16 lutego 2013

Kącik młodego historyka



        Tam rządziły kobiety



Mieszkali w chatach,
chodzili nadzy i bosi.
Mieli demokratyczny system rządów
i bardzo lubili rozboje.
Znosili głód, chłód, wszelkiego rodzaju niewygody.
W razie niebezpieczeństwa wycofywali się na bagna, (…)
a w lesie potrafili przeżyć, żywiąc się korą i korzonkami.
(Dion Kasjusz)

Historia przyzwyczaiła nas do primogenitury, czyli dziedziczenia władzy przez pierworodnego potomka płci męskiej. Tak jest i w wielu dzisiejszych dynastiach, m.in. w Królestwie Monako, a także w najstarszej panującej dynastii  - japońskiej rodzinie cesarskiej. Wróćmy jednak do początków . Otóż, istniało pewne plemię w starożytnej Brytanii, równie groźne, jak i dzikie – Piktowie.  Przyjęto w nim matrylinearyzm, czyli dziedziczenie po matczynej linii pokrewieństwa i  ze względu na przynależność do tzw. grupy matki.

Nie wiadomo dokładnie, skąd się Piktowie wywodzą  i  kiedy osiedli się w Brytanii. Do tej pory naukowcy nie mogą tego ustalić, mając do dyspozycji niewielką ilość źródeł na ten temat. Najstarsze wzmianki o nich pochodzą z drugiej połowy I wieku n.e. To właśnie przed Piktami posiadłości rzymskie miał zabezpieczać słynny Wał Hadriana. Zdaniem historyków,  lud ten wywodził się z Kaledonów. Piktowie chodząc często niemalże nago, malowali nie tylko twarze, lecz także całe ciała - stąd pochodzi ich nazwa. Legioniści nazywali ich wojownikami pictu (z łac. pictu oznacza malowani).W książce autorstwa Jerzego Strzelczyka "Zapomniane narody Europy" zostały opisane zwyczaje malowania ciał oraz skąpego ubierania się , a także inne charakterystyczne obyczaje tego ludu.

Dlaczego ten lud uznawał dziedziczność  w  linii kobiet? Było to spowodowane tym, że w krainie Piktów istniała poligamia (wielożeństwo). W takich warunkach ojcostwo było niemożliwe do ustalenia. Piktowie uznali ten sposób dziedziczności w myśl łacińskiego przysłowia:  mater semper certa est - matka zawsze jest pewna. Sytuacja  poligamii zmieniła się po przyjęciu chrześcijaństwa, lecz mimo wszystko, pozostał dawny matrylinearyzm. Władzę dziedziczyły kobiety po kobietach. W całej historii tego nietypowego plemienia tylko dwóch mężczyzn doszło do władzy, dziedzicząc  ją po ojcu, jednak było to u samego schyłku kultury Piktów.Dlaczego Piktowie zniknęli  z mapy narodów Europy? Podobnie jak dzisiaj kultura i język Szkotów jest wchłaniany przez uniwersalny język, jakim jest angielski, tak kultura Piktów przenikała się z kulturą ich sąsiadów (między innymi Szkotami). W konsekwencji "malowani wojownicy" poddali się bez walki, a ich tradycja, język i kultura przeminęły i upadły.

Mati

Grafika:
http://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads/2011/08/Pani-Pikt-min