12 kwietnia 2015

Podróże kształcą


       Mała kropka na mapieMała kropka na mapie, ale jej nie ominiesz.
W czarodziejskiej lunecie ujrzysz teraz Zwierzyniec!
Tu Zamoyski ordynat z wielkim dworem mieszkał,
Tu bawiła przed wieki Marysieńka Sobieska.

Refren:
Wszystko minie, a Zwierzyniec pozostanie na Roztoczu.
Wszystko minie, a Zwierzyniec będzie trwał.
Tu jak dawniej zieleń barwę ma zieloną,
A na wyspie kościół stoi, tak jak stał [...]”
                    (fragment hymnu Szkoły Podstawowa w Zwierzyńcu )


Zwierzyniec to miasteczko nad Wieprzem na Roztoczu Środkowym, otoczone lasami, które w prawie 70% stanowią teren gminy. To „kraj lat dziecinnych”, z którego pochodzę.

W 1593roku, cztery lata po założeniu Ordynacji Zamojskiej, Jan Zamoyski wykupił teren na tzw. włości Szczebrzeskiej. Z jego inicjatywy został wybudowany modrzewiowy dworek, będący letnią rezydencją Zamoyskich. Nieopodal dworku został ogrodzony 30 kilometrowym parkanem obszar zwierzyńca myśliwskiego, w którym trzymano dzikie zwierzęta: jelenie, sarny, łosie, dziki. W XVII wieku właścicielem Zwierzyńca został Jan Sobiepan Zamoyski, który  w 1658 roku poślubił Marysieńkę – Marię Kazimierę d’Arquien. Jak podaje legenda, rozkazał jeńcom tureckim i tatarskim wykopać rękoma dół, ukształtowany jako  staw z czterema wyspami. Na jednej z nich została wybudowana  altana dla żony Zamoyskiego . Na drugiej wyspie został wzniesiony pomnik poświęcony sztuce. Legenda głosi, że  w tym miejscu został pochowany piesek Marysieńki. W latach 1741-47  Teresa i Tomasz Zamoyscy,  w podzięce za narodziny długo oczekiwanego syna, przebudowali altanę zmieniając ją  w kościół w stylu późnobarokowym. Zabytkowy Kościółek na wodzie (na wyspie) nieoficjalnie jest mianowany perłą Roztocza.
W XIX wieku osada zaczęła się intensywnie rozwijać. W 1812 roku siedziba Ordynacji Zamojskiej została przeniesiona do Zwierzyńca.  W wybudowanych w tym celu oficynach mieściły się biura urzędnicze. Obecnie w zabytkowym budynku ordynacji znajduje się Zespół Szkół Drzewnych.
Zaczęto budować domy dla urzędników ordynackich, których wysyłano  na nauki za granicę. Zatrudniano specjalistów z Anglii, Włoch, Niemiec, którzy pracowali w powstających zakładach przemysłowych – pierwszej w Polsce fabryce maszyn rolniczych  oraz  browarze, którego działalność obecnie została wstrzymana. Latem jednak jest otwierana część restauracyjna, w której można zamówić wyprodukowane w Zwierzyńcu  piwo. 
W tym czasie powstawały również: szkoła, szpital, poczta, tartak, fabryka posadzek, fabryka bryczek, hotel z restauracją. Na przełomie XIX i XX wieku Zwierzyniec stał się modną miejscowością letniskową. Z myślą o letnikach  i mieszkańcach urządzono park, zwany ogrodem skarbowym i umieszczono w nim „pomnik szarańczy” „ na pamiątkę wytępienia szarańczy wędrownej przybyłej w te okolice dnia 26 sierpnia 1711 roku.
W  Zwierzyńcu burzliwy był okres powstań i wojen. W czasie powstania listopadowego Zwierzyniec był miejscem postoju i przemarszu wojsk powstańczych. Po kolejnym zrywie, po bitwie pod Panasówką w 1863 roku, śmiertelne ofiary walk  zostały złożone w Zwierzyńcu w zbiorowej mogile. Uciekający z Petersburga w 1901 roku  Józef Piłsudski znalazł pomoc   i schronienie u zwierzyniaków. Śladem po krwawych zmaganiach  I wojny światowej jest cmentarz  wojenny z grobami kilku narodowości. We wrześniu 1939 roku  przez Zwierzyniec prowadził szlak bojowy Stefana Roweckiego  i Stanisława Sosabowskiego, a w czasie okupacji był tu ośrodek 9 pułku  piechoty Armii Krajowej. W latach 40. XX wieku hitlerowcy utworzyli w Zwierzyńcu obóz  dla jeńców francuskich oraz obóz przejściowy dla pacyfikowanej  i wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. W pomoc wydostawania z obozu dzieci zaangażowali się ordynat Jan Zamoyski i jego żona Róża, która przez mieszkańców została nazwana Aniołem dobroci. Na miejscu zburzonego obozu w latach 1978- 1980 wybudowany został kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.
W 1974 roku  powołano Roztoczański Park Narodowy. Sprowadzono bobry, utworzono ostoję konika polskiego, potomka dzikich tarpanów, otwarto Ośrodek Edukacyjno - Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Sprzed budynku wyrusza się na ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, prowadzące do plaży nad stawami „Echo”   i do rezerwatu - Bukowej Góry.
Dzięki przepływającemu przez miasto Wieprzowi  i mniejszemu Świerszczowi, oprócz Stawów Echo, znajduje się tutaj „Zalew Rudka”, będący miejscem postoju kajakarzy, spływających rzeką z Obroczy do Zwierzyńca, a także „Zwierzyńczyk” - ogród pełen zbiorników wodnych, mostów, lamp i drzew. Został odnowiony w 2012 roku dzięki projektowi pt. „Odtworzenie zabytkowego układu wodno-pałacowego w Zwierzyńcu wraz  z zagospodarowaniem turystycznym”.

