oraz człowiek. Postać znajdująca się na środku obrazu gra na skrzypcach. Pozycja skrzypka sugeruje, że może być on istotą nadprzyrodzoną, ponieważ  góruje nad wszystkim, choć w delikatny sposób, a jego nogi nie przysłaniają całkiem dachu, na którym stoi. Zielona twarz głównego bohatera może oznaczać optymizm i nadzieję. Zielone są również ręce. Mimika twarzy skrzypka wyraża raczej sprzeczne emocje. Oczy są  skupione na czymś konkretnym, a usta ułożone  w charakterystyczny grymas. Skrzypek ubrany jest w fioletowy płaszcz i fioletową czapkę. Pod płaszczem ma  złoto – szare ubranie. Ma na sobie ciemne spodnie  we wzory geometryczne oraz ciemne buty.

Na obrazie dominują stonowane kolory - czerń, brąz, biel oraz   odcienie         szarości. Najbardziej wyróżniającymi się barwami są fiolet, zieleń, złoto oraz czerwień? pomarańcz? skrzypiec. Wyeksponowane kolory, choć na ogół nasuwają dobre skojarzenia, w takich odcieniach wprowadzają do obrazu niepokój i zamęt. Podoba mi się  aura tajemniczości, w jaką wprowadza odbiorcę to dzieło. Nic  nie jest na nim oczywiste, a podkreślona dynamiczność, dodatkowo zaciekawia. Zaabsorbowały mnie barwy użyte przez Chagalla. Wyraźnymi, pozornie niepasującymi do siebie kolorami, zaznaczył postać skrzypka, wobec którego nie można pozostać obojętnym.

Upadek Ikara powstał w 1975 roku. To obraz olejny. Chagall nawiązuje do mitu o Dedalu i Ikarze. Dedal i jego syn Ikar chcieli uciec z Krety (zostali tam uwięzieni przez króla). Do ucieczki miały im posłużyć skrzydła wykonane z ptasich piór oraz z wosku. Ikar, zafascynowany lotem, nie posłuchał rad ojca i wzbił się za wysoko. Słońce roztopiło jego skrzydła, a on wpadł do morza.

Na pierwszym planie znajduje się upadający Ikar. Jego skrzydła topnieją w żarze słońca, przez co widać też wirujące w powietrzu pióra. Nie spada on do morza,  ale do wioski. Z lewej i z prawej strony obrazu znajdują się ludzie, obserwujący upadek Ikara. Pomiędzy nimi jest droga. W tle widać domy i pasące się zwierzęta. Tłem są  również niebo i  słońce. Obok słońca można zaobserwować lecącego ptaka. Ikar spada głową w dół. Na jego twarzy nie widać żadnych emocji. Nie wykonuje on gwałtownych ruchów, lecz spada swobodnie. Być może spokój ten wynika z realizacji pragnienia, ze spełnionego marzenia o lataniu. Na obrazie widoczni są także ludzie - kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądają się spadającemu Ikarowi. Powychodzili z domów  i obserwują niecodzienną sytuację. Niektórzy weszli nawet na dachy, aby lepiej widzieć dziwne zjawisko.

Kolory są różne: od jasnych (bieli, żółtego, pomarańczowego, zieleni) przez odcienie szarości, aż po ciemne (czarny, granatowy, fioletowy). W tym obrazie Chagall zastosował wyraźną grę światła. Postać Ikara przedstawiona jest w jasnych barwach, ma jednak ciemniejsze skrzydła. Kontrastuje on z ponurą kolorystyką wsi. Także lewa strona oraz środek obrazu są jaśniejsze (dzięki promieniom zachodzącego słońca). Elementem rzucającym się w oczy jest także czerwona droga.

