15 kwietnia 2015

Myśli o wychowaniu                Może kryminologia?


                         Istnieją tylko trzy przyczyny  zabójstw. (…)                            Pieniądze, baba  i zemsta.
                                                                                     (Anna Kłodzińska)
              

Znamy takie kierunki jak: medycyna, ekonomia, prawo, polonistyka, itp. Obecnie młodzi mają coraz większy wybór, gdy po napisaniu matury, decydują się na dalsze kształcenie. Można studiować: informację w instytucjach e-społeczeństwa, prawo własności intelektualnej i nowych mediów, migracje międzynarodowe czy kryminologię, która bardzo mnie intryguje.    
 
Jest to nowoczesny i licznie oblegany kierunek, który uruchomiono na Uniwersytecie Gdańskim  w 2013 roku.  Podczas pierwszej rekrutacji na jedno miejsce zgłosiły się aż  44 osoby, przy czym miejsc było tylko 50. Próg konieczny do przyjęcia wyniósł wtedy 97,65 punktów. Dla porównania – aby dostać się na archeologię, wystarczyło mieć jedynie 15,20 pkt. Na szczęście, wraz z nadejściem kolejnego roku akademickiego, limit przyjęć się zwiększył. Aktualnie studia na kierunku kryminologia  można podjąć na Uniwersytecie Gdańskim, Warszawskim  (tylko II stopnia), Uniwersytecie  w Białymstoku oraz w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
  
Kryminologia, często mylona z kryminalistyką, która jest elementem wiedzy przyrodniczej w prawie karnym i zajmuje się sposobami wykrywania przestępstw i ich sprawców, bada przestępczość jako zjawisko społeczne. Jest połączeniem nauk społecznych i prawnych. Powinna więc zaciekawić ludzi interesujących się psychologią, socjologią i prawem.
 
Czego można nauczyć się podczas trzech lat takich studiów? Plan zajęć  dla studentów pierwszego roku na Uniwersytecie Gdańskim obejmuje m.in. podstawy psychologii, wstęp do socjologii, filozofii oraz makroekonomiczną analizę przestępczości  i wymiaru sprawiedliwości. Na drugim roku wykłady dotyczą prawa rodzinnego i opiekuńczego, kryminalistyki oraz psychopatologii. Studenci III roku zaś, uczą się o wiktymologii (nauce o ofierze) i europejskim prawie karnym.
 
Uniwersytet Gdański na swojej internetowej stronie podaje propozycje pracy, w której mogą się spełniać absolwenci kryminologii. Są to takie miejsca zatrudnienia jak: kuratorium, policja czy organizacje pozarządowe, w których można pełnić rolę mediatorów  i pracowników społecznych. Z takim doświadczeniem można oczywiście też zostać  profilerem, czyli kryminologiem wykorzystującym swą wiedzę psychologiczną  do opisywania i chwytania przestępców. A jeśli ktoś ma lekkie pióro, może stać się następcą Agathy Christie i pisać powieści sensacyjne.
 
Jeśli chcecie sprawdzić, czy faktycznie przyczynami zabójstw są pieniądze, kobiety i chęć zemsty, radzę wybrać się na kryminologię. Może uda Wam się potwierdzić albo zanegować zdanie Anny Kłodzińskiej.

Doris  

Grafika:
https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/41/77/53cf8a6d1f0a4_p.jpg?1422063374
http://pisanieprac.co/wp-content/uploads/2016/12/kryminologia.png

42 komentarze:

 1. Mimo że nie isteresuję się kryminałami, kryminalistyką, zaciekawił mnie temat tego postu. Myślę, że wciągnęłyby mnie zajęcia z kryminologii, dowiedziałabym się wielu informacji o psychice ludzikiej i może zrozumiałabym motywy działań przestępców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spodobał mi się cytat Anny Kłodzińskiej o przyczynach zabójstw. ;) Rzeczywiście, w filmach i książkach są to najczęstsze motywy zbrodni. Kryminologia to z pewnością oryginalny i interesujący kierunek studiów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie myślałam o tym kierunku jako o moim wymarzonym. Jednak od pewnego czasu lubię oglądać programy o przestępcach i ich psychice np. ''Kobiety, które zabijają''. Mimo, że czasem mam ochotę szybko przełączyć i nie oglądać prowizorycznej sceny zabójstwa, to pod koniec programu czuję niedosyt. Takie programy pokazują krok po kroku co kierowało zabójcą oraz jak policja wpadła na jego trop. Przerażające, ale za to jakie ciekawe! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio oglądałam "Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci" w reż. Wernera Herzoga. Jest to dokument oparty na faktach, opowiadający o zabójstwie popełnionym przez dwóch nastolatków. Jeden z nich po 10 latach życia za kratami zostaje skazany na karę śmierci. Reżyser rozmawia z zabójcami. Nie broni ich, ale jednocześnie chce pokazać, że kara śmierci nie powinna istnieć. Jest niehumanitarna. Przecież nie możemy zabierać nikomu życia, nawet ludziom złym, którzy dopuścili się strasznych czynów. Ten film zmienił moje myślenie. Zawsze wydawało mi się, że kara śmierci powinna funkcjonować - zgodnie z hasłem "Oko za oko, ząb za ząb". Nigdy jednak nie patrzyłam na ten problem od strony religijnej... Człowiek nie ma prawa decydować o życiu i śmierci drugiej istoty.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy kierunek studiów. Nad jego wyborem powinni się zastanowić wszyscy, którzy lubią czytać kryminały i interesują się ludzką psychiką. Myślę, że ja nie odnalazłabym się w takim zawodzie, ale mimo to uważam, że jest on bardzo ciekawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś zastanawiałam się czy nie pójść właśnie na ten kierunek, ale wymagana tam jest często biologia, a człowiek stricte humanistyczny nie da rady sobie z tym rozszerzeniem, dlatego muszę szukać czegoś innego. Ale pomysł na post bardzo dobry, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i może ktoś z czytelników w przyszłości wybierze się na te studia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także jestem uczennicą klasy humanistycznej, a jednak wybieram się na kryminologię. Tam wcale nie jest aż tak bardzo potrzebna biologia. Kryminologia to nie kryminalistyka. Może jeszcze zmienisz zdanie. :)

   Usuń
  2. Ty na kryminologię? To przecież wielka strata dla polonistyki! Nie zgadzam się!

   Usuń
  3. Jak szczęście dopisze, to za kilka miesięcy będę siedziała w którejś z gdańskich bibliotek i wertowała profile przestępców. Ale kto wie, może jeszcze coś zmieni się w moich planach. Nigdy nic nie wiadomo. Czekam na olśnienie, jeśli ma mi być one pomocne.

   Usuń
 6. Myślę, że dla kogoś kto interesuje się tego typu rzeczami jest to wymarzony kierunek.
  Polecam serial pt."Backstrom", który uwielbiam. Serial jest adaptacją serii książek The Bäckström, autorstwa Leif G. W. Persson. Opowiada o Everettcie Backstromie, detektywie, który dowodzi jednostką Serious Crimes Unit w Portland i zajmuje się ciekawymi i tajemniczymi śledztwami. Interesująca jest również seria powieści Craiga Russella o detektywie Janie Fablu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zainteresowanym polecam serial "Bates Motel" opowiadający o przeszłości Normana Bates'a - bohatera "Psychozy" Roberta Blocha i filmowej adaptacji tej książki wyreżyserowanej przez Hitchcocka. Nie jest to typowy kryminał, bardziej porusza temat choroby Normana, jego rozdwojenia jaźni i wiążących się z tym jego dziwnych zachowań. Inny świetny serial to "True Detective". Jego głowni bohaterowie to dwaj detektywi z Luizjany: Rust Cohle (nieoceniony Matthew McConaughey) i Marty Hart (Woody Harrelson) badający sprawę rytualnego zabójstwa. Mimo że telewizji nie oglądam, to zauważam, że niektóre nowe amerykańskie seriale są zrobione na naprawdę wysokim poziomie. Karla, myślę, że podczas długich, pomaturalnych wakacji "zabiorę się" za Twoją propozycję. :)

   Usuń
  2. "Bates Motel", słyszałam o tym, ale jakoś nie mogłam się zebrać aby go zobaczyć :) Na pewno po maturze to zrobię :)