Wyjeżdżając ze Zwierzyńca w stronę Biłgoraja, łatwo można dostrzec kompleks budynków „Jobonu”- działającej od 30 lat fabryki mebli, zarządzanej przez niemieckiego właściciela. Dla młodych praca w Jobonie jest czymś w rodzaju pracy za kasą w Biedronce  (wybudowana dopiero w 2014 roku naprzeciwko fabryki).

Zwierzyniec pozostał modną, atrakcyjną miejscowością letniskową (najwięcej pomników w przeliczeniu na jednego mieszkańca – 1 na 50 ). Wielu turystów przyjeżdża na Roztocze odpocząć, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść pizzę w „Młynie”, ochłodzić się lodami „U Bachty”, czy przypiec się na maleńkiej plaży nad Stawami Echo. Mimo że dopiero od 25 lat Zwierzyniec jest oficjalnie miastem, nie kryję zachwytu nad Zwierzyńcem. To miejsce o bogatej historii, naturalnie piękne, spokojne, gdzie  „z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku...”, jak mówił Karol Wojtyła podczas pielgrzymki po Zamojszczyźnie.
Dla zainteresowanych:   
http://www.zwierzyniec.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=82

Ola K.

Grafika:
http://przewodnikzamosc.pl/wp-content/uploads/2013/07/cabaj-zwierzynie-zamosc-online.jpg
http://static.panoramio.com/photos/large/33662369.jpg
http://www.biblioteka.gryfino.pl/UMGryfinoFiles/image/zwierz5.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/proxy/ueQq70axNrsM6gp2j_mjOkScdfZe8qAVQsqOQGfI0j0Y0YW-z7tWXgC2JJOwb9PvVVagNbTKZqE4379u5NSBnCFfn3bnlU4NGT5dvEflls4=s0-d
http://images.polskaniezwykla.pl/user/item/472118.jpg
http://www.magiczneroztocze.pl/images/zwierzyniec/kosciol-garnizonowy/1/IMG_1592.JPG
http://vitoos.blox.pl/resource/2011_02_13_03.jpg
http://tygodnik.pl/system/25/articles/000/029/681/horizontal_photos/big.jpg?1412839691

60 komentarzy:

 1. Dobrze, że powstają posty o pobliskich miejscowościach. Nie wystarczy być tylko w tych miejscach, ale wypada też coś o nich wiedzieć. W Zwierzyńcu jestem często, szczególnie jak jest już ciepło. Chyba nigdzie nie ma takich dobrych lodów i gofrów jak tam! :) Spływy kajakowe również miło wspominam, bo często jeździłam tam z klasą jeszcze w gimnazjum :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zwierzyniec to piękne miasto. Nie wiedziałem że pierwotnie Kościół na wodzie był altaną. Kiedyś miałem okazję go zobaczyć i uczestniczyć we mszy świętej. Jednak mając zaledwie 5 lat nie umiałem dostrzec jego piękna, zachwycalem się tylko tym, że stoi na wodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post Olu. Zwierzyniec to najpiekniejsze miejsce na Roztoczu, warte odwiedzenia . 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy post. Do tej pory znałam Zwierzyniec tylko od strony turystycznej. Nie miałam pojęcia o jego historii. Miasto to zawsze będzie mi się kojarzyć z dzieciństwem, gdyż często przyjeżdżałam tam wtedy z rodzicami. Odpoczywaliśmy nad zalewem lub spacerowaliśmy po Roztoczańskim Parku Narodowym. Uważam, że Zwierzyniec to miasto mające wyjątkowy klimat i warto je odwiedzić. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako dziecko często bywałem w Zwierzyńcu na rodzinnych wypadach za miasto. Mimo, że ma on prawa miejskie, to czuć w nim atmosferę spokoju, której w większych miejscowościach brakuje. Bardzo lubiłem chodzić na lody do "Bachty" (najlepsze są jagodowe) i chlapać się w Stawach Echo.
  Wiążę z tym miejscem same miłe wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat taki sentyment mam do Krasnobrodu. To tam od małego jeździłam z rodziną na biwaki i nad wodę. Szkoda, że Zwierzyniec jest mi tak mało znany.

   Usuń
 6. Uwielbiam jeździć do Zwierzyńca! Od zawsze kojarzy mi się z ciszą i spokojem. Jest miejscem, do którego mam ogromny sentyment. To właśnie na słynnych Stawach Echo zostałam nauczona pływania i po raz pierwszy zbudowałam tam swój domek z piasku :D I zgodzę się z kolegą +zak, lody o smaku jagodowym są najlepsze!!!!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karla, +zak, próbowaliście lodów o smaku kasztanowym?

   Usuń
  2. A są takie? :O Nigdy o nich nie słyszałam :c A Ty Olu próbowałaś ich?

   Usuń
  3. Tak, próbowałam, ale nie pamiętam już tego smaku.

   Usuń
 7. Oleńka naprawdę świetny post, w cudowny sposób przedstawiłaś historię swojej miejscowości. Zwierzyniec to piękne miejsce, najpiękniejsze na Roztoczu i jedno z tych, którego nie można ominąć. ;) ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zwierzyniec jest fantastycznym miejscem do wypoczynku, w którym można zapomnieć o codziennych problemach. Często je odwiedzam w czasie wakacji. Polecam je wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 9. #tanczacazgwiazdami12 kwietnia 2015 08:35

