21 października 2014

Co w trawie piszczy?    Gościmy Prezydenta Polski                
                              Żeby innych zapalać, trzeba samemu płonąć.
                                                                     (Ludwik Hirszfeld)

We wtorek 14 października 2014 roku nasza szkoła miała zaszczyt gościć Prezydenta Rzeczpospolitej wraz z małżonką. Para prezydencka rozpoczęła swoją wizytę w Zamościu od uczestnictwa w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Jana Zamoyskiego.  Jako pierwszy, głos zabrał Dyrektor naszej szkoły Zygmunt Kamiński, który serdecznie przywitał Pana Prezydenta, Pierwszą Damę, władze lokalne oraz wszystkich gości. Następnie przybliżył historię Akademii Zamojskiej i sukcesy naszej szkoły. Pan Dyrektor w swojej wypowiedzi nawiązał do powstania Komisji Edukacji Narodowej i   wskazał  na szczególną rolę nauczycieli, którzy powinni być autorytetami dla dzisiejszej młodzieży. To stwierdzenie, stanowiące podsumowanie przemowy, wprowadziło zebranych w tematykę spotkania. 

Następnie uczniowie klas drugich i trzecich zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, którego przewodnim hasłem były słowa Ludwika Hirszfelda: Żeby innych zapalać, trzeba samemu płonąć. Mieliśmy okazję podziwiać wykonanie wierszy: Stary profesor Wisławy Szymborskiej, Pan od przyrody Zbigniewa Herberta, a także utwory muzyczne z repertuaru Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua oraz zespołu Bajm.

Po występie młodzieży  nadszedł moment, wyczekiwany przez  wszystkich - Prezydent Bronisław Komorowski zabrał głos. W swoim przemówieniu odniósł się  do słów Jana Zamoyskiego: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Prezydent stwierdził, że słowa Jana Zamoyskiego można interpretować też odwrotnie: takie jest młodzieży chowanie, jakie są Rzeczypospolite, w jakiej kondycji znajduje się państwo polskie, z jakimi ambicjami i aspiracjami zmierza w przyszłość.  Pan Prezydent powiedział, że dorobek polskiej myśli i kultury został przekreślony przez burzliwą historię naszego kraju. Zaznaczył również, że budowanie systemu edukacyjnego to inwestycja w przyszłość, w następne pokolenia, a my jesteśmy obecnie na etapie budowania go na miarę potrzeb i aspiracji wolnej Polski. Bronisław Komorowski podkreślił także  konieczność dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy oraz wyraził nadzieję na stworzenie ram systemu edukacji w taki sposób, aby nie było trzeba ciągle zaczynać od nowa i czegoś poprawiać. Kończąc swoją wypowiedź Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podziękował nauczycielom oraz życzył odwagi osobom odpowiedzialnym za edukację. Wspominał również o czasach, kiedy  wraz z żoną pracowali jako nauczyciele. Dzięki tym doświadczeniom wie, jaka odpowiedzialność ciąży na nauczycielach i widzi piękno oraz trud tego zawodu. 
Po zakończonej wizycie w naszym liceum  Para Prezydencka udała się do parku miejskiego, aby posadzić Dąb Wolności w celu upamiętnienia 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydent Komorowski przypomniał , że dąb jest symbolem siły i trwałości. Wszyscy byśmy chcieli, aby wolność była dziełem długotrwałym, aby umacniała się z każdym rokiem - powiedział. Dodał też,  że można go traktować jako formę podziękowania za 25 lat wysiłku polskiej samorządności, życząc przy okazji wszystkim samorządowcom  w Polsce,  by czuli się współuczestnikami wszystkich zwycięstw - zarówno tych większych, jak  i mniejszych.

Podczas gdy Pierwsza Dama odwiedziła Stowarzyszenie Krok za krokiem, Prezydent udał się na spotkanie z przedstawicielami lokalnej społeczności. Nawiązał do historii Zamościa, który był zaprojektowany jako renesansowe „miasto idealne”. Zauważył, że w Zamościu widać zmiany, które są dowodem świadomego przywracania miastu dawnej świetności. Widać również  chęć nawiązania nie tylko do tradycji, ale też do tego sposobu myślenia, że od nas zależy, czy potrafimy zbliżać się do ideału  czy oddalać się  od niego. 
Prezydent Komorowski gratulował prezydentowi Zamościa, Marcinowi Zamoyskiemu, potomkowi założyciela miasta, że ze względu na tradycję rodzinną jest zwornikiem między ambicjami  i dokonaniami minionych pokoleń a współczesnością. Stwierdził, że ze względu na swoją historię Polska  do niedawna była krajem o „porwanych” tradycjach, co ją  odróżniało od krajów o ustabilizowanej trwałości. Dzisiaj z trudem, naszą ciężką pracą, wracamy   do tego, że jesteśmy postrzegani, z kolei przez wiele innych narodów,   jako naród, który sobie poradził z powiązaniem porwanych przez historię nici tożsamości i poradził sobie w taki sposób, że to robi wrażenie na wszystkich – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Dianka i Beata                          

Grafika:
zdjęcie własne
http://www.zamosconline.pl/img/wiad/komorowski-14-3.jpg
http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Q1LktkpTURBXy84ZGY2NDIwZGZmNmMzMTU0MWM1Nzk3NjdlZGI0NmIwZS5qcGeTlQMAzLLNFFDNC22TBc0DFM0BvJUH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzE0MGIxY2ZlN2YwYWM1MmVkYzAxMGQ3MDk3OGU4NGJlLnBuZwDCAA

59 komentarzy:

 1. Prezydent podzielił się zdjęciami z pobytu w Zamościu na swoim facebookowym profilu. Myślę więc, że jest zadowolony z odwiedzenia naszego miasta i I LO. ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukałam, szukałam i jest !
   https://www.facebook.com/KomorowskiBronislaw/photos/a.117826124921999.7881.113077252063553/740743385963600/?type=1&theater

   Usuń
 2. Takie odwiedziny Pary Prezydenckiej były na pewno niecodziennym wydarzeniem dla Zamościa, bo miasto zostało w pewien sposób docenione.Z mojej perspektywy -młodej osoby- takie spotkania z ważnymi osobami mają też inny charakter, bo pokazuje to młodzieży, że ludzie "ze świata wielkiego ekranu" interesują się ich otoczeniem. To motywuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie mogłam uczestniczyć w spotkaniu z Bronisławem Komorowskim, ze względu na ograniczoną liczbę osób. Myślę jednak, że uczestnicy zapamiętają spotkanie na długo, bo przecież niecodziennie ma się okazję spotkania prezydenta, a niektórym udało się nawet zrobić sobie wspólne zdjęcie! Cieszę się, że głowa państwa odwidziła właśnie Naszą szkołę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie mogłam uczestniczyć w spotkaniu z tego samego powodu. Na szczęście,dziewczyny przekazały dużo informacji z wizyty Bronisława Komorowskiego w Zamościu. Co do zdjęć, popularne było 'selfie' z prezydentem! ;)

   Usuń
  2. Całe szczęście na naszym blogu zawsze jest relacja z tego co się dzieje i nawet nieobecni mogą się dowiedzieć o czym mówił prezydent :)

   Usuń
 4. Jestem dumna, że akurat naszą szkołę odwiedził tak wspaniały gość. Nie wiedziałam, że niegdyś Prezydent był nauczycielem, pewnie doskonale rozumie jak trudny jest to zawód. Spodobały mi się słowa Prezydenta Bronisława Komorowskiego w ostatnim akapicie. Ja również podziwiam Polskę i Polaków za upór w budowaniu suwerenności państwa po wojnie. Mimo, iż Polaków wiele dzieli, to myślę że od zawsze łączy nas miłość do kraju i naszej kultury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził nasz Zamość, który bez dwóch zdań jest jednym z piękniejszych miast w Polsce. Naprawdę jestem pełen podziwu dla ogromnej wiedzy Prezydenta, jego umiejętnego zachowania oraz charyzmy. Chciałbym mieć taką wprawę w rozmawianiu z innymi ludźmi. Po przeczytaniu tego postu czuję się zmotywowany do pogłębiania swojej wiedzy i większej pracy nad własną osobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ''Naj­cięższa pra­ca by­wa nad sobą, a człowiek tak często wy­biera urlop.'' Ja również poczułem przypływ energii. Posty wstawiane na blogu uświadamiają mi o ilu rzeczach jeszcze nie wiem. Jednak staram się czytać je na bieżąco i uzupełniać swoje braki. Zgodzę się z Tobą +alamar6+, nasze miasto nie bez powodu zostało wspisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

   Usuń
 6. Przyjazd Prezydenta był bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej szkoły. Zazdroszczę tym którzy mieli okazje zobaczyć i usłyszeć to wszystko na żywo. Byłam bardzo ciekawa jak dokładnie przebiegło to spotkanie ,dlatego bardzo ucieszył mnie temat postu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super, że powstał o tym wydarzeniu post :)
  Tak samo jak reszta nie było mnie na spotkaniu, aczkolwiek i tak spotkałam się z prezydentem.
  Czujemy się wyróżnieni, że akurat tego dnia B. Komorowski odwiedził naszą szkołę <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaskoczyła mnie informacja o tym, że Prezydent i jego żona byli nauczycielami. Uświadomiłam sobie, że niewiele wiem o władzach, rządzących w Polsce.
  Podoba mi się odniesienie B.Komorowskiego do słów J.Zamoyskiego, że "takie jest młodzieży chowanie, jakie są Rzeczypospolite, w jakiej kondycji znajduje się państwo polskie, z jakimi ambicjami i aspiracjami zmierza w przyszłość". Okazuje się, że prawo to działa w dwie strony.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ucieszył mnie fakt, iż Pan Prezydent odwiedzi właśnie naszą szkołę. Myślę, że tak jak większość z was zazdroszczę tym, którzy mieli okazję być na spotkaniu z Bronisławem Komorowskim. Z opowiadań osób, które uczestniczyły w spotkaniu wiem, że Prezydent robił sobie "Selfie" z uczniami naszej szkoły. Podoba mi się otwartość Głowy Państwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimku Drogi! Dobrze, że czuwasz nad poprawnością języka. Tym razem jednak nie masz racji. Szalona dziewczyna wyraziła się poprawnie. Napisała: podoba mi się otwartość Głowy Państwa. Żeby użyć formy "mnie', musiałaby napisać: A mnie się podoba otwartość Głowy Państwa. Odsyłam do stosownego postu na ten temat. I pozdrawiam.

   Usuń
 10. Ja także nie miałam okazji być na spotkaniu z panem prezydentem w naszej szkole, ale przyjaciółki wyciągnęły mnie do parku na uroczystości związane z zasadzeniem pamiątkowego drzewa- i wcale nie żałowałam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że nie mogłam wziać udziału w spotkaniu. Aczkolwiek cieszę się, że Pan Prezydent wybrał właśnie naszą szkołę. Myślę, że walory historyczne szkoły zachęciły Bronisława Komorowskiego do odwiedzin. Post został przedstawiony w postaci bardzo ciekawej relacji, brawo! Czekam na Wasze kolejne pomysły postów :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bez wątpienia jest to wyróżnienie dla naszej szkoły w końcu to Prezydent RP. Może jeszcze kiedyś na odwiedzi , może na 100 lecie szkoły a to już tylko 2 lata :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szerze mówiąc to gdy się o tym dowiedziałem nie mogłem uwierzyć że za kilka dni przybędzie tu najważniejsza osoba w naszym kraju. To miłe że przyjął zaproszenie bo na pewno szkoła takie wysłała. Oby więcej takich spotkań .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Takie wizyty jedynie potwierdzają poziom naszego miasta i szkoły. ;)

   Usuń
 14. To świetnie, że Prezydent odwiedził właśnie naszą szkołę. Niestety nie mogłam być obecna na spotkaniu z Parą Prezydencką ale na blogu zawsze można zanleźć relacje z bierzących wydarzeń. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. To naprawdę jest ważne wydarzenie dla naszego miasta. Chociaż pamiętam jak prezydent śp. Kaczyński przyjechał do Zamościa. Jednak był tylko na pogrzebie żołnierza, który poległ na misji w Afganistanie. O tym to już nie wspomni. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pamiętałeś o takim wydarzeniu, bo to też jest istotne. Nie ma to jak historyczna pamięć :)

   Usuń
 16. Żałuję, że nie mogłam wziąć udziału w spotkaniu z Prezydentem RP. Podoba mi się stwierdzenie Prezydenta że "takie jest młodzieży chowanie, jakie są Rzeczypospolite, w jakiej kondycji znajduje się państwo polskie, z jakimi ambicjami i aspiracjami zmierza w przyszłość". Zdecydowanie się z nim zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wizyta prezydenta w Zamościu to ważne wydarzenie. Zawsze kojarzymy polityków tylko ze sloganów, reklam, telewizji, a tu nagle mamy okazję zobaczyć na własne oczy głowę naszego państwa. Jest to ogromne wyróżnienie dla całego miasta oraz naszej szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 18. To bardzo dobrze świadczy o naszym Prezydencie. Miło widzieć że Pan Prezydent ma na oku nie tylko wielkie miasta ale i te mniejsze jakim jest Zamość. Wiadomość o jego przyjeździe mnie osobiście bardzo zaskoczyła.

  OdpowiedzUsuń
 19. Zawsze chciałem zobaczyć prezydenta "na żywo". Wielka szkoda, że tak niewiele osób miało taką możliwość :[

  OdpowiedzUsuń
 20. Wizyta prezydenta RP to ważne wydarzenie dla Zamościa. Niestety nie miałem okazji być na spotkaniu z prezydentem w naszej szkole.

  OdpowiedzUsuń
 21. Pan Prezydent obecny w naszym liceum to wyróżnienie. Szkoda, że nie mogłam uczestniczyć w spotkaniu. Taka okazaja może się już więcej nie powtórzyć.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bronisław Komorowski uczył historii w Niższym Seminarium Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie niedaleko Warszawy w latach 1983-1989 (Niższe Seminarium Duchowne są to licea ogólnokształcące prowadzone przez zakony bądź diecezje).

  OdpowiedzUsuń
 23. ๓คlเภ๏ฬค*22 października 2014 08:38

  Myślę,że wizyta p. Bronisława Komorowskiego była bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego, ale również dla samego miasta Zamość.
  Niestety nie mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu,ale mam nadzieję,że to nie była ostatnia wizyta pana prezydenta :)

  OdpowiedzUsuń
 24. To wielki zaszczyt dla naszej szkoły, szkoda, że nie mogłam brać udziału w tej uroczystości..

  OdpowiedzUsuń
 25. Wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego była wielkim wydarzeniem. Obecność Głowy Państwa w naszej szkole to ogromne wyróżnienie. Niestety nie mogłem uczestniczyć w spotkaniu Pary Prezydenckiej w I LO, ale liczę na kolejne wizyty z udziałem ważnych osobistości naszego kraju w Zamościu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Szkoda, że nie mogłam uczestniczyć w uroczystosci, mam nadzieję, że następnym razem w podobnych wydarzeniach będzie mogła wziąć udział większa liczba osób. Artykuł bardzo ciekawy, fajnie, że prezydent organizuje takie wizyty.

  OdpowiedzUsuń
 27. To niesamowite, że takie ważne osobowości odwiedzają nasz skromny Zamość. Przyjemnie było słuchać znajomych, którzy z entuzjazmem opowiadali o jego wizycie. A szczególnym wyróżnieniem było gościć Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w murach naszego liceum. Będzie się o tym mówiło przez wiele lat.

  OdpowiedzUsuń
 28. To wielki zaszczyt,że prezydent był akurat w naszej szkole :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Zgadzam sie , wizyta Pana Prezydenta byla waznym wydarzeniem . Warto dowiedziec sie od osob , ktore wziely udzial w uroczystosci o czym dokladnie mowil Pan Komorowski. Uwazam, ze slowa Pana Prezydenta moga inspirowac mlodych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 30. To wielki zaszczyt dla naszej szkoły, że głowa państwa zechciała ją odwiedzić. Żałuję, że nie było mnie na spotkaniu :(

  OdpowiedzUsuń
 31. Niestety nie mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu,ale mam nadzieję,że jeszcze kiedyś prezydent zawita w Zamościu

  OdpowiedzUsuń
 32. Ciekawy artykuł a jeśli chodzi o prezydenta to cieszę się że wreszcie odwiedził nasze miasto.

  OdpowiedzUsuń
 33. Naprawdę żałuję, że mnie to ominęło :(

  OdpowiedzUsuń
 34. Zawsze chciałam poznać Prezydenta Rzeczypospolitej, niestety nie udało mi się to, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś w życiu mi się uda. Bardzo ciekawy artykuł przyjemnie mi się go czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Był to ogromny zaszczyt gościć Prezydenta w naszym liceum, szkoