18 września 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

  
          Narcyz kocha swoje oblicze


           

Gdy bogactwo osiąga rangę wyższą  niż mądrość,

kiedy rozgłos zyskuje większy podziw niż godność,

kiedy sukces liczy się bardziej niż szacunek  do siebie,

wówczas kultura nadaje przesadne znaczenie obrazom

i staje się narcystyczna.

(Alexander Lowen)

Znacie mit o Narcyzie? Wzgardził miłością nimfy Echo, za co został ukarany niespełnioną miłością do samego siebie, a właściwie do własnego oblicza  ujrzanego w tafli wody. Umarł z tęsknoty za nieosiągalnym przedmiotem swego uczucia. Po śmierci został zamieniony w kwiat nazwany jego imieniem, który stał się symbolem zimnej, nieczułej urody. Bywa, że rośnie dziko nad brzegiem jeziora, jakby się chciał przeglądać w  wodzie – jak w lustrze. Jest rośliną trującą. 

Narcyzm to umiłowanie samego siebie, zwłaszcza własnej urody. W psychoanalizie pojęcie oznacza autoerotyzm, stan zakochania w sobie – we własnych cechach psychicznych i fizycznych. Jaki jest narcyz? Jest skupiony na sobie, a inni albo nie obchodzą go wcale, albo  o tyle, o ile mogą zaspokoić jego potrzebę znaczenia i dominacji. Tworzy wizję swego sukcesu. Od otoczenia oczekuje ciągłego podziwu i stałej uwagi, a ta potrzeba jest nienasycona, gdyż pragnie wciąż więcej niż ma. Narcyz nie odczuwa empatii, czasem jedynie potrafi udawać żal, sympatię, zrozumienie. To mistrz manipulacji, który bezwzględnie wykorzystuje innych do realizacji własnych celów. Często odczuwa wobec ludzi zawiść  i wrogość. Nawet najmniejsza krytyka wywołuje w narcyzie wściekłość,  gdyż  boi się upokorzenia. Czuje również lęk przed bliskością i intymnością, ponieważ takie sytuacje odsłoniłyby jego prawdziwe ja. Narcyz  kreuje  własny portret - człowieka sukcesu, a pod tą maską kryje się głęboko   schowane  i wyparte poczucie swojej niskiej wartości.

Jakie są przyczyny narcyzmu?  Amerykański psycholog W. Keith Cambell ujmuje to następująco: (…) zmiana sposobu wychowania dzieci i edukacji. Obecnie kładzie się akcent na poczucie własnej wartości. Osobowość narcystyczna wiąże się z dużą pobłażliwością rodziców, przyzwalającym stylem wychowania, a także nadmiernym chwaleniem dziecka. Media sprawiają z kolei, że zwykli ludzie wierzą, że staną się gwiazdami. Chcą zaistnieć i sława staje się nadrzędnym celem.   
Narcyzm jest cechą nie tylko jednostek, ale cechą społeczeństw i współczesnej kultury. Nasza kultura jest narcystyczna, gdyż zostaliśmy zdominowani przez obrazy elektroniczne: telewizję, film, reklamę  i Internet. Tracimy zaufanie do własnego doświadczenia i własnej mądrości, przywiązując nadmierną  uwagę do wizerunku: zgrabnej sylwetki, młodego wyglądu, mody, sprawności fizycznej.  Nie uwierzycie, ale szkoła również może być narcystyczna!  W takiej szkole nie docenia się rzeczywistej pracy nauczycieli i uczniów, a także ich indywidualności. Podejmuje się bezsensowne działania po to, aby dobrze wypaść  w oczach otoczenia lub władz. Nie ma w niej prawdziwych przyjaźni, serdeczności, zaufania i życzliwości. Dominują bezosobowe, sformalizowane relacje międzyludzkie. Ważna staje się rywalizacja, nie ma  więc solidarności   i współpracy. Szkoła zatraca zainteresowanie swoim wewnętrznym rozwojem,  a całą energię zużywa na dobre prezentowanie się w środowisku. W szkole narcystycznej najpopularniejszą imprezą jest wybór „miss szkoły”, a nie plebiscyt na najbardziej lubianego nauczyciela   lub ucznia. W tym „targowisku próżności” sukces odnosi  się  za wygląd, a nie za osiągnięcia czy  cechy osobowości. Narcyzm wymuszają często rodzice uczniów –   w szkołach prywatnych i społecznych. Domagają się dodatkowych zajęć o charakterze prestiżowym. Język angielski i basen  już nie wystarczą. Musi być jeszcze tenis, jazda konno i taniec. Koło filozoficzne, poetyckie lub harcerstwo – nie mają żadnych szans.

Adam Asnyk pisał, że każda epoka ma swe własne cele. Współcześni psychiatrzy natomiast mówią: każda epoka ma swoje wariactwo. Tylko jak z nim żyć? 

Kia   
                              
Grafika:
http://1.bp.blogspot.com/-KGMYlSM4eKM/UqpfXNHcukI/AAAAAAAAFvE/dGDt4Wlqb1g/s1600/N_suup_12.12.13..jpg
http://www.arte.fm/public/images/upload/middle/arte-fm-18154-narcyze.JPG
http://3.bp.blogspot.com/-pt5ogV8ULPk/UySsyAm6v2I/AAAAAAAAIEQ/Ku-4FAu6NWY/s1600/Ren%25C3%25A9-Antoine_Houasse_-_Narcissus%252C_1688-1689.jpg

198 komentarzy:

 1. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Narcyz"

  Nad sadzawką oprawną w modre rozmaryny
  klęczałem, zapatrzony w moją twarz młodzieńczą
  by się w niej doszukać przyczyny,
  czemu mnie nie kochają i za co mnie męczą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja znalazłam inny wiersz o tym samym tytule. Napisał go F. Faleński.

   Ile nimf tylko - wszystkie są w rozpaczy,
   W łzach mokrych, w brudnej żałobie,
   Bo Narcyz żadnej kochać z nich nie raczy,
   Tylko się kocha sam w sobie.

   I jak się począł miłować zajadle,
   Tak, aż zdarzeniem dość rzadkiem,
   Razu jednego spostrzegł się w zwierciadle
   Nie już człowiekiem, lecz kwiatkiem.

   Chłopiec ten więcej głupcem był niż głazem -
   Ja bo, w podobnej potrzebie,
   Mógłbym się kochać w wszystkich nimfach razem,
   A zawsze kochałbym siebie.

   Usuń
  2. A mi na myśl od razu nasunęła się piosenka o tytule ''Narcyz'' :)
   ''To ja, Narcyz się nazywam
   Przepraszam i dziękuję - ja tych słów nie używam
   Jestem piękny i uroczy - popatrzcie w moje oczy
   Jestem przecież najpiękniejszy, a na pewno najskromniejszy''

   Bardzo humorystyczne przedstawienie uosobienia narcystycznego.

   Usuń
  3. Mnie również od razu ta piosenka przyszła na myśl :D

   Usuń
 2. Jest fajna piosenka o Narcyzie ;) Łzy- narcyz się nazywam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo! Oto słowa piosenki.

   To ja, Narcyz się nazywam,
   Przepraszam i dziękuję - ja tych słów nie używam,
   Jestem piękny i uroczy - popatrzycie w moje oczy,
   Jestem przecież najpiękniejszy, a na pewno najskromniejszy.

   To ja, Narcyz się nazywam,
   Powodzenia oraz proszę - ja tych słów nie używam,
   Jestem śliczny jak kwiatuszek, który wabi setki muszek,
   Niepotrzebne mi podboje, aby wszystkie były moje.

   Niech dziś mój pocałunek na ustach innej gości,
   Byś mogła się przekonać, jak ona Ci zazdrości.
   Niech moje słodkie ręce dziś pieszczą innej ciało,
   Byś mogła się przekonać, jak krzyczy: Mało, mało!.

   Nic dodać, nic ująć. Po prostu Narcyz.

   Usuń
  2. Właśnie ta piosenka mi chodzi po głowie po przeczytaniu tego postu ! :)

   Usuń
  3. To zabawne, ale podczas czytania artykułu nuciłam sobie tę piosenkę! :)

   Usuń
 3. Po chwili zastanowienia dochodzę do wniosku, że masz rację, w zupełności zgadzam się ze wszystkim, co jest napisane wyżej. Gratuluję tak wciągającego postu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dobrze, że ten temat został poruszony. W końcu każdy może przyjrzeć się swojej postawie i pomyśleć nad samym sobą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Genialny artykuł.:) Bardzo ciekawy, ukazuje prawdziwe oblicze dzisiejszych ludzi, co jest jednak bardzo przykre w dzisiejszych czasach. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą #Truskaweczka. Przykro to przyznać, ale w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy tego typu ludzi :(

   Usuń
 6. Super post! Bardzo dobrze opisane :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się , że nasze cechy są zależne od wychowania. Dziecko rozpieszczane , wzrastając w tym, staje się na przyszłość takim właśnie narcyzem.
  Wspomniane w tym poście harcerstwo daje nam możliwość prawidłowego rozwoju w oparciu o najważniejsze wartości. Uczy samodzielności i pokonywania trudności. Polecam ! ♥

  OdpowiedzUsuń
 8. Artykuł jest naprawdę ciekawy :) Zgadzam się w nim w zupełności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama czasem mam wrażenie że jestem narcyzem :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobry artykuł! Taki na temacie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Co racja to racja szkoła też może być narcystyczna :)

  OdpowiedzUsuń
 12. " Nasza kultura jest narcystyczna, gdyż zostaliśmy zdominowani przez obrazy elektroniczne: telewizję, film, reklamę i Internet. Tracimy zaufanie do własnego doświadczenia i własnej mądrości, przywiązując nadmierną uwagę do wizerunku: zgrabnej sylwetki, młodego wyglądu, mody, sprawności fizycznej." - w pełni się zgadzam ;) Narcyzm to duży problem w dzisiejszych czasach, dobrze że powstał artykuł na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy i zrazem trafny artykuł, co do dzisiejszej współczesności ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. +niezapowiedziana18 września 2014 08:32

  Ciekawe, czy u nas w szkole są takie "narcyzy"? :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mit o Narcyzie jest jednym z moich ulubionych mitów , i cieszę się że ktoś poświecił swój czas żeby napisać coś więcej o nim ! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Znam wiele ludzi pasujących do opisu i osobiście uważam że w pewności siebie nie ma nic złego ,gdyż dzięki niej łatwiej odnajdujemy sie w grupie oraz jesteśmy bardziej lubiani . Oczywiście wszystko ma granice ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Po przeczytaniu przedostatniego artykułu można stwierdzić, że nasza szkoła z pewnością nie jest narcystyczna :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jakiś czas temu sama zgłębiałam słowa tego mitu...miło powrócić do tej tematyki w takich okolicznościach :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Wielu narcyzów spotyka się na ulicach, w telewizji i internecie, ale tylko tacy zostają zauważeni i mają większe szanse na kariere i sławe o której duży procent społeczeństwa marzy. Bardzo możliwe ,że to właśnie wariactwo naszej epoki , pozostaje nam to tylko zaakceptować. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że nie tylko w naszej epoce przejawia się narcyzm, ale możliwe, że teraz to zjawisko występuje w większym stopniu niż kiedyś. Nawet osobiście znam, kilka osób, które zachowują się tak, jakby były najważniejsze, najpiękniejsze, najlepsze... ale często okazuje się to ułudą. Nie ma przecież ludzi doskonałych.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawy temat na artykuł ;]

  OdpowiedzUsuń
 22. Dobry artykuł :) Hmm, nigdy nie pomyślałabym, że szkoła może być narcystyczna ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nigdy nawet nie pomyślałabym o narcystycznej szkole. Jak widać są różne odmiany narcyzmu. ;)

   Usuń
 23. ๓คlเภ๏ฬค*18 września 2014 09:31

  Bardzo ciekawy post :)
  Podzielam zdania autora/autorki,że telewizja, internet i różne reklamy sprawiają,że w dzisiejszym świecie-praktycznie dla każdego człowieka-liczy się wygląd. Każdy chce ładnie wyglądać i ,,zabłysnąć'' wśród znajomych. Obecnie, przynajmniej moim zdaniem, nie liczy się szczerość, przyjaźń, pasje i zainteresowania lecz zewnętrzna strona człowieka.Nie mówię,że dbanie o wygląd jest złe(sama lubię dobrze wyglądać :) ) ale niektórzy naprawdę przesadzają i oceniają ludzi TYLKO po urodzie, która i tak nie będzie trwała wiecznie( w porównaniu np. do przyjaźni czy pasji)

  OdpowiedzUsuń
 24. Powiem szczerze, że post taki średni :P Mało mnie zainteresował. Mimo wszystko przyjemnie się go czyta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tyko źle świadczy o Tobie. W liceum trzeba już mieć jakieś pasje i czymś się interesować. A post jest bardzo ciekawy.

