Sztuka relaksu po szkole
A to wielka umiejętność umieć odpoczywać.
(Wiesław Myśliwski)
Po długim dniu pełnym nauki i szkolnych aktywności każdy z nas potrzebuje chwili na relaks. Każdy jednak organizm jest inny, dlatego warto znaleźć odpowiedni dla niego sposób odpoczynku, który pomoże odprężyć umysł i ciało po czasie poświęconym nauce.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest aktywność fizyczna. Spacer, joga, czy nawet krótki trening mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni i wyciszeniu myśli. Takie ćwiczenia wyzwalają endorfiny, naturalne substancje chemiczne w mózgu, które poprawiają nastrój i pomagają zmniejszyć stres, który bardzo często pojawia się w życiu szkolnym uczniów. Sport poprawia także jakość snu i zapewnia lepszy odpoczynek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego zależy, w jaki sposób uczeń będzie przyswajał wiedzę w szkole. Istotne jest dostosowanie aktywności fizycznej do własnych możliwości i stanu zdrowia. Nawet niewielkie przejawy aktywności fizycznej mogą przynieść wiele korzyści.
Innym rozwiązaniem jest czytanie książki, obejrzenie filmu czy sięgnięcie do gry komputerowej. W ten sposób można na jakiś czas zapomnieć o różnych problemach i w domowym zaciszu przygotować umysł na nowe, szkolne wyzwania. Słuchanie ulubionej muzyki czy coraz bardziej popularnych wśród młodzieży podcastów również ma korzystny wpływ na pełny relaks. Wszystkie te formy pozwalają na oderwanie się od codzienności oraz w wejście w świat wyobraźni, emocji lub kontakt z innymi. Ważne jest również odkrywanie oraz rozwijanie pasji, gdyż skupienie się na czymś, co sprawia przyjemność, może być rodzajem odpoczynku dla umysłu. Ponadto hobby to nie tylko forma relaksu, ale również sposób na rozwój i spełnienie. Wymienione przeze mnie formy relaksu są ogólnie znane i stosowane.
Warto jednak pomyśleć o roli światła słonecznego. Wschody i zachody słońca są nie tylko pięknymi zjawiskami natury, mają one również ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Naukowcy odkryli, że regularne obserwowanie wschodów i zachodów pomaga synchronizować wewnętrzny zegar biologiczny z naturalnym rytmem dnia i nocy. To z kolei pomaga dobrze funkcjonować w ciągu doby, a także właściwie odpoczywać. Badania potwierdzają, że ludzie, którzy regularnie obserwują wyjątkowe piękno wschodzącego i zachodzącego słońca, lepiej śpią, mają lepszy nastrój oraz większą energię. Ten sposób odpoczynku może także ograniczyć poziom hormonu stresu – kortyzolu i zwiększyć produkcję melatoniny, która zmniejsza napięcie i stany zapalne w naszym organizmie. Oglądanie światła słonecznego to wyjątkowe momenty spokoju, które pozwalają oderwać się od codzienności i zanurzyć w naturalnym pięknie otaczającego nas świata. To również czas na refleksję nad swoim życiem. I co ciekawe, jest to naturalne i zdrowe, gdyż podczas patrzenia przyjmujemy energię w krystalicznie czystej postaci. Na zdjęciu wyżej: zachód słońca na Roztoczu. Na zdjęciu niżej: zachód słońca w Zamościu.
A czy wy znacie inne oryginalne i niekonwencjonalne sposoby relaksu? Opowiedzcie o nich w komentarzach.
GKinga
Grafika:
https://hansenfoundationnj.org/wp-content/uploads/2018/02/istock_000016995379medium-bhr-girl-lying-grass-butterfly.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EgIBe90XsAAKQHv.jpg
https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2018/2018-02/bd69d34206110756a0bc993cc77c214d.jpg