  Zwierzyniec to naprawdę piękne miasto. Znalazłam kilka bardzo ciekawych informacji o tej miejscowości:
  - Gmina Zwierzyniec ma jeden z największych odsetków lasów w Polsce, bo aż 66%! Średnia krajowa to tylko 28,4%
  - Zwierzyniec wraz z Roztoczem ma najwięcej dni słonecznych w Polsce. Obliczono, że słońce świeci tu ponad 100 dni w roku. Dominuje klimat kontynentalny, więc są wyraźne pory roku. Najwyższa temperatura odnotowana w Zwierzyńcu to +37°C, a najniższa - 36°C.
  - Najbardziej osobliwą ulicą w Zwierzyńcu jest ul. Wąska w Borku o szerokości ok. 1,5 m. Jej szerokość pozwala tylko na przejście piesze i przejazd rowerem.
  -Domy drewniane w Zwierzyńcu stanowią aż 40% całego budownictwa mieszkaniowego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oto co znalazłam o Zwierzyńcu:
  W Zwierzyńcu jest około 3,5 tysiąca mieszkańców, a pomników, tablic oraz figur religijnych i historycznych - 65. a zatem, 1 taki "obiekt" przypada na około 50 mieszkańców i jest to rekord ogólnopolski. Gdyby zachować proporcje, to w Warszawie musiałoby być około 34 tysięcy różnych pomników.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy post. Chciałam także dodać, że w Zwierzyńcu znajduje się cmentarz żydowski, zalicza się on do najmniejszych w kraju i liczy sobie 18 macew. Mimo, że społeczność żydowska liczyła przed 1939 r. ok. 1000 osób, to gmina żydowska (a także cmentarz) powstała tuż przed wojną, a Żydów chowano w Szczebrzeszynie. Na tamtejszym cmentarzu jest około 400 żydowskich nagrobków.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zwierzyniec kojarzy mi się z wakacjami i wypoczynkiem, ponieważ właściwie co roku odkąd pamiętam właśnie w okresie letnim przynajmniej kilka razy jeżdżę tam z rodziną by odpoczywać w słońcu na plaży nad Stawami Echo i spacerować po lesie. Zwierzyniec ma niesamowity urok i jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niedaleko Zwierzyńca znajduje się Zagroda Guciów, gdzie znajduje się muzeum etnograficzno-przyrodnicze wpisane do rejestru zabytków. Składa się z chałupy, stodoły i obory z poddaszem.
  Miejscowość była inspiracją dla tytułowych Wyrębów z powieści Stefana Dardy.

  OdpowiedzUsuń
 14. jedziemy*z*materiałem12 kwietnia 2015 10:08

  Latem często bywam w Zwierzyńcu i bardzo lubię tą miejscowość. Można miło tam spędzić czas, jest wiele atrakcji. Z postu dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy o tym miejscu. Zapewne zmieni to mój dotychczasowy sposób postrzegania niektórych części tego miasteczka. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mieszkam bardzo blisko Zwierzyńca i niejednokrotnie zwiedzałem to piękne miasto. Polecam serdecznie to miejsce, gdyż każdy z nas odkryje tam cząstkę samego siebie.

  OdpowiedzUsuń
 16. +niezapowiedziana12 kwietnia 2015 10:58

  Kościółek na wodzie bardzo mnie się podoba. Miałam okazję w nim być. Historia Zwierzyńca jest ciekawa. Nie znałam jej wcześniej. Dzięki temu postowi mogłam ją poznać. Zwierzyniec to cudowna miejscowość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny12 kwietnia 2015 11:15

   ...bardzo mi się podoba, mi, mi....!

   Usuń
 17. Od razu wiedziałam, że to Zwierzyniec. Poznałam biały kościółek na wyspie. W Zwierzyńcu byłam 3 razy, ale nigdy nie zobaczyłam tak naprawdę wszystkich pięknych zabytków i miejsc należących do tej miejscowości. Tylko raz byłam nad stawami, ale jakoś wtedy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że oto stoję przed pięknym obliczem natury.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zwierzyniec jest jednym z najpiękniejszych miejsc na roztoczu. To miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Można poszukać w nim odpoczynku np. podczas podróży po roztoczu. Moim zdaniem najładniejszą budowlą w Zwierzyńcu jest Kościółek na wodzie. Polecam odwiedzić to miasto rowerem, aby w trakcie drogi móc zachwycić się pięknem otaczających go lasów.

  OdpowiedzUsuń
 19. vladimir*pudding12 kwietnia 2015 11:11

  Bardzo ładnie, Olu. Zwierzyniec jest bardzo przyjemnym miejscem, do którego lubię powracać. Odkąd pamiętam, każda mała wycieczka - szkolna, czy rodzinna - trafiała do Zwierzyńca. Spacer przez Roztoczański Park do stawów Echo jest przyjemna i czasem daje możliwość zobaczenia konika polskiego. Najchętniej jednak przepływam przez miasto rzeką Wieprz, kajakiem. Warto też odwiedzić wojskowy namiot z fantastyczną grochówką, naprzeciwko Jobonu ;D pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawy post. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mieszkam w okolicy Zwierzyńca od zawsze i kiedyś nie doceniałam tutejszego piękna, ale teraz już wiem, że jest to naprawdę niezwykłe miejsce. Można tu robić masę rzeczy, a przede wszystkim odpocząć i się zrelaksować. W czasie wakacji jest tu bardzo wiele atrakcji, różne festyny, Exodus, Letnia Akademia Filmowa- bardzo polecam nocne seanse i koncerty. Można też wędrować szlakami, wejść na Bukową Górę, popłynąć kajakiem lub wylegiwać się na Stawach Echo. Naprawdę warto tu przyjechać!

