5 lutego 2015

Podróże kształcą

       
           Spacer po Tomaszowie
Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie.  
To jest ojczyzna duszy.

  (Stefan Żeromski)

Tomaszów Lubelski to niewielkie miasto położone na Roztoczu Środkowym, w bardzo malowniczej okolicy. Jest idealnym miejscem na krótką, lecz bardzo ciekawą wycieczkę. Znajduje się tam wiele wyjątkowych zabytków, które warto zobaczyć. Co ciekawe, historia miasta jest związana z patronem naszej szkoły, Janem Zamoyskim. Około 1590 roku zapoczątkował on budowę niewielkiej osady nad rzeką Sołokiją. Jej nazwa Jelitowo wywodziła się od herbu Zamoyskich, którym było jelito. W 1613 roku nazwę zmieniono na Tomaszów na cześć syna Jana Zamoyskiego -  Tomasza.
Kościół modrzewiowy pod wezwaniem  Zwiastowania Najświętszej Marii Panny to chyba najcenniejszy tomaszowski zabytek. Ufundowany został w 1627 roku przez ordynata Tomasza Zamoyskiego. Jest jednym z najbardziej znanych drewnianych kościołów barokowych w Polsce i  jedynym na Zamojszczyźnie kościołem dwuwiekowym. Wewnątrz znajduje się wczesnobarokowy ołtarz główny z I połowy XVII wieku, w którym umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej oraz pochodzące z rozebranego niegdyś kościoła trynitarzy późnobarokowe ołtarze boczne. Zachwycają one bogactwem zdobień i pięknymi malowidłami. Jednocześnie kościół sprawia wrażenie bardzo przytulnego miejsca.
Cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowano w samym centrum Tomaszowa w latach 1883 – 1890. Cerkiew jest murowana, trójdzielna, z kopułą nad nawą i czterema wieżyczkami. Ma ciekawą bryłę architektoniczną, odrestaurowany ikonostas  oraz specyficzny dla prawosławia klimat. Wewnątrz znajduje się wiele ikon, o których wspaniale opowiada proboszcz parafii, ksiądz Dariusz Wasiluk oprowadzając chętnych po świątyni. Z zewnątrz natomiast, uwagę zwraca kolor budynku. Parafii zabrakło pieniędzy na dokończenie remontu, w związku z czym górna, odnowiona część cerkwi jest koloru żółtego, a reszta świątyni-szarego.

Herbaciarnia (Czajnia) została wzniesiona w 1895 roku z okazji koronacji cara Mikołaja II. To piękny, drewniany budynek wzorowany na domach budowanych wówczas w północnej Rosji. W swojej historii budynek pełnił różne funkcje – oprócz  herbaciarni służył jako teatr, dworzec autobusowy, świetlica, kawiarnia, siedziba firmy odzieżowej. Współcześnie herbaciarnia jest zaadaptowana na sklep z rowerami oraz chińską restaurację. 
 
Budynek szkoły muzycznej powstał na początku XX wieku. Często jest mylnie uważany za tomaszowski ratusz, tymczasem pełnił on kiedyś funkcję siedziby straży pożarnej. Z wysokiej wieży obserwowano miasto i alarmowano o pożarach. Doskonale widać z niej piękną panoramę Tomaszowa. Dziś dzieci uczą się tam gry na instrumentach. Mieści się tuż obok Cerkwi św. Mikołaja.
Figura św. Tekli. Została wzniesiona przez mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego w roku 1782 w celu ustrzeżenia się przed zarazami, które w tamtych czasach często nawiedzały  miasto i okolice. Święta  Tekla to „patronka od powietrza, głodu, ognia  i zwierząt”- tak głosi oryginalny  podpis na cokole. Święta przedstawiona jest z lwicą u stóp w sposób typowy dla swej ikonografii. Tekla została skazana, jak wielu pierwszych chrześcijan, na pożarcie przez dzikie zwierzęta, lecz ocala, gdyż wygłodniała lwica jej nie tknęła.

