11 grudnia 2021

Spotkanie ze sztuką


    Runaway – uciekinierka

 

Ooh, she's a  little runaway

Daddy's girl learned fast

All those things he couldn't say

                                                                                             (Bon Jovi, Runaway)

 

„Runaway” to monodram, czyli przedstawienie, w którym gra tylko jeden aktor. Tę właśnie formę teatralną miałem przyjemność obejrzeć razem ze swoją klasą. W monodramie wyreżyserowanym przez Bartłomieja Miernika na scenie wystąpiła nasza koleżanka - Alicja Stankiewicz z klasy 3b. Ala jest nie tylko aktorką w tym przedstawieniu, jest także współautorką scenariusza, odpowiada za scenografię i opracowanie muzyczne. Spektakl przedstawia zachowanie rodziców Amelii z  jej punktu widzenia. Rodziców, którzy chcą trzymać swoje dziecko w ryzach, ale jednocześnie krzywdzą je. Monodram został stworzony przy współpracy z Fundacją Banina, która zajmuje się edukacją poprzez teatr, w swoich spektaklach poruszając ważne i aktualne problemy.

Na scenie występuje jedna dziewczyna - nastolatka. Spektakl rozpoczyna się przedstawieniem Amelii jako dziewczyny, która jest zagubiona, jak wiele osób w jej wieku. Najpierw odgrywa postać grzecznego, posłusznego dziecka, po czym pokazuje swoje prawdziwe emocje – złość, bunt. Gdy Amelia czyta listy do swojego ukochanego, rozpoczyna się wątek miłosny . Na początku pisane są one z wielką namiętnością i zaangażowaniem. Z czasem dziewczyna zauważa, że tak naprawdę jej miłość jest nieodwzajemniona. To budzi w niej negatywne emocje. Nastolatka ma marzenia, które rodzice uważają za niemożliwe do zrealizowania. Brak porozumienia z bliskimi i nieodwzajemniona miłość doprowadza Amelię do wewnętrznych rozterek, staje się przyczyną buntu i niezgody na swój los. Dziewczyna postanawia odciąć się od przeszłości i „wsiada w pociąg”, aby….  Miejmy nadzieję, zacząć kolejny etap swojego życia. Chociaż to jest ta optymistyczna interpretacja zakończenia.

Po monodramie zebraliśmy się do wspólnej rozmowy na temat spektaklu. Okazuje się, że było wiele różnych zdań na temat przedstawienia. Rozmowa między rówieśnikami pozwoliła mi otworzyć się na interpretację innych. Uważam, że większość osób, która miała okazję zobaczyć ten występ, może utożsamić się z bohaterką monodramu. Wspólnie ustaliliśmy, że spektakl powinni zobaczyć nasi rodzice, aby móc spojrzeć na świat oczami swojego dziecka.

Myślę, że spektakl jest wart uwagi odbiorców w każdym wieku. Osoby starsze mogą utożsamić się z rodzicami i dojrzeć problemy w komunikacji z własnym dzieckiem. Młodzież nie zostaje sama ze swoimi słabościami, a oglądając występ,  może wyciągnąć wnioski i znaleźć odpowiednie rozwiązanie swoich problemów. Po zakończonym seansie widownia nagrodziła aktorkę owacją na stojąco.

Jako iż Alicja, odgrywająca postać Amelii, jest moją koleżanką, zapytałem, jak czuje się w tej roli. Kiedy odgrywam rolę głównej bohaterki monodramu - Amelii, zawsze przygotowuję się na emocjonalny rollercoaster. Amelia doświadcza go nie tylko z powodu wieku, ale też ogromnej wrażliwości, którą dysponuje. Mam wrażenie, że cechuje to mnóstwo ludzi w naszym wieku. Amelia jest delikatna i silna zarazem, kompletnie nieprzewidywalna, nieprzygotowana na to, co ją czeka, chociaż, czy ktokolwiek z nas jest? Czuję zawsze ogromne zestresowanie tuż przed spektaklem, lekki strach, że nie sprostam wymaganiom czy oczekiwaniom widzów. Zawsze chcę zagrać i wczuć się w rolę tak, aby chociaż jedna osoba, która mnie słucha, poczuła jakbym to o niej opowiadała. Jeśli choćby jedna osoba to poczuje, to dla mnie największe szczęście. Wtedy czuję, że spełniłam swój obowiązek-  może komuś naprawdę pomogłam, Amelia pomogła.

Poza tym występem Alicja, mimo młodego wieku, ma już doświadczenie w aktorstwie. Pierwsze sceniczne kroki stawiała we współpracy z Fundacją Banina. Pierwszym stworzonym wspólnie spektaklem była „Willa Rózin”, z premierowym występem w Zwierzyńcu, było to 8 września 2019 roku. Od tamtej pory Alicja miała okazję zagrać rolę w sześciu spektaklach Fundacji. Dwa ze spektakli były realizowane podczas obozów teatralnych, również we współpracy z Fundacją, odbywających się raz w roku w Zwierzyńcu. Grała w „Domu na Górce” oraz w „Słonecznej Dolinie”. Spektakle „Wir” i „Willa Rózin” były oparte na tematach lokalnych historii. Spektakl „Zagłada” jest adaptacją książki Piotra Szewca, która została przedstawiona podczas  Zamojskiego Lata Teatralnego w 2020 roku.

Alicja ma też na swoim koncie ogromny sukces, otrzymała Nagrodę podczas XVI Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie. Jesteśmy dumni z jej sukcesu, serdecznie gratulujemy! Sztukę można obejrzeć w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=FcV0wv3Rhl4

Michał Karolczak


Grafika:

własne zdjęcia