2 lutego 2015

Przeczytane, przemyślane, skomentowane
  Bądź kulturalny, wiedz, co to kultura!                                                      Ach, czy już pani wie….
                                                                                      (Tadeusz Żeleński)


Wszyscy cenimy kulturę i każdy z nas chce być kulturalny. Ale czy umiemy rozróżnić oba pojęcia? Otóż, nie zawsze. Bardzo często traktujemy kulturę osobistą jako synonim kultury. To błąd!
Kultura – to  słowo z języka potocznego, używane, gdy myślimy o kulturze osobistej, dobrym wychowaniu. Mówimy tak o osobie, która regularnie jest obecna na  koncertach, różnego typu premierach kinowych itp.

Kulturowy - słowo używane rzadko, gdy mówimy o szerokim rozumieniu kultury, występuje głównie w socjologii i antropologii.

Czym więc jest kultura?  Słowo pojawiło się w dziejach ludzkości dość wcześnie.  Z języka łacińskiego cultura oznacza: hodowlę, uprawę , wykształcenie. Początkowo było rozumiane inaczej niż obecnie. Przykładem może być definicja Cycerona, który za kulturę uważał uprawę ludzkiego ducha (cultura animi). Obecnie kultura jest pojęciem bardzo szeroko rozumianym. Jest wszystkim, co nie jest naturą. Są to wszystkie aspekty społeczeństwa, które nie są przekazywane genetycznie. Definicje kultury możemy znaleźć zarówno w książkach socjologicznych, antropologicznych, podręcznikach, encyklopediach i w Internecie. 

Natura a kultura. Natura oznacza to, co powstało samo z siebie, bez udziału człowieka. Kultura oznacza to wszystko, co tworzy człowiek, co powstało i istnieje dzięki niemu.

Kultura - materialny i duchowy dorobek ludzkości, gromadzony, utrwalony i wzbogacany   w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kultura jest rodzajem i środkiem  komunikacji, ponieważ dzięki jej wytworom ludzie porozumiewają się ze sobą.

Kulturę dzieli się  na materialną i niematerialną (duchową). Granica między nimi jest nieostra, ponieważ wiele wytworów kultury materialnej ma również charakter duchowy. Na przykład katedra średniowieczna jest nie tylko zabytkiem kultury materialnej, lecz także miejscem kultu związanym z religią chrześcijańską - ma więc i aspekt duchowy.
Kultura duchowa: religia, mity, filozofia, nauka. Inaczej - treści, wierzenia, idee, normy postępowania i wartości społeczeństwa, ale też sankcje zarówno pozytywne (nagrody), jak i negatywne (kary). Sankcje mogą być formalne (system prawny i administracyjny) i nieformalne (obyczajowe). Kultura materialna: narzędzia, budowle, dzieła sztuki, ubiór, przedmioty użytkowe, które reprezentują treści.
  
Przykładowa definicja kultury:  to ogół czynników materialnych i duchowych wytworzonych przez daną grupę społeczną. Kultura to zbiór ogólnie przyjętych norm i zachowań, a równocześnie  - dorobek duchowy i artystyczny całej ludzkości.

Przeczytaj, zapamiętaj, nie myl!

MagMiel

Grafika:
http://2.bp.blogspot.com/-Ky3CsNwEVI8/Uf_G7nbuuTI/AAAAAAAAEZc/fsoSL02tEnk/s1600/Kulturalnie5.jpg
http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/gazetki018r4.gif
http://artpapier.com/pliki/archiwum_maj/img/rfilm/katedra.jpg

56 komentarzy:

 1. Ostatni obrazek jest kadrem z filmu "Katedra".
  To krótkometrażowy film animowany z 2002 roku, stworzony przez Tomasza Bagińskiego w 3ds max, oparty na opowiadaniu Jacka Dukaja pod tym samym tytułem. Trwa niewiele ponad 6 minut. Film był nominowany do Oskara.

  Bohaterem filmu jest pielgrzym, czyli każdy z nas - człowiek. Film ukazuje obraz człowieka, który zapomniawszy o nieuchronności: "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"; a ukochawszy siebie, od wieków bawi się w demiurga, tworzy sobie pomniki wierząc, że na wieki wzniosą go ku chwale. W ten sposób dzieła człowieka stają się jego zgubą, bo zadufany w sobie, zapragnął dorównać Bogu. Wymyślił, że mógłby tworzyć na Jego podobieństwo, chwaląc w ten sposób jednak nie mądrość Boga, ale własną.
  Kohelet uświadamia, jak wiele człowiek uczynił, by stworzyć sobie swój świat na ziemi:
  "Dokonałem wielkich dzieł:
  zbudowałem sobie domy,
  zasadziłem winnice"
  W końcu człowiek zbudował także katedrę, swoiste medium, za pomocą którego, mógłby nawiązać kontakt z Bogiem.