To tylko niektóre z miejsc w Tomaszowie, które warto odwiedzić. Zachęcam więc, aby któregoś dnia wybrać się tutaj na spacer. Leniwi mogą to zrobić nawet przez Internet, dzięki stronie http://www.tomaszow-lubelski.pl/spacer/

Królowa Elżbieta

Grafika:
http://www.zamosconline.pl/img/turysta/cabaj-2-1.jpg
http://eholiday.smcloud.net/mapy/zdjecia/medium/tomaszow_lubelski-10.jpg
http://s3.flog.pl/media/foto/2262234_cerkiew-prawoslawna-sw-mikolaja-cudotworcy-w-tomaszowie-lubelskim-.jpg
http://s3.flog.pl/media/foto/3549159_tomaszow-lubelski-----herbaciarnia--tzw-czajnia.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bb/Tomasz%C3%B3w_Lubelski_PSM.jpg/200px-Tomasz%C3%B3w_Lubelski_PSM.jpg
http://e-przewodniki.pl/obiekty_obrazy/19340/obraz_87242_5998_500.jpg

45 komentarzy:

 1. Tomaszów Lubelski to bardzo ciekawe, ale zarazem spokojne miasto. Można tu zarówno pospacerować zwiedzając zabytki, jak i wypocząć. Mam w tym mieście rodzinę, więc spędzam w nim dużo czasu. Warto je odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chociaż wiele razy byłem w Tomaszowie, to nie wiedziałem, że jest tam tyle ciekawych miejsc i zabytków. Mam nadzieję, że niebawem będę miał okazję bliżej zapoznać się z tym pięknym miastem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne byłeś tam w innym celu i nie miałeś czasu na zwiedzanie, czy zwrócenie uwagi na otoczenie :) Teraz już wiesz, co i gdzie się znajduje! Życzę powodzenia w eksplorowaniu Tomaszowa.

   Usuń
 3. To bardzie ciekawy post, sama wiele razy byłam w Tomaszowie, ale nie wiedziałam że ma on tak ciekawą historię. To naprawdę fascynujące, że historia Tomaszowa wiąże się z naszą szkołą. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o tym mieście i gdy będę w nim ponownie na pewno spojrzę na nie inaczej niż do tej pory :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nigdy nie miałam okazji odwiedzić Tomaszowa Lubelskiego. Mam nadzieję, że w wakacje wybiorę się tam na spacer. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie byłam w Tomaszowie, ale niedługo możliwe, że będę tamtędy przejeżdżać, więc zwrócę uwagę zabytki i piękne okolice miasta. Mam nadzieję, że może niedługo powstanie post o Zwierzyńcu, ponieważ to równie piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tomaszów Lubelski to bardzo ciekawe miejsce. Ze względu na rozwój przemysłu, historia miasta oraz jego zabytki często odchodzą w zapomnienie.Warto odwiedzić Tomaszów również, dlatego że leży na Roztoczu, chyba najpiękniejszą krainą w naszym regionie. Krajobrazy roztoczańskie naprawdę zapierają dech w piersiach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłem kilka razy w Tomaszowie,przechodziłem przy większości wyżej wymienionych budynków,miejsc.Mimo to szczerze powiedziawszy nie zwracałem na to uwagi.Kolejnym razem postaram się choć na chwilę zatrzymać przy tych miejscach i przypomnieć sobie ich ciekawą historię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tomaszów jest mi bardzo dobrze znany. Jednak nigdy nie widziałam zdjęć tego miasta z lotu ptaka. Z tej perspektywy Tomaszów Lubelski wygląda jeszcze lepiej i okazalej. Niestety, nie wiem, w którym miejscu znajduje się figura św. Tekli. Albo jej nigdy nie widziałam, albo nie zwrociłam na nią większej uwagi. Możesz mi Królowo zdradzić tę tajemnicę? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. thievesdreams8 lutego 2015 12:37

   Dołączam się do pytania. Mieszkam blisko Tomaszowa Lubelskiego, więc o większość miejsc/budynków już wiedziałam, ale figury św. Tekli nie. Zapraszam do tego miasta szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, bo jak wspomniała już Ola, jest ono wtedy pięknie ozdobione :)

   Usuń
 9. wiem że to nie miejsce ale jakie są kierunki u was w szkole?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matematyczno-fizyczny <3

   Usuń
  2. Matematyczno-architektoniczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-ekonomiczny, prawniczy, psychologiczny.

