20 czerwca 2014

Moje hobby, mój świat          Każdy może rysować

    
Nie mów, że nie umiesz, skoro nawet nie spróbowałaś.
Przecież ażeby powiedzieć, że się czegoś nie umie,
trzeba przynajmniej kilka razy spróbować.
Nie wyjdzie za pierwszym razem,
to trzeba próbować następny i następny.
Jeżeli nie będziesz próbować w życiu nowych rzeczy,
mówiąc od razu, że nie umiesz, to będzie ci nudno.
Chcesz, żeby tak było?
                                                           (Anna Ficner – Ogonowska)

Rysowanie to zajęcie, które nie wymaga specjalnych narzędzi. Tak naprawdę wystarczy tylko kartka, ołówek i gumka do ścierania. Potrzebne są także oczywiście chęci. Wbrew pozorom, nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności, wystarczy cierpliwość i wspomniana przeze mnie wcześniej odrobina zapału.

Jedna z encyklopedycznych definicji rysunku podaje, iż jest to „kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie, polegająca na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi.”. A jaka jest historia rysowania? Sięga ona czasów prehistorycznych, kiedy to mieszkańcy jaskiń rysowali znane im zwierzęta. Używali oni pigmentów mineralnych oraz węgla roślinnego. W sztuce starożytnej rysunek uzyskał perfekcyjną formę – rysowano lub ryto na ścianach, wazach, urnach itp. W IX i X wieku bizantyjscy artyści na nowo rozwijali zapomnianą przez pewien czas sztukę. Powstawały wówczas przede wszystkim miniatury. W renesansie rysunki służyły do przedstawiania postaci ludzkiej oraz do wykonywania projektów malowideł.  W  XVIII i XIX wieku umiejętność rysowania stanowiła część podstawowego wykształcenia. Ludzie sporządzali rysunki swoich bliskich, a także widoki  i pejzaże. W następnym wieku rysunek odzwierciedlał główne tendencje poszczególnych nurtów. Tak jest także dzisiaj. Poza tym, rysowanie jest podstawą wielu profesji, np. zawodu architekta.
Rysowania można się nauczyć. Jest to kwestia wyćwiczenia ręki i cierpliwości. Oczywiście są tacy, którzy tę umiejętność „mają we krwi” i w tej dziedzinie są mistrzami, jednak nie powinniśmy się tym zrażać. Jedni są bardziej uzdolnieni, inni mniej. Ważne, aby robić to, co się lubi i mimo niepowodzeń, nie poddawać się i wciąż próbować.

Zdarza mi się czasem coś narysować i choć moje rysunki często wydają mi się odległe od tych, na których się wzorowałam, staram tym się nie zniechęcać.       W Internecie można znaleźć wiele stron i filmików poświęconych rysowaniu. Kiedy tworzy się według podawanych wskazówek, jest o wiele prościej niż gdy rysujemy coś z pamięci,  a i efekt wydaje się bardziej zadowalający. Rysowanie jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jest to zajęcie, które uczy  wspomnianej przeze mnie cierpliwości i wytrwałości. Poza tym, z takiej „próby zapełnienia czasu”  może powstać jakieś małe dzieło sztuki.:)

Kamila 

Grafika:  własna 

62 komentarze:

 1. Kocham rysować. Moją ulubioną techniką jest rysunek ołówkiem, zazwyczaj są to portrety. Mam tę umiejętność "we krwi", ale zgadzam się z Tobą Kamila - rysowania można się nauczyć. W moim przypadku jest to doskonalenie moich umiejętności :) Polecam wszystkim spróbowanie rysunku suchymi pastelami ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga pięknie rysuje! Plakat w 13 to Agnieszki autorstwo ;)

   Usuń
 2. Rysowanie to moje hobby :) ale teraz w liceum mam tyle nauki, że nie mam na to czasu :<rysować każdy może, trochę lepiej trochę gorzej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rysowanie to dobry pomysł na spędzenie w kreatywny sposób wolnego czasu. Wiele razy próbowałam rysować i stwierdziłam, że to nie dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo, że to nie dla ciebie, dalej możesz to robić skoro sprawia ci przyjemność. Czasem wystarczy trochę pracy (w moim przypadku jest to malowanie jednego kwiatka na płótnie 1,5 dnia) żeby stworzyć coś naprawdę ładnego.
   Może uznacie to trochę dziwnym ale dla mnie pisanie opowiadani jest także takim malowanie gdzie słowa nadają wszystkiemu kolory i kształty.

