czy w danej chwili wygrywamy czy przegrywamy,
dawać z siebie wszystko.
(Vince Lombardi)

Igrzyska Olimpijskie to najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana  co cztery lata w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa, braterstwa wszystkich narodów i czystej gry.

Polacy uczestniczą w letnich Igrzyskach Olimpijskich od 1924 roku, kiedy to najlepsi sportowcy spotkali się podczas zmagań w stolicy Francji - Paryżu. Tam właśnie Polacy zdobyli swoje pierwsze medale. Srebrny medal dla Polski wywalczyła czwórka kolarzy torowych w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz. Pierwszy indywidualny brązowy krążek zdobył  natomiast Adam Królikiewicz w jeździeckim konkursie skoków. Na pierwszy w historii złoty medal kibice czekali cztery kolejne lata. Na Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w Amsterdamie Halina Konopacka, ustanawiając rekord świata, wygrała rywalizację rzutu dyskiem. Polska miała wielu wybitnych sportowców, którzy zdobywali medale przed II wojną światową i po jej zakończeniu. Apogeum wspaniałych wyników przyszło jednak  podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980 rok), kiedy to nasi sportowcy zdobyli rekordową liczbę medali - 32, w tym trzy złote.

Pod względem ilości zdobytych złotych medali Polacy byli najlepsi podczas trzech olimpiad: w Tokio, Monachium i Montrealu. Biało – czerwoni zdobyli tam po siedem złotych medali. Niestety XXI wiek to spadek formy polskich sportowców. Z trzech ostatnich olimpiad Polacy regularnie przywożą 10 medali, co jest bardzo skromnych osiągnięciem. Kolejne Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Brazylii,  może tam Polacy przekroczą barierę 10 medali.

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie, w których brali udział Polacy, odbyły się w Chamonix w 1924 roku. Polska reprezentacja liczyła wówczas tylko cztery osoby: Leon Jucewicz, Franciszek Bujak, Andrzej Krzeptowski i Szczepan Witkowski.  Jucewicz startował w sześciu konkurencjach, a jego najlepsze miejsce  - ósme w wieloboju.  Bujak startował w dwóch konkurencjach. W biegu był 28., a w kombinacji Norweskiej – 27., lecz wycofał się z dalszej rywalizacji. Krzeptowski startował w trzech konkurencjach. Najlepiej poszło mu w kombinacji norweskiej, w której zajął 19. miejsce. Witkowski w biegu na 5y km zajął 21. miejsce. Jedynej kobiety - Elżbiety Ziętkiewiczowej  nie dopuszczono do konkursu skoków narciarskich.
Pierwszym Polakiem, który zdobył medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, był Franciszek Gąsienica Groń. W 1956 roku w Cortina d’Ampezzo wywalczył brąz, po pierwsze złoto sięgnął  natomiast  Wojciech Fortuna w Sapporo w 1972 roku.Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010 roku były najlepszym występem Polaków w historii startów na Zimowej Olimpiadzie. Zdobyli wtedy sześć medali, a największymi gwiazdami polskiej ekipy byli: Adam Małysz i Justyna Kowalczyk.

Do tej pory w letnich igrzyskach olimpijskich reprezentowało Polskę 2097 sportowców: 1630 mężczyzn, 467 kobiet, a na zimowych igrzyskach olimpijskich 473 zawodników: 379 mężczyzn oraz  94 kobiety. Polscy olimpijczycy zdobyli łącznie 275 medali, w tym 64 złote, 86 srebrnych i 125 brązowych. Jednymi z najwybitniejszych polskich olimpijczyków, wielokrotnie zdobywającymi złoto olimpijskie są:  Irena Szewińska - lekkoatletka wszech czasów, Robert Korzeniowski – niepokonany chodziarz, Justyna Kowalczyk – zawsze osiągająca założony cel. Nie tylko oni, ale każdy, kto bierze udział w Igrzyskach Olimpijskich, jest bohaterem. Dla każdego sportowca jest to nieoceniona wartość, wartość niemal magiczna.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły  się w Soczi w 2014 roku, letnie zaś w Rio de Janeiro w 2016 roku. Z niecierpliwością czekamy na osiągnięcia naszych reprezentantów, życząc im wielkich sukcesów. Takich jak podczas starożytnych igrzysk, kiedy odnotowywano tylko pierwsze miejsce – tylko jeden zawodnik otrzymywał nagrodę i tylko jego imię zapisywano w kronikach. Oby wszyscy zostali zapisani „w kronikach”.