  Tomasz Bagiński uzmysławia, jak małą wartość kryje w sobie ludzki świat i zbudowana na jego fundamentach wieczność, będąca w gruncie rzeczy wegetacją człowieka uwięzionego w materii. W filmie Bagińskiego jedyne, co pozostaje, to szczątki i proch. Szczątki są obrazem tego wszystkiego, co przetrwało z ludzkich pomników, które miały na wieki stanowić o potędze człowieka. Katedra, która w pierwszej chwili wydaje się najdoskonalszym, bo wiecznym exegi monumentum człowieka, wystrzelonym w nieskończoność, okazuje się ostatecznie zwycięstwem nieodgadnionego i przez to przerażającego dla człowieka Wialkiego Światła, które jest prawdziwą przyczyną wszystkiego.

  Polecam ten film każdemu i zapraszam do własnych refleksji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Katedra" to mój ulubiony film krótkometrażowy. Oglądałam go kilkakrotnie i dlatego
   chciałabym również nawiązać do ostatniego obrazka zamieszczonego w poście. Za każdym razem, gdy oglądam "Drużynę pierścienia" P.Jacksona, wygląd Morii kojarzy mi się właśnie z wnętrzem tytułowej katedry w filmie Bagińskiego. Zastanawiam się czy to tylko moje skojarzenie, czy też podobieństwo obu fikcyjnych miejsc nie jest przypadkowe.
   Poniżej zamieszczam link do sceny z "Drużyny pierścienia", o który mi chodzi.
   https://maggieflynn49.files.wordpress.com/2012/01/18a-mines-of-moria1.jpg

   Usuń
  2. W filmie "Katedra" bardzo podoba mi się muzyka. Jest ona zsynchronizowana z nastrojem poszczególnych scen. Z początku jest łagodna, potem "przybiera" na sile, a na końcu panuje cisza.

   Usuń
 2. Muszę przyznać ,że zdarzało mi się mylić te pojęcia . Po przeczytaniu postu zrozumiałam jak należy interpretować kulturę i w jaki sposób się ja dzieli . Przedmowca zwrócił uwagę na kadr z filmu ,,Katedra'' niestety nigdy go nie oglądałam ,ale po tym komentarzu z pewnością zwrócę na niego uwagę

  OdpowiedzUsuń
 3. Idąc na pierwszą lekcję Wiedzy O Kulturze, wiedziałam, że nie będę uczyć się savoir-vivre'u, lecz dowiadywać się o dorobku kulturowym, "duchowym i artystycznym całej ludzkości".

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba każdy z nas słysząc wyraz ''kultura'' ma na myśli fakt, że panowie puszczają panie w drzwiach i że nie mówimy z pełnymi ustami. A tutaj można zobaczyć szerszą definicję tego wyrazu. Do trzeciej generacji praw człowieka należy prawo do kultury, a więc nie chodzi tu właśnie o to, że mamy prawo do tego, aby nas puszczano w drzwiach, ale o to, że mamy prawo do korzystania z dorobku kulturowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kultura najbardziej kojarzy mi się z teatrem, dobrą książką, obeznaniem. Dopiero później pomyślałam o kulturze osobistej, poprawnym zachowaniu się w pewnych sytuacjach. Teraz znam więcej różnych definicji słowa kultura. Dziękuję, MagMiel. Cieszę się, widząc Cię na blogu. Pozdrawiam. :)

   Usuń
  2. Królowa Elżbieta4 lutego 2015 12:03

   "Obie kultury" łączą się ze sobą. Za "dorobek ludzkości" uznałabym również zasady dobrego wychowania.

   Usuń
 5. Cieszę się, że teraz znam pełną definicję słowa kultura. Pomimo tego, że niekiedy błędnie jej używałam, zawsze kojarzyła mi się z tym, co tworzy człowiek np. z dorobkiem artystycznym malarza. Zamieszczone zdjęcie z filmu Tomasza Bagińskiego "Katedra" przypomina mi jego mroczny charakter, ale chyba też powoduje, że zapamiętam go na długo. Doskonale pokazane jest życie ludzkie, moim zdaniem jest to ciągła niepewność, strach. Polecam wszystkich obejrzenie go!