   Usuń
 10. Byłam w Tomaszowie bardzo dużo razy jednak nie wiedziałam o nim tylu ciekawych rzeczy. Jest to piękne miasto, które każdy powinien odwiedzić. Uważam, że wyjątkowym miejscem w Polsce jest całe Roztocze , które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również dość często bywam w Tomaszowie ,ale z wymienionych zabytków w twoim poście widziałam zaledwie kilka .
  Odwiedzając to miasto kolejnym razem będę wiedziała przy czym zatrzymać się na dłuższą chwilę . Masz rację ,że szkoła muzyczna często jest mylona z ratuszem ,mi samej się to zdarzało . Korzystając z chwili wolnego na feriach ,chętnie bym się tam ponownie wybrała .

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję zobaczyć te wszystkie wspaniałe zabytki :) Jednak jak na razie musiałam zadowolić się spacerem online :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze jednym zabytkiem, o którym nie wspomniała autorka postu, jest grobowiec rodziny Bujalskich i Bohlerów z przełomu XIX/XX wieku, znajdujący się na cmentarzu parafialnym.
  O zabytkach Tomaszowa można poczytać na: http://www.magnoliatravel.pl/s/zabytki

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo często jestem w Tomaszowie i muszę przyznać, że nie znam drugiego miasta ozdobionego w czasie świąt tak pięknie! Zwykłe drzewka oplątane kolorowymi światełkami i oczywiście słynna ogromna bombka, przy której ludzie uwielbiają robić sobie zdjęcia. A co ciekawe obok tej bombki stoi niezwykła ławeczka. Niezwykła, bo widać na niej postać mężczyzny. Jest to rzeźba Janusza Petera, a ławeczka jest imitacją leżanki. Postać trzyma w ręku stetoskop, a na ławeczce jest napis :
  NON OMNIS MORIAR – NIE WSZYSTEK UMRĘ
  JANUSZ PETER 1891-1963
  Doktor medycyny, dyrektor i budowniczy tomaszowskiego szpitala, ceniony lekarz, naukowiec, regionalista, malarz, twórca Muzeum Ziemi Tomaszowskiej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przejeżdżając przez Tomaszów Lubelski warto zatrzymać się i pozwiedzać tą ciekawą miejscowość. Jest to mniejsze miasto niż Zamość, lecz ciągle rozwijające się. Położenie Tomaszowa nadaje mu urok, ponieważ jest bazą wypadową na Roztocze.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tomaszów Lubelski to bardzo ciekawe miasto, a okolica wokół miejscowości jest bardzo malownicza. Wiele razy byłam w Tomaszowie, ale nie widziałam aż tylu interesujących zabytków. Dużo atrakcji turystycznych jak i kulturalnych umożliwia dobry wypoczynek w tym roztoczańskim miasteczku.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przespacerujmy się po przeszłości Tomaszowa. Ponad połowa mieszkańców Tomaszowa przed wojną to byli Żydzi. Historia ich zmiotła z powierzchni tej ziemi. A mieszkali tu od początku istnienia miasta.

