24 grudnia 2022

Co w trawie piszczy?

 

       Przy wigilijnym stole

 

 

Podzielić się opłatkiem,

powiedz mi, co to znaczy?

To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

(Mieczysława Buczkówna)

 

Dobre maniery komunikują innym,

że darzymy ich szacunkiem.

(Jennifer L. Scott)

 

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,[…] w którym gasną wszelkie spory – śpiewali artyści z  Czerwonych Gitar.  Inni  twórcy  także  przedstawiali  magię  tego wieczoru, najpiękniejszego  ze  wszystkich. Wieczoru wigilijnego! Konstanty Ildefons Gałczyński pisał: Właśnie ojciec kiwa na matkę,/Że czas się dzielić opłatkiem,/więc wszyscy podchodzą do siebie/i serca drżą uroczyście/jak na drzewie przy liściach liście./Jest cicho. Choinka płonie./ Na szczycie cherubin fruwa. Poezja, powiecie! Poezja, ale czy nie tak właśnie wyglądają  nasze rodzinne Wigilie? 

Bóg się rodzi. Nie dla samej  wieczerzy jednak  (z  tradycyjnymi potrawami)  i  choinki (z symbolicznymi ozdobami)  spotyka się  rodzina. Prawdziwym  powodem  jest radość z narodzenia Chrystusa. Przed  posiłkiem każdy z każdym dzieli się opłatkiem. Najpiękniej  tę polską obrzędowość wyraził poeta Wacław Rolicz – Lieder: Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,/  Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,/ Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny/ Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie./Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,/a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba./Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami./Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba./Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.

Choinka jest ślicznie przystrojona,  lśni światełkami, a wyjątkowo piękny stół kusi smacznymi potrawami. Najważniejsi  jednak w wigilijny wieczór są ludzie – życzliwi, zadowoleni  i zjednoczeni  klimatem świąt. Dlatego warto  zadbać o dobry nastrój przy stole, aby nikogo nie zasmucić ani nie urazić. Wypada  więc  zachowywać się z klasą, ponieważ Wigilia ma uroczysty charakter.  Z   klasą,  czyli pamiętać o dobrych manierach, które – jeśli się  je przyswoi -  wcale nie są ograniczeniem, lecz bez problemu  pozwalają  łączyć swobodę  z  kulturą.   

Po pierwsze – ubranie. Podczas wieczerzy wigilijnej należy wyglądać elegancko i odświętnie. To wyklucza jeansy i  bluzy dresowe, ale również sukienki (spódnice) mini oraz  bluzki (sukienki) z głębokimi dekoltami. Nietaktem jest również  wchodzenie do cudzego domu w butach zimowych lub zabrudzonych (dobrze mieć jakieś na zmianę). Jedzenie. Sięgając do półmiska, należy wziąć pierwszą  z brzegu porcję, aby nie rozgrzebywać następnych. Do tej czynności nie powinno się używać własnych sztućców (są specjalne na półmiskach).  Oczywiście, trzeba  nabrać tyle, żeby móc zjeść, ponieważ pozostawianie resztek jest niekulturalne. W trakcie jedzenia nie jest wskazane opieranie łokcia na stole ani pochylanie  się nad talerzem. Koniecznie trzeba też pamiętać, aby nie odkładać brudnych sztućców na obrus. Na pewno wszystkie potrawy są bardzo dobre, niemniej jednak nie należy resztek  wycierać chlebem i ich wyjadać. Jedynie dla formalności przypomnę, że niekulturalne jest dmuchanie na gorące potrawy, a także zbyt głośne ich jedzenie. Rozmowa. Kulturalna rozmowa  na pewno  podkreśli miłą atmosferę świąteczną.  Dlatego najlepiej nie dotykać niewygodnych spraw rodzinnych, nie krytykować nieobecnych. Nie zadawać niewygodnych i zbyt osobistych pytań obecnym. Nie zaczynać dyskusji na  sporne tematy – na przykład  polityki czy  kościoła. Oczywistą sprawą jest, że należy wyłączyć telewizor czy radio i skupić się na relacji z bliskimi. Smartfon - wyciszyć i schować ( a nie kłaść obok talerza i wciąż do niego zerkać). Prezenty. Wypada   je rozpakować i podziękować za nie  (nawet jeśli marzyło się o czymś innym). Tego wymaga kultura.

W  tak uroczysty wieczór  powinno się   być  życzliwym dla innych, bo święto Bożego Narodzenia  jest dlatego – pisał  ksiądz  Jan Twardowski  -   żeby podawać sobie ręce/ żeby się uśmiechać do siebie/ żeby sobie przebaczać. I koniecznie złożyć sobie życzenia! Może słowami  Jana Twardowskiego?  Życzymy sobie, żebyśmy byli lepsi, nie tylko na święta,/ kiedy się dostaje prezenty.

W imieniu blogerów przesyłamy ciepłe i serdeczne życzenia, aby światło choinki – symbolu radości z narodzenia Jezusa – oświetlało zawsze Wasze życie i pozwalało odnaleźć właściwą drogę, by Święta obfitowały w niezapomniane chwile szczęścia, ukojenia oraz odpoczynku od codziennych trosk. Wesołych Świąt!

Życzymy Wam, abyście Nowy Rok rozpoczęli z radością w sercu. Aby nigdy nie odstępowała Was nadzieja na lepsze jutro i wiara w to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Życzymy także, by otaczały Was życzliwe osoby, które będą dla Was inspiracją do działania. Naszym autorom życzymy lekkiego pióra i ciekawych pomysłów na teksty, a czytelnikom miłego czytania. Do siego roku!

Mila


Grafika:

https://www.jezusnajwyzszywiecznykaplan.pl/sites/default/files/styles/large/public/field/image/unnamed_2.jpg?itok=GgNrJpnR

https://i0.wp.com/foodandmore.pl/wp-content/uploads/2017/12/DSC07188.jpg?fit=1460%2C973&ssl=1

https://arthobbystudio.pl/wp-content/uploads/2018/01/arthobbystudio-lublin0037warsztaty-stroik-boze-narodzenie-kompozycja-florystyczna.jpg