30 maja 2020

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


           Poznaj własne emocje!


Jeśli jesteś zły, to krzycz,
jeśli smutny – płacz,
jeśli – szczęśliwy śmiej się na głos.
Tłumione emocje to trucizna, która niszczy cię od wewnątrz.
(Nah Kin)


Planując post na szkolny blog, wybrałam temat emocji.  Stało się tak ze względu na mój stan podczas obecnie panującej epidemii. Wydaje się, że o odczuciach, nastrojach, humorach  nie trzeba mówić. Któregoś wieczoru jednak zaczęłam się zastanawiać,  jak to się dzieje, że czuję radość, smutek, przygnębienie lub gniew. Dlaczego  nie można być obojętnym, tylko nieustannie odczuwać jakieś emocje?  Zwyczajnie zaczęłam być ciekawa i to był początek mojego zainteresowania tym problemem.  Myślę zresztą, że od  zaciekawienia zaczyna się wszystko i bez wątpienia czyni ono nasze życie barwniejszym, pełniejszym. Czy zgodzisz się ze mną czytelniku?
Każdy  z nas – ja  i Ty – składa się z ciała oraz z psychiki. I to w sferze duchowej jesteśmy prawdziwi, gdyż odzwierciedla ona nasze odczucia i myśli. To niezwykle osobista sfera, którą większość nie chce dzielić się z innymi. Fascynujące jest to, że każdy z nas  w danym momencie  o czym innym rozmyśla  i  czuje całkowicie inaczej. Emocje towarzyszą ludziom na co dzień i wiążą się z różnymi odczuciami: radością, miłością, smutkiem, gniewem, wstydem, strachem, zdziwieniem. Najczęściej  nikt się nad nimi jakoś szczególnie nie zastanawia. Ale czy wiesz dokładnie,  skąd się  biorą emocje, na przykład: radość, złość czy płacz?  Jak jest ich funkcja?  Dlatego często jest tak, że nie rozumiemy siebie  oraz  tego, co czujemy. W związku z tym  zaczęłam szukać odpowiedzi, dowiadywać się i odkryłam.

Kto szuka, nie błądzi.  Szukałam i znalazłam  odpowiedzi na swoje pytania - książkę Emocje. Krzyk do zrozumienia ks. Marka Dziewieckiego. Zawiera ona 15 rozdziałów o różnej tematyce. Odpowiada na pytania o sens  istnienia emocji, ich złożoności  oraz  znaczącego wpływu na nasze życie. Autor tłumaczy, dlaczego  są trudne. Mówi również o tym, co jest ważne dla nas- młodych ludzi:  o zakochaniu oraz  o miłości. Marek Dziewiecki  proponuje także podział emocji, zupełnie odmienny od dotychczasowego:  na pozytywne i negatywne. Autor wprowadza pojęcie temperatury emocji i dowodzi, że wcale w życiu nie jest tak, że szczęśliwe chwile w naszym życiu są kluczem do szczęśliwego i mądrego  życia. Okazuje się, że to właśnie trudne i bolesne momenty   uczą nas  i kształtują. Dowiedziałam się również, że wnętrze człowieka, czyli jego  emocjonalność, jest odzwierciedleniem  jego sytuacji życiowej. To ona informuje  o dobrym bądź złym stanie życiowym oraz podpowiada, że być może człowiek  potrzebuje  jakiś zmian. Resztę informacji odkryj czytelniku sam!  Gwarantuję jednak, że ta książka- zgodnie z tytułem - posiada bezcenną wiedzę, która pomoże każdemu  lepiej zrozumieć siebie.

Piszę dla  swoich rówieśników, bo  właśnie teraz  odkrywamy siebie i zaczynamy mierzyć  się z trudnościami, które  bardzo często  wynikają z emocji.  Wprawdzie  jestem dziewczyną, ale zapewniam, że to nie jest  tylko lektura dla ,,bab”,  chłopcy również mogą do niej sięgnąć. Zamiast tłamsić w sobie emocje, lepiej je poznać, a tym samym  zrozumieć  siebie. Warto odkryć prawdziwość stwierdzenia Dziewieckiego: Emocje to rodzaj wewnętrznego przyjaciela, który mówi mi prawdę i który mobilizuje mnie, by z tej prawdy skorzystać. Według mnie, nic dodać nic ująć.

WIKA

Grafika:
https://www.pracowniaetapy.pl/images/emocje_-_emotki_1.png
https://zwierciadlo.pl/wp-content/uploads/2020/01/emocje-jak-je-kontrolowac-kiedy-trzymac-na-wodzy-a-kiedy-ujawniac-Untitled-design-2020-01-30T160645.811.png
https://a.allegroimg.com/s1024/0cc7ea/56ee296e435f9cca105316ee2e6c