7 grudnia 2024

Co w trawie piszczy?

 

       O świętym Mikołaju

 

Dzieci, na pytanie, skąd pochodzi św. Mikołaj,

odpowiadają, że z Laponii.

O Mirze żadne się nie zająknie.

(Jaromir Kwiatkowski)


Może dzieci nie wiedzą, skąd pochodzi święty Mikołaj, ale na pewno na niego czekają i większość wierzy w jego istnienie. Warto  wierzyć w świętego Mikołaja – tak uważa  ponad  połowa Polaków -  ponieważ ta miła tradycja  przywołuje ciepłe wspomnienia z dzieciństwa. Ponadto kojarzy się ze świętami, miłością, radością, nadzieją i  zachęca  do dzielenia się dobrem.  Niektórzy (ci bardziej praktyczni lub cyniczni) powiadają, że nie ma świętego Mikołaja. Nic podobnego! Pisarz Rafał Kosik wyraźnie przecież pisze:  […] Mikołaj tylko dobrze się ukrywa, przestawiając nam co nieco w pamięci. Potem wydaje się nam, że sami to wszystko kupiliśmy, ale to tylko złudzenie.

Skąd wiadomo, że aż  tylu Polaków  opowiada się za celebrowaniem mikołajek? Ponieważ  zbadała to Fundacja Świętego Mikołaja. Zapytała również, kim dzisiaj mógłby być święty Mikołaj. Większość odpowiedziała, że założycielem fundacji charytatywnej, choć niektórzy sądzą, że byłby kurierem. Tak czy owak święty Mikołaj kojarzy się z bezinteresownym  obdarowywaniem innych.  I tak właśnie działa Fundacja Świętego Mikołaja (istniejąca od 1998 roku), mądrze  łącząc działalność charytatywną, edukacyjną i naukową. Jej najważniejszym projektem są Stypendia św. Mikołaja  przeznaczone dla zdolnych i zaangażowanych społecznie, lecz niezamożnych uczniów. I jak tu nie lubić świętego Mikołaja?

Dlatego każdy chyba lubi  dzień 6 grudnia, którego patronem jest katolicki biskup św. Mikołaj z Miry (dzisiejsza Turcja) żyjący na przełomie  III i IV wieku. Niewiele wiadomo  o jego prawdziwym życiu, a większość biografii  opiera się na mitach i wierzeniach. Kult świętego Mikołaja rozwinął się w VI wieku, wówczas też  pojawiły się o nim pierwsze zapiski, które miały charakter hagiograficzny. Dowiadujemy się z nich, że był męczennikiem. Wysławiają też jego dobroć: uchronił  trzy biedne dziewczyny od nierządu, ocalił życie niesłusznie oskarżonym żołnierzom oraz  uratował podczas sztormu tonących  żeglarzy. Świętego Mikołaja zapamiętano więc jako opiekuna ludzi będących  w potrzebie. Nieważne, jaka była prawda o Mikołaju z Miry, istotny jest moralny wydźwięk hagiograficznych  legend. Oto bowiem święty jawi się jako uosobienie wiary w dobroć i prawość człowieka. A takich postaw świat zawsze potrzebuje, każdy też może postępować jak święty Mikołaj.

Zwyczaj obdarowywania znano już w XIII wieku i najpierw prezenty miały postać zapomóg i stypendiów. Podarunki rzeczowe pojawiły się na przełomie XVIII i XIX wieku (w mieszczańskich domach). Święty Mikołaj  w czerwonym stroju (dobroduszny brodacz  z wydatnym brzuchem) został stworzony w XIX wieku  przez karykaturzystę Thomasa Nasta. Artysta wylansował  taki wizerunek, a także przyczynił się do umieszczenia świętego Mikołaja  na Biegunie Północnym (wówczas nasiliły się tam wyprawy naukowe).  Przez wiele lat powracał do tego tematu, przedstawiając między innymi  świętego w saniach zaprzężonych w renifery. Niżej ilustracja  Nasta z 1890 roku.

Święty Mikołaj Clementa Clarke’a Moore’a.  Ciekawa postać  świętego Mikołaja (zwanego tam Sinterklaasem) powstała w kalwińskiej Holandii. Była to mieszanka tradycji  lokalnej  oraz  anglosaskiej. Można o nim przeczytać w wierszu „Noc wigilijna” z  1823 roku Clementa Clarke’a Moore’a. Bardzo przypomina portret z rysunków Thomasa Nasta. Pisarz  opowiada, że Mikołaj przybył  na saniach i do domu dostał przez komin. A wyglądał  tak: W kominie, miły ów staruszek,/wór prezentów taszcząc z mozołem-/wysmarował swój kożuszek/ sadzą i popiołem.//W oczach miał wesołe iskierki,/ w policzkach dołeczki!/Nos czerwony jak wiśnia,/rumieńce jak porzeczki.// i brodę długaśną,/ tak jak śnieg bielutką.//Szczerą miał twarz/ i okrąglutki brzuszek,/ co się trząsł, gdy śmiał się,/ jak mleczny kożuszek.//Był pucołowaty, tłuściutki i […] stary[…]

Współczesny wizerunek świętego Mikołaja wykreował  i upowszechnił Amerykanin Fred Mizen w reklamie  napoju Coca- Coli w 1930 roku.

Niezależnie od wyobrażenia świętego Mikołaja i jego wielu  imion w różnych krajach, trzeba pamiętać o jego szlachetnym postępowaniu. Biskup z Miry kierował się miłosierdziem i sprawiedliwością, co zapoczątkowało tradycję wspomagania potrzebujących, obdarowywania się upominkami, ale również dobrocią serca. Święty Mikołaj stworzony przez kulturę masową także zasługuje na uwagę, gdyż  związany z nim zwyczaj  daje wiele radości. Przede wszystkim dzieciom, które na podstawie wiary w świętego Mikołaja – uosobienia dobra - budują wiarę w dobro świata.

Kerst

Grafika:

https://bazylika.kolobrzeg.pl/wp-content/uploads/2023/12/Mikolaj_MuzeumKat.jpg

https://api.ngo.pl/media/get/172611

https://i0.wp.com/www.dailycartoonist.com/wp-content/uploads/2018/12/nast-santa.jpg?fit=791%2C1100&ssl=1

https://www.mediastorehouse.com/p/497/thomas-nast-santa-claus-merry-christmas-all-7506807.jpg.webp

https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/5a/02/565fbbc7991b9_p.jpg?1499132807