   Usuń
  2. Podobnie jak Ty myślę, że pisanie to malowanie słowem... Może być takim samym zainteresowaniem jak rysowanie, coś o tym wiem, bo kiedyś sama lubiłam co nie bądź napisać od czasu do czasu. :)

   Usuń
 4. Kamilo, czy te rysunki są Twoje? Bardzo podoba mi się oko, w szczególności rzęsy. :) Ja jak coś rysuję, maluję, to jest to coś bardziej abstrakcyjnego, nie mam umiejętności odwzorowywania rzeczywistości. Bardzo chciałabym umieć ładnie, "zgrabnie" rysować. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, te rysunki są moje. Ja próbuję raczej rysować ludzi, jakoś nie mam wyobraźni do tworzenia abstrakcji. ;) Też chciałabym umieć, jak to ujęłaś "zgrabnie rysować". Niestety na kartce nie zawsze wszystko wychodzi tak, jakby się chciało.

   Usuń
  2. Mnie również podoba się rysunek oka, jest bardzo ładny. Kamilo dalej rozwijaj swoje umiejętności bo warto! ;) Ja niestety nie mam talentu do rysowania.

   Usuń
  3. Kamilko, musimy kiedyś znowu razem porysować. :)

   Usuń
 5. Kiedyś chciałam nauczyć się rysować, ale to jednak nie jest dla mnie. Jestem osobą bardzo niecierpliwą, więc rysowanie szybko zaczęło mnie nudzić. Kamilo rozwijaj swój talent a być może kiedyś o Tobie usłyszymy. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj rano zastanawiałam się, czy może nie spróbować sięgnąć po ołówek, a tu proszę, taki adekwatny post :)
  Droga Kamilo, oko zrobiło na mnie naprawdę spore wrażenie, mam nadzieję, że za jakiś czas pochwalisz się nam czymś "większym" :)
  Rysować próbuję, bo inaczej nazwać tego nie można, ale naprawdę rzadko wyjdzie mi z tego coś takiego, że jestem zadowolona. Maluje moja babcia i patrząc na jej pracę sama próbuję coś stworzyć, ale przeraża mnie na przykład to, że mogę zmarnować farbę czy zniszczyć pędzelek. Bo niestety, ale trzeba przyznać, że to rysowania, malowania, potrzeba sporo dobrych i dosyć drogich przyborów. Dobrego portretu nie narysuje się jednym ołówkiem.
  Mnie jednak do takich rzeczy w szczególności brakuje cierpliwości :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też próbuję rysować ( w moim przypadku też nie można za bardzo inaczej tego określić). Mer., mam podobnie jak Ty, często jestem niezadowolona z tego, co narysowałam. Masz szczęście, że masz w rodzinie kogoś, kto maluje. Zawsze możesz podpatrzeć co nieco i nauczyć się czegoś od osoby bardziej doświadczonej. Też chciałabym mieć kogoś takiego w rodzinie. Pozdrawiam. :)

   Usuń
 7. Ja próbuję, próbuję i nigdy mi nie wychodzi :( Uwielbiam oglądać szkice projektów ubrań. Polecam rysunki Hayden Williams! Kamila, Twoje też są super, wiem, bo widziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno Ci wychodzi, tylko zbyt krytycznie siebie oceniasz. Ja też lubię oglądać szkice projektów ubrań, ale wszystkie próby "zaprojektowania" czegokolwiek w moim wykonaniu spełzły na niczym. Rysunki Hayden Williams są super, wciąż je oglądam i nie mogę od nich oderwać wzroku. :)

   Usuń
  2. Przecież masz talent, zawsze Ci wychodzi, Asiu! :*

   Usuń
 8. Nie raz probowalam cos stworzyc, ale to jednak nie moja dzialka. Podziwiam ludzi, ktorych spotkalam na promenadach w Kolobrzegu, Ci dopiero maja talent. Zycze i Tb takich umiejetnosci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak naprawdę wciąż zastanawiam się co jest "moją działką". Próbuję różnych rzeczy, niektóre bardzo prędko znikają z mojego życia, inne zostają na dłużej. Chyba nie znalazłam jeszcze swojej prawdziwej pasji, ale wciąż jej szukam.
   Lubię czasami coś narysować, ale jak porównuje efekty moich bazgrołów z rysunkami mojej koleżanki (jest ona dla mnie guru w tej dziedzinie), to czuje się przy niej jak przedszkolak, który pierwszy raz trzyma ołówek w ręku. Tak jak wspomniałam w poście, niektórzy po prostu pewne rzeczy "mają we krwi", inni muszą w nie włożyć trochę więcej wysiłku. Też chciałabym mieć takie umiejętności i mam nadzieję że kiedyś wypracuje w sobie choć jakąś ich część. Pozdrawiam. :)

