O piłce nożnej ciąg dalszy…

Piłka jest okrągła,  a bramki są dwie,
albo my wygramy, albo oni.
(Kazimierz Górski)

Główne zasady piłki nożnej.   Piłka nożna to gra zespołowa. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Od 1900  roku to dyscyplina olimpijska.  Na całym świecie w 2006 roku w rozgrywkach udział brało 265 milionów zawodniczek i zawodników oraz 5 milionów sędziów należących do 207 lokalnych związków zrzeszonych w FIFA. W meczach piłkarskich uczestniczą dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zwycięża drużyna, która w regulaminowym czasie gry (w rozgrywkach seniorów - dwie połowy po 45 minut każda) zdobędzie więcej bramek. Mecze piłkarskie odbywają się na prostokątnym, pokrytym murawą boisku. Rozmiary boiska to 45 m do 90 m szerokości i długości od 90 m do    120 m, lecz boisko nie może być kwadratowe. Od 14 marca 2008 roku każde nowe boisko powinno mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Decyzję tę przyjął Komitet Wykonawczy FIFA na podstawie przepisów opracowanych przez IFAB -instytucję odpowiedzialną za Przepisy Gry w Piłkę Nożną.
Fragmenty wykonywane z miejsca (stałe fragmenty gry). Jeśli piłka po uderzeniu, podaniu lub odbiciu przekroczy całym obwodem linię boczną, sędzia wskazuje rzut. Wznowienie gry następuje przez rzut piłki rękoma, zza i znad głowy bez odrywania nóg od podłoża z miejsca, w którym piłka opuściła pole gry, przez zawodnika drużyny przeciwnej. Gdy piłka opuści boisko przez linię bramkową (ale poza bramką), grę rozpoczyna się rzutem z rogu lub rzutem od bramki, w zależności od tego, który zawodnik ostatni dotknął piłki. Rzut z rogu wykonywany jest przez drużynę atakującą, jeżeli ostatnim zawodnikiem, który dotknął piłki, jest zawodnik broniący; w przeciwnej sytuacji wykonywany jest rzut od bramki. Rzut rożny wykonywany jest z pola rożnego i obowiązują przy jego wykonaniu takie same zasady jak przy wykonywaniu rzutu wolnego bezpośredniego. Po faulu w obrębie pola karnego sędzia dyktuje rzut karny.
Rzut karny  wykonywany jest z punktu karnego, który znajduje się  w odległości 11 m od linii bramkowej oraz w równej odległości od słupków bramkowych. W czasie wykonywania rzutu karnego w polu karnym  do momentu wprowadzenia piłki do gry może znajdować się tylko zawodnik wykonujący rzut karny oraz bramkarz, któremu nie wolno opuszczać linii bramkowej (ani skakać na niej obiema nogami). Rzut karny może być również rozegrany pomiędzy dwoma zawodnikami z drużyny, jednak po podaniu piłka musi potoczyć się do przodu, w kierunku bramki przeciwnika, a zawodnik, do którego podanie jest adresowane, do momentu zagrania piłki musi znajdować się poza polem karnym oraz w odległości 9 m 15  cm od punktu karnego i w odległości większej niż 11 m od linii bramkowej. Dozwolone jest dobijanie strzałów przez wszystkich zawodników.
Pozycja spalona.Wiele kobiet nie wie, co to pozycja spalona. Mam nadzieję, że ten akapit trochę im to zagadnienie rozjaśni . Zawodnik drużyny atakującej znajduje się na pozycji spalonej, gdy jest na połowie przeciwnika i w momencie podania  do niego piłki jest bliżej linii końcowej przeciwnika niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny broniącej. W szczególności wynika z tego, że na spalonym nie jest piłkarz, który jest za linią obrony, ale nie przekroczył linii połowy boiska. Spalony nie obowiązuje również podczas wyrzutu z autu oraz w sytuacji, gdy potencjalnie "spalony" zawodnik w momencie podania kieruje się spokojnym krokiem w stronę własnej połowy (tzn. ewidentnie rezygnuje z podejmowania akcji ofensywnej).  W przypadku spalonego sędzia najczęściej kieruje się wskazaniem bocznych arbitrów  i – w przypadku odnotowania pozycji spalonej – dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.