  OdpowiedzUsuń
 22. *weź_ty_mi_powiedz*12 kwietnia 2015 11:54

  Zazdroszczę Ci mieszkania w tak cudownej miejscowości :) Lubię jeździć do Zwierzyńca, gdyż odnajduje tam spokój, którego brak w Zamościu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. weź_ty_mi_nie_mów12 kwietnia 2015 14:29

   Jeśli w Zwierzyńcu jest spokój - zwłaszcza w sezonie - to ja jestem królowa Elżbieta. A w Zamościu gdzie niby jest ten uciążliwy ruch? Toż to spokojne prowincjonalne miasteczko! I niech tak dalej zostanie.

   Usuń
 23. Zwierzyniec jest cudowny. Często w lecie jeżdżę z rodziną do kościoła na wodzie, na niedzielne msze, polecam każdemu. Miło się też spaceruje po Bukowej Górze. Widoki, zapierające dech w piersiach.

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny post Olu! Bardzo lubię Zwierzyniec, kojarzy mi się z mnóstwem miłych wspomnień :). Muszę przyznać, że wielu tak ciekawych rzeczy o tym mieście nie wiedziałam. Zwierzyniec to piękne miasto i polecam odwiedzić je każdemu! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Jestem dumna z tego, że mieszkam w tak pięknym mieście, jakim jest Zwierzyniec. Choć jest to stosunkowo niewielka miejscowość, to kryje naprawdę wiele wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć. Nic więc dziwnego, że w okresie wakacyjnym (ale nie tylko), Zwierzyniec wypełniony jest turystami. Tu można robić wszystko, obcować z niesamowitą przyrodą, plażować, pływać kajakami, jeździć rowerami po specjalnie wytyczonych trasach, zwiedzać przeróżne zabytki, a przy okazji można też dobrze zjeść i zrelaksować się, oglądając wieczorami filmy na corocznej Letniej Akademii Filmowej. Cóż, nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was wszystkich do mojej małej ojczyzny :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Aż teraz żałuję, że tak rzadko odwiedzam to miasto. :( Byłem tam tylko dwa razy, i to parę ładnych lat temu. Dzięki za post, być może wybiorę się tam na Majówkę :D.

  OdpowiedzUsuń
 27. Marionetka_Losu12 kwietnia 2015 12:45

  Kiedy myślę o Zwierzyńcu przypominają mi się rodzinne wypady na pyszne lody, niedaleko Kaplicy na wodzie. Zamawialiśmy zawsze dwie gałki i chodziliśmy wzdłuż deptaku nasycając się pięknem miejsca i rzucając kawałki wafelka kaczkom ukrywającym się pomiędzy liliami.
  Piękny artykuł Olu, dziękuję, że przypomniałaś mi uroki Zwierzyńca i już wiem gdzie pojadę w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo ciekawy post ;-)
  Zwierzyniec ma bardzo ciekawą historię a zarazem(mimo zniszczeń wojennych) jest pięknym miastem. Różne piękne budowle, w tym Kościoły oraz otaczającą natura sprawiają, że Zwierzyniec jest tak popularnym miastem. Turyści z całej Polski przyjeżdżają, by zobaczyć ten cudowny krajobraz. Choć nie mieszkam w Zwierzyńcu to chciałabym wszystkich zaprosić na noce filmowe, które są organizowane w Browarze w Zwierzyncu. :-)

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo dużo ciekawych informacji i ciekawostek, nie wiedziałem, że na naszym obszarze występowała szarańcza. Poza tym post napisany bardzo ciekawym językiem.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zwierzyniec to piękne miejsce które warto odwiedzić. Choćby ze względu na piękną przyrode. Mam nadzieję ,że w tym roku poraz kolejny odwiedzę to miasto i zwrócę większą uwagę na opisane w poście miejsca/zabytki.