Upadek Ikara to obraz ekspresjonistyczny oraz symboliczny. Ikar może być zarówno symbolem odwagi, jak i naiwności. Jego postawa kontrastuje z życiem mieszkańców wsi, którzy wiodą nudną i monotonną egzystencję. Ikar jest istotą inną niż oni, ryzykuje i spełnia swoje marzenia, upaja się wolnością. Dosięgnął upragnionego ideału, jednak zdobycz tę przypłacił życiem. Obraz Chagalla bardzo mnie intryguje. To, w jaki sposób malarz przedstawił postawę Ikara i obserwujących go ludzi, zmusza odbiorcę do głębszej refleksji. Kolorystyka zarówno zadziwia, jak i zastanawia. Choć na pierwszy rzut oka wszystko na tym obrazie wydaje się niespójne i chaotyczne, to po dokładnym przyjrzeniu się poszczególnym jego elementom, widać, że tworzą one harmonijną całość. 

Warto poznać twórczość Marca Chagalla, bardzo silnie związanego z tradycją żydowską. Przypomina o tym piosenka napisana przez Wojciecha Młynarskiego,  a śpiewana przez Edytę Geppert pod tytułem Tak jak malował pan Chagall. Muzykę do niej napisał Leopold Kozłowski, ostatni klezmer Galicji. Jej fragment brzmi tak: Tych miasteczek nie ma już/Okrył niepamięci kurz/Te uliczki, lisie czapy, kupców rój/Płotek z kozą żywicielką/Krawca Szmula z brodą wielką/Co jak nikt umiał szyć ślubny strój/A zakochane oczy lśnią/Otula się liliową mgłą/Zapomniany świat i płynie, płynie w dal/Z kogucim i baranim łbem/Na białej chmurze ginie, hen/Tak, jak malował pan Chagall

Starałam się przybliżyć twórczość Chagalla, z którą po raz pierwszy zetknęłam się na lekcji języka polskiego. Zachęcam też do obejrzenia innych obrazów tego malarza. A może teraz ktoś z Was zechciałby się podzielić swoimi odczuciami po obejrzeniu Zielonego skrzypka oraz Upadku Ikara?

Kamila 

Grafika:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/Yury_Pen_-_Portrait_of_Marc_Chagall.jpg/170px-Yury_Pen_-_Portrait_of_Marc_Chagall.jpg
http://e-literaci.pl/upload/1380134623.jpg
https://pl-static.z-dn.net/files/d75/89173befd18bb5eb1af335a320c135d2.jpg

80 komentarzy:

 1. Nie interesuję się sztuką, jest dla mnie obca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami za sztukę uważa się jakieś bohomazy, to jest dla mnie dziwne. Zazdroszczę tym, którzy naprawdę mają talent i potrafią sprawić, że obraz jest jak żywy. :)

   Usuń
 2. Cudowne obrazy. Chciałabym tak malować :))

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zielony Skrzypek" jest piękną abstrakcją. Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również bardziej "ujmuje" "Zielony skrzypek". Ten obraz to abstrakcja kolorów, kształtów, postaci...

   Usuń
 4. Oba obrazy są przepiękne ;) Jednak mi do gustu bardziej przypadł Upadek Ikara . Mit o Dedalu i Ikarze był mi przedtem znany ,ale Chagall ukazuje tą historie z całkiem innej perspektywy. Obraz bardzo inspiruje i zachęca do głębszych refleksji . Przyznam ,że wcześniej nie znałam tego autora ,ale po przeczytaniu tego postu chętnie obejrzę inne jego dzieła ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie przepadam za sztuką ale ten post jest rewelacyjny !:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Marc Chagall jest dość oryginalnym artystą, ale jak dla mnie jego twórczość jest interesująca. Podobają mi się obrazy, które opisałaś, lecz bardziej zwraca moją uwagę "Zielony skrzypek". Chętnie dowiem się więcej o Marcu Chagallu i jego innych obrazach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Sztuka jest dla mnie stanem duszy.
  A dusza jest święta!"
  Piękne słowa! Zawsze podziwiałam malarzy i artystów za ich niesamowite zdolności :) Szkoda, że sama nie umiem narysować nawet łatwego kota :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Sztuka trochę do mnie nie przemawia ale post naprawdę napisany po mistrzowsku. Gratuluję ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogie Elciu i LadyAlarice! Będziecie musiały polubić przed maturą malarstwo, a nawet nauczyć się interpretować obrazy. Nie chcem, ale muszem - jak mawiał Lech Wałęsa.

