21 kwietnia 2015

Moje hobby, mój świat         Wszystko o modelach               Dobrze jest znaleźć sobie hobby, 
które tak człowieka wciąga,                  
i sprawia,  
 że z radością czeka się  na kolejny tydzień, 
zamiast ponuro  liczyć dni.
 (Cecilia Ahern)

Wprowadzenie, czyli co to jest to RC? Modele RC (remote control), czyli zdalnie sterowane pojazdy. Istnieją główne trzy rodzaje modeli: latające, pływające i jeżdżące. Nie jest to tylko hobby, bowiem istnieje wiele konkursów i turniejów (nawet rangi światowej), które są oblegane przez modelarzy.  Należy pamiętać, że modele RC to nie zabawki, jak wiele osób uważa. Wystarczy wyobrazić sobie pięciokilogramowy pojazd pędzący 80km/h. Dla porównania taką samą energię posiada kokos (2kg), mający prędkość ok. 130km/h.

Modele latające. W świecie modelarstwa lotniczego występuje wiele rodzajów modeli. Występują: szybowce; motoszybowce; samoloty (spalinowe lub elektryczne); drony; helikoptery (spalinowe lub elektryczne). Modele są zaliczane do różnych klas ze względu na rozpiętość skrzydeł, rodzaj napędu itp. W moim przypadku to modele z klasy F5B, czyli szybowce z napędem elektrycznym i klasy 400, czyli samolot z  napędem elektrycznym danej wielkości (u mnie: Cessna 182 2,4GHz RTF). Modelarstwo to sport/hobby wymagające czasu, jak i funduszy, które są tutaj niezbędne. Niezbędna jest też  bardzo dobra znajomość  zasad lotu   i budowy statku powietrznego. Model to nic innego  jak pomniejszona wersja prawdziwego samolotu czy  szybowca.  Mój lot z podczepioną kamerą: http://youtu.be/IQ_kM6ODEgE

                                                 Ilustracja 1: Cessna 182 2,4GHz RTF klasy 400
                                                    Ilustracja 2: Model Extra 300 klasy GIGANT

RC FPV,  czyli  Remote Controlled First Person View. W tej dziedzinie pilot sterujący modelem ma podgląd na żywo z kamery umieszczonej w modelu, jak i posiada wszelkie dane telemetryczne ze wszelkich nadajników GPS itp. Modele dzięki potężnym aparaturom mogą posiadać olbrzymie zasięgi, np.: 40km. Niestety, FPV to bardzo droga dziedzina, która pochłania na samą aparaturę po kilka tysięcy złotych.
nadajnik i  odbiornik. Drogą radiową jest przekazywany  obraz z kamery do modelarza. Uwaga! Im większa moc, tym bardziej może on zakłócać pracę np. serw. Optymalną mocą jest więc 500-700 mW. Na standardowej antenie pozwoli to na loty na 700 m. Na lepszych antenach -  nawet po kilkadziesiąt kilometrów. Potrzebne urządzenia: kamera; nadajnik  i  odbiornik video; zasilanie; podgląd; nagrywarka (opcjonalnie); gadżety i akcesoria (opcjonalnie). Zasilanie. Zarówno w modelu, jak i na ziemi potrzebujemy dodatkowego zasilania. W modelu  możemy wykorzystać pakiet napędowy  albo używać drugiego, tylko do FPV. Na ziemi -  akumulator samochodowy. Podgląd. Urządzenie wyświetlające obraz przekazany z odbiornika video. Budżetowo: laptop, dowolny monitor/telewizor z AV IN.  Optymalnie: przenośny odtwarzacz DVD (300zł.)  Wyższa klasa: gogle Fatshark, Headplay i podobne. Gadżety i akcesoria. Wszelakie urządzenie mające ułatwić nam lot FPV

OSD: nakłada na obraz jakieś informacje, w przypadku FPV: z odpowiednimi sensorami   - wysokość, prędkość, odległość od bazy itp. Pan -Tilt: obraca i pochyla kamerę w modelu.  Headtracker: analizuje ruchy głowy i przekłada je na np. pan-tilta.