  OdpowiedzUsuń
 6. Często zdarzało mi się mylić niektóre pojęcia, ale po przeczytaniu postu uświadomiłem sobie jak należy rozumieć i interpretować różne znaczenia słowa "kultura". Należy być osobą kulturalną, potrafiącą używać poprawnego języka, w którym nie ma zwrotów wulgarnych. Dzięki temu stajemy się doskonalsi, pokazujemy, że szanujemy drugą osobę, jesteśmy lepiej rozumiani przez innych i łatwiej uporać nam się z różnymi problemami. Kultura osobista świadczy o naszym wychowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Blogerzy pozdrawiają MagMiel i życzą samych najwyższych ocen w czasie sesji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kultura wiąże się z człowiekiem, jest zjawiskiem społecznym i wyuczonym (są przekazywane przez naukę i na drodze wychowania). Kultura ma charakter przestrzenny i czasowy. Kultura pośredniczy między środowiskiem a człowiekiem, łączy je ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Po przeczytaniu tego wpisu udało mi się zrozumieć wiele aspektów związanych z kulturą . Kultura w naszym życiu jest bardzo potrzebna . Osoby , które nie potrafią być kulturalne są odrazu źle postrzegane przez społeczeństwo . Również powinno się często korzystać z instytucji kulturalnych np . teatru lub kina , aby wzbogadzać swój język .

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że przeczytałem ten post, gdyż uświadomiłem sobie, że myliłem pojęcia. Teraz już postaram się dobrze interpretować termin ,,kultura".

  OdpowiedzUsuń
 11. Po przeczytaniu tego postu już nie będę mylić tych pojęć, co jak się teraz okazało często mi się zdarzało ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wyróżniamy również kulturę języka, którą jest umiejętność poprawnego pisania i mówienia zgodnie z przyjętymi normami językowymi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie zastanawiałam się nad znaczeniem pojęcia kultura.Po przeczytaniu tego postu zrozumiałam, że jest kilka odmian kultury.Każda z nich oznacza co innego. Dla mnie najważniejsza jest kultura osobista, ponieważ pokazuje ona jaki człowiek jest i jak zachowuje się wobec innych.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dobrze, że ktoś to napisał bo często jest tak, że niby wiemy co jakieś słowo znaczy, ale jak trzeba ubrać w słowa, to jest problem. Krótko i na temat, bardzo dużo informacji w jednym, tak krótkim tekście,
  naprawdę dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przedtem nie zastanawiałam się szczególnie nad definicją słowa "kultura". Podczas czytania tego postu byłam nieco zdziwiona ponieważ rzeczywiście interpretowałam je przedtem w błędny sposób. Teraz przyswoiłam sobie właściwe znaczenie co uważam, że jest rzeczą ważną oraz twierdzę, że warto sobie te informacje przyswoić dlatego będę do tego zachęcała także innych.

  OdpowiedzUsuń
 16. Post zamieszczony wyżej jest bardzo przydatny, gdyż często używamy słowa ' kultura' i jego synonimów nie będąc do końca świadomym ich prawdziwego znaczenia. Teraz z łatwością mogę odróżnić te pojęcia.
  Film Tomasza Bagińskiego jest warty uwagi, choć jest krótki to zawiera bardzo czytelny przekaz i skłania do refleksji. Jest to zasługa doskonałego obrazu i muzyki, która stwarza atmosferę napięcia i grozy, tym samym zachęca do dalszego oglądania. Bohater filmu to jednostka pragnąca pozostawić po sobie ślad na ziemi, chce być zapamiętana, lecz robi to w niewłaściwy sposób. Jego egoizm i pycha go zgubiła, gdyż próbował stać się lepszym od Stwórcy co jak wiadomo jest niemożliwe. Wydaje mi się, że głównego bohatera można utożsamiać z każdym z nas, ponieważ często to egoizm i brak pokory jest powodem naszej klęski.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przed przeczytaniem zamieszczonego wyżej wpisu nie zdawałam sobie sprawy, że pojęcie "kultura" ma tak dużo odmian. Bardzo dobra robota, ujęte tak dużo informacji w krótkim tekście. Czytać i oglądać "Katedrę", to dwa całkiem odmienne obrazy. Film jest piękny. Otwiera naszą młodzieńczą świadomość na nieznane wcześniej egzystencjalne trwogi.

  OdpowiedzUsuń
 18. Cieszę się, iż po przeczytaniu tego tekstu zmieniło się moje spostrzeżenie na temat kultury.
  Poznałam definicję Cycerona , który za kulturę uważał uprawę ludzkiego ducha . Dowiedziałam się w jakich książkach mogę odnależć definicję kultury. Potrafię rozróżnić naturę od kultury i poznałam podział kultury na duchową i materialną .

