Kolorowe odbicie duszy
Najlepszy kolor na świecie to taki,
który dobrze na Tobie wygląda.
(Coco Chanel)
Wiele osób, wybierając ubrania podświadomie dopasowuje ich kolor do swojego typu urody albo barwy włosów. Okazuje się jednak, że kolorystyka wybieranych ubrań może być kluczem do odkrycia osobowości człowieka. Niektórzy eksperci w dziedzinie psychologii kolorów uważają, że istnieje pewne powiązanie między preferencjami kolorystycznymi a emocjami i doświadczeniami życiowymi, dlatego mogą one odzwierciedlać nasze samopoczucie i zachowanie.
Ciepłe barwy. Wprowadzają nas w nastrój ekscytacji i
pozytywnej energii, a także mogą pobudzić kreatywność i wywołać intensywne emocje. Na
przykład czerwień to kolor władzy,
odwagi i pasji. Działa pobudzająco, motywuje do działania i podejmowania
decyzji, a uwzględniając go w naszym
ubiorze dodajemy sobie energii i pewności siebie. Żółty jest barwą słońca, kojarzy się z nadzieją i optymizmem. Osoby
noszące żółte ubrania często mają potrzebę kontaktu z otoczeniem i postrzegane
są jako dusze towarzystwa.
Zimne barwy. Są odzwierciedleniem naszej refleksyjnej natury – spokoju i opanowania. Na przykład niebieski to kolor zaufania, harmonii i inteligencji. Osoby noszące jego odcienie często są zrównoważone i lojalne, a także posiadają zdolność do rozwiązywania konfliktów. Zielony jest kojarzony z naturą i równowagą. To w nim szukamy wyciszenia i spokoju, dlatego osoby preferujące kolor zielony są odbierane jako wrażliwi optymiści, świetni przyjaciele, godni zaufania i zawsze chętni do pomocy.
Okazuje się, że jednak najczęściej wybieranymi kolorami są odcienie czarnego i białego. Czarny oznacza klasę i elegancję, dlatego osoby wybierające czarne ubrania mogą być postrzegane jako zdecydowane, niezależne i tajemnicze. Jednakże nadmiar czerni może oznaczać introwertyzm i potrzebę ukrycia swoich emocji. Kolorem przeciwstawnym do czerni jest biel. Wyraża ona czystość i niewinność, a także oczekiwanie na nowe wrażenia, nieznane emocje, dlatego często wybierana jest na ślub bądź chrzciny. Osoby preferujące kolor biały są postrzegane jako uczciwe i spokojne.
Czy warto przypisywać ludziom cechy charakteru jedynie na podstawie koloru ubrań? Każdy z nas jest inny. Jedni wyrażają swój charakter za pomocą ubrań, dla drugich dobór koloru będzie tylko chęcią podążania za modą. Tak więc wybór kolorów może być tylko jednym z wielu elementów definiujących osobowość człowieka i subtelną wskazówką dla otoczenia. Moda to przede wszystkim zabawa i różnorodność, więc warto sobie pozwolić na eksperymenty z kolorami, nie biorąc wszystkiego zbyt dosłownie.
M.P
Grafika:
https://dgimage.pl/wp-content/uploads/2019/10/kolory-ciep%C5%82e-zimne.jpg