   Usuń
 9. Naprawdę ładne rysunki, Kamilo, szczególnie oko. Myślę, że powinnaś rozwijać swój talent i nie zniechęcać się! :) Według mnie rysowanie jest trudne, ale często próbuję coś nabazgrać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.:) Raczej łatwo się nie zniechęcam, więc może kiedyś uda mi się narysować coś zadowalającego.
   Próbuj, jeśli sprawia Ci to przyjemność. Wiele rzeczy jest w życiu trudnych, jednak warto próbować. ;)

   Usuń
 10. Uwielbiam rysować farbami olejnymi po ogromnym płótnie! Jednak nie cierpię pokazywać tego, co udało mi się nabazgrolić. Czuję wtedy, że każdy widzi w nim mnóstwo niedociągnięć czy braków. Jednak jeśli to Twoje rysunki to zdecydowanie masz talent! ;)
  Pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci, co nie pokazują swoich obrazów malują najlepiej! Potrafią dostrzec najmniejszy błąd w genialnej pracy :)

   Usuń
  2. Rzeczywiście, już nie raz spotkałam się z takim "kontrastem", autorzy najlepszych prac nie chcieli ich nikomu pokazać, bo uważali je za nieidealne. Karla, na pewnie pięknie malujesz. :)

   Usuń
  3. Jak mówił Michał Anioł "Maluje się tylko po to, aby oszukać oczy."
   Kamila Twoje prace są świetne ;)

   Usuń
 11. Ja również nię urodziłam się z talentem do rysowania. Nie każdy ma dar ale z rysowaniem jest jak ze śpiewem, każdy próbuje nie każdemu wychodzi. Wszyscy jednak tworzą coś indywidualnego coś własnego. Kamilo życzę jeszcze więcej cierpliwości, a ze swojego hobby czerp tyle radości ile tylko można ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cierpliwość na pewno się przyda.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 12. Podziwiam każdego, kto potrafi rysować, bo myślę, że jest to trudna sztuka. Jasne- można się nauczyć odwzorowywać pewne rysunki lub kształty, ale dla mnie zawsze magiczne jest to, gdy ktoś potrafi usiąść przed obcym mu człowiekiem i przenieść każdy kształt twarzy na papier w kilkanaście minut. Dla mnie bomba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie też to stanowi nie lada zagadkę... Jeśli ktoś tworzy czyjś piękny portret w kilkanaście minut to dla mnie to po prostu zawsze była i będzie magia. :)

   Usuń
 13. „Rysowanie jest dla mnie najcudowniejszą rzeczą, gdyż sprawia, że półświadomie wkraczam w świat marzeń, z którego trudno mi powrócić. Dlatego potrzebny jest wielki spokój, żeby przejść z tego codziennego świata do tego doskonałego stanu, w którym jest możliwa radość. Kiedy w jakimś momencie muszę zejść na ziemię, wsiąść do metra albo rozmawiać o ''interesach'', to jest tak, jakby czar prysnął. Ale pozostaję tutaj ''wentylując duszę'' przez cały długi dzień... Jest tyle rzeczy, które dostrzegam i kocham, że nie mogę być tylko widzem. Muszę je rozumieć, muszę je opanować, a to mogę osiągnąć poprzez rysunek." - Pablo Picasso - Twórca i niszczyciel. Uważam, że to pasuję doskonale do twojego postu. Przypadkowo natknęłam się na ten cytat w internecie i myślę, że każdy artysta czuje to samo mówiąc czym jest dla niego jego pasja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też znalazłam kilka cytatów o malarstwie:
   "Jeśli chcesz narysować ptaka, musisz stać się ptakiem".
   "Niektórzy malarze przekształcają słońce w żółtą plamę, ale są inni, którzy dzięki swojej sztuce i inteligencji przekształcają żółtą plamę w słońce."
   "Jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, powinien uważnie patrzeć na moje obrazy."

   Cytaty te pokazują, jak wiele dla malarzy znaczy wykonywanie ich zawodu. To coś więcej niż zwykły zawód, malowanie jest jakby ich stanem umysłu, jest ich całym życiem.

   Usuń
 14. Ja nie urodziłam się z talentem do rysowania, ale to robię. Maluje tylko konie.
  Konie są moją pasją od zawsze, nie jeżdżę długo, ale robię to z pasją. Poświęcam im jak najwięcej czasu...są najważniejsze w moim życiu. Pragnę być w kadrze skokowej Polski, jeździć na olimpiady i inne zawody rangi światowej. Poświęcam im cały swój wolny czas bo wiem, że tylko poświęcenie i ciężka praca prowadzą do sukcesu. To jest mój sposób na życie i szczerze nie potrzebuje niczego więcej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze chciałam się nauczyć ładnie rysować, ale jakoś nigdy nie miałam tyle cierpliwości. W podstawówce nigdy nie lubiłam rysować, a moje prace były na poziomie domku w kształcie prostokąta, z trójkątnym dachem. Podziwiam ludzi, którzy robią naprawdę realistyczne portrety, bo to wymaga dużo precyzji.