  OdpowiedzUsuń
 31. Zwierzyniec jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc na roztoczu. Będąc tam warto wybrać się na spływ kajakowy, gdyż właśnie w Zwierzyńcu wiele firm oferujących te atrakcje ma swoje "bazy wypadowe". Do Zwierzyńca można wybrać się też rowerem. Co prawda ten środek transportu nie jest tak szybki jak samochód, czy autobus, a dojazd nim z Zamościa trochę trwa, ale za to wybierając go mamy możliwość podziwiania piękna przyrody...

  OdpowiedzUsuń
 32. Mieszkam w miejscowości położonej bardzo blisko Zwierzyńca i uważam, że jest to ciekawe miasteczko. Bardzo lubię jeździć do Ośrodka edukacyjno-muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, byłam tam już kilka razy, ale zawsze jestem zachwycona sceneriami, znajdującymi się w ośrodku, które przedstawiają przeróżne środowiska naturalne i historię geologiczną naszego terenu. Zwierzyniec jest miejscem bardzo rozwiniętym turystycznie i uwielbiam wycieczki rowerowe, które często urządzam sobie do tego miasta:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Myślę, że Zwierzyniec powinien być obowiązkową wyprawką każdego mieszkańca Lubelszczyzny. Kościółek na wodzie, a także przyciąga odwiedzających z całego kraju. Trudno się im dziwić, ponieważ ten, jak i inne zabytki potrafią nacieszyć ludzkie oko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prośba do +bigmike.
   Proszę mi wytłumaczyć sens zdania: "Zwierzyniec powinien być obowiązkową wyprawką każdego mieszkańca Lubelszczyzny."

   Usuń
 34. Świetny artykuł. Miło czyta się o mieście, w którym każdy z nas zapewne był przynajmniej raz. Osobiście w zwierzyńcu jestem kilka razy w roku i również zachwycam się tym miastem jak i jego krajobrazem. Zwierzyniec to bez wątpienia miasto nastawione na działalność turystyczną. W okolicy są wspaniałe trasy rowerowe, spływy kajakowe jak i inne równie ciekawe atrakcje. Na pewno wybiorę się do zwierzyńca jeszcze nie jeden raz :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo dobry post. Ciekawie opisana miejscowość. Czytając to, przypomniały mi się miejsca oraz związane z nimi sytuacje, te wakacyjne jak i sportowe. Myślę że, cały Zwierzyniec jak i Zamość doskonale pokazują geniusz Jana Zamoyskiego.

  OdpowiedzUsuń
 36. Zwierzyniec jest miastem bardzo urokliwym, a przy tym jak bardzo duża część polskich miejscowości posiada bogatą historię. Dobrze, że powstają posty poświęcone polskiej historii.

  OdpowiedzUsuń
 37. Owszem Zwierzyniec jest pięknym miastem. Cudownie przedstawiłaś nam jego historie. "Pokazałaś" Nam również zabytki. Ja jednak skupiłam się na ostatnim akapicie, czyli podsumowaniu. Ujęłaś w nim całą idee podróży. W podróżowaniu nie chodzi o to, by być i robić "sweetfocie, ale żeby przebywać i czuć to miasto. Dzięki staniu w kolejce po lody "U Bachty" czy pójście do "Młyna" można wtedy powiedzieć, że BYLIŚMY gdzieś, bo doświadczyliśmy codzienności tego miejsca. Poczujcie to miasto, jak ja to robię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepięknie piszesz o Zwierzyńcu. Gdybyś jeszcze podpisał/a się jakimś nickiem, byłoby cudownie.

   Usuń
 38. Czesto jezdze do Zwierzynca, ale nie mialam pojecia o jego fascynujacej historii.