                        Ilustracja 3: Motoszybowiec z widocznymi antenami i kamerą od aparatury FPV
                                    Ilustracja 4: Hexacopter z aparaturą FPV i widoczną kamerą

Śmigłowce. Helikoptery to jedna z najbardziej zaawansowanych  i ekstremalnych dziedzin w modelarstwie. Aby latać takimi śmigłowcami, potrzebne są  lata praktyki. Śmigłowiec R/C  to maszyna bardzo dokładna, precyzyjna, nie wybacza błędów, wszystko musi być ustawione co do milimetra.
Film akrobacji śmigłowca Trex: http://youtu.be/PptMrBFAO-A


Ilustracja 5: Głowica śmigłowca Align TRex, 
gdzie praktycznie wszystko co widać na zdjęciu jest ruchome!
                                                        Ilustracja 6: Śmigłowiec Align Trex 700E

Pamiętajcie! Modele latające to NIE zabawki! Są bardzo niebezpieczne! W mojej części to tyle. Przedstawiłem  zaledwie  2% informacji o modelarstwie w powietrzu. Może w przyszłości jeszcze się pojawię na blogu i opiszę każdą dziedzinę i różne pojęcia,  na przykład : cięciwę profilu, KV, profile skrzydeł i setki innych bardziej dokładnie, gdyż ten temat jak dobra długa książka.

Trochę bezpieczniej, czyli modele jeżdżące. Modele lądowe dzielą się na  dwie podstawowe grupy: elektryczne  i  spalinowe. Te  z  kolei dzielą  się na   co     najmniej cztery klasy: truggy; buggy; monster truck;  crawler.

Ilustracja 1: Ilustracja 7: 
Himoto RXB-1 Buggy (po lewej) oraz RXT-1 Truggy (po prawej). Oba w skali 1:8.
                                             Ilustracja 8: HPI Savage XL Monster Truck, skala 1:8
 
                                                Ilustracja 9: Exceed RC Mad Crawler, skala 1:8

Monster trucka nikomu nie trzeba opisywać. Crawler charakteryzuje się bardzo miękkim i wysokim zawieszeniem, co widać na powyższej ilustracji. Każdy z tych modeli można spotkać w wielu skalach. Najpopularniejsze to: 1/10; 1/8; 1/5.  Modele można otrzymać w dwóch wariantach:  KIT (do samodzielnego złożenia);  RTR (ready to run). Do modelu KIT należy dokupić kilka rzeczy, a mianowicie: regulator, silnik, zębatkę atakującą, serwomechanizm, aparaturę z odbiornikiem, opony, felgi, pakiety LiPo oraz ewentualnie kartę programującą do regulatora. Skomplementowanie takiego modelu może zająć nawet kilka miesięcy, jednak jest on o wiele trwalszy i pewniejszy od wariantu RTR.

Co znajduje się w takim modelu?  Jednym z najważniejszych elementów jest dyferencjał.  Co to takiego? Z  Wikipedii: Mechanizm różnicowy w pojazdach ma za zadanie kompensację różnicy prędkości obrotowej półosi kół osi napędowej podczas pokonywania przez nie torów o różnych długościach, w przypadku pojazdów z napędem na więcej niż jedną oś może występować także dodatkowy centralny (międzyosiowy) mechanizm różnicowy w skrzyni rozdzielczej kompensujący różnicę prędkości obrotowej pomiędzy osiami napędowymi. Zasada działania dyferencjału bardzo dobrze została wyjaśniona tutaj. Wał napędowy – służy do przekazywania momentu obrotowego. Wahacz - sztywny człon mechanizmu wykonujący cykliczny ruch obrotowy wokół stałej osi obrotu o ograniczonym kącie obrotu. Przegub Cardana – pozwala przenosić moment obrotowy na koła. Zasada działania dostępna tutaj. Silnik – wytwarza moment obrotowy. Najlepszymi silnikami elektrycznymi są silniki BLDC, czyli bezszczotkowe (ang. BrushLess Direct-Current motor). Ich zaletą jest wysoka trwałość, niezawodność oraz względnie cicha praca. Dostępne są modele, które posiadają nawet 8-10KM. (np. TP4070). Elektroniczny regulator prędkości (ESC) - pozwala kontrolować silnik w zakresie obrotów, kierunku obrotów i hamulca. Najczęściej posiada BEC (Battery Eliminator circuit), czyli układ eliminujący baterię, który podaje prąd do serwomechanizmu.  Serwomechanizm - urządzenie posiadające na zewnątrz mały wał. Wał ten może być ustawiony w określonej pozycji kątowej poprzez wysłanie do serwa odpowiedniego sygnału. Dzięki niemu model może skręcać. Jest charakteryzowany poprzez moment siły, jaki może wytworzyć oraz szybkość obrotu wału. Amortyzatory – kontrolują pracę sprężyn, tłumiąc odpowiednie drgania. Charakterystykę ich pracy można zmieniać poprzez stosowanie innych olejów, sprężyn i innego odbicia (rebound).   To jedynie kilka elementów modelu.