  Synagoga w Tomaszowie Lubelskim znajdowała się przy obecnej ulicy Romualda Traugutta. Została zbudowana w pierwszej połowie XVII wieku. Podczas II wojny światowej , we wrześniu 1939 roku Niemcy ją zburzyli. Wokół synagogi znajdowały się liczne parterowe i piętrowe budynki mieszczące pomieszczenia gminy żydowskiej, mieszkania oraz inne instytucje.
  W 1939 roku w Tomaszowie mieszkało 6000 – 7000 Żydów. Większość uciekła, Pozostało zaledwie 1500 osób. Ludność żydowską Niemcy skoncentrowali w kilkunastu domach usytuowanych głównie przy ul. Piekarskiej, gdzie utworzono otwarte getto. Na początku 1942 roku getto zostało zamknięte, zaś w marcu tego samego roku 500 tutejszych Żydów zostało przesiedlonych do obozu pracy w pobliskim Cieszanowie. Stamtąd 22 V 1942 roku zostali oni deportowani do Bełżca. Likwidacja getta tomaszowskiego nastąpiła pod koniec października 1942 roku, kiedy to Niemcy wywieźli ciężarówkami do Bełżca część osób pozostałych w getcie, a część rozstrzelali na cmentarzu żydowskim. Ostatni z tomaszowskich Żydów – Szymon Leja został rozstrzelany 9 XI 1943 roku.
  Niemcy zdewastowali cmentarz, a pozostałe po bombardowaniu szczątki synagogi wysadzili w powietrze w 1940 roku. Cegłami z murów bożnicy wybrukowano nawierzchnię ul. Grunwaldzkiej, do aż do budynku gimnazjum, gdzie ulokowano siedzibę żandarmerii. Z macew pochodzących z tomaszowskiego kirkutu ułożono chodnik przed domem niemieckiego starosty miasta.
  Dziś Cmentarz żydowski zajmuje powierzchnię 2 ha, na której znajduje się około trzydziestu nagrobków i dwa ohele. W 1993 roku na cmentarzu przeprowadzono prace restauracyjne oraz wybudowano pomnik ku czci ofiar Holocaustu. Cmentarz znajduje się przy ul. Starozamojskiej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Z Tomaszowem Lubelskim jest związana również inna ciekawa historia. W tamtym roku po raz pierwszy na Zamojszczyźnie została zorganizowana Ekstremalna Droga Krzyżowa. Polega ona na samotnym marszu nocą połączonym z modlitwą i rozważaniami stacji drogi krzyżowej Pana Jezusa. Trasa prowadziła z Tomaszowa Lubelskiego do Zamościa, liczyła ok. 46 km, a jej głównym organizatorem jest ks. Witek Bednarz, wikariusz z parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim. W tym roku Ekstremalna jest planowana na 27 marca, a trasy mają być dłuższe.
  http://www.edk.org.pl/ -tu można znaleźć więcej informacji o inicjatywie
  https://pl-pl.facebook.com/TL.EDK -a tu o samej Tomaszowskiej EDK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego w marcu? Żeby było ekstremalnie, gdy będzie mróz i śnieg?
   Czy uczestniczyłeś w takiej Drodze Krzyżowej?

   Usuń
  2. Ekstremalna Droga Krzyżowa ma miejsce w ostatni piątek przed niedzielą palmową, z tego powodu w tym roku wypada 27 marca. Tak brałem udział w zeszłorocznej edycji i przeszedłem całą trasę(zajęło to mnie i moim znajomym 11 godzin). Mam nadzieję, że w tym roku również uda mi się pokonać zmęczenie i bolące nogi :) Polecam wszystkim, którzy chcą odkryć naszą wiarę na nowo :)

   Usuń
 19. Królowo Elżbieto, widać, że jesteś dumna z miejsca, w którym mieszkasz. Trzeba przyznać, że masz powody do dumy. Opisałaś wiele ciekawych obiektów, które sprawiają, że ma się ochotę odwiedzić Tomaszów Lubelski.

  OdpowiedzUsuń
 20. Gdy byłam młodsza myślałam, że Tomaszów Lubelski jest wielkim miastem przepełnionym blokami i fabrykami. Miejscowość odwiedziłam tylko raz, zimą i to w dodatku przejazdem. Czytając post i przyglądając się panoramie z lotu ptaka jest to rzeczywiście miasto położone w malowniczej okolicy. Dużo zieleni i wiele ciekawych zabytków zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Myślę, że w czasie wakacji wybiorę się tam i pospaceruję.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wiedziałam, że Tomaszów posiada tak piękne zabytki. Dziękuję ci za pokazanie choć części. Muszę tam pojechać!

  OdpowiedzUsuń
 22. Odnośnie przytoczonego fragmentu wiersza - Tuwim, powtarzając: "Wpadli na dzień do Tomaszowa?" ma na myśli Tomaszów Mazowiecki. Żona poety - Stefania Marchew, pochodziła z Tomaszowa Mazowieckiego. Nawet widnieje zdjęcie miasta w podręczniku sprzed 3 lat przy wierszu "Przy okrągłym stole".

  OdpowiedzUsuń
 23. Autorka postu świetnie wiedziała - oczywiście - o który Tomaszów chodzi. Wiersz Tuwima jest jednak tak piękny (i śpiewany wielokrotnie), że nie mogła się powstrzymać. Po prostu sobie pożyczyła ten tekst z pełną świadomością tego, co robi. Nie wyobrażała sobie piękniejszego motta, które by poprzedzało opowieść o jej rodzinnym mieście.

  Cieszy jednak fakt, że znowu okazałaś się bardzo czujną czytelniczką i masz tak dużą wiedzę literacką. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Tomaszów wygląda pięknie. Nie wiedziałam, że jest tam tyle pięknych zabytków. Choć jeszcze nigdy tam nie byłam to postaram się w wakacje tam przyjechać.

  OdpowiedzUsuń
 25. Byłam w Tomaszowie jedynie w Kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i jest tam przepięknie! Nie byłam świadoma że w tym mieście jest tyle ciekawych zabytków ;) Zdecydowanie muszę znaleźć czas i wybrać się tam i zobaczyć te wszystkie piękne miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Pochodzę z Zamościa, ale mieszkam tu od dwóch lat. Jeszcze jako dziecko dużo czasu spędziłam podóżując z rodzicami po polsce, ale nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek odwiedziła Tomaszów Lubelski. Zdecydowanie muszę nadrobić zaległości dotyczące znajomości rodzinnej okolicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. #jul - o wiele lepiej Polska wygląda napisana dużą literą! Zapamiętaj to sobie.

   Usuń
  2. @!@ wiem, przepraszam, za bardzo się pospieszyłam i dopiero po wysłaniu komentarza zorientowałam się jaki popełniłam błąd. Następnym razem dokładnie sprawdzę to co napisałam, przed wysłaniem.

   Usuń
 27. #tanczacazgwiazdami14 lutego 2015 03:22

  Wiele razy byłam w Tomaszowie. Do tej pory nie wiedziałam, że to miasto wcześniej nazywało się Jelitowo, a także, że Jan Zamoyski zapoczątkował jego budowę. Bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Nigdy nie byłam w Tomaszowie, ale po zapoznaniu się z postem i komentarzami myślę ,że jest to miejsce warte uwagi. Być może w przyszłości będę miała okazje zwiedzić to miasto, a po przeczytaniu tych informacji wiem już na co zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Mimo że mieszkając w Zamościu nie jestem jakoś bardzo oddalona od Tomaszowa to nie wydaje mi się bym kiedykolwiek odwiedzała to miasto. Post zachęcił mnie do nadrobienia zaległości. Mam nadzieję że na zbliżających się wakacjach wybiorę się tam z rodziną na krótką wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 30. Niejednokrotnie byłem w Tomaszowie lecz nigdy nie zwiedzałem tego miasta. Teraz już wiem że warto zainteresować się jego barwną historią. Muszę jeszcze raz odwiedzić tą miejscowość .

  OdpowiedzUsuń
 31. W Tomaszowie jestem tylko przejazdem. Nie miałam okazji zapoznać się z pięknem zabytków i architekturą miasta. Nadszedł czas, żeby to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 32. Rzadko bywam w Tomaszowie. Nigdy nie zwiedzałam tamtejszych zabytków. Po przeczytaniu tego postu pożyczyłam od ciociu książkę o zabytkach z tej miejscowości. Przejrzałam ją i znalazłam wiele zabytków, które z chęcią bym zwiedziła na żywo.Mam nadzieję, że niedługo wybiorę się do Tomaszowa i pozwiedzam.

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo rzadko bywam w Tomaszowie, jednak gdy już tam jestem zawsze zwracam uwagę na tomaszowskie zabytki, które prezentują się niezwykle okazale. Teraz już znam ich krótką historię.

  OdpowiedzUsuń
 34. Wydawało mi się, że znam Tomaszów Lubelski jak własną kieszeń, a tu okazuje się, że tak mało o nim wiem. Najbardziej zaciekawił kościół modrzewiowy, nie miałem pojęcia, że to aż tak znana budowla. Z tego wszystkiego kupię chyba sobie przewodnik po Zamościu bo myślę, że znajdę coś ciekawego czego wcześniej nie wiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
 35. Jako, że zaglądałam na blog przez ferie dowiedziałam się wartościowych dla mnie informacji o mieście, w którym bardzo często przebywam. Ostatnio będąc w Tomaszowie i przechodząc obok budynku szkoły muzycznej pomyślałam od razu o tym, że w tym poście była informacja, że często jest mylnie uważany za tomaszowski ratusz. To wydarzenie wywołało uśmiech na mojej twarzy i na pewno poprzez ten post dowiedziałam się rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ja Tomaszów Lub. kojarzę z przepysznymi lodami, dlatego jestem tam często w okresie letnim :)
  Piękne miejsce, które warto odwiedzić !

  OdpowiedzUsuń
 37. Chyba muszę kiedyś odwiedzić Tomaszów! :)

  OdpowiedzUsuń