10 maja 2014

Myśli o wychowaniu


           Agresywne dziewczęta

Argumentów zabrakło,
to pięści w ruch poszły...
(Andrzej Pilipiuk)


Agresja to  pojęcie, z którym – niestety - spotykamy się coraz częściej. Odnosi się ono nie  tylko do przemocy fizycznej, ale również psychicznej ( różnego rodzaju obelgi, wyzwiska, przykre słowa). Każdy człowiek ma prawo się zdenerwować czy krzyknąć, ale nikt nie ma prawa pobić  przypadkowo spotkanego człowieka.  Z agresją ludzie kojarzą przede wszystkim mężczyzn. Wiele słyszy się o mężach, którzy biją swoje żony. O złodziejach, którzy kradną torebki starszym paniom. O nastolatkach ubranych w dresy, z ogolonymi  głowami, którzy czyhają na nas na każdym osiedlu. Obecnie jednak, można zaobserwować wzrost agresywnego zachowania  wśród kobiet, a nawet młodych dziewcząt! Czasy się zmieniają , kobiety nie są już bezbronnymi, szarymi myszkami. Rodzi się pytanie, czy to idzie w dobrym kierunku?  
Co jest przyczyną wzrostu agresji wśród dziewcząt?  Po  pierwsze, siłą wymuszają akceptację wśród rówieśników, zwłaszcza dorastające dziewczęta.  Po drugie, każda chciałaby posiadać nowoczesne sprzęty - iPody , tablety, smartfony, laptopy, ale nie każdą na nie stać. Młody człowiek potrafi zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, często nie potrafi zrozumieć, że nie może mieć wszystkiego. W tym właśnie momencie pojawia się AGRESJA. Problem ten dotyczy coraz częściej dziewcząt, które w bezwzględny sposób próbują zdobyć pożądane przedmioty. Przyczyną sporów między młodymi dziewczętami może być również zazdrość, ponieważ nastolatki często nie są świadome swojej wartości, zapominają o swojej urodzie i stosują przemoc wobec dziewcząt, które według nich są "za ładne". Wzorem dla  dziewcząt mogą być feministki, o których w ostatnich latach słyszymy coraz więcej. Są to kobiety, które walczą o równouprawnienie płci. Dziewczęta wyciągają błędne wnioski: skoro mogą zachowywać się tak  jak mężczyźni, to mogą być również agresywne.  

Musimy także pamiętać, że to, jacy jesteśmy i w jaki sposób się zachowujemy, wynosimy z domu. Rodzice od małego wpajają nam zasady, wartości, są dla nas wzorem, jednak często w wychowywaniu zapominają, że każda agresja rodzi kolejną.  Jeżeli stosują wobec siebie lub innych przemoc, to ich dzieci również będą to robiły i nie będą widziały w tym nic złego. Powiedzą: „tak robi mój tata". Moim zdaniem, agresja nie jest oznaką siły, a wręcz przeciwnie , jest to słabość – słabość ducha i charakteru. Zamiast wymyślać  różnego rodzaju  „zabawy” , które wiążą się z robieniem krzywdy innym, proponuję zająć się ciekawą książką, obejrzeć dobry film lub napisać  post na szkolny blog. 

Patrycja

Grafika:
http://s3.party.pl/styl-zycia/zwiazki-i-seks/psychologia/kobieta-z-wyciagnieta-piescia-366217-article.jpg
http://polki.pl/pub/wieszjak/p/_wspolne/pliki_infornext/685000/klotnia_5.jpg