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo dobry wpis. Warto również zauważyć,że w dzisiejszych czasach kultura jak i kultura osobista u młodych ludzi zanika. Niektórzy nie potrafią się zachowywać kulturalnie czy też dbać o kulturę ( materialną ) Niszczą budynki , dzieła czy też potrafią się niechlujnie ubrać bo myślą,że to jest " fajne i modne". Warto mówić i pisać o takich rzeczach, ponieważ może w ten sposób dotrze się do tych którzy tak na prawdę nie rozumieją tego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 20. Kultura to pojecie o bardzo szerokim znaczeniu, które każdy z nas interpretuje na swój sposób. Jednak uważam, że w powyższym poście zostało w bardzo prosty i zrozumiały sposób zdefiniowane. Po przeczytaniu wpisu na pewno będę potrafiła poprawnie zdefiniować wyraz "kultura " oraz krótko scharakteryzować jej dwa rodzaje. Film Tomasza Bagińskiego " Katedra " to metafora ludzkiego życia. Dostarcza odbiorcy wielu emocji oraz składnia do refleksji nad własnym życiem. Obraz i muzyka tworzą mroczny klimat co wywołuje napięcie w widzu. Przez cały czas filmu, odczuwamy, że mamy do czynienia z jakąś tajemnicą, że ta budowla nie jest zwykłą katedrą, a bohater ma w tym zwiedzaniu jakiś cel. Bohaterem filmu jest pielgrzym, który dociera do wielkiej i przepięknej średniowiecznej katedry która jednocześnie wzbudza pewien strach w nim. Ta krótka historia uświadamia nam jak kruche jest życie człowieka na ziemi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To smutne i przerażające, że taka przepiękna katedra musiała kosztować życie wielu ludzi. Ale tak też jest w rzeczywistym świecie - ktoś umiera, by na jego miejsce narodził się ktoś nowy. Tworzenie świata, odkrycia, postęp wymagają ofiar, dzięki których możemy żyć w takiej, a nie innej rzeczywistości.

   Usuń
 21. Szczerze powiedziawszy, najbardziej z wymienionych informacji o kulturze zainteresowało mnie pojęcie wprowadzone przez Cycerona. Mówił on o kulturze w znaczeniu koncepcji filozoficznej. Zaciekawiły mnie dalsze dzieje tego zagadnienia i dlatego też postanowiłam to sprawdzić. Na początku to były czynności ludzkie (pogląd Cycerona), zaś potem także wszelkie wynalazki przez człowieka wynalezione. Pojęcie późniejsze zostało stworzone przez Niemca - Samuela von Pufendorfa, dopiero w XVII wieku( czyli, aż 800 lat później). Wniosek z tego taki, że definicja kultury rozwijała się w dosyć szeroki sposób, jednak z dużym spowolnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Wiele osób bezmyślnie używa słów nie rozumiejąc ich znaczenia. Podoba mi się owy wpis, uzmysławia człowiekowi, jakie błędy językowe popełnia na codzień. Muszę przyznać, że sama nie miałam pojęcia, iż wyraz "kultura" można interpretować na tak wiele sposobów. Co do "Katedry" Tomasza Bagińskiego - wywarł on na mnie naprawdę ogromne wrażenie. Ukazuje, jak wiele egoizmu może skrywać się w człowieku. Myślę, że w pewnym sensie każdy z nas może odnaleźć w postci stworzonej przez autora filmu siebie. ponieważ poniekąd wszyscy jesteśmy egoistami.

  OdpowiedzUsuń
 23. Moim zdaniem zarówno ważna jest kultura osobista, duchowa, jak i kultura materialna, która otacza nas dokoła. Powinniśmy ją pielęgnować, dopieszczać, a przede wszystkim odpowiednio ją budować i zwracać na nią uwagę, gdyż jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Musimy pamiętać również o tym, że żyjemy w świecie, jaki sami sobie stworzymy.
  Niestety jestem zmuszona zgodzić się z koleżanką powyżej, że kultura osobista wśród niektórych młodych ludzi odchodzi w niepamięć. Bardzo często spotykamy się z niegrzecznym, a nawet niezwykle zadziwiającym zachowaniem. Czasem życie uczy nas tego, że ludzie zdolni są do niewyobrażalnych rzeczy.
  Ciekawy jest także fakt, że np. poszczególne narodowości posiadają inne kultury, niekiedy znacznie różniące się od siebie. Dzięki temu, gdy zwiedzamy świat możemy wiele dowiedzieć się o innych ludziach, ich życiu, codzienności, która często zadziwia w pozytywnym i negatywnym sensie.
  Nie zapominajmy o tym, że kultura to tak naprawdę nasz cały świat oraz my sami i nie ogranicza się tylko do przyjętych odgórnie regułek . Potwierdza to znaleziony przeze mnie, bardzo ciekawy cytat: „Marną opinie o kulturze ma ten, kto sądzi, że polega ona na zapamiętywaniu formułek.” (Antoine de Saint-Exupéry).