   Usuń
 7. Bardzo pocieszający jest fakt, że powstaje coraz więcej różnorodnych kierunków które można studiować. Dzięki temu każdy może znaleźć coś co go interesuje tak jak autorka postu.
  Kryminologia wydaje się być bardzo ciekawym kierunkiem. Za twórcę kryminologii uważa się włoskiego lekarza, Cesare Lombroso (druga połowa XIX w.), który stworzył teorię antropologiczną zakładającą istnienie "przestępcy z urodzenia" . Odwiedzał on więzienia, by przyglądać się twarzom, sylwetkom i dłoniom przestępców po to aby stworzyć wykaz fizycznych cech wspólnych łączących kryminalistów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko znajduję czas na oglądanie telewizji. Jednak mam swoje ulubione seriale - "Kości" i "Castle".
  Są to seriale kryminalne opowiadające o przestępstwach, zabójstwach i ( w Kościach) analizie antropologicznej szczątków ludzkich. Właśnie stamtąd zainteresowałam się oraz dowiedziałam się co to: antropologia ,patologia i entomologia. Niewiarygodne jest to, że z analizy ciała, kości można "wyczytać" niezbędne informacje do prowadzenia śledztw. Każdy odcinek ukazuje inne morderstwo. Oba seriale posiadają wątek miłosny głównych bohaterów :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak byłam trochę młodsza, to zdarzało mi się oglądać "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku". Cóż, takie rzeczy zawsze mnie pociągały.

   Usuń
  2. Mnie również! Bardzo lubię oglądać tego typu seriale.

   Usuń
  3. Dodam jeszcze jeden z moich ulubionych - "Hannibal" (2013)

   Usuń
 9. Według mnie jest to bardzo ciekawy kierunek studiów. Zawsze podczas czytania kryminałów, starałem się rozwiązać zagadkę. Fanatycy Agathy Christie na pewno będą mogli sprawdzić się jako detektyw Poirot czy Panna Marple.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytając ten post od razu nasunął mi się na myśl mój ulubiony serial - "Kości". Tak jak wspomniała #hrabina jest to serial kryminalny ale w dużej mierze opiera się na antropologii i dlatego przyciągnął on moją uwagę. Jednak wątek kryminalny równie jest tam przedstawiony w bardzo fajny sposób, ponieważ zarówno trzyma w napięciu jaki i wzbudza ciekawość. Polecam ten serial każdemu, kto choćby trochę interesuje się kryminologią, ponieważ odkrywanie kryminalnych zagadek jest niezwykle fascynujące oraz zaskakujące ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kryminologia zaitrygowała mnie jakiś czas temu, podczas przeglądania kierunków studniów. Trochę o tym poczytałam i uważam, że może to być idealny kierunek dla osób interesujących się tego typu rzeczami. Nie wiem, czy byłby to odpowiedni kierunek dla mnie, bo nigdy nie interesowały mnie ani powieści kryminalne, ani seriale. Myślę, że najważniejsze, aby robić to, co się lubi i co przynosi radość. Co do motta zawartego na początku - coś w tym jest. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Królowa Elżbieta16 kwietnia 2015 14:27

  Wszystkim praca kryminologa kojarzy się z rozwiązywaniem zagadek, poszukiwaniem poszlak, ściganiem morderców. Ciekawe, jak ta praca wygląda naprawdę. Nie wiem, czy mam rację, ale wydaje mi się, że wiąże się ona również z mnóstwem "papierkowej roboty"- pisaniem protokołów, zbieraniem dokumentów itd.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy kierunek większa ilość osób powinna go uwzględniać przy wyborze przyszłego zawodu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy kierunek studiow. Mozna powiedziec, że jest połączeniem medycyny, prawa, psychologii i socjologii.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy post! Zastanawiam sie nad pójściem do szkoły w Szczytnie po liceum, zawsze mozna spróbować także kryminologii. :) Kiedyś bardzo lubilam czytac ksiazki Agathy Christie.

  OdpowiedzUsuń
 16. ∆ Szaranagajama17 kwietnia 2015 11:52

  Kiedyś interesowałam się tym kierunkiem, rozważałam nawet podjęcie studiów kryminologicznych. Był to jednak chwilowy kaprys spowodowany fascynacją serialami kryminalnym – całą serią CSI, NSIS lub chociażby Archiwum X ( końcowy utwór od dziecka przyprawia mnie o gęsią skórkę). Okazało się też, że poza psychologią i socjologią, które mnie interesują, zakres studiów obejmuje także min. prawo i chemię, które to zupełnie odbiegają od moich pasji. Tak pożegnałam się z posadą detektywa-kryminologa ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Oryginalny kierunek studiów. Myślę,że znajdzie się wielu chętnych, którzy interesują się zagadkami itd. i z chęcią podejmą się nauki na takiej uczelni .