   Usuń
 25. Zgadzam sie z tym artykulem. Super :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie lubię ludzi, którzy są zapatrzeni w siebie. Dobrze, ze w naszej szkole wszyscy są mili i otwarci! :))
  Z kolei narcyzy, jako rośliny uwielbiam :P

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo dobry artykuł,zgadzam sie z nim w 100%.Bardzo lubie ten mit,może dlatego,że jest pod moj charakter;)
  Bardzo plecam^^

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo fajny artykuł, miło się go czyta, pasuje do rzeczywistości przecież nie tylko wygląd człowieka się liczy, to co najważniejsze jest w środku. :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo ciekawy artykuł, który skłania do przemyśleń. Analizując człowiek zdaje sobie sprawę ile ludzi wokół niego jest 'narcyzami' a także że on ma niektóre jego cechy.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo denerwują mnie tacy zakochani w sobie ludzie.. a jeśli chodzi o "narcystyczną szkołę" nasza na szczęście taka nie jest!

  OdpowiedzUsuń
 31. Zdecydowanie wpływ na takich narcyzów ma wychowanie. Mam wrażenie że teraz wiele dzieci jest takimi małymi naryzami. Sądzę jednak, że warto być pewnym siebie w sposób nienachalny. Każdy powinien znać swoją wartość.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ciekawy artykuł, bardzo podoba mi się jego podsumowanie. Szkoda, że w naszym społeczeństwie jest tyle narcystycznych osób, a co gorsza jest ich coraz więcej :(

  OdpowiedzUsuń
 33. A ja chcę dodać, że pierwszy obrazek jest kopią obrazu Caravaggia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571, zmarł 18 lipca 1610) – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w wiekach XVIII i XIX, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego.

   Usuń
 34. Bardzo ciekawy artykuł ;) Nie można zaprzeczyć, że w naszym otoczeniu jest wielu typowych "narcyzów". To smutne. Powinniśmy częściej zwracać uwagę na cechy wewnętrzne, a nie na wygląd. Kto wie- może z czasem zachowanie współczesnej, narcystycznej młodzieży ulegnie zmianie. Na to właśnie liczę.

  OdpowiedzUsuń
 35. Artykuł bombowy. Temat jest bardzo ponad czasowy, w każdym pokoleniu znajdzie się taki narcyz.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ciekawy artykuł, dający dużo do namysłu szczególnie tym , którzy myślą że są alfą i omega.

  OdpowiedzUsuń
 37. Nigdy nie słyszałem o micie o "Narcyzie", jedna dzięki temu postowi się tego dowiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
 38. Ciekawy post, niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej zdarza się takich ludzi, którzy są całkowicie zapatrzeni w siebie.

  OdpowiedzUsuń
 39. Ciekawy post, który skłania do przenyśleń ; )

  OdpowiedzUsuń
 40. Przykre, ale prawdziwe. Coraz częściej możemy spotkać "Narcyzów". Bardzo ciekawy i dający do myślenia post-A czy ja przypadkiem nie zmieniam się w takiego Narcyza??

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo ciekawy artykuł. Na świecie jest wiele osób, dla których liczy się tylko wygląd, a nie to co kryje się w środku. Może ludzie w końcu zaczną dostrzegać co tak naprawdę jest najważniejsze w drugim człowieku.

  OdpowiedzUsuń
 42. Nic dodać, nic ująć

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo fajnie ujęty temat. Miejmy nadzieję że narcyzm to jedynie wariactwo naszej epoki, które szybko przeminie ;)

  OdpowiedzUsuń
 44. Bardzo intrygujący i ciekawy post. Po chwili zastanowienia, dochodzę do wniosku, że całkowicie się z tobą zgadzam :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Świetny artykuł ! Szkoda, że w naszym otoczeniu jest tylu narcyzów :(

  OdpowiedzUsuń
 46. Bardzo pouczający wpis. Warto wyciągnąć wnioski i zastosować je w praktyce. Według mnie czlowiek powinien przestać wpatrywać się w siebie i zacząć dostrzegać innych wokół siebie.

  OdpowiedzUsuń
 47. Świetny post. Przedstawia zachowanie niektórych ludzi. Może po przeczytaniu przemyślą swoje zachowanie i zmienią się na lepsze...

  OdpowiedzUsuń
 48. To smutne, że we współczesnym świecie jest tyle narcyzmy;/ Post jest genialny:).....8......2...

  OdpowiedzUsuń
 49. Czasem szkoda mi takich osób, które są zakochane w sobie. Nie ma ludzi idealnych i nie powinno się twierdzić inaczej, jednak warto dostrzegać innych, ponieważ taki jeden, niepozorny człowieczek może bardzo dużo wnieść do naszego życia...

  OdpowiedzUsuń
 50. Masz rację mówiąc, że wychowanie wpływa na to, jakie cechy posiądziemy w przyszłości. Dziecko dopieszczane, na które wszyscy ciągle zwracają uwagę, stawiają je w centrum uwagi, nie potrafią mu odmówić, dorastając ma zbyt wysokie poczuje wartości, staje się zbyt pewne siebie (zbyt zadufane w sobie). Można więc właśnie powiedzieć, że jest wtedy takim "narcyzem". Niestety w dzisiejszym świecie jest coraz więcej takich ludzi (Narcyzów), i będzie ich jeszcze więcej- taka moja osobista obserwacja.

  OdpowiedzUsuń
 51. Też miałam przygotować analizę mitu o Narcyzie... Ha... Zdecydowanie ta tutaj bardziej mi się podoba.
  Nigdy nie myślałam o narcyzmie w kategoriach szkolnych. Raczej był dla mnie cechą przypisywaną jednostce - i mi nieobcą, niestety.
  Z jednej strony, to dobrze, że wierzymy w siebie i nie mamy zaniżonej samooceny, ale z drugiej, hybris był najgorszą cechą u człowieka, a przynajmniej według Greków... I próbuj tu, uczniu, znaleźć równowagę.

  OdpowiedzUsuń
 52. Post fajny, patrzący na ludzi ze strony ich samej samooceny. Co do ostatniego akapitu związanego ze szkołą. Myślę że teki plebiscyt na najbardziej lubianego ucznia czy nauczyciela to rewelacyjny pomysł. Wtedy nie liczyło by się ile kto ma znajomych , jaki ma prestiż ale to jakim się jest. Post najlepszy jaki dotychczas czytałem :)

  OdpowiedzUsuń
 53. Bardzo ciekawy artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 54. a ja znalazłam bardzo ciekawą rzecz na wikipedii, której moim zdaniem zabrakło w artykule :
  "Można wyróżnić dwa typy narcyzów. Oba posiadają mimowolną tendencję do koncentrowania się na własnym wizerunku, na tym, jak są spostrzegane przez innych. Pierwszy z nich to osoba niepewna. Spojrzenia innych po prostu ją paraliżują, czuje się ciągle obserwowana co staje się dla niej niekomfortowe.Drugą grupę osób narcystycznych stanowią ludzie, którzy są pewni siebie i nie przejmują się zupełnie opiniami innych. Prezentują się jako wyraźnie wyższościowi, mają skłonność do mimowolnego poniżania innych ludzi i dawania innym do zrozumienia, że są gorsi. "
  szczerze mówiąc zawsze postrzegałam narcyza, jako czlowieka bardzo pewnego siebie, do dziś nie zdawałam sb sprawy,że to także osoba, która obawia się opinii innych na swój temat, jeśli oczywiście wierzyć wikipedii ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci cukiereczku za uzupełnienie postu. Ciekawe informacje. Pozdrawiam i życzę miłego tygodnia w szkole.

   Usuń
 55. Świetny artykuł! Moim zdaniem, każdy z nas ma w sobie takiego narcyza.

  OdpowiedzUsuń
 56. Fajny artykuł. Mimo iż niedawno omawialiśmy mit o Narcyzie. Świetna robota.

  OdpowiedzUsuń
 57. Bardzo przydatny , ostatnio omawiany przez nas na polskim mit + info na temat narcystycznej szkoły:0 Ciekawee :)

  OdpowiedzUsuń
 58. Ten artykuł pozwolił mi zrozumieć pojęcie narcyzmu w szerszym znaczeniu i przenieść to na dzisiejsze realia. Wiele zrozumiałam i mam nadzieję, że jednak zachowamy własną świadomość i mądrość co do naszych wyborów i postępowań.

  OdpowiedzUsuń
 59. Bardzo ciekawy post . Bardzo przydatny do przypomnienia sobie wiadomości z klasy pierwszej.

  OdpowiedzUsuń
 60. Wbrew pozorom post porusza narastający problem w większości dzisiejszych społeczeństw."Mieć niż być"-to jest hasło i motto życiowe rosnącej w zastraszającym tempie grupy osób-z tego co zauważyłem -i zaczyna to być coraz bardziej niepokojące. Narcyzm,a także egoizm wypierają tak piękne uczucia oraz wartości jak miłość, prawdziwa przyjaźń czy bezinteresowność i poświęcenie(dla innych).

  OdpowiedzUsuń
 61. Niestety w obecnych czasach co raz większa część osób jest zapatrzona w siebie, myśli tylko o własnych korzyściach oraz jest obojętna na los drugiej osoby. Ludzie często pragną być w centrum uwagi, chcą być najlepsi we wszystkim, nawet jeśli wiąże się to z krzywdą wymierzoną w drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 62. Przeraża mnie dzisiejsza narcystyczna młodzież, mam nadzieję, że kiedyś Ci ludzie się opamiętają.

  OdpowiedzUsuń
 63. Niestety masz całkowitą rację.Post bardzo interesujący,oby takich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 64. Ciekawy i uniwersalny temat jak na artykuł. Warto poruszać kwestie,które zawsze będą na czasie. Ten post to dobry moment na przemyślenie swojego postępowania!

  OdpowiedzUsuń
 65. Świetnie napisane ! Pragnę więcej takich postów .

  OdpowiedzUsuń
 66. Bardzo ciekawy post!

  OdpowiedzUsuń
 67. Bardzo ciekawy artykuł. Bardzo współczuję narcyzom i nigdy nie chciałbym zachowywać się, jak oni, dlatego też warto pomagać takim osobom.

  OdpowiedzUsuń
 68. Bardzo ciekawy post. Skłania do refleksji, przemyślenia własnego zachowania i stosunku do innych osób.

  OdpowiedzUsuń
 69. Ciekawy artykuł! Uważam, że dobrze jak takie posty się pojawiają. Dają one nam możliwość refleksji i zastanowienia się nad samym sobą.

  OdpowiedzUsuń
 70. Interesujący artykuł! Płynie z niego życiowa mądrość, która pozwala nam zastanowić się nad własnym postępowaniem. :)

  OdpowiedzUsuń
 71. Zawsze jest mi szkoda Narcyza. Oczywiście jest on przykładem egocentryzmu i postrzegania ludzi tylko przez pryzmat wyglądu, jednak chłopak umarł z niespełnionej miłości. Jego własne odbicie nie mogło mu dać niczego. Nie czuł bliskości drugiej osoby, nie miał z kim porozmawiać, komu się wyżalić. Mógł jedynie patrzeć na taflę wody. Według mnie jest to bardzo smutna opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 72. Bardzo ciekawy post ukazujący prawdę dzisiejszego świata. W naszej cywilizacji większość ludzi patrzy tylko na siebie i wydaje im się, że są idealni, nieskazitelni. Każdy ma swoje wady, a bycie narcystycznym prowadzi do zguby, tak jak doprowadziło narcyza do śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 73. Interesujący temat, który pokazuje jak bardzo jesteśmy egoistyczni. Nigdy o tym nie myślałem w ten sposób. Można powiedzieć, że ten artykuł coś mi uświadomił, ale niestety nie jest to pozytywna myśl.

  OdpowiedzUsuń
 74. Świetnie ujęty temat. Nie wiedziałam, że słowa ,,narcystyczny" można użyć nawet w odniesieniu do szkoły! Choć jestem uczennicą pierwszej klasy myślę, że nasza szkoła nie należy do tych opisanych w tekście.

  OdpowiedzUsuń
 75. Myślę, że artykuł każdego skłonił do refleksji. Nigdy o tym nie myślałam, a ten post uświadomił mi, że w dzisiejsszych czasach narcyzm jest powszechnie spotykanym zjawiskiem.

  OdpowiedzUsuń
 76. Uważam,że ten artykuł jest interesujący i porusza bardzo ważny temat. W czasach współczesnych wiele ludzi uważa się za ideały,bez jakichkolwiek wad,mimo,że tak naprawdę każdy je posiada.Jednak artykuł ukazał to,że poszczególne osoby stają się narcyzami nie tylko przez swój charakter,który sprawia,że mają wysokie mniemanie o sobie,lecz także przez otoczenie.Wpływają na to też postawy rodziców wobec swoich dzieci. Post przekazuje,że narcyzm nie pojawia się tylko w nas samych,ale także w szkole,sztuce i kulturze.To bardzo ciekawy artykuł,zmienia spojrzenie na pojęcie narcyzmu,co pozwala dostrzec go w innych rzeczach.