  OdpowiedzUsuń
 24. Uważam, że to bardzo przydatny post dzięki któremu każdy z nas może przyswoić sobie podstawowe wiadomości o kulturze. Nawiązując do definicji Cycerona mówiącej o tym, że kultura to uprawa ludzkiego ducha chciałabym zauważyć, że o człowieku świadczy nie tylko kultura osobista i znajomość dobrych manier. Biorąc pod uwagę fakt, że człowiek jest istotą nie tylko cielesną ale jego ziemska egzystencja ma także charakter duchowy należy pamiętać że jedną z wielu sfer jego życia jest kultura, poprzez którą może pozostawić trwały ślad swojego istnienia dla przyszłych pokoleń dzięki tworzeniu zarówno dzieł kultury materialnej jak i duchowej. Myślę, że niezwykle ważna jest znajomość dziedzictwa kulturowego, ponieważ ono ukształtowało nas pod względem tożsamości kulturowej. Kultura naszych czasów, którą kiedyś stworzymy będzie zależało tylko od nas i będzie świadczyło wyłącznie o nas samych. Każdy człowiek chciałby pozostawić po sobie jakiś trwały ślad swojej egzystencji. Podobnie czyni bohater filmu Tomasza Bagińskiego ''Katedra''. Niestety pomnik, który chce stworzyć człowiek Bagińskiego nie jest podobny do tego, który zapragnął mieć Horacy czy Kochanowski. Bohater filmu poprzez swoją pychę, która zrodziła w nim pragnienie nieśmiertelności poniósł klęskę a jedyny ślad, jaki po sobie pozostawił to prochy, na których wyrosła katedra, co można zinterpretować jako metaforę życia człowieka jako jednostki będącej jedynie częścią tłumu, która przemija niepostrzeżenie, ginąc w nim. Myślę, że ''Katedra'' jest świetnym filmem, który skłania do głębszej refleksji nie tylko nad sensem i celem własnego życia ale także nad wartością kultury, którą tworzymy, i która nas otacza oraz jej wpływem na postrzeganie jednostki we współczesnym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 25. W dzisiajszych czasach prym wiodą inteligentne technologie a dorobek kulturalny zaczyna częściowo odchodzić w niepamięć. Dlatego też takie filmy jak "Katedra"- Tomasza Bagińskiego pozwala zobrazować czym tak naprawdę jest dla człowieka kultura. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego iż żadne z ich dzieł nigdy nie będzie "exegi monumentum".Gdyż to Bóg jest twórcą najwspanialszych rzeczy. Dlatego tak ważne jest poprawne posługiwanie się słowem "kultura", gdyż to od niego zalezy ludzka postawa. Człowiek kulturalny jest postrzegany za osobę godną zaufania, natomiast instytucje kulturalne przyczyniają się do wzrostu wiedzy na temat kultury. Niekiedy uczą obycia w świecie. Bardzo cieszy mnie fakt iż są jeszcze ludzie, którzy potrafią poprawnie interpretować to pojęcie.

  OdpowiedzUsuń
 26. W dzisiajszych czasach prym wiodą inteligentne technologie a dorobek kulturalny zaczyna częściowo odchodzić w niepamięć. Dlatego też takie filmy jak "Katedra"- Tomasza Bagińskiego pozwala zobrazować czym tak naprawdę jest dla człowieka kultura. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego iż żadne z ich dzieł nigdy nie będzie "exegi monumentum".Gdyż to Bóg jest twórcą najwspanialszych rzeczy. Dlatego tak ważne jest poprawne posługiwanie się słowem "kultura", gdyż to od niego zalezy ludzka postawa. Człowiek kulturalny jest postrzegany za osobę godną zaufania, natomiast instytucje kulturalne przyczyniają się do wzrostu wiedzy na temat kultury. Niekiedy uczą obycia w świecie. Bardzo cieszy mnie fakt iż są jeszcze ludzie, którzy potrafią poprawnie interpretować to pojęcie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wpis dał mi do zrozumienia jak ważne jest posługiwanie się odpowiednim słownictwem. Niestety nie wszyscy o tym wiemy. Wpis jest bardzo przydatny i pouczający. Nie pozostało mi nic, tylko zapamiętać i odpowiednio używać mojej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 28. Dzięki wiadomościom zawartym w tekście, wiem już jak rozróżnić te dwa, niby takie same, ale jednak nie, pojęcia. Również spodobał mi się film Tomasza Bagińskiego "Katedra". Kulturę tworzy człowiek, tak samo jak pielgrzym pokazany w filmie przyczynił się do powiększenia budynku. Ciekawi tego świata, nawet nie zauważamy, jak często jesteśmy częścią czegoś większego, że tworzymy kulturę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Po przeczytaniu tego postu, rozszerzyłam swoją wiedzę na temat kultury. Dowiedziałam się nowych i bardzo ciekawych pojęć, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że słowo "kultura" ma tak wiele znaczeń oraz że dzieli się na kategorie. Najczęściej jest jednak rozumiana jako całokształt materialnego i duchowego dorobku społeczeństwa, bywa także utożsamiana z cywilizacją. Jak widać po zamieszczonym poście słowo "kultura" ma bardzo dużo znaczeń, które należy od siebie odróżniać.

  OdpowiedzUsuń
 31. Kultura kulturze nierówna. Niesamowite, że słowa podobne, różniące się zaledwie kilkoma literami mogą mieć tak różne znaczenie i przede wszystkim tak od siebie odległe. Warto się nad tym pochylić aby nie pozostać tak zwaną "szarą masą" używającą języka jedynie do chaotycznej komunikacji.

  Skoro mowa o kulturze i masie... W myślach od razu pojawia mi się związek wyrazowy "kultura masowa". Ta zaś łączy się z wieloma elementami składowym. Jakimi? Dla przykładu fantastyką. I właśnie okiem wielbiciela wszelkich tworów w konwencji fantasy wychwyciłam obraz w dolnej części postu. Jest on kadrem z filmu animowanego Tomka Bagińskiego pt."Katedra". Świetny film, dobry pomysł, jeszcze lepsze wykonanie. Nominacja do Oscara należała mu się jak przysłowiowemu psu buda.

  Przechodząc do samego dzieła... Jest ono klimatyczne, wywołuje dreszczyk emocji. Do tego dokłada się dobrze dobrana muzyka. Mrok i operowanie światłem zdecydowanie pomagają odczytać emocje bohatera. Bohatera, który wędruje samotnie, zaś na końcu umiera. I właśnie ta śmierć przybliża go do nas, zwykłych ludzi. Dzięki niej można nazwać bohatera "Katedry" Everymanem. Przerażające odosobnienie i wszechobecny smutek świadczą o egzystencjalizmie, który nie jest pojęciem prostym, zwłaszcza dla młodego człowieka. Konwencja fantasy połączona z animacją zdecydowanie ułatwiają w rozumieniu problemu.

  Co ciekawsze w filmie dostrzegam nawiązania do innych dzieł fantasy. Samo nazwisko autora kojarzy się z głównym bohaterem Tolkienowskiego "Władcy pierścieni", Frodem Bagginsem, dlatego też łatwo go zapamiętać. Co do samego obrazu, niesamowicie podobny jest do Morii. Przypadek?
  http://artpapier.com/pliki/archiwum_maj/img/rfilm/katedra.jpg
  http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQbcUZZxm0kL7TTvwm1HuMqL-eOwVSxG8r_n09w-VfySqxXyn_k

  Jako ciekawostkę należy dodać, że Bagiński stworzył trailera do popularnego serialu "Wikingowie" oraz związał się na stałe z twórczością Andrzeja Sapkowskiego tworząc zarówno zwiastuny i animacje do gier z serii "Wiedźmin" jak i otwierając projekt mający na celu zrealizowanie filmu fabularnego o Geralcie z Rivii.

  OdpowiedzUsuń
 32. Po przeczytaniu powyższego wpisu stwierdzam, iż jest on bardzo przydatny. Mimo tego, że jest on krótki, doskonale ukazuje różnicę między pojęciami, które są często przez nas mylone. Przed przeczytaniem tego tekstu, nie zdawałem sobie sprawy, iż kultura może mieć tyle znaczeń, podziałów, że wywodzi się łaciny i było używane w innych sytuacjach. Dołączony obraz z filmu "Katedra" Tomasza Bagińskiego ukazuje nam jednostkę, która szuka i zwiedza tytułowe miejsce. Sama nazwa katedra kojarzy nam się z czymś świętym, gdzie panuje harmonia. Mamy więc do czynienia z sakralizacją tego miejsca. Doskonale dobrana muzyka, wizerunek i kształt głównego bohatera, oraz sam wygląd zewnętrzny tego świętego miejsca sprawia, iż ciekawi jesteśmy zakończenia tego filmu. Zauważam również nawiązanie do filmu Stefana Schabenbecka pt. "Schody". Puenty tych filmów są podobne, gdyż główni bohaterowie na końcu, zamieniają się w cząstkę miejsca, w którym się znajdują. Oba filmy skłaniają do przemyśleń i wewnętrznych refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 33. Wydawać by się mogło, że znaczenia tak powszechnego pojęcia jak "kultura" nie trzeba tłumaczyć. Powyższa publikacja uświadamia niesłuszność tej opinii. Muszę przyznać, że geneza ww. słowa była mi wcześniej obca. Pochylając się nad animacją Bagińskiego warto zauważyć wyraźne inspiracje autora dziełami Zdzisława Beksińskiego oraz Jacka Dukaja.