Gdy mamy już model, możemy z nim zrobić dwie rzeczy: jeździć na torze (racing) albo jeździć po wszystkim innym niż tor (bashing). Na koniec przedstawię kilka interesujących filmów:

Pripcio i Pwl

53 komentarze:

 1. Składanie takich modeli to dość rzadko spotykane hobby. Uważam, że to świetna alternatywa dla siedzenia przed ekranem komputera lub telewizora. Moim zdaniem to zajęcie raczej dla chłopaków. Mnie raczej by się to nie spodobało, ale podziwiam wasz zapał :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam bardzo cierpliwość, bo ja nie potrafię składać czegoś powoli, chociażby puzzli. Do składania modeli trzeba mieć właśnie w sobie anielską cierpliwość i pasję. Gratuluje zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 3. +niezapowiedziana21 kwietnia 2015 08:54

  Modelarstwo to temat dla mnie zupełnie obcy. Fajnie, że są osoby, które się tym pasjonują i mogą nam nieco przybliżyć podstawowe informacje. Bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie również rzeczy opisywane przez autorów to czarna magia. Mój brat bardzo lubi konstruować różnego rodzaju "robociki" i rozkładać nieużyteczne już urządzenia na części pierwsze. O jego hobby i pracy, w której zajmuje się oprogramowaniami oraz technologią informacyjną, nie mam zielonego pojęcia. Ale najważniejsze, że są ludzie, którzy mają do tego "dryg". Inaczej nie byłoby Internetu, telefonów ani różnych środków transportu. Dzięki nim nasze życie staje się łatwiejsze. :)

   Usuń
 4. Składanie modeli to bardzo ciekawe hobby. Kiedyś lubiłam składać i sklejać z drewna różne ciekawe modele. Do W internecie można kupić specjalnie modele najprzeróżniejszych rzeczy od dinozaurów po żaglowce. Polecam, ale tylko dla cierpliwych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto mieć jakieś hobby w życiu, odrobinę radości w trudnych momentach dnia codziennego. Serdecznie gratuluje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozazdrościć waszej pasji. Pomimo iż nigdy nie interesowałem się modelarstwem post bardzo mnie zaciekawił. Podziwiam wasze zamiłowanie do tego hobby. W szczególności zafascynowała mnie część o pojazdach latających. Powodzenia w dalszym rozwoju waszych zainteresowań :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Macie bardzo oryginalne i ciekawe zainteresowanie. Modelarstwo to na pewno pracochłonne zajęcie, które wymaga dużo cierpliwości. Elementów potrzebnych do modelu jest dużo. Sprawia to że konstruowanie modeli jest skomplikowanym zajęciem, jednak to właśnie wyróżnia je na tle innych zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiedziałam, że budowa modeli jest tak skomplikowana. Złożenie modelu takiego jak te ukazane na zdjęciach, z pewnością daje dużo satysfakcji. Życzę wam dalszego rozwijania pasji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Modelarstwo jest naprawdę interesujące. Z wielką chęcią posterowałbym mini Monster-Truck'iem, ale nie jest to takie proste i tanie. Gdyby ktoś zaprosił mnie na takie zawody poszedłbym bez zastanowienia.

  OdpowiedzUsuń
 10. +KrólewskiGregory21 kwietnia 2015 10:36

  Myślę, że jest to hobby wymagające dużej ilości czasu i pracy, jednak jego efekty są interesujące. Mam jednak pytanie - jak drogi jest taki sprzęt i czy trzeba go często reperować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W modele latające już od 200zł (bez wyposażenia) a górna granica nie ma granic :) Już porządniejsze modele dla średnio zaawansowanych zaczynają się od 1000zł wliczając w to pakiety, odbiornik, nadajnik, serwa itd.