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajnie że łączysz swoje zainteresowania. Lubię ludzi, którzy wiedzą co ich "kręci" i wiedzą czego czego chcą od życia. Kiedyś bardzo chciałam nauczyć się jeździć na koniu, ale z wiekiem jakoś mi przeszło. Mam koleżankę, która też uwielbia jazdę konną i widzę jak wiele sprawia jej to radości. Jeśli tak bardzo kochasz jeździć i poświęcasz tej pasji "całą siebie", to na pewno twoje marzenia się spełnią. Trzymam kciuki. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. CarpeConcidat8222 czerwca 2014 04:59

  Kocham rysować mimo tego, że efekty rysowania nie zawsze są takie jakie chciałem osiągnąć to od dziecka zawsze coś rysowałem, choćby ołówkiem na kartce papieru z zeszytu. Jeśli ktoś czuje, że nie radzi sobie, a chciałby się podszkolić to polecam poradniki Jose M. Parramon np. "Jak rysować Portrety" lub "Anatomia człowieka". Bardzo pomocne, dużo ilustracji pokazujących jak najszybciej nauczyć się rysować człowieka w różnych pozycjach ciała, albo jak wykazać na rysunku konkretne emocje. Przy okazji anatomii można się podszkolić trochę z biologii. Gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 18. ๓คlเภ๏ฬค*22 czerwca 2014 06:08

  ,,Nie mów, że nie umiesz, skoro nawet nie spróbowałaś. Przecież ażeby powiedzieć, że się czegoś nie umie, trzeba przynajmniej kilka razy spróbować. Nie wyjdzie za pierwszym razem, to trzeba próbować następny i następny'' w 100 % zgadzam się z tymi słowami, jeżeli chodzi o malowanie, gdyż jest to naprawdę trudne zajęcie i nie zawsze od razu wychodzi.
  Osobiście uwielbiam rysować,choć nie mam wrodzonego talentu, lecz nie przeszkadza mi to za bardzo, bo zawsze jednak coś wyjdzie :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny post. Zgadzam się z tobą, że rysowanie można wyćwiczyć. Ja też uwielbiam rysować. Raz wychodzi lepiej, raz gorzej ale zawsze warto próbować. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Królowa Elżbieta22 czerwca 2014 08:24

  Rysunki nie muszą być piękne. Ważne, żeby były ciekawe, przykuwające uwagę i, przede wszystkim, tworzone z pasją.

  OdpowiedzUsuń
 21. Królowa Elżbieta22 czerwca 2014 08:26

  Chciałabym zobaczyć więcej Twoich dzieł, Kamilo. Może jakaś blogowa wystawa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mi się żeby te rysunki można było nazwać dziełami. Wiele im brakuje... Nie mam za dużo swoich rysunków, ale blogowa wystawa wydaje się fajnym pomysłem, bo z komentarzy wynika, że sporo osób interesuje się rysowanie i próbuje coś tworzyć :)

   Usuń
 22. Zastanawiam się, kim jest mężczyzna na rysunku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten mężczyzna to przypadkowa postać z gazety. Przykuł moją uwagę, zobaczyłam w jego twarzy coś ciekawego i postanowiłam to odwzorować. :)

   Usuń
  2. Odwzorowałaś to "coś ciekawego", jest w nim coś z tajemnicy :)

   Usuń
 23. Zgadzam się z Tobą, że rysowanie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Lubię tego typu hobby, gdyż sprawia mi ono ogromną satysfakcję. Oczywiście czasami efekty końcowe nie są takie, jakie oczekiwałam, ale się nie zniechęcam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ego., trzymaj tak dalej. Ja wychodzę z założenia, że wytrwałość to podstawa wszystkiego.

   Usuń
 24. Jeżeli chodzi o mnie, to nie mam zbytniego talentu do rysowania. Jednak czasami, gdy mam wolną chwilę, to siadam w ogrodzie, biorę do ręki ołówek oraz kartkę i rysuję kwiaty. Zazwyczaj wychodzi tak, że kwiatek na rysunku różni się od prawdziwego, ale i tak się tym nie przejmuję, ponieważ rysuję dla własnej przyjemności. ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo interesujący post . Podziwiam ludzi z pasją taką jak rysowanie .