  OdpowiedzUsuń
 34. Słowo "kultura" jest bardzo skomplikowane, a jego znaczenie ciągle się rozszerza. Obszerność tego słowa nie pozwala na stworzenie jednej, uniwersalnej reguły. Dla każdego człowieka kultura może być czymś innym. Powyższy wpis na jej temat zawiera dla mnie nowe wiadomości. Moim zdaniem, jest bardzo przydatny każdemu, ponieważ przekazuje nam jak ważne jest znaczenie słów.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ten post przyczynił się do mojego lepszego zrozumienia zależności pomiędzy zachowaniem ludzkim, a sposobem w jaki nas widzą, dlaczego tak naprawdę brak kultury osobistej jest czymś źle postrzeganym i negowanym - ponieważ sprowadza się do niszczenia tego, co do człowiek zbudował do tej pory i będzie tworzył dalej. Skoro jest to sposób na porozumiewanie się, logicznym jest, że nikt nie chciałby mieć z kontaktu z kimś owej kultury pozbawionym, który ją niszczy. Ważne jest dlatego dla naszej przyszłości, aby napawać się zarówno pięknem kultury materialnej – czyli tym co stworzyliśmy, jak i napełniać kulturą duchową. Z pewnością przyczyni się to do rozwoju intelektualnego naszej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 36. Od zawsze miałam problem z rozróżnieniem rodzai kultury. Jednak dzięki artykułowi ulegnie to zmianie! Nigdy nie wiedziałam czym różnią się one od siebie. Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na kadr z krótkometrażowego filmu animowanego pt."Katedra" z 2002 r. Jego autorem jest Tomasz Bagiński, który zrealizował go na podstawie opowiadania Jacka Dukaja. Film pamiętam jeszcze z gimnazjum! Pamiętam również, że urzekła mnie historia pielgrzyma, którą pamiętam do dzisiaj. Natomiast ciemna kolorystyka w połączeniu z gigantyczną konstrukcją katedry nadaje filmowi charakter tajemniczości, który trzyma widza w niepewności do samego końca.

  OdpowiedzUsuń
 37. Powyższy post w ciekawy i konkretny sposób umożliwia nam przyswojenie sobie podstawowych informacji na temat kultury. Autor tekstu w przejrzysty sposób uświadamia czytelnikowi jak należy rozumieć dane określenie. Osobiście cieszę się, że po przeczytaniu tego wpisu mogę teraz świadomie posługiwać się owym pojęciem. Istnieje wiele pojęć, które nie są jednoznaczne i z tego powodu ludzie popełniają błędy. Tego typu wpisy to rewelacyjna lekcja dla nas wszystkich bo nie ulega wątpliwości, że poprawne operowanie językiem polskim jest niewiarygodnie istotne.

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo interesujący wpis, który daje dużo do myślenia. Chciałbym się skupić na kulturze duchowej, która zwana jest często symboliczną.Najistotniejszą cechą kultury symbolicznej jest to, że jej wytwory mogą zostać spożytkowane (użyte, skonsumowane,zrozumiane) tylko wówczas, gdy ten, kto je wykorzystuje, rozumie takie same reguły kulturowe (konwencje), jak twórca tych wytworów. Kultura symboliczna wiąże się z zaspokajaniem potrzeb wtórnych, a więc wyższego rzędu. Jest to świat wartości, estetyki, piękna, niezależnie od jego natury i środków wyrazu. Do jej wytworów należą w szczególności dzieła literackie, malarskie, muzyczne, teatralne, architektoniczne i, coraz częściej, elektroniczne. W skład kultury duchowej wchodzą również sankcje formalne, czyli system prawny, którym człowiek w danym kraju powinien się kierować. Jest to w pewnym sensie podporządkowanie się kulturze, co moim zdaniem może wnieść do naszego życia same pozytywne emocje.

  OdpowiedzUsuń
 39. Znaczna część osób nie potrafi odróżniać kultury osobistej, duchowej i materialnej. Artykuł ten zawiera wyczerpujące definicje rodzai kultury. Dzięki czemu ja również dowiedziałam się o różnicach między nimi.

  OdpowiedzUsuń
 40. Wpis jest bardzo przydatny i ciekawy. W dzisiejszym świecie ciężko jest odróżnić zwykłą uprzejmość od kultury. Wydaje mi się, że kulturalność to właśnie ta cecha, którą ludzie doceniają w człowieku najbardziej. Kultura to pewnego rodzaju "wizytówka", którą niekoniecznie trzeba nosić przypiętą agrafką do koszuli. Moje motto życiowe opiera się na przysłowiu "jakim cię widzą, takim takim cię piszą".

  OdpowiedzUsuń
 41. Ten wpis pomógł mi przypomnieć sobie pierwsze lekcje z przedmiotu jaki mamy w szkole czyli Wiedzy o kulturze. Według mnie zwrócenie uwagi na rzeczy, które często się myli jest bardzo ważne. Z miłą chęcią czytam takie posty.

  OdpowiedzUsuń
 42. Bardzo spodobało mi się spuentowanie wypowiedzi fotosem z filmu Bagińskiego "Katedra", gdyż dobrze pokazuje relację człowiek- kultura duchowa. Człowiek, mimo iż jest jej twórcą nigdy nie potrafił zgłębić jej do końca, o czym świadczy mnogość religii, mitów i filozofii. Dla zgłębienia tego tematu polecam film "Stalker" Andrieja Tarkowskiego, w którym w bardzo ciekawy sposób ukazany jest dylemat człowieka między życiem materialnym, a pełnią świata duchowego. Jest też skonsultowaniem i próbą prawdziwego zdefiniowania owych światów.

  OdpowiedzUsuń
 43. "Kultura" jest pojęciem bardzo szeroko rozumianym. Kultura grecka jest najwcześniejszą z kultur, a o jej wyjątkowym charakterze świadczy fakt, że przyjęła niemal natychmiast doskonałą, ostateczną formę. Jej wpływy są wyraźne w kolejnych epokach- naukę, literaturę i mitologię grecką (wierzenia) uważano za wzór z którego czerpano. Zdobycze kulturalne Grecji uznano za ideał, wzorzec klasyczny. Odwołując się do przeanalizowanego przeze mnie postu uważam, że zadziwiający jest fakt, iż użycie tego samego słowa w dwóch różnych zdaniach może przybrać całkowicie inne znaczenie jego sensu. Nigdy nie zastanawiałam się nad dosłownym znaczeniem "kultury", jednak po przeczytaniu powyższego postu widzę rozgraniczenie między konsensusem wypowiedzi zawierających podobnie brzmiące bądź nawet takie same słowa.

  OdpowiedzUsuń
 44. "Kultura" jest pojęciem bardzo szeroko rozumianym. Kultura grecka jest najwcześniejszą z kultur, a o jej wyjątkowym charakterze świadczy fakt, że przyjęła niemal natychmiast doskonałą, ostateczną formę. Jej wpływy są wyraźne w kolejnych epokach- naukę, literaturę i mitologię grecką (wierzenia) uważano za wzór z którego czerpano. Zdobycze kulturalne Grecji uznano za ideał, wzorzec klasyczny. Odwołując się do przeanalizowanego przeze mnie postu uważam, że zadziwiający jest fakt, iż użycie tego samego słowa w dwóch różnych zdaniach może przybrać całkowicie inne znaczenie jego sensu. Nigdy nie zastanawiałam się nad dosłownym znaczeniem "kultury", jednak po przeczytaniu powyższego postu widzę rozgraniczenie między konsensusem wypowiedzi zawierających podobnie brzmiące bądź nawet takie same słowa.

  OdpowiedzUsuń
 45. Przed przeczytaniem tego wpisu nie zdawałem sobie sprawy z błędu jaki popełniałem, mogę więc stwierdzić,że okazał się on bardzo przydatny. Ponadto komentarze moich poprzedników zawierają równie ciekawe treści. Z pewnością poszukam więcej informacji w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Powyższy wpis bardzo dużo zmienił w moim podejściu do zagadnienia jakim jest kultura. Warto również wspomnieć, iż pomógł mi utrwalić zagadnienia ważne do egzaminu dojrzałości.

  OdpowiedzUsuń
 47. @@Ola_96
  Zakres słownictwa związanego z kulturą był mi znany już wcześniej. Zarówno ten wpis, jak i poprzednie, pomogły mi w dokładnym utrwaleniu mojej wiedzy. Dzięki odwołaniu się do starożytności, która mnie pasjonuje, ten blog wydał mi się jeszcze bardziej interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 48. Człowiek sam tworzy kulturę, a wszystko co nie zostało stworzone przez człowieka jest nazywane naturą. Dzięki uczęszczaniu na zajęcia wok-u pojęcia te nie mylą mi się, a ten post tyko utwierdził moje rozeznania.

  OdpowiedzUsuń
 49. Tak wiele podobnych słów a każde znaczy co innego. Cenne uwagi, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 50. Dzięki temu postowi raz a dobrze zrozumiałam słowo "kultura". Mam nadzieję, że już mi nigdy nie wyleci z głowy.

  OdpowiedzUsuń