   Usuń
  2. A co do napraw to już głównie zależy od Ciebie czy coś zepsujesz, rozwalisz itp. Jeżeli zakupisz dobry sprzęt to nie będzie z tym problemu :)

   Usuń
  3. Modele jeżdżące w skali 1:10 zaczynają się od 800zł, w skali 1:8 od ok. 2000zł, a w skali 1:5 od ok. 4500zł. Należy pamiętać, że koszt pakietów (zasilanie) do większych modeli jest o wiele większy.

   Częstotliwość napraw zależy głównie od tego, jak używa się modelu, jednak nie bez znaczenia jest też jakość wykonanych części.

   Usuń
 11. Bardzo ciekawy post ;-)
  Podziwiam Wasze hobby no i cierpliwość ;-) Modelarstwo chyba nie jest tak popularnym zajęciem ale za to bardzo ciekawym.Donald Trump powiedział: ,, Bez pasji nie masz energii, a bez energii nie masz nic".
  A więc życzę Wam wytrwałości no i energii w rozwijaniu wspólnej pasji ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Może modelarstwo nie każdemu przypadnie do gustu, ale uważam, ze to bardzo przyjemne hobby. Przecież nie każdy musi śpiewać czy tańczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak to czytałam, to obudziły się we mnie wspomnienia z dzieciństwa :) Aż zatęskniłam za tymi czasami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś modelarstwo wiązało się ze zrobieniem czegoś od zera. Dziś składanie większości modeli przypomina budowanie z klocków LEGO - z gotowych części, z instrukcji. Jednak tu pojawiają się dwie nowe bariery, jakimi są wymagana przy montażu precyzja, dochodząca do setnych części milimetra, i występujący w instrukcji angielski-techniczny, który nawet przy znajomości słownictwa może być trudny w interpretacji. A pracochłonność montażu nie jest żadnym problem, gdyż tak spędzony czas jest z pewnością równie ceniony, co późniejsza zabawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co napisałeś o robieniu modelu z gotowych części nie jest do końca prawdą. Oczywiście większość modeli jest w wersji K.I.T czyli do złożenia z gotowych części (są jeszcze A.R.F czyli bez elektroniki ale już złożone i R.T.F czyli gotowe do lotu od razu po wyciągnięciu modelu z pudełka).Są to głównie modele dla tych którzy zaczynają temat modelarstwa w swoim życiu. Szanujący się modelarze którzy również mają jakieś doświadczenie, robią model od podstaw, pierw szkice lub gotowe plany a następnie ręcznie wszystko wycinają z desek balsowych lub laminują. Robią własne konstrukcje lub już znane ale tylko korzystając z planów.

   Usuń
 15. Bardzo ciekawy artykuł. Podziwiam Wasza cierpliwość przy składaniu takich modeli. Ja kiedyś interesowałem się techniką plastyczną zwaną origami. Wiem jak to jest, gdy czasami mały błąd może zniweczyć wielogodzinny wysiłek.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jejciu! Świetny post! Doskonale i w jakże interesujący sposób opisaliście swoją pasję, gratulacje! :) Jak kiedyś napisała Anna Szepielak: "By stać się kimś w swoim fachu, trzeba mieć talent, determinację do ciężkiej pracy i odrobinę szaleństwa w duszy". I Wy macie to wszystko! Życzę Wam powodzenia i przede wszystkim cierpliwości! Oby tak dalej! :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa Elżbieta21 kwietnia 2015 12:52

   Przyznaję, bardzo ciekawy post, chociaż nie wszystko zrozumiałam. Tym bardziej podziwiam.

   Usuń
 17. +poprostukacper21 kwietnia 2015 11:46

  Moja przygoda z podbijaniem nieba zaczęła się i skończyła na puszczaniu latawców. Zawsze chciałem mieć helikopter na pilota, jednak nigdy nie zdawałem sobie sprawy z tego, że nie jest on łatwy w obsłudze i może być niebezpieczny w nieodpowiednich rękach.