  OdpowiedzUsuń
 26. Rysowanie to zdecydowanie nie moja "działka", moim hobby jest czytanie dosłownie wszystkiego - od interesujących czasopism, przez blogi, aż po wszelkie kategorie książek. Hobby jest naprawdę wspaniałą odskocznią od codziennych obowiązków.
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 27. fenoloftaleina22 czerwca 2014 11:32

  Niestety rysowanie nie jest moją mocną stroną i szczerze mówiąc nie przepadam za rysowaniem. Podziwiam jednak ludzi, którzy rysują. Moim hobby jest gra na gitarze, ale gram tylko wtedy gdy nikt mnie nie słyszy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię dźwięk gitary.
   To moja ulubiona melodia grana na gitarze, zachęcam do posłuchania: http://www.youtube.com/watch?v=P_xFh7XFC_w

   Może kiedyś spróbujesz zagrać.. :)

   Usuń
 28. Osobiście nie przypadam ani nie potrafię rysować, ale każdy może to robić. Rysunek nie musi być piękny, ważne żeby był ciekawy, przykuwający uwagę innych i zrozumiały dla odbiorcy.

  OdpowiedzUsuń
 29. Każdy powinien robić to co lubi najbardziej. To jednak nie oznacza ze musimy ściśle trzymać się przy swoim hobby. Należy szukać nowych zajęć i doświadczeń- a nóż znajdziemy w sobie coś czego to tej pory nie dostrzegaliśmy... ?!

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo zazdroszczę tym, którzy mają jakieś hobby. Mnie niestety nic nie interesuje, nawet nie umiem dobrze rysować.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo lubię rysować,Zgadzam się,że jest to świetny pomysł na ''zapełnienie" wolnego czasu.Można przy tym wyćwiczyć wiele pożądanych cech.Warto zwrócić uwagę również na to ,że rysunek towarzyszył ludziom od czasów prehistorycznych.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy post. Ja też bardzo lubię rysować , a najczęściej w szkole po zeszycie.

  OdpowiedzUsuń
 33. *Kamikadze :3*23 czerwca 2014 09:57

  Bardzo przyjemnie czytało mi się jem post :) chciałabym umieć rysować, jednak żadna technika mi nie wychodzi. :c można powiedzieć , że mam swoją własną ;D

  OdpowiedzUsuń
 34. Od dziecka bardzo brzydko rysuję, jest to moja Pięta Achillesa i dlatego cieszę się, że w liceum nie ma plastyki :D

  OdpowiedzUsuń
 35. Uważam że oczywiście, możemy wyczuć się pewnych schematów rysowania, technik lecz praca osoby której poszczęściło się i jest utalentowana zawsze będzie się wyróżniać :d

  OdpowiedzUsuń
 36. Jako dziecko uwielbiałam rysować. Szkoda, że nie miałam talentu, więc dość szybko się zniechęciłam. Gdybym wtedy wiedziała, że rysowania można się po prostu nauczyć, myślę, że dziś nadal byłoby moją pasją. A tak poza tym, rysunki, które zamieściłaś, są piękne! Szczególnie podoba mi się oko. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Lubię rysować choć nie zawsze efekt jest zadowalający:)

  OdpowiedzUsuń
 38. Jak byłam w podstawówce to umiałam narysować praktycznie wszystko. Później nie miałam czasu na rozwijanie tego talentu, a teraz nie umiem narysować nic :/ Podziwiam osoby, które pięknie rysują. Może oddacie mi chociaż kawałek swojego talentu? :(

  OdpowiedzUsuń
 39. #importacarnille8 września 2014 12:27

  Odkad pamietam zawsze chcialam zostac malarzem :) wszyscy zawsze mowili jaki mam talent. Kochalam rysowac a szczegolnie portrety :) pewnego dnia nic mi nie wychodzilo nastepnego tez i nastepnego.. poddalam sie. Od dwoch lat nic nie rysuje mimo iz to kochalam. I dzieki temu co przeczytalam chyba znow wroce do rysowania :) dziekuje za ten post :) pokazujesz w nim ze mimo wszystko sie nie poddalas ze nawet jesli ci nje wychodzilo nie rezygnowalas z tego.. podziwiam cie naprawde :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Jak koleżanka wyżej, też chciałam kiedyś zostać malarzem, ale raczej mi to przeszło. To nie jest tak, że nie rysuję/maluję, tylko nie wiążę z tym mojej przyszłości. Mimo to staram się rozwijać i w każdej wolnej chwili tworzę jakieś małe dzieła sztuki.

  OdpowiedzUsuń