  OdpowiedzUsuń
 18. Kiedyś bardzo interesowałam się kryminalistyką- zagadkami, zabójstwami, zaginięciami... Z czasem jednak moje zainteresowania zmieniły kierunek, choć mimo wszystko niekiedy znajduję czas, by przeczytać opowiadania lub książki o tej tematyce. Ostatnią taką przeczytaną przeze mnie książką była "Mistyfikacja" Harlana Cobena.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dość ciekawy kierunek muszę przyznać.Oglądałem kiedyś kilka ciekawych programów w których obalano wykreowany przez amerykańskie seriale typu " CSI: Kryminalne zagadki ... " stereotypy o kryminologi,gdzie człowiek jest wyręczany przez różne "wynalazki" .Niewątpliwie jest to zawód dla ponadprzeciętnych osób i jednocześnie niezwykle interdyscyplinarny godny podziwu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Według mnie to jest bardzo ciekawy kierunek nad którym dużo myślałam. Myślę, że był by to bardzo interesujący zawód, pełen zagadek do rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 21. Z pewnością bardzo interesujący kierunek. Jak widać jest nim również zainteresowanych spora grupa osób. Powodzenia w dalszym rozwijaniu twojej pasji Doris :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmi ciekawie, ale prawo to nie dla mnie >.<

   Usuń
 22. Bardzo ciekawy temat, warto zainteresować się tym kierunkiem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Muszę przyznać, że wcześniej nie słyszałam o takim kierunku studiów ale zaciekawił mnie on i zastanowię się czy nie byłby on dla mnie odpowiedni. Bardzo interesujący post! ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. ..gdyby tylko tego prawa na tym nie było... i ciekawe, czy jest po tym praca

  OdpowiedzUsuń
 25. Gdy chodziłem do podstawówki i gimnazjum bardzo lubiłem czytać kryminały... Przeczytałem ich całkiem sporo... Potrafią one wciągnąć do tego stopnia, że człowiek nie może zasnąć i zastanawia się, jakie jest rozwiązanie problemu, zagadki, zbrodni... Nie mam pamięci do tytułów, ale pamiętam jedną serię, która wciągnęła mnie na długie tygodnie: "Trzech Detektywów".

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo ciekawy kierunek. Jestem z tych osób, które w ostatniej chwili zdecydują się na kierunek studiów, ale ten na prawdę jest ciekawy. Więcej takich artykułów..zwłaszcza teraz, kiedy trzeba się zastanowić o przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Po przeczytaniu tytułu, od razu miałem skojarzenie z pojęciem "kryminalistyka", która jak się później okazało, jest czymś nieco innym. Jest to ciekawa profesja, jednak wymagająca dużo umiejętności z zakresu psychologii, więc samo nauczenie się prawa nie jest całkowitym sukcesem.Stąd też, nie jest to zawód dla wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 28. Doris dostała się na kryminologię na Uniwersytecie Gdańskim. Gratulujemy!

  OdpowiedzUsuń
 29. Naprawde ciekawy kierunek, mam nadzieje poświęcić więcej czasu na nauke żeby chociaż móc myśleć o takim kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nigdy nie myślałem o kryminologii jako o moim wymarzonym kierunku ,ale to z pewnością jeden z ciekawszych kierunków zawierających elementy psychologi na jaki można próbować się dostać. Każdy kto ma chęci dowiadywać się więcej o procesach zachodzących w głowie człowieka powinien być zainteresowany tym kierunkiem.

  OdpowiedzUsuń
 31. @kamil.skwarylo28 kwietnia 2016 12:58

  Na pewno to jest jeden z najciekawszych kierunków,który jest połączeniem tak jakby medycyny, prawa, psychologii.Post godny uwagi dla osób które chcą iść w stronę kryminalistyki.

  OdpowiedzUsuń
 32. Moim zdaniem warto studiować każdy kierunek, którym jesteśmy zainteresowani, a ukończenie studiów przybliży nas do znalezienia wymarzonej pracy. Kryminologia i kryminalistyka z pewnością jest ciekawym kierunkiem i daje duże możliwości. Sam jestem absolwentem Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu, na której studiowałem ten właśnie kierunek. Wiedza zdobyta podczas studiów pozwoliła mi na poznanie tajników tego zawodu, a zdobyte umiejętności dziś sprawdzają się w pracy zawodowej. Jeśli interesują Was tego typu zagadnienia i macie plan na swoją karierę zawodową, na pewno warto wybrać się na takie studia :)

  OdpowiedzUsuń