   Usuń
  2. W końcu życie nie składa się z samych przyjemności. :)

   Usuń
 9. Ciekawy post. Godny uwagi i poświęcenia chwili.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba mi się obraz "Zielony skrzypek", tylko dziwi mnie trochę kolor skóry skrzypka, ale lubię obrazy abstrakcyjne, więc mnie to nie przeszkadza. Jakoś mam sympatię do skrzypków i tradycji żydowskie, może dzięki przedstawieniu teatralnym "Skrzypek na dachu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również polubiłam postać skrzypka, może miało na to wpływ wspomniane przez Ciebie przedstawienie teatralne... Mam w głowie wizerunek tego bohatera ze spektaklu i ilekroć słyszę w telewizji albo w radiu coś o tej postaci, od razu mój umysł zaczyna pracować i przypominać sobie "żywego" skrzypka z warszawskiego teatru. :)

   Usuń
 11. #goodrefrections15 września 2014 09:25

  Oba obrazy są intrygujące i tajemnicze. Sprawiły, że mimo woli zatrzymałam się nad nimi i poddałam się wyobraźni. Bardzo ciekawe opisy, z wileką przyjemnością je czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja tez pierwszy raz zetknelam sie z tworczoscia Chagalla na lekcji jezyka polskiego, w gimnazjum. Bardzo mnie zafascynowaly jego prace, poniewaz sa inne niz wiekszosc. Wyrozniaja sie swoja niezykloscia. Chagall jest wspanialym artysta! Szacun za ten artykul! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Obrazy są mi znane, ponieważ omawialiśmy je na języku polskim w drugiej klasie. Post jest bardzo ciekawy oraz przydatny przed powtórką do matury :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Sztuka jest piękna . I ciesze się ze ktoś , poświęcił jej artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie zawsze jest zrozumiała, ale tak jak powiedziałaś - zawsze jest piękna. Czasem tylko trzeba dłużej zastanowić się nad jej interpretacją czy symbolami, ale taka jest już sztuka, rządzi się swoimi prawami. :)

   Usuń
  2. Pisać o pięknej i wartościowej sztuce to sama przyjemność. :)

   Usuń
  3. Kamilo, napisałaś, że sztuka jest zawsze piękna. Zgadzam się z Tobą tylko w połowie. Co powiesz na temat tego obrazu: http://paulinawalczak.wix.com/paulinawalczak#!Miejscotwrstwo-Miejscoodtwrstwo-06/zoom/cyn5/image1yw3 ?

   Usuń
  4. Jeśli chodzi o ten obraz to akurat nie mogę o nim zbyt wiele powiedzieć... jak zresztą chyba każdy kto na niego patrzy. Nie za bardzo jest na nim co opisywać. Inne obrazy tej autorki są trochę bardziej wymowne. :) Co do piękna sztuki to miałam na myśli prawdziwą sztukę. Jest sztuka i sztuka. Jak dla mnie ta przytoczona przez Ciebie należy do tej drugiej kategorii, nie obrażając autorki obrazu. :)

   Usuń
  5. Muszę powtórzyć za Niemenem - dziwny jest ten świat!

   Usuń
 15. Uwielbiam sztuke ;) Zawsze interesowaly mnie obrazy i bardzo chetnie je ogladam.Bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 16. Podziwiam ludzi tak wszechstronnie utalentowanych jak Marc Chagall. Z przedstawionych obrazów zdecydowanie bardziej podoba mi się "Zielony Skrzypek". Podobają mi się kolory w jakich jest obraz i to że ma on wyraźne kontury. Poza tym postać w 1 obrazie jest jakby bardziej niespotykana, ponieważ motyw upadku Ikara jest dosyć częsty w sztuce.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawa postać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety nir podoba mi sie , nie potrafie docenic tak awangardowych tworcow (jestem zbyt ograniczona):(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jesteś! Trzeba wierzyć w siebie, a przede wszystkim nad sobą pracować, bo nic samo nie przyjdzie. A od sztuki nie uciekniesz na polskim i na maturze.
   Na naszym blogu istnieje dobry obyczaj, że się podpisujemy. Dlaczego masz być Anonimem?

   Usuń
 19. Ludzie, którzy posiadają taki talent powinni go rozwijać. A Chagall powinien im służyć jako wzór w wyobraźni i wykorzystania kolorów.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawa, zastanawiająca, inspirująca... Można długo wymieniać. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. ๓คlเภ๏ฬค*15 września 2014 12:27

  Bardzo ciekawy post :)
  Bardzo podobają mi się obrazy ,,Zielony Skrzypek'' i ,,Upadek Ikara'' bo są ,,inne''- z jednej strony abstrakcja, a z drugiej rzeczywistość.Zainteresowały mnie również obrazy ,,Ja i wieś'' oraz ,,Kobieta w ciąży'' -można je oglądać wiele razy i za każdym razem będziemy w nich odkrywać nowe treści.

  OdpowiedzUsuń
 22. Podobają mi się obrazy Chagalla, ponieważ mają swój głębszy sens. Nie jest to tylko jakaś abstrakcja, które czasem wyglądają jakby malowało je dziecko. Jednak moim ulubieńcem pozostaje Van Gogh :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Sztuka jest czymś pięknym, niesamowite jest to jak wiele można przedstawić na tak niewielkiej powierzchni płótna. Bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 24. #summertimesadness15 września 2014 13:24

  Nie interesuje się sztuką, jednak "Upadek Ikara" bardzo mi się spodobał ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie się podobają "Trzy świece". Niesamowita atmosfera!

   Usuń
  2. Mnie najbardziej spodobało się tło portretu Chagalla. Zastanawiam się, czy są to rysunki na ścianach.

   Usuń
 25. Bardzo ciekawy artykuł dzięki któremu dowiedziałam się więcej o twórczości Chagalla. Po przeczytaniu posta wyszukałam więcej prac tego artysty i jestem pod ogromnym wrażeniem. Moim ulubionym obrazem jest "cow with parasol".

  OdpowiedzUsuń
 26. Szczerze powiedziawszy, niekoniecznie mój gatunek. Wolę raczej artystów z epoki romantyzmu. Może następnym razem spróbujecie opisać któryś z obrazów Caspar David Friedrich'a? Uwielbiam jego dzieła i chętnie bym o nich przeczytała.
  Zaskoczeniem była dla mnie symbolika zawarta w obrazach. W końcu wyglądają raczej jak rysunki a nie "dzieło sztuki". A tu proszę.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo mnie intryguje "Zielony skrzypek" - niby taki prosty, zwyczajny skrzypek, ale po głębszym wpatrzeniu widać, że jest to coś więcej. Myślę, że obrazy Chagalla mają swoje drugie dno. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Podziwiam artystycznie uzdolnionych ludzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Podziwiam i troszkę zazdroszczę osobom, które potrafią tworzyć takie dzieła, bo sama nie posiadam talentu artystycznego.

  OdpowiedzUsuń
 30. Chagall to bardzo ciekawa postać. Mi bardzo podoba się obraz "Upadek Ikara".
  Świetny post. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnego języka16 września 2014 10:07

   Do mm! Mnie się bardzo podoba obraz. Powtarzam: mnie, mnie. Nie mi! Raz na zawsze niech Cię to przewierci!

   Usuń

 31. Bruno Schulz, podobnie jak Chagall, przedstawiał klimat prowincjonalnego miasta - Drohobycza. Chagall, oczywiście - Witebska.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jakoś nie przypadły mi do gustu wyżej ukazane obrazy. Postanowiłam jednak, że poszukam jeszcze innych, z nadzieją, że może kóryś mi się spodoba. I się nie zawiodłam. Chagall ma naprawdę wiele niebanalnych prac, które zmuszają do głębszej refleksji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem ten obraz jest interesujący.

   Usuń
 33. Prace artysty są niezbyt dokładne, jednak widzę w nich tok myślenia autora i jego głęboką wyobraźnię. Mimo braku precyzji, zasługuje na szacunek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak precyzji u Chagalla? Prace są niedokładne? Chyba jeszcze nie rozumiesz istoty twórczości tego artysty.

   Usuń
  2. To tylko moje własne odczucie i opinia. Na Twoim miejscu zaakceptowałabym to, że nie wszystkim dzieła Chagalla muszą się podobać. Mam osobliwy gust i przemawiają do mnie inne rodzaje twórczości plastycznej. Nie wyciągaj pochopnych wniosków. Nie znasz mnie i nie możesz wiedzieć czy rozumiem daną twórczość, czy też nie. Jest to kwestia własnej interpretacji. Twoją uwagę traktuję jako zbędną i nie na miejscu.
   Pozdrawiam i proszę o więcej tolerancji.

   Usuń
 34. Interesujące obrazy. jak i ich analiza. Obrazy Chagall'a są świetne i niosą za sobą głębokie przesłanie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Wybrałaś wyjątkowego malarza, bardzo ciekawy artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie każdego może to interesować, ale warto znać takie postaci i wiedzieć o nich co nieco ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetny post, można się wiele dowiedzieć o tym malarzu. Obrazy są piękne, ich barwy i nastrój wprowadzają nas w zadumę nad nimi, zastanowienie nad sensem dzieła...

  OdpowiedzUsuń
 38. Marc Chagall to rzeczywiście ciekawa postać. Na prawdę warto obejrzeć więcej dzieł tego artysty. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się w 100% naprawdę fascynujący materiał :)

   Usuń
 39. "Upadek Ikara" jest niesamowity!

  OdpowiedzUsuń
 40. Sztuka jest ponadczasowa!!

  OdpowiedzUsuń
 41. Wybrałaś ciekawego artystę, ale myślę że warto było by też zrobić artykuł o Andym Warholu, on również był wyjątkowym twórcą ;)

  OdpowiedzUsuń
 42. Królowa Elżbieta16 września 2014 12:12

  Moje pierwsze skojarzenie z Chagallem to właśnie ta piosenka. A jego obrazy przypominają mi ilustracje w starych książeczkach dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 43. Obraz "Zielony skrzypek" jest intrygujący, patrząc na niego nasuwa się wiele pytań. Moim zdaniem jest najlepszy, z ukazanych powyżej.

  OdpowiedzUsuń
 44. Bardzo lubię obrazy Marca Chagalla, są awangardowe i oryginalne. Najbardziej podoba mi się obraz "Zielony Skrzypek". Ciekawa gra kolorów oraz nietypowy wygląd skrzypka skłaniają ku refleksji i głębszej analizie obrazu.

  OdpowiedzUsuń
 45. Według mnie obrazy kubistyczne nie są zbyt "przyjemne dla oka". Większość z nich wygląda jak rysunki małych dzieci. Jednak czy zawsze liczą się tylko wrażenia estetyczne? Ważniejsze jest chyba przesłanie dzieła, cel, w którym artysta je wykonał. Jak mówił Joseph Conrad: "Sztu­ka to wiel­kie ucho i wiel­kie oko świata: słyszy i widzi - i ma zaw­stydzić, drażnić, budzić sumienie. "

  OdpowiedzUsuń
 46. Bardzo ciekawy obraz ,chodź nie interesuje się zbytnio malarstwem to bardzo przyjemnie się czytało ten post .

  OdpowiedzUsuń
 47. Myślę, że styl artysty jest dość intrygujący i indywidualny. Rozumiem, że poprzez ukazanie tych obrazów Marc Chagall chce pokazać ludziom to, co siedzi w jego duszy. Osobiście wolę bardziej realistyczne obrazy renesansu.