  OdpowiedzUsuń
 77. Bardzo spodobał mi się ten artykuł. Wcześniej nie zdawałam sobie do końca sprawy z tego, że społeczeństwo ma tak duże problemy z narcyzmem. Dzięki Tobie zauważyłam, że sama muszę nad niektórymi rzeczami popracować... Super wpis, daje do myślenia :).

  OdpowiedzUsuń
 78. "Narcyz kreuje własny portret - człowieka sukcesu, a pod tą maską kryje się głęboko schowane i wyparte poczucie swojej niskiej wartości." Ten cytat szczególnie mnie poruszył. Ilu z nas tak właśnie postępuje? Ilu z nas kreuje kogoś, kto nigdy nie istniał? To portret współczesnego społeczeństwa. Tak, narcyzm coraz bardziej dominuje, jako postawa u ludzi, jednak zastanówmy się czy jest to właśnie narcyzm, czy coś na jego wzór. Wszyscy chcielibyśmy być nadzwyczajni, ale tacy nie jesteśmy, często w głębi duszy nie akceptujemy siebie.

  OdpowiedzUsuń
 79. Artykuł dający wiele do myślenia. Nigdy nie spodziewałem się, że Narcyzm dotyczy mnie i ludzi wokół w tak dużym stopniu. Historia ze starożytnej Grecji, która niezwykle pasuje to dzisiejszych, specyficznych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 80. Bardzo trafny i wyczerpujący artykuł. Dogłębnie opisuje on dzisiejszy problem z narcystycznym zachowaniem i pokazuje, że ten problem jest wszędzie. Dokładnie pokazuje powiązania mitu o Narcyzie z dzisiejszymi problemami. Życzę autorowi więcej takich prac.

  OdpowiedzUsuń
 81. @g
  Bardzo ciekawy post, skłania do refleksji nad własnymi zachowaniami

  OdpowiedzUsuń
 82. Tekst jest bardzo ciekawy a przy tym skłania do refleksji na temat samego siebie i najbliższego otoczenia. Artykuł pokazuje, że mitologia choć mimo upływu wielu lat, nadal jest aktualna i może się odnosić do problemów w dzisiejszym społeczeństwie. Miło było się także dowiedzieć o podłożu psychologicznym zachowania narcystycznego. Dobrze że takie problemy są poruszane.

  OdpowiedzUsuń
 83. Świetny artykuł! W dzisiejszych czasach istnieje przekonanie, że każdy ma być najlepszy. W pogoni za sukcesem czasem zapominamy, kim tak naprawdę jesteśmy. Boimy się prawdziwego ja, dlatego zakrywamy się szczelną maską, która będzie podobała się innym. Powinniśmy walczyć o siebie i innych. Odkrywajmy siebie - tych prawdziwych, rozwijajmy się, ale nie popadajmy w samouwielbienie, bo to nas doszczętnie wyniszczy.

  OdpowiedzUsuń
 84. Powyższy artykuł był bardzo ciekawy i pogłębił moją wiedzę na ten temat. Od dzisiaj będę inaczej patrzył na otaczający mnie świat. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 85. Ciekawy artykuł. Dzięki niemu można zastanowić się nad samym sobą, ale też nad otaczającym nas społeczeństwem. Oby więcej takich prac.

  OdpowiedzUsuń
 86. Kolejny przykład na to, że historie opowiadane w mitach dotyczą także czasów współczesnych. Niestety ten problem spotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Świetny artykuł dający wiele do myślenia. Gratulacje dla autora pracy.

  OdpowiedzUsuń
 87. Naprawdę ciekawy artykuł skłaniający do przemyśleń.

  OdpowiedzUsuń
 88. Trafny i dający do myślenia artykuł. Najbardziej uwiódł mnie sposób, w jaki opisany jest kwiat, w który zmienił się Narcyz.. Oprócz tego bardzo podoba mi się sposób, w jaki patrzysz na kulturę i społeczeństwo dzisiejszych czasów. Twoje zdanie dało mi dużo do myślenia. Bardzo ciekwy wpis, mam nadzieje, że znajdę tu więcej takich dobrych prac.

  OdpowiedzUsuń
 89. Kolejny przykład na to, że problemy opisane w mitach obecne są także w czasach współczesnych. Niestety narcystyczne zachowanie dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Artykuł daje wiele do myślenia. Gratulacje dla autora.

  OdpowiedzUsuń
 90. Bardzo ciekawy artykuł. Pokazuje oblicze dzisiejszego narcyzmu, które jak się można zdziwić, spotykamy w codziennych sytuacjach i staje się nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki temu artykułowi wiem jak postrzegać narcyzm i gdzie można mieć z nim do czynienia.

  OdpowiedzUsuń
 91. Interesujący artykuł, a co najważniejsze na czasie. :)

  OdpowiedzUsuń
 92. Artykuł mimo to, że został napisany kilka lat temu ma charakter uniwersalny i nadal możemy się porównywać do treści w nim zawartych. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że narcyzm możemy spotkać nawet w szkole. Artykuł uświadamia nam, ze pod maską człowieka narcystycznego często znajduje się wiele smutku i braku samoakceptacji. Wszyscy chcielibyśmy odnosić ciągłe sukcesy i być ludźmi idealnymi. Niestety bywa, że zachowujemy się tak tylko na pozór a w głębi duszy nie akceptujemy siebie.

  OdpowiedzUsuń
 93. Artykuł bardzo dobrze napisany, skłania czytelnika do przemyśleń. Pokazuje wady dzisiejszego społeczeństwa. Autor bardzo dobrze opisał dany problem

  OdpowiedzUsuń
 94. @gMarcelina Zgadzam się, że ten tekst odnosi się do naszej współczesnej rzeczywistości. W dzisiejszych czasach jest za bardzo promowany narcyzm, wręcz chwalony i, aż za bardzo uwzględniany w filmach, telewizji, co jedynie smuci. Zdecydowanie zgadzam się z tym tekstem, mimo to, iż został napisany parę lat temu, temat jest nadal aktualny, a wręcz problem jakim jest narcyzm staje się nam niestety coraz bliższy w naszej doczesnej społeczności.

  OdpowiedzUsuń
 95. Bardzo ciekawie napisane, nie nudziłem się czytając.

  OdpowiedzUsuń
 96. Bardzo trafny artykuł

  OdpowiedzUsuń
 97. Bardzo interesujący artykuł. Z pewnością jest ciekawy i pouczający, jego treść jest również ponadczasowa. Przeczytanie go było dla mnie przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 98. Coś nie prawdopodobnego jak ten artykuł jest prawdziwy i aktualny. Jakby to powiedzieć jest ponadczasowy.