  OdpowiedzUsuń
 18. Modelarstwo to bardzo interesujące zajęcie. Wcześniej uważałem, że jest to tylko zabawa, ale teraz wiem, że się myliłem. Zapewne zdobycie odpowiednich umiejętności, wymaganych to sterowania modelem, jest bardzo trudne. Powodzenia w dalszym rozwijaniu pasji ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetne hobby. Sam kiedyś robiłem modele ale tylko na półke. Zrobienie modelu którym można się pobawić jest o wiele lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 20. Składanie różnych modeli samolotów oraz innych pojazdów sprawia czasami duże problemy. Sam w dzieciństwie próbowałem złożyć pewien model, ale bez rezultatów. Dowiedziałem się, że żeby złożyć najprostszą konstrukcję samolotu to trzeba się choć trochę na nich znać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kiedy byłem mały, mając jakieś 7 lat też składałem modele z moim tatem. Z czasem przestałem się tym interesować, ale miło że napisaliście o takim mało popularnym, świetnym hobby.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ah modele.. Świetna pasja , tylko niestety mocno liczy się kasa i wiedza z zakresu inżynierii. Sam miałem parę razy do czynienia z pojazdami naziemnymi i mogę powiedzieć jedno - te autka mają świetne przyśpieszenie.(5-6 sekund do 100km/h) . Tak jak pisze Pwl te modele nie są takie proste w budowie ,niby nic ale dyferencjał rodem z aut robi wrażenie , mechanizm różnicowy czy też wahacze . Jakby się tak zastanowić to świetna pasja dla tych którzy kiedyś chcą pracować przy samochodach. Świetnie chłopaki , budujcie ,kreujcie i bawcie się dalej .:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że mają dobre przyspieszenie. Przykładowo Traxxas XO-1 osiąga 100km/h w 2,3s.

   Usuń
 23. Myślę, że jest to hobby wymagające dużej ilości czasu i pracy, jednak jego efekty wrażenie. Nie wiedziałem, że konstrukcja modeli jest aż tak zaawansowana i trudna... Z pewnością pochłania to dużo czasu, ale daje też wiele satysfakcji. Pwl, w jakim wieku zaczynałeś swoją przygodę z modelami RC?

  OdpowiedzUsuń
 24. Post jest bardzo interesujący. Macie naprawdę fajną pasję.:) Zawsze myślałam, że modele składa się tylko po to, żeby postawić je na półkę, a tu takie zaskoczenie. Nie sądziłam że jest to takie interesujące zajęcie. W tym hobby napewno potrzebujecie wiele cierpliwości, precyzji, wytrwałości i oczywiście zamiłowania do tego co robicie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Kiedyś sam spróbowałem swoich sił w modelarstwie. Kupiłem zwykły model samolotu do sklejania, ale nie dałem rady go złożyć. Nie jest to hobby dla mnie, gdyż nie mam takiej cierpliwości.
  Ale takimi modelami RC z chęcią bym polatał.

  OdpowiedzUsuń
 26. Gdy byłem mały bardzo lubiłem sklejać z tatą modele samolotów. Była to jednak dla mnie tylko dziecięca zabawa i tak samo do tej pory myślałem o modelach RC. Teraz widzę ile czasu i pieniędzy trzeba poświęcić, aby realizować tą jakże unikalną i interesującą pasję.

  OdpowiedzUsuń
 27. Uwielbiam modelarstwo. Sam kiedyś robiłem modele. Ulepszanie modelu którym można się pobawić jest świetne.Jest to hobby pełne wbrew pozorom adrenaliny gdyż niektóre modele osiągają znaczne prędkości.

  OdpowiedzUsuń
 28. Sam kilka lat temu składałem modele czołgów, a także samolotów. Jest to ciekawe zajęcie, jednak wymagające dużo cierpliwości i odrobiny czasu. Z drugiej strony, były to modele statyczne, nie można było uzyskać frajdy z możliwości sterowania modelem. Te wymienione w poście są bardzo zaawansowane i wielofunkcyjne, mogą służyć zarówno do zabawy (zachowując środki ostrożności), jak i do pożytecznych zajęć.

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo ciekawy post. Uważam, że modelarstwo to świetne hobby, któremu trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu. Kiedyś sam posiadałem mały samolot RC, niestety coś musiałem źle przymocować, gdyż pierwszy lot zakończył się upadkiem i zniszczeniem maszyny. Mam jednak nadzieję, że kiedyś odbędę lot modelem zakończony sukcesem.

  OdpowiedzUsuń
 30. Modelarstwo to jeden z ciekawszych sposobów spędzania wolnego czasu. Jest to jednocześnie niesamowicie pomocne dla kogoś, kto chciałby powiązać swoją przyszłość z lotnictwem ( w przypadku modeli samolotów itp. ).
  Post bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 31. Modelarstwo nie jest dla wszystkich, jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Po pierwsze trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości, aby każdy element pasował idealnie do siebie. Wiem coś na ten tmat, bo sama próbowałam i wiem że to nie dla mnie. Po drugie niestety finanse. Nie każdego stać na takie hobby. Własnoręczne wykonanie modelu daje wiele satysfakcji ale trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje, przede wszystkim dużo cierpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 32. W gimnazjum na technice miałam modelarstwo, ale jakoś nie byłam tym zafascynowana. Model samolotu sklejalam przez dwa tygodnie, ale w końcu dostałam za niego 5 :) Podziwiam ludzi, którzy mają cierpliwość do takich rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 33. Kiedyś miałam mały samochodzik sterowany pilotem. Ale miałam wtedy zabawę! Szkoda, że się zepsuł ;( Obecnie poluję na drona, ale takie cudeńka kosztują po 3000zł lub więcej.

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo ciekawa pasja. Muszę przyznać, że sama jestem zafascynowana lotnictwem, gdy słyszę czy widzę zwłaszcza śmigłowiec rozpiera mnie duma. Zaraził mnie tym mój tata, który jest żołnierzem i zajmuje się właśnie radiostacją w śmigłowcach. Specjalizuje się przede wszystkim w takich śmigłowcach jak mi-8, mi-17, mi-24, mi-2, sokół W-3, sokól W-3WA oraz samolotem TS-11 Iskra.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo ciekawy post. Modelarstwo to interesująca pasja, łącząca inżynierię, projektowanie oraz fizykę. Na pewno wymaga wiele czasu, precyzji i cierpliwości, ale jeżeli jest się prawdziwym pasjonatem sprawia to samą przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 36. Modelarstwo uczy cierpliwości oraz daje dużo satysfakcji z ukończonej pracy. Co roku odbywają się mistrzostwa Polski i świata w modelarstwie szybowcowym. Zależnie od kategorii są to zawody szybowców termicznych, czyli latających na prądach konwekcyjnych, szybowców do latania na zboczu (szybkich i ciężkich), modeli wolnolatających.

  OdpowiedzUsuń
 37. Posiadając pasje rozwijamy swoje talenty oraz możemy choć na chwile oderwać się od otaczającej nas codzienności.Składanie modeli jest bardzo interesującym hobby, wymagającym cierpliwości i pracy.Nie wiedziałam jednak, że jest tak kosztowne i czasochłonne.

  OdpowiedzUsuń
 38. Modelarstwo wymaga dużej cierpliwości od osoby.
  Ale myślę że efekt końcowy, w którym możemy zobaczyć efekty naszej pracy, wynagradza nam wiele godzin trudów.

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo się cieszę że taki post powstał.
  Sam składam takie modele i miło mi że ktoś podziela moją pasję.
  Mam do was pytanie. Jaką maksymalną moc osiągają urzywane przez was silniki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do ok. 10 koni mechanicznych mocy ciągłej.

   Usuń
 40. Wow. Ciekawa pasja ;) Podziwiam za zasób informacji na ten temat..

  OdpowiedzUsuń
 41. Nie miałem pojęcia ,że te maleństwa mogą osiągać takie prędkości. Myślę ,że to bardzo ciekawa pasja ,która pochłania wiele czasu ,jednak ten czas nie jest stracony. Modelarstwo to genialne hobby i jestem pod wrażeniem waszej wiedzy na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 42. Świetna pasja, kontynuuj ją i nie przestawaj :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Nietypowe i bardzo ciekawe hobby, w które trzeba włożyć dużo pracy i mieć jakieś umiejętności sterowania, trzeba też wykazać się zręcznością. Lubię posty opisujące czyjąś pasję, ponieważ zawsze wtedy wypowiedź jest szczera i napisana z zainteresowaniem, które mi też się udziela.

  OdpowiedzUsuń
 44. Podziwiam za cierpliwość! Jeszcze kilka lat temu mój brat składał modele różnych maszyn i pojazdów z tektury.! Poświęcał na to dużo czasu, wiele osób jak je ogląda nie może wyjść z podziwu.

  OdpowiedzUsuń