  OdpowiedzUsuń
 48. Dobry artykuł oby więcej takich :)

  OdpowiedzUsuń
 49. "Zielony skrzypek" jest wyjątkowo inspirujący. Fajnie jest patrzeć i wyobrażać sobie co autor mógł mieć namyśli :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Marc Chagall, to naprawdę dobry artysta i wiadomo, że jeśli ktoś nie interesuje się sztuką, to obrazy tego artysty (jak i innych artystów) będą dla niego zwykłymi bohomazami ;) ale dzięki takim artykułom osoby, które nigdy nie miały styczności ze sztuką lub są do niej sceptycznie nastawione mogą się nią zainteresować lub do niej przekonać ;)

  OdpowiedzUsuń
 51. Obraz ''Upadek Ikara'' jest delikatny i wyjątkowy. Podoba mi się. :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Zarówno po obejrzeniu pierwszego i drugiego obrazu muszę stwierdzić jedną rzecz. W oba te obrazy trzeba się trochę wpatrywać, żeby zobaczyć wszystkie szczegóły, których na pierwszy rzut oka nie widać. Naprawdę musiałem trochę posiedzieć, żeby zrozumieć te dzieła całkowicie.

  OdpowiedzUsuń
 53. Uważam, że oba obrazy są ciekawe i należy się przy nich zatrzymać na dłuższe przemyślenia.

  OdpowiedzUsuń
 54. Osobiście nie przepadam za sztuką ale potrafię docenić ludzi z talentem artystycznym. Mimo, że mam takie nastawienie do sztuki, to uważam, że warto znać takich malarzy i trochę o nich wiedzieć... Czytając ten wpis dowiedziałem się rzeczy, których prawdopodobnie sam nigdy bym się nie dowiedział.

  OdpowiedzUsuń
 55. Interesujący post mimo że nie przepadam ,ani nie interesuje się malarstwem to takie informacje budzą we mnie zainteresowanie do sztuki. Warto promować sztukę bo coraz mniej ludzi o niej ''Pamięta''

  OdpowiedzUsuń
 56. Bardzo ciekawy post. Moim zdaniem był to cudowny i niesamowicie uzdolniony artysta.

  OdpowiedzUsuń
 57. Piekno obrazów tego niezwykłego artysty jest ponadczasowe i trudne do przecenienia-są to jedne z piękniejszych obrazów,które miałem możliwość analizowania na lekcjach języka polskiego w liceum (zwłaszcza"Zakony skrzypek"z 1920roku)

  OdpowiedzUsuń
 58. Marc Chagall był wielkim artystą, który swoją twórczością potrafił zachwycić wielu ludzi na całym świecie. Dzięki postom takim jak ten możemy choć w niewielkim stopniu zaznajomić się z prawdziwą sztuką. Bez wątpienia tylko prawdziwy geniusz mógł stworzyć takie dzieła.

  OdpowiedzUsuń
 59. Bardzo ciekawy post, który pomógł mi zinterpretować obraz pt:"Zielony skrzypek". Uważam, że ten wpis pomoże mi zrozumieć twórczość Marca Chagalla.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi również pomógł! :D Szkolny blog jest źródłem wielu przydatnych i ciekawych informacji.

   Usuń
  2. Miłośnik poprawnej polszczyzny9 stycznia 2019 14:46

   Centi, nie "mi również pomógł", lecz "mnie również pomógł". Ciągle o tym piszemy na szkolnym blogu. Zapamiętaj to!

   Nie "mi się podoba". lecz "Mnie się podoba". Ale: podoba mi się. Na początku zdania nie używa się krótkiej formy zaimków.

   Usuń
 60. Miałam możliwość poznać interpretację obrazu "Zielony skrzypek" na lekcji języka polskiego. W twoim poście przeczytałam wiele ciekawych rzeczy o obrazie oraz autorze. Mogłam lepiej zrozumieć symbolikę świata przedstawionego na obrazie.

  OdpowiedzUsuń