17 czerwca 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


           
          O piłce nożnej ciąg dalszy…

       

Piłka jest okrągła,  a bramki są dwie,
albo my wygramy, albo oni.
(Kazimierz Górski)

 
Główne zasady piłki nożnej.   Piłka nożna to gra zespołowa. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Od 1900  roku to dyscyplina olimpijska.  Na całym świecie w 2006 roku w rozgrywkach udział brało 265 milionów zawodniczek i zawodników oraz 5 milionów sędziów należących do 207 lokalnych związków zrzeszonych w FIFA. W meczach piłkarskich uczestniczą dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zwycięża drużyna, która w regulaminowym czasie gry (w rozgrywkach seniorów - dwie połowy po 45 minut każda) zdobędzie więcej bramek. Mecze piłkarskie odbywają się na prostokątnym, pokrytym murawą boisku. Rozmiary boiska to 45 m do 90 m szerokości i długości od 90 m do    120 m, lecz boisko nie może być kwadratowe. Od 14 marca 2008 roku każde nowe boisko powinno mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Decyzję tę przyjął Komitet Wykonawczy FIFA na podstawie przepisów opracowanych przez IFAB -instytucję odpowiedzialną za Przepisy Gry w Piłkę Nożną.
Fragmenty wykonywane z miejsca (stałe fragmenty gry). Jeśli piłka po uderzeniu, podaniu lub odbiciu przekroczy całym obwodem linię boczną, sędzia wskazuje rzut. Wznowienie gry następuje przez rzut piłki rękoma, zza i znad głowy bez odrywania nóg od podłoża z miejsca, w którym piłka opuściła pole gry, przez zawodnika drużyny przeciwnej. Gdy piłka opuści boisko przez linię bramkową (ale poza bramką), grę rozpoczyna się rzutem z rogu lub rzutem od bramki, w zależności od tego, który zawodnik ostatni dotknął piłki. Rzut z rogu wykonywany jest przez drużynę atakującą, jeżeli ostatnim zawodnikiem, który dotknął piłki, jest zawodnik broniący; w przeciwnej sytuacji wykonywany jest rzut od bramki. Rzut rożny wykonywany jest z pola rożnego i obowiązują przy jego wykonaniu takie same zasady jak przy wykonywaniu rzutu wolnego bezpośredniego. Po faulu w obrębie pola karnego sędzia dyktuje rzut karny.
Rzut karny  wykonywany jest z punktu karnego, który znajduje się  w odległości 11 m od linii bramkowej oraz w równej odległości od słupków bramkowych. W czasie wykonywania rzutu karnego w polu karnym  do momentu wprowadzenia piłki do gry może znajdować się tylko zawodnik wykonujący rzut karny oraz bramkarz, któremu nie wolno opuszczać linii bramkowej (ani skakać na niej obiema nogami). Rzut karny może być również rozegrany pomiędzy dwoma zawodnikami z drużyny, jednak po podaniu piłka musi potoczyć się do przodu, w kierunku bramki przeciwnika, a zawodnik, do którego podanie jest adresowane, do momentu zagrania piłki musi znajdować się poza polem karnym oraz w odległości 9 m 15  cm od punktu karnego i w odległości większej niż 11 m od linii bramkowej. Dozwolone jest dobijanie strzałów przez wszystkich zawodników. 
Pozycja spalona.Wiele kobiet nie wie, co to pozycja spalona. Mam nadzieję, że ten akapit trochę im to zagadnienie rozjaśni . Zawodnik drużyny atakującej znajduje się na pozycji spalonej, gdy jest na połowie przeciwnika i w momencie podania  do niego piłki jest bliżej linii końcowej przeciwnika niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny broniącej. W szczególności wynika z tego, że na spalonym nie jest piłkarz, który jest za linią obrony, ale nie przekroczył linii połowy boiska. Spalony nie obowiązuje również podczas wyrzutu z autu oraz w sytuacji, gdy potencjalnie "spalony" zawodnik w momencie podania kieruje się spokojnym krokiem w stronę własnej połowy (tzn. ewidentnie rezygnuje z podejmowania akcji ofensywnej).  W przypadku spalonego sędzia najczęściej kieruje się wskazaniem bocznych arbitrów  i – w przypadku odnotowania pozycji spalonej – dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej. 
Czas gry i wyłanianie zwycięzcy.    Czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze. Po upływie doliczonego czasu gry zwycięzcą jest ta drużyna, która zdobyła więcej bramek. W przypadku rozgrywania meczów systemem ligowym, za wygraną zwycięzca zdobywa 3 punkty (w niektórych ligach 2 punkty), przegrany nie zdobywa żadnego. Remis natomiast obu drużynom daje po jednym punkcie. W systemie ligowym drużyny grają ze sobą każdy z każdym po dwa razy, jednak np. w lidze austriackiej i szkockiej drużyny rozgrywają między sobą po 4 pojedynki.  W przypadku, gdy mecze rozgrywane są turniejowym systemem dwumeczów, pierwszy mecz zawsze kończy się po drugiej połowie. Zwycięzcą dwumeczu zostaje ta drużyna, która w dwóch meczach zdobędzie więcej goli. Jeśli okaże się, że obie drużyny zdobyły ich tyle samo, zwycięża drużyna, która strzeliła więcej goli w meczu wyjazdowym. Jeśli powyższe warunki nie wyłonią zwycięzcy, odbywa się dogrywka.
Piłka nożna kobiet. Na świecie dominuje piłka nożna mężczyzn, jednak coraz większą popularnością cieszy się także piłka nożna kobiet. W Polsce, początki kobiecej piłki nożnej w zorganizowanej formie datują się na rok 1974, kiedy to po zakończeniu Mistrzostw Świata RFN 1974 założono w Sosnowcu pierwszą profesjonalną drużynę futbolową. Założycielką sekcji piłkarskiej kobiet Czarnych Sosnowiec była Irena Półtorak. Jesienią 1979 roku swe rozgrywki zainaugurowała I Liga Polska Kobiet (obecnie pod nazwą Ekstraliga kobiet), zaś triumfatorkami pierwszej edycji (tj. sezonu 1979/1980) zostały Czarne Sosnowiec, które pięć lat później wywalczyły również premierowy Puchar kraju. 27 czerwca 1981 swe pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe rozegrała żeńska reprezentacja narodowa, ulegając Włoszkom w Katanii (0:3) . 12 lipca 1984roku Polki – przegranym 1:4 (1:3) meczem przeciw Czechosłowacji w Piotrkowie Trybunalskim – zadebiutowały przed własną publicznością, zdobywając jednocześnie swego pierwszego gola.  1 października 2001 roku   – podczas turnieju  w Bernie – ówczesne mistrzynie Polski AZS Wrocław, pokonując 7:0 (4:0)Hapoel Tel Awiw, zadebiutowały w nowo utworzonym Pucharze Europy, zaś trzy lata później udało im się awansować  do II rundy. Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn nie może pochwalić się dobrymi wynikami w Mistrzostwach Świata czy też Europy, natomiast reprezentacja kobiet - owszem. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Świata U-17, nasze dziewczyny wygrały  z reprezentacją Szwecji 1:0 i tym sposobem stały się mistrzyniami. W pewnym sensie upokorzyły  reprezentację mężczyzn  a zarazem przyniosły  chlubę Polsce udowadniając,  że w tym sporcie kobiety także mają coś do powiedzenia. 
Na terenie Polski istnieje wiele klubów trenujących młode zawodniczki.  W okolicach Zamościa jest kilka takich klubów, min. DKS Gaudium Zamość, MUKS Kraśnik, Wilki Wilków, Omega Stary Zamość. W każdym z nich kryją się wielkie talenty, które może już  niedługo zabłysną na stadionie narodowym. Każdy, kto ma choć odrobinę talentu i chwilę wolnego czasu, zamiast uciekać w nałogi, powinien założyć korki i wyjść na boisko. Większość dziewczyn narzeka na swoją wagę. Może, zamiast użalać się nad sobą lub głodować, warto zagrać w piłkę ?  Czekam na Was na boisku.     

Kamikadze:3 

Grafika:
http://bi.gazeta.pl/im/5/7822/z7822225IH,Pilka-nozna.jpg
http://www.zpodworkanastadion.home.pl/zdjecia/zasady_gry/zasady_gry.JPG
http://bi.gazeta.pl/im/5/9582/z9582375O.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/2/9582/z9582372O.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/7/9582/z9582847O.jpg
http://www.rp.pl/storyimage/RP/20160407/SPORT/160409344/AR/0/AR-160409344.jpg&MaxW=980&imageversion=MainTopic1
http://bi.gazeta.pl/im/70/80/d8/z14188656Q,Polki-u-17---Mistrzynie-Europy-w-pilce-noznej-.jpg

29 komentarzy:

 1. Na stronie CytatNaPomnik.pl można głosować na powiedzonka Kazimierza Górskiego. Moje ulubione, oprócz tych zamieszczonych już na blogu jako motta, brzmi: " Chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę wiecej od przeciwnika".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Denerwują już mnie cytaty Górskiego, są takie oczywiste...

   Usuń
  2. Masz jakąś propozycję, która by nie była denerwująca? A poza tym Górski, to Górski! To Gość i kawał historii polskiej piłki.

   Usuń
  3. Doris, wiecej dystansu:-), przecież w prostocie tych powiedzonek cały urok, poza tym trener Górski był człowiekiem z wielką charyzmą i mógł mówić oczywistości, a i tak wszyscy go słuchali i wygrywali mecze. Gdy post będzie dotyczył ontologicznej struktury wszechświata, bedę cytować Kanta i Heideggera. Obiecuję:-)

   Usuń
  4. Propozycję na co? Tak, wiem, co nie znaczy, że niektóre jego motta są śmieszne, przynajmniej dla mnie. A niech każdy ma swoje zdanie. :)

   Usuń
  5. Jak to na co? Na niedenerujące Cię motto, oczywiście! Nie pamiętam, żeby ktoś krytykował motta poprzedzające Twoje posty. Więcej życzliwości i - jak powiedziała Viola- dystansu. A Górski jest i tak super!

   Usuń
  6. Oto moja propozycja, na zlecenie "Ktosia":"Wszystko, co wiem na pewno o moralności i powinnościach człowieka‚ zawdzięczam futbolowi". Takie słowa wypowiedział Albert Camus. Naprawdę pięknie opisują one to, co daje piłka nożna człowiekowi. Co do cytatów, których ja używam przy pisaniu postów - myślę, że nie zdenerwowałabym się, gdyby komuś się one nie podobały. Każdy ma swoje własne zdanie. Nie miałam zamiaru nikogo krytykować, broń Boże. Chciałam tylko napisać o moich odczuciach. Przepraszam, jeśli one kogoś uraziły. A post jest naprawdę ciekawy. Gratuluję, Kamikadze. :)

   Usuń
  7. Nie podoba mi się forma Ktosia. Nie sądzisz, że jest trochę lekceważąca? Twoja propozycja motta oznacza traktowanie piłki nożnej ze śmiertelną powagą. Słowa Kazimierza Górskiego - mimo że był związany z tym sportem, mają w sobie lekkość i dystans. Mówią, że mecz to nie walka na życie i śmierć, tylko zabawa. Po prostu - sport - w pierwotnym tego słowa znaczeniu.

   Usuń
  8. Może być "na zlecenie Kogoś". Ale wydaje mi się, że tamta wersja jest lepsza. Jak wolisz. :) No widzisz, ja tak postrzegam piłkę, Ty inaczej, i to jest bardzo dobre.

   Usuń
 2. ๓คlเภ๏ฬค*17 czerwca 2014 07:12

  Bardzo ciekawy post Kamikadze :D
  Sądzę,że ten post wyjaśni niektórym osobom, kiedy jest spalony(bo sprawia to niektórym trudności... :D)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielu z rzutów, pozycji po prostu nie umiem sobie wyobrazić, przetłumaczyć... Propozycja pojawienia się na boisku, w celu schudnięcia, jest nie do odrzucenia :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że interesujesz się sportem. Myślę, że ten post przybliżył niektórym, zwłaszcza kobietom, co oznaczają różne terminy (choć muszę przyznać, że wiedziałam, co to spalony!). Oczywiście nie chcę umniejszać płci żeńskiej, bo znam wiele dziewczyn, które naprawdę interesują się piłką nożną, ale mam nadzieję, że teraz będą oglądać więcej meczy i z przyjemnością wyjdą na dwór, by trochę pokopać piłkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja mama w końcu pojęła, co to spalony! A może udaje? :D Obrazki zamieszczone w poście bardzo pomogły :) Dziękuję ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu możesz z nią oglądać mecze bez ciągłego tłumaczenia dlaczego liniowy podniósł chorągiewkę w górę :D

   Usuń
  2. Definicja spalonego także dla mnie była pomocna. :) Coraz więcej wiem o piłce i futbolu.

   Usuń
  3. Karla, masz zdolną mamę, bo ja dalej nie rozumiem spalonego, karnego, rożnego i wszystkich innych - jeśli jakieś jeszcze są. Pozdrowienia dla mamy.

   Usuń
  4. Zrozumienie spalonego zajęło jej kilka dobrych lat! :D Dziękuję, ja również pozdrawiam ^^

   Usuń
 6. Ciekawy post, a zwłaszcza ten jego fragment " Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn nie może pochwalić się dobrymi wynikami w Mistrzostwach Świata czy też Europy, natomiast reprezentacja kobiet - owszem." Niezaprzeczalnie jest to jeden z powodów do dumy narodowej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze fascynowało mnie strzelanie karnych, ten moment pełen emocji kiedy kończy się dogrywka i zaczynają się karne :) Adrenalina sięga zenitu, a wszystko zależy od umiejętności bramkarza.
  Ja natomiast uwielbiam cytat Ikera Casillasa:
  "Większość dzieciaków marzyła o tym, by strzelić wspaniałego gola. Ja marzyłem o tym, żeby go zatrzymać” ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post. Wyjaśnia wiele terminów związanych z piłką nożną.
  Bardzo dobrze, że piłka nożna kobiet jest coraz bardziej popularna. Miejmy nadzieję, że nasze piłkarki nadal będą odnosić takie sukcesy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gra jest bardzo skomplikowana, a ja chyba nigdy nie zrozumiem czym jest spalony, pomimo że zasady zostały kapitalnie objaśnione! A co do drugiej części posta, na mecze polskich drużyn męskich nie zawsze jest na co popatrzeć, więc powinniśmy szczycić się świetnymi zespołami żeńskimi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wytłumaczę Ci, czym jest spalony!

  OdpowiedzUsuń
 11. Miło, że ktoś wspomniał o kobietach grających w piłkę nożną ;) Jeśli chodzi o kobiety uwielbiam reprezentację Niemiec! Naprawdę polecam ich mecze ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Osobiście wolę siatkówkę i tenisa ziemnego ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy post , który wyjaśnił mi co to pozycja spalona . ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. fenoloftaleina22 czerwca 2014 11:36

  Piłka nożna jest bardzo fajnym sportem. Z chęcią obejrzałabym w telewizji mecz kobiet! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piłka nożna- TAK, ale tylko w wykonaniu mężczyzn. Myślę, ze ten sport w odsłonie kobiet nie niósłby ze sobą tylu emocji (na skale międzynarodową oczywiście, bo nie mam nic do tego, gdy dziewczyny graja sobie w nogę). Ta zasada sprawdza się miedzy innymi w siatkówce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy post.Piłka nożna jest ciekawym sportem pełnym emocji . Ten post bardzo dużo wyjaśnia, ale moim zdaniem piłka nożna jest przeznaczona dla mężczyzn a nie dla kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 17. Piłka nożna jest bardzo ciekawym sportem! Od dziecka uwielbiam oglądać mecze, niestety od kilku lat nie oglądam meczy naszej reprezentacji, ponieważ są po prostu nudne, a ich wynik można przewidzieć już przed meczem.

  OdpowiedzUsuń