29 grudnia 2013

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


     Wszyscy jesteśmy zombie(?)


Zombie
 nie chcą zabijać, 
ale zjadać – przejąć siły i zdolności Innego.           
Chcą stać się na powrót prawdziwym człowiekiem, 
świadomym swego istnienia, 
niezależnym, spełnionym i kompletnym. 
    (Rafał Nowakowski )


Obecnie zombie jest wszechobecne w kulturze. Możesz stracić pewność, czy naprawdę nie istnieją, kiedy po raz kolejny sięgając po popularną grę lub oglądając najnowszy horror stykasz się z zombie. Zagłębiasz się w grę, wciąga cię  film. Uciekasz, walczysz z umarlakami, w końcu zostajesz sam,  nie możesz lub nie chcesz zatrzymać zła. Wyobraźnia bez  granic  bierze górę.  Zaczynasz wymyślać plany ucieczki przed trupami, często posuwając się do najbrutalniejszych czynów. Chyba każdy młody człowiek wie, jak zachować się, gdy atakuje go zombie – porady zaczerpnął z filmów, komiksów, książek.
Najpewniejsza jest ucieczka.. Zombie poruszają się zwykle wolno i niezdarnie. Chociaż nigdy się nie męczą, łatwo im zniknąć z pola widzenia. Pod warunkiem, że poza jedną grupą chwiejących się zombie nie czyha na nas kolejna. Wtedy (…) można przyjąć plan B, który polega na wspinaniu się (na strome wzniesienia, budowle, drzewa), ponieważ żywe trupy mają z tym problem. (…) albo zostaje plan C – eksterminacja. Strzał w głowę  lub jej odcięcie i spalenie zwłok.- pisze Bartek Chaciński. Pojęcie „zombie” wywodzi się z haitańskiego kultu  voodoo, a na stałe zagościło w kulturze światowej po wejściu na ekrany kin horroru Noc żywych trupów George’a A. Romera. Od tamtej pory powstało wiele filmów podejmujących temat zombie.   Większość pochodzi z  II połowy XX wieku. Najważniejsze motywy zawarte są w serii filmów Rogera Romero: Noc żywych trupów (1968),  Świt żywych trupów (1978), Dzień żywych trupów (1985), Ziemia żywych trupów (2005) i Kroniki żywych trupów (2007).  Obecnie dużą popularnością cieszy się serial The Walking Dead oraz gra komputerowa Dead Island stworzona przez polskich informatyków.  

Zombie znajduje szeroki oddźwięk w kulturze masowej, w ostatnich latach zyskując mnóstwo fanów. Świetnie sprzedają się gry, filmy, gadżety związane z tą tematyką. Produkcje, w których występują:  trupy, dużo krwi, zło, są najchętniej kupowane przez ludzi na całym świecie. Powstają również nowe wersje klasycznych powieści, zmieniające je w opowieści o zombie, np. Duma i uprzedzenie  Jane Austen w nowej wersji - Duma i uprzedzenie i zombie czy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego- Przedwiośnie żywych trupów. To remiksy literackie.       

Skąd bierze się tak duża popularność i fascynacja zombie? Może stąd, że zombie są w dużej mierze podobni do ludzi. Jednak - jak uważa Max Brooks, autor Zombie Survival, można je zabić bez skrupułów moralnych. (…) strzelamy  do już nieżywych.  Mnóstwo emocji i zero wyrzutów sumienia.  Zombie zajęła się również filozofia, która stara się w ten sposób opisać dualizm natury ludzkiej, gdyż zombie zachowuje się i wygląda jak człowiek, ale brak mu naszej świadomości. Center of  Disease Control wykorzystał zombie, aby pokazać ludziom, co powinni trzymać w domu na wypadek prawdziwego kataklizmu. Bo atak zombie zaczyna odgrywać rolę uniwersalnego modelu sytuacji krytycznej. Według Boluka, zombie jest używane jako rodzaj eksperymentu myślowego: co się stanie, gdy nasze społeczeństwo zostanie zmuszone do walki o przetrwanie.
       
Od 10 lat odbywają się uliczne parady zombie. W Polsce przemarsz ludzi ucharakteryzowanych na żywe trupy odbył się w Zielonej Górze. Przy tej okazji promowano grę Dead Island. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie mają poczucie, że żyją w niepewnych czasach,    a kultura zombie właśnie mówi im o tym – o  licznych tragediach, śmierci, krwi, nieszczęściu, stałym zagrożeniu, kataklizmie, zagładzie. Współczesny świat potrzebuje zombie do stymulacji możliwości katastrofy. Biorąc przykłady z gier i filmów, ludzie wychodzą często na ulice manifestować swoje poglądy. Przebierają się i biorą udział w paradach umarlaków, aby pokazać, jak w istocie  wygląda dzisiejszy świat. Z tym masowym szaleństwem nie można już walczyć, można próbować przetrwać falę ataku kultury zombie. Bo tak naprawdę  tym, co ożywia zombie, nie jest żądza zabijania, ale nienasycony głód życia, samodzielności, pewności jutra.

Bartek

Grafika:
https://zerrfolio.files.wordpress.com/2013/01/zlecenia-na-grafiki-voxon-grafik-grafika-fantasy-potwc3b3r-bestia-ghul-zombie.png
http://vseprivoroty.ru/wp-content/uploads/2013/09/87144163_svechi9.jpg