  OdpowiedzUsuń
 99. Interesujący post. Daje wiele do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 100. Naprawdę mądry i pouczający artykuł. Nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele narcyzmu może być wokół nas. Ten tekst nakłania do przemyśleń i do tego, żeby nie skupiać się tylko na sobie, ale także na osobach napotkanych na naszej drodze życia.

  OdpowiedzUsuń
 101. Wspaniały artykuł, który skłania do przemyśleń nad naszym zachowaniem i postępowaniem, a także środowiskiem jakim się otaczamy.

  OdpowiedzUsuń
 102. Bardzo prawdziwy i ujmujący artykuł. To co się dzieje w dzisiejszym świecie zaczyna przerastać ludzkie pojęcie. Nigdy nie domyślił bym się że z narcyzmem możemy się spotkąć nawet w szkole. Wszystko się zmienia ,a czasy kiedy nie było żadnych udoskonaleń oraz patrzenia tylko na wygląd i bogactwo już nie powrócą. Dziękuję za cenną lekcje. jutro 5 rocznica a artykuł wciąż na czasie. :)

  OdpowiedzUsuń
 103. Bardzo interesujący artykuł.Daje do myślenia i skłania do refleksji. Liczę na więcej tego typu tekstów!

  OdpowiedzUsuń
 104. Bardzo interesujący i skłaniający do refleksji artykuł. Myślę, że w dzisiejszych czasach narcyzm jest szczególnie widoczny. W mediach społecznościowych ludzie kreują wizję idealnego życia: piękny wygląd, wysportowana sylwetka, wiele sukcesów. Mimo to, cały czas słyszymy o tym, jak wiele osób ma problem z samoakceptacją, czuje samotność, nie dostrzega własnej wartości. Czy takie życie nie przypomina samego kwiatu narcyza? Na pierwszy rzut oka idealnego i wspaniałego. W środku zaś toksycznego i niszczącego. Myślę, że każdy z nas powinien poświęcić chwilę na refleksję i zastanowić się, czy sam nie stał się współczesnym Narcyzem.

  OdpowiedzUsuń
 105. Kolejny raz widzimy że mity mają treść uniwersalną. Zagłębiajac się w nie, możemy znaleźć wskazówki do naszego życia. Artykuł jest znakomity i skłania do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 106. Bardzo dobry i ciekawy artykuł! Szczególnie zainteresował mnie dokładny opis charakteru narcyza oraz to co się pod nim tak naprawdę kryje. To smutne, że we współczesnym postrzeganiu człowieka tak ważna jest jego powierzchowność i pozory jakie stwarza oraz to, że w ogóle musi je stwarzać, aby zaistnieć i być akceptowanym.

  OdpowiedzUsuń
 107. Bardzo ciekawy i skłaniający do refleksji artykuł na temat społeczeństwa i ludzi żyjących w dzisiejszych czasach. Oby więcej tego typu wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 108. @g_WrednaBabazZUSu17 września 2019 15:06

  Nawet niezły artykuł ukazujący prawdę o dzisiejszym świecie. Zjawisko szczególnie widoczne w tych bogatszych krajach . Po jego przeczytaniu trzeba sobie zadać pytanie oraz na nie szczerze odpowiedzieć: Czy przez przypadek ja tez nie jestem takim Narcyzem?

  OdpowiedzUsuń
 109. Pouczający artykuł, który porusza współczesne kwestie takie jak wpływ złego wychowania dzieci na ich przyszłość, a także przywiązywanie większej wagi do zgrabnej sylwetki, sprawności fizycznej nad osiągnięcia i cechy osobowości. Artykuł ma charakter uniwersalny i skłania do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 110. Zgadzam się z tobą w stu procentach Twój artykuł skłonił mnie do pewnej refleksji. W dzisiejszych czasach bardzo widoczne jest jak dziecko od najmłodszych lat jest rozpieszczane, zachwalane.Tylko teraz nasuwa się pytanie jak poradzi sobie to dziecko jako dorosła osoba pełna pychy i próżności, gdzie będzie musiała sama odnalezc się w świecie bez osób, ktore wychowały ją w taki sposób. Czy zdobędzie nowe znajomości? Czy przystosuje się do nowego środowiska? Czy rodzice tego dziecka zdają sobie z tego sprawę jak będzie mu ciężko?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 111. Bardzo ciekawy artykuł. Skłania do refleksji nad zachowaniami współczesnych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 112. Artykuł jest bardzo interesujący i treściwy. Autor zwraca uwagę na najważniejsze elementy tego mitu. Ponadto cała treść jest przyjemna dla oka
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 113. Niezwykle ujmujący artykuł. Narzuca wiele refleksji. Okazuje się że wielu z nas jest w jakimś stopniu narcyzem.

  OdpowiedzUsuń
 114. Bardzo ciekawy artykuł, pokazuje on że każdy z nas jest narcyzem. Daje dużo do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 115. Trzeba przyznać, że artykuł ukazuje rzeczywistość pełną pychy i samouwielbienia. Świat byłby o wiele piękniejszy, gdybyśmy postrzegali drugiego człowieka w taki sposób, w jaki postrzegamy samych siebie.

  OdpowiedzUsuń
 116. Bardzo ciekawy artykuł.Zmusza do refleksji. Otwiera oczy na problem narcyzmu w dzisiejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 117. Bardzo interesujący post, skłaniający do wielu przemyśleń i głębokich refleksji. Autor ukazuje, jak wiele narcyzmu jest wokół nas. Liczę na kolejne, podobne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 118. Bardzo ciekawy artykuł, który pokazuje jak dzisiejsze społeczeństwo jest podobne do mitycznej postaci narcyza. Skłania do refleksji nad tym czy warto być zapatrzony w siebie egoistą.

  Odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 119. Bardzo interesujący artykuł, którego treść jest ponadczasowa. Skłania on do refleksji nad własnym życiem.

  OdpowiedzUsuń
 120. Artykuł jest naprawdę interesujący. Pokazuje on jak łatwo jest wywołać narcystyczne zachowania u młodych ludzi oraz skłania do refleksji nad takimi działaniami. Przykre jest to, że w dzisiejszych czasach ludzie, w tak dużym stopniu są zafascynowani sobą i nie myślą o innych.
  Na podstawie treści artykułu powinniśmy zadać sobie pytanie "Czy sam nie jestem w pewnym stopniu narcyzem?"

  OdpowiedzUsuń
 121. Bardzo ciekawy artykuł. Pozwala on dostrzec jak ogromny wpływ ma na nas otoczenie, a także sposób wychowania. Osoby narcystyczne często nakładają różne maski, aby zakamuflować brak samoakceptacji. Artykuł skłania do refleksji, a temat w nim poruszony jest ponadczasowy.