  OdpowiedzUsuń
 39. Zwierzyniec to piękne miasto. Mieszkam dość niedaleko by pare razy podczas wakacji odwiedzić to miejsce. I za każdym razem podróż tam jest dla mnie czymś nowym, odkrywam kolejne ciekawe miejsca, dzwieki, smaki. Panuje tam bardzo przyjacielska atmosfera, jest kolorowo i ciekawie. Nigdy się nie nudze, a opuszczam to miejsce z żalem. Pomimo, że nie jest to wielkie miasto można spędzać tam bardzo milo czas i znaleźć wiele zajęć. Bardzo urokliwe miejsce do ktorego zawsze wracam z tym samym zainteresowaniem. Jest jak dobra książka- nigdy się nie nudzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Dużo ciekawostek, o których nigdy nie miałam okazji słyszeć i pewnie bym nie usłyszała gdyby nie ten post. Świetna robota! :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Nie miałam pojęcia, że w moich okolicach są takie "perełki"! To trzeba zobaczyć!

  OdpowiedzUsuń
 42. Mogę potwierdzić, że Zwierzyniec jest pięknym miastem. Preferuje przyjazd do Zwierzyńca rowerem. Możemy tam jeszcze zobaczyć polskie koniki, których niestety jest już niewiele. Polecam także spacer wieczorem nad wodą, może być to dobre miejsce do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od paru lat planuję ze znajomymi wycieczkę rowerową do Zwierzyńca. Jak dotąd nam się to nie udało, ale w tym roku ja wezmę się za organizację i na pewno pojedziemy ;3

   Usuń
 43. Powyższy bardzo zajmujący post, rzucił dla mnie nowe światło na tę niedaleką Zamościowi miejscowość. Zdecydowanie ciekawa historia miasta, wydarzenia historyczne które miały tu miejsce, i interesujące miejsca zachęcają do bliższego zapoznania się ze Zwierzyńcem. Gdyby nie powyższy wpis, prawdopodobnie nieprędko zapoznałbym się z historią miasta w podobnych szczegółach, podziękowania dla autorki.

  OdpowiedzUsuń
 44. ∆ Szaranagajama17 kwietnia 2015 11:51

  Urocze miasteczko ;) Bywałam tam wielokrotnie, z każdym razem podobało mi się coraz bardziej. Odczuwałam tam niezwykłą bliskość przyrody – co dziwne, bo przecież to miasto. Idealne miejsce na niedzielną wycieczkę po roztoczu. Polecam przejażdżkę rowerową i pieszą wędrówkę po szlakach turystycznych – bardzo wygodne trasy i piękne widoki.

  OdpowiedzUsuń
 45. Zwierzyniec to cudowne miasteczko. Byłam tam już niezliczoną ilość razy, gdyż mieszkam zaledwie kilkanaście kilometrów od niego. W lecie jestem ze znajomymi w Zwierzyńcu co najmniej raz w tygodniu, by móc na nowo obejrzeć cudowny kościółek na wodzie, przejechać się rowerami po parku czy po prostu posiedzieć na piasku przy stawach Echo i popatrzeć na często pojawiające się w oddali koniki polskie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Piękne krajobrazy, piękny klimat... Idealne miejsce na odpoczynek, wycieczkę rowerową, wyjazd z przyjaciółmi. :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Dla mnie Zwierzyniec to przede wszystkim długie i piękne krajobrazowo wycieczki po okolicznych lasach Roztoczańskiego Parku Narodowego.

  OdpowiedzUsuń
 48. Mieszkam w pobliżu Zwierzyńca i muszę przyznać, że to naprawdę piękne miejsce! Jest spokojnie, można tam odpocząć i nabrać sił. Polecam także zwiedzić Zwierzyńczyk. :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Wiele czasu spędziłem w lesie .. wspominam strzelanki ASG z kumplami , ogniska czy też nocna eksploracja leśnych zakątków i powiem jedno - uwielbiam roztocze. Zwierzyniec piękny i spokojny , od dziecka spędzałem nad stawami echo mnóstwo czasu, a las wokół ... śliczny i ukochany. W żadnym lesie jakim byłem (oj dużo tego było ze względu na różne strzelanki ASG :) ) nie podobało mi się tak jak na roztoczu :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 50. Zwierzyniec to wspaniała i idealnie nadająca się do rekreacji miejscowość z malowniczymi widokami. Często na wakacjach jeżdżę tam z rodziną, żeby odpocząć od codziennego życia i móc podziwiać zabytki. Czasami przyjeżdżam z przyjaciółmi nad zalew aby popływać. Zawsze miło wspominam spędzony tam czas.

  OdpowiedzUsuń