14 grudnia 2024

Językowe potyczki


            Zwyciężyła sigma

 

 

Język młodzieży

jest nie tylko najbardziej wpływową odmianą języka potocznego,

ale daje także wgląd

do sposobu funkcjonowania młodych ludzi w kulturze.

(Anna Wileczek)

 

Właśnie  zakończyła się dziewiąta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez  Wydawnictwo Naukowe PWN. W bieżącym roku jurorów (językoznawców - Annę Wileczek, Marka Łazińskiego, Ewę Kołodziejek oraz dziennikarza Bartka Chacińskiego) wspierała młodzież z rady konsultacyjnej przy Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.

W  roku 2024 w finałowej dwudziestce znalazły się  następujące słowa: aura, azbest, bambik, brainrot, brat, cringe, czemó, delulu, fe!n /fein  fin, Fr /FR, glamur /glamour, GOAT, oi oi oi baka, oporowo,riz / rizzler /rizz,sigma, skibidi, slay,  womp womp, yapping. Trzeba przyznać, że niektóre są dość nieoczekiwane. Jak powstają?  Językoznawczyni Anna Wileczek wyjaśnia, że motywacją  do tworzenia słów oraz kreowania ich nowych znaczeń  są:  „absurd, groteskowość, karykaturalność, wpadające  w ucho brzmienie (…) lub kształt graficzny wyrazu”.  Zauważa  także  w  języku młodzieżowym „karnawalizację” oraz  „tiktokowy folklor”.  Młodzi ludzie dowolnie miksują znaki językowe, pozbawiają  je sensu, podejmują gry – wyzwania.  Potwierdzeniem tej tezy są  choćby  wykrzyknienia: oi oi oi baka  oraz  womp womp.

Młodzieżowym słowem roku została sigma, oznaczająca niezależność, mądrość i siłę. Słowo jest charakterystyką  osoby pewnej siebie, konsekwentnej w działaniu, wiernej swoim zasadom, zasługującej na podziw i szacunek. A jednocześnie osoby skromnej. Anna Wieleczek mówi, że  słowo sigma ma dobrą aurę, jest pozytywne, potrafi oddać szacunek, ale też ma dostojne brzmienie. To w końcu nazwa osiemnastej litery alfabetu greckiego, ale też standardowy znak sumy wielu składników.”

Drugie miejsce zdobyło słowo azbest, które humorystycznie nawiązuje do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Odnosi się do absurdalnych sytuacji, do czegoś nierealnego i nieporadnego. Azbest kojarzy się z degradacją środowiska naturalnego, z tzw. patodeweloperką (to słowo również było zgłaszane do plebiscytu).

Na trzecim miejscu znalazło się słowo czemó, które dodatkowo   zostało wyróżnione przez Jury. Definicja słowa brzmi:  „Głębokie wyrażenie zdziwienia, na przykład  jakąś sytuacją. Często używane w kontekście niezadowolenia z decyzji oraz dociekania, dlaczego taka została podjęta”. Słowo  zostało zaczerpnięte  z  rozmowy dwóch  graczy w „Fortnite'a” na TikToku. Bartek Chaciński  jest zdania, że:  prawdopodobnie to słowo (…) nie przeżyje zbyt długo, dziś jednak jest bardzo popularne i już na tym etapie czegoś nas nauczyło – w tej odmianie języka wszystko może być słowotwórczym hitem”.

Interesujące  wydają mi się słowa  yapping" i „womp womp”. Pierwsze z nich oznacza paplanie, ględzenie. Drugie wyraża negatywne emocje, najczęściej dotyczące  braku zainteresowania rozmową lub chęci  jej zakończenia.

Profesor Jan Miodek, zapytany, czy dorośli powinni  się obawiać tego, że młodzież używa własnego slangu, odpowiedział: „nie”. I dodał: „My też mieliśmy swój slang, choć pewnie nie tak bogaty (…) To są wszystko znaki czasu”. Ponadto Jan Miodek jest zdania, że młodzież wymyśla nowe słowa nie  przeciw dorosłym, lecz  z chęci zaznaczenia wspólnoty rówieśniczej.   

O poprzednich edycjach plebiscytów językowych możecie poczytać:

Rel, czyli potakiwanie

https://1lozamoscblog.blogspot.com/2024/03/jezykowe-potyczki.html

Masz essę?

https://1lozamoscblog.blogspot.com/2023/02/jezykowe-potyczki.html

Bawić się słowem

https://1lozamoscblog.blogspot.com/2021/12/jezykowe-potyczki.html

Słowo roku 2020

https://1lozamoscblog.blogspot.com/2021/01/jezykowe-potyczki_16.html

Wygrała  alternatywka!

http://1lozamoscblog.blogspot.com/2020_01_04_archive.html'

Dzban przed normikiem

http://1lozamoscblog.blogspot.com/2018/12/

 

A jakie słowo wygra w przyszłym roku? Wsłuchujcie się w język młodzieży!

Unge

 

Grafika:

https://static.wirtualnemedia.pl/media/new/top/67583f7d0074b_sigma-mlodziezowesloworoku.png

https://tvs.pl/wp-content/uploads/2024/11/Mlodziezowe-slowo-780x470.jpg