Czas gry i wyłanianie zwycięzcy.    Czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze. Po upływie doliczonego czasu gry zwycięzcą jest ta drużyna, która zdobyła więcej bramek. W przypadku rozgrywania meczów systemem ligowym, za wygraną zwycięzca zdobywa 3 punkty (w niektórych ligach 2 punkty), przegrany nie zdobywa żadnego. Remis natomiast obu drużynom daje po jednym punkcie. W systemie ligowym drużyny grają ze sobą każdy z każdym po dwa razy, jednak np. w lidze austriackiej i szkockiej drużyny rozgrywają między sobą po 4 pojedynki.  W przypadku, gdy mecze rozgrywane są turniejowym systemem dwumeczów, pierwszy mecz zawsze kończy się po drugiej połowie. Zwycięzcą dwumeczu zostaje ta drużyna, która w dwóch meczach zdobędzie więcej goli. Jeśli okaże się, że obie drużyny zdobyły ich tyle samo, zwycięża drużyna, która strzeliła więcej goli w meczu wyjazdowym. Jeśli powyższe warunki nie wyłonią zwycięzcy, odbywa się dogrywka.
Piłka nożna kobiet. Na świecie dominuje piłka nożna mężczyzn, jednak coraz większą popularnością cieszy się także piłka nożna kobiet. W Polsce, początki kobiecej piłki nożnej w zorganizowanej formie datują się na rok 1974, kiedy to po zakończeniu Mistrzostw Świata RFN 1974 założono w Sosnowcu pierwszą profesjonalną drużynę futbolową. Założycielką sekcji piłkarskiej kobiet Czarnych Sosnowiec była Irena Półtorak. Jesienią 1979 roku swe rozgrywki zainaugurowała I Liga Polska Kobiet (obecnie pod nazwą Ekstraliga kobiet), zaś triumfatorkami pierwszej edycji (tj. sezonu 1979/1980) zostały Czarne Sosnowiec, które pięć lat później wywalczyły również premierowy Puchar kraju. 27 czerwca 1981 swe pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe rozegrała żeńska reprezentacja narodowa, ulegając Włoszkom w Katanii (0:3) . 12 lipca 1984roku Polki – przegranym 1:4 (1:3) meczem przeciw Czechosłowacji w Piotrkowie Trybunalskim – zadebiutowały przed własną publicznością, zdobywając jednocześnie swego pierwszego gola.  1 października 2001 roku   – podczas turnieju  w Bernie – ówczesne mistrzynie Polski AZS Wrocław, pokonując 7:0 (4:0)Hapoel Tel Awiw, zadebiutowały w nowo utworzonym Pucharze Europy, zaś trzy lata później udało im się awansować  do II rundy. Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn nie może pochwalić się dobrymi wynikami w Mistrzostwach Świata czy też Europy, natomiast reprezentacja kobiet - owszem. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Świata U-17, nasze dziewczyny wygrały  z reprezentacją Szwecji 1:0 i tym sposobem stały się mistrzyniami. W pewnym sensie upokorzyły  reprezentację mężczyzn  a zarazem przyniosły  chlubę Polsce udowadniając,  że w tym sporcie kobiety także mają coś do powiedzenia.
Na terenie Polski istnieje wiele klubów trenujących młode zawodniczki.  W okolicach Zamościa jest kilka takich klubów, min. DKS Gaudium Zamość, MUKS Kraśnik, Wilki Wilków, Omega Stary Zamość. W każdym z nich kryją się wielkie talenty, które może już  niedługo zabłysną na stadionie narodowym. Każdy, kto ma choć odrobinę talentu i chwilę wolnego czasu, zamiast uciekać w nałogi, powinien założyć korki i wyjść na boisko. Większość dziewczyn narzeka na swoją wagę. Może, zamiast użalać się nad sobą lub głodować, warto zagrać w piłkę ?  Czekam na Was na boisku.