9 grudnia 2013

Literackie fascynacje


           Nie ma to jak książka!



Książki są bramą, 
przez którą wychodzisz na ulicę. 
Dzięki nim uczysz się, 
mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, 
przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc.  
Ciekawe, czy ktoś da ci więcej  za tak niewiele. 
Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory (…). 
Czasem się zastanawiam, 
 jak możecie znieść to wszystko wy, którzy nie czytacie. 
(Arturo Perez – Reverte)


Z ekranizacją sagi o Wiedźminie zetknąłem się mając kilka lat. Zafascynował mnie wówczas ten serial, mimo że nie rozumiałem niektórych wątków i scen.Dla małego chłopca przygody tytułowego bohatera Geralta z Rivii - płatnego zabójcy potworów - były zadziwiające, pobudzały wyobraźnię i przenosiły w świat fantastyki.
        
Niedawno przeczytałem recenzje na temat serialu pt. "Wiedźmin" wyreżyserowanego przez Marka Brodzkiego z Michałem Żebrowskim w roli tytułowego bohatera, nakręconego na podstawie wybranych opowiadań ze zbioru Andrzeja Sapkowskiego. W większości wypowiedzi serial spotkał się z ostrą krytyką za scenografię, charakteryzacje bohaterów i obsadę. Doceniona została jedynie muzyka, którą skomponował Grzegorz Ciechowski.

Aby wyrobić sobie własne zdanie na temat serialu, sięgnąłem do prozy Sapkowskiego. Muszę przyznać, że scenariusz serialu znacznie odbiega od świata przedstawionego w opowiadaniach mistrza fantastyki. Ogromnie mnie wciągnęły opowiastki o Wiedźminie i chyba stałem się fanem Andrzeja Sapkowskiego. Cykl wiedźmiński - według mnie - to najlepszy zbiór opowiadań fantasy, jakie miałem możliwość czytać. Niby zwyczajna książka, ale robi wrażenie. Można znaleźć w niej ciekawą fabułę, wiele barwnych postaci, drastyczne opisy walk, romanse, a wszystko okraszone szczyptą pikantnego humoru.

Oto próbka:
 - Jaskier, jak ty coś powiesz to nie wiadomo, płakać, śmiać się czy w rzyć cię kopnąć.
– Miecz. Na plecach. Dlaczego masz na plecach miecz?
– Bo wiosło mi ukradli.

Książkę czyta się z przyjemnością - w ciągłym oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń. Szczególnie gorąco polecam tym, którzy lubią ten rodzaj literatury. Przygodę z sagą najlepiej zacząć od pierwszych opowiadań: Ostatnie życzenie, następnie Miecz przeznaczenia, Krew elfów, a potem  kolejne tomy- Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki i ostatnia, kończąca wędrówkę Wiedźmina - Pani jeziora.

Ci, którzy zamiast czytać, wolą grać na komputerze, mogą identyfikować się z bohaterem wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego - Geraltem z Rivii dzięki serii gier "Wiedźmin" wyprodukowanych przez polskie studio CD Projekt RED. Są one Są one kontynuacją losów Białego Wilka ze świata znanego z kart sagi o Wiedźminie. W czasie gry bohater odwiedza miejsca i spotyka postacie występujące w opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego.  

Wszystkim miłośnikom fantasy i nie tylko im, gorąco polecam lekturę cyklu wiedźmińskiego autorstwa  polskiego mistrza fantastyki. Gra, jako kontynuacja sagi o słowiańskim pogromcy potworów, też jest warta uwagi.Niewiele książek potrafi mnie wciągnąć. Tej, można rzec, się to udało! 

Tomek

Grafika:
http://wiedzmin.republika.pl/pliki/zdjecia/wiedzmin01-1024x768.jpg