  OdpowiedzUsuń
 122. Bardzo interesujący artykuł, nigdy nie myślałam o tym w ten sposób. To niesamowite jak bardzo narcyzm jest cechą ponadczasową.

  OdpowiedzUsuń
 123. Artykuł skłania do refleksji nad zachowaniem ludzi we współczesnym świecie, jest bardzo interesujący i poucza nas by spostrzegać również uczucia innych.

  OdpowiedzUsuń
 124. Interesujący i pouczający artykuł. Dokładnie opisuje problem narcyzmu,z którym niestety nadal spotykamy się na co dzień. Artykuł skłania nas- czytelników do refleksji i do pomyślenia nad tym, czy nie zachowujemy się jak bohater mitu Narcyz. Bardzo ciekawy wpis, którego przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 125. Artykuł bardzo ciekawy. Nie spodziewałam się, że problem egoizmu jest tak powszechny. Post skłania do przemyślenia swojego zachowania i refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 126. Niesamowite jest jak wiele cech Narcyz współdzieli z ludźmi aż do teraz.Nigdy bym nie przypuszczał,że mit napisany tak wiele lat temu będzie mógł nas pouczać aż do teraz.

  OdpowiedzUsuń
 127. Bardzo interesujący artykuł. Skłania do refleksji nad swoim zachowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 128. Bardzo ciekawy artykuł, który skłonił mnie do refleksji nad pojęciem narcyzmu. Uświadomił mi, iż egoizm jest poważnym proble
  mem towarzyszącym ludzkości od wieków.

  OdpowiedzUsuń
 129. Niesamowity,ciekawy artykuł. Jest bardzo interesujący i ponadczasowy. Skłania do refleksji nad naszym życiem.

  OdpowiedzUsuń
 130. Niesamowity, ciekawy artykuł. Jest bardzo ponadczasowy i skłania do refleksji nad naszym życiem.

  OdpowiedzUsuń
 131. Jest to intrygujący artykuły , który skutkuje refleksją na temat postępowania w naszym życiu

  OdpowiedzUsuń
 132. Narcyzm jest cechą niezwykle zaburzającą pogląd na świat, dzięki niej człowiek może wiele stracić.

  OdpowiedzUsuń
 133. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Możemy wiele dowiedzieć się z niego o narcyzmie i o tym jak dużym jest problemem we współczesnym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 134. Bardzo ciekawy artykuł, skłania do refleksji

  OdpowiedzUsuń
 135. Bardzo ciekawy artykuł którego treść pobudza do refleksji nad samym sobą.

  OdpowiedzUsuń
 136. eAleksandra0543219 września 2020 04:16

  Tekst przedstawiający realia dzisiejszych czasów, gdzie wygląd jest ważniejszy niż osobowość, a współpraca została zamieniona na rywalizację.

  OdpowiedzUsuń
 137. To niesamowite, że w dzisiejszych czasach ludzie są tacy jak Narcyz. Myślą tylko o sobie i o swoich potrzebach, nie widzą potrzeb innych. Mam nadzieję, że to się zmieni i ludzie będą bardziej wrażliwi na potrzeby innych. :)

  OdpowiedzUsuń
 138. Pozdrawiam fajny wpis

  OdpowiedzUsuń
 139. Artykuł bardzo mnie zainteresował.W dzisiejszym świecie często możemy spotkać takich ludzi jak Narcyz. Tekst skłania do przemyśleń i reflekcji.

  OdpowiedzUsuń
 140. Świetnie napisany tekst! Idealnie ukazuje jeden z problemów, który coraz częściej możemy zauważyć we współczesnym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 141. Artykuł skłania do głębokich przemyśleń. Przedstawia realistyczny obraz współczesnego świata, gdzie coraz częściej spotykamy jednostki narcystyczne, skupione na sobie.

  OdpowiedzUsuń
 142. Bardzo pouczający tekst,świetnie wyjaśnia określenie narcyzmu i daje wiele do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 143. Świetny tekst!! Warto było go przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 144. Moim zdaniem, tekst ten daje wiele do myślenia. Wiele ludzi obecnie wykazują cechy narcystyczne, które tutaj opisano. To zaskakujące jak starożytna mitologia potrafi znaleść miejsce również w życiu współczesnym.

  OdpowiedzUsuń
 145. Wspaniały tekst! W obecnych czasach coraz częściej można spotkać takich ludzi, świetnie jest też opisana cecha zachowania Narcyza.

  OdpowiedzUsuń
 146. Bardzo fajnie napisany artykuł, który dobrze opisuje czym jest narcyzm. Czekam na więcej tego typu wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 147. Bardzo ciekawy artykuł. Uważam, że dobrze pokazuje realia dzisiejszych czasów, gdzie ludzie nie patrzą na potrzeby innych i skupiają się tylko na sobie. Tekst daje wiele do myślenia i skłania do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 148. Bardzo dobry artykuł, opisany rzeczowo w łatwej formie do przyswojenia. Skłaniający do przemyśleń i wyciągnięcia wniosków:)

  OdpowiedzUsuń
 149. Zgadzam się z Tobą w stu procentach. Bardzo interesujący artykuł. Przyjemnie mi się go czytało!

  OdpowiedzUsuń
 150. Na wstępie napiszę, że tekst jest bardzo ciekawy i idealnie opisuje współczesne sytuacje. Zgadzam się z nim, ponieważ żyjemy w czasach, w których wiele osób nie jest w stanie dostrzec innych, szczególnie gdy potrzebują oni wsparcia czy dobrej rady. Artykuł prowadzi do wielu przemyśleń na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 151. Mitologia grecka może nam przekazać bardzo wiele o zachowaniach ludzi lub o ich postrzeganiu świata. Ten artykuł bardzo mi pomógł zrozumieć naukę która wywodzi się z tego mitu. Bardzo ciekawy wpis skłaniający do przemyśleń i intrygujący wewnętrznie.

  OdpowiedzUsuń
 152. Niesamowicie kształcący tekst, uważam że jest uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 153. Bardzo dobry artykuł.
  Uważam, że w dzisiejszym świecie można znaleźć wiele przejawów Narcyzmu.
  Artykuł w stu procentach odzwierciedla rzeczywistość.
  Gratuluję:)

  OdpowiedzUsuń
 154. Bardzo interesujący artykuł, który porusza ważne kwestie i skłania do refleksji. Zgadzam się w zupełności z tym, że narcyzm jest cechą społeczeństwa i współczesnej kultury. Muszę przyznać, że nie zdawałam sobie sprawy z tego, iż szkoła może być narcystyczna. Ten temat bardzo mnie zaciekawił, dlatego w najbliższym czasie postaram się dowiedzieć o tym więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 155. Bardzo ciekawy artykuł. Dobrze wykonany pod względem merytorycznym, przyciąga do dalszego czytania oraz skłania do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 156. Wspaniały artykuł. Myślę , że jest warty przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 157. Myślę, że ten tekst obrazuje postawę wielu ludzi w dzisiejszym świecie. Myślę,że mit o Narcyzie jest ponadczasowy.

  OdpowiedzUsuń
 158. Świetny artykuł.Myślę że ten tekst pozwala nam dostrzec czym tak naprawdę jest piękno. Pamiętajmy żeby nigdy nie oceniać książki po okładce. Pozdrawiam serdecznie :D

  OdpowiedzUsuń
 159. Bardzo ciekawy artykuł, sama prawda.

  OdpowiedzUsuń
 160. Bardzo wartościowy artykuł!!!
  Uwrażliwia nas na zło narcyzmu. Narcyzm przekształca człowieka w próżną marionetkę. Człowiek wplątany w jego sieć rani nie tylko swoich przyjaciół, bliskich, ale także samego siebie. Najgorszy jest fakt, że taka osoba często nie dostrzega swojego problemu i zamiast podjęcia próby walki z nim, pielęgnuje go i rozwija, co często ma tragiczne skutki.
  Bądźmy czuli! Uważajmy, aby nie wpaść w błędne koło narcyzmu! Pomóżmy tym, którzy w nie wpadli !

  OdpowiedzUsuń
 161. Artykuł skłaniający do refleksji , ukazujący prawdę o tym ,że Narcyzm jest cechą nie tylko jednostek, ale cechą społeczeństw i współczesnej kultury. Niestety w dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej myślą w sposób wyidealizowanego obrazu samego siebie , mimo iż każdy z nas posiada wady.

  OdpowiedzUsuń
 162. Artykuł skłaniający do refleksji , ukazujący prawdę o tym ,że Narcyzm jest cechą nie tylko jednostek, ale cechą społeczeństw i współczesnej kultury. Niestety w dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej myślą w sposób wyidealizowanego obrazu samego siebie , mimo iż każdy z nas posiada wady.

  OdpowiedzUsuń
 163. Bardzo zaintrygował mnie ten artykuł, świetnie napisany i skłaniający do refleksji. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 164. Bardzo fajny artykuł. Na pewno pomaga otworzyć oczy i zrozumieć co tak naprawdę jest ważne w życiu człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 165. Bardzo interesujący artykuł.Uważam ,że jest warty poświęcenia uwagi. Przyjemnie się go czyta i w zupełności się z tym zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 166. Super post! Uważam, że warto go przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 167. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Pokazuje ,że ważne jest to co jest w środku ,a nie na zewnątrz.

  OdpowiedzUsuń
 168. Bardzo ciekawy i interesujący artykuł, szczegółowo wyjaśnia nam jakie cechy ma narcyz,czym jest narcyzm i jakie są jego przyczyny. Zaskoczyło mnie w tym artykule to ,że szkoła może być narcystyczna, nigdy nad tym w taki sposób nie myślałem.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 169. Świetny artykuł! Skłania do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 170. Bardzo ciekawy artykuł możemy z niego się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat Narcyza.

  OdpowiedzUsuń
 171. Bardzo interesujący i dopracowany artykuł. Skłania nas do refleksji i zastanowieniem się nad swoim postępowaniem wobec siebie i innych. W dzisiejszych czasach istnieję spore grono osób zapatrzonych w siebie i nie widzących potrzeb drugiego człowieka. Smutne jest to, że niektórzy potrafią dostrzegać tylko swoje piękno a nie piękno świata lub drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 172. Artykuł bardzo interesujący oraz skłaniający do refleksji. Bardzo przyjemnie się go czytało!

  OdpowiedzUsuń
 173. Bardzo interesujący i dopracowany artykuł. Skłania nas do refleksji i zastanowieniem się nad swoim postępowaniem wobec siebie i innych. W dzisiejszych
  istnieje spore grono osób zapatrzonych w siebie i nie widzących potrzeb drugiego człowieka. Smutne jest to, że niektórzy potrafią dostrzegać tylko swoje piękno a nie piękno świata lub drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 174. Bardzo dobry artykuł skłaniający do przemyśleń i refleksji. Pokazuje obraz dzisiejszego świata, w którym ludzie patrzą na siebie i swoje potrzeby nie zwracając uwagi na innych. Zgadzam się w stu procentach z autorem tego artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 175. Bardzo interesujący i dopracowany artykuł. Skłania nas do refleksji i zastanowieniem się nad swoim postępowaniem wobec siebie i innych. W dzisiejszych
  istnieje spore grono osób zapatrzonych w siebie i nie widzących potrzeb drugiego człowieka. Smutne jest to, że niektórzy potrafią dostrzegać tylko swoje piękno a nie piękno świata lub drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 176. Bardzo ciekawy i interesujący artykuł warty poświęcenia uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 177. Bardzo fajny i interesujący artykuł warty poświęcenia uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 178. Interesujący temat, który pokazuje jak bardzo jesteśmy egoistyczni. Nigdy nie pomyślałabym w taki sposób o szkole. Można powiedzieć, że ten artykuł otworzył mi oczy, jednak szkoda, że nie wyrobiłam sobie o tym najlepszej opinii.

  OdpowiedzUsuń
 179. Bardzo interesujący artykuł, warty uwagi. Opowiada historię Narcysa i pokazuje go z różnych stron, oraz pokazuje nam egoistyczność naszego społeczeństwa.Serdecznie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 180. FOLIWIAWINIARSKA24 września 2020 00:50

  Świetny artykuł nawiązujący do naszej codziennej rzeczywistości, zawierającej przede wszystkim świat elektroniki, tak ważny dla naszej społeczności.

  OdpowiedzUsuń
 181. Tekst bardzo mi się podoba bardzo pobudzający do rozmyślania.Bardzo pomaga w zrozumieniu tego mitu na lekcje J. Polskiego. Zachęcam do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 182. Bardzo interesujący tekst zachęcający do rozmyślania. Bardzo pomagający w zrozumieniu tego mitu na lekcje polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 183. Bardzo ciekawy i interesujący artykuł. Mit o Narcyzie pokazuje nam, że ślepa miłość do samego siebie jest zgubna.

  OdpowiedzUsuń
 184. Świetny artykuł! Uważam, że ten temat powinien być poruszany, wpis napisany bardzo ciekawie, przyjemnie się go czytało
  Pozrrawiam;)

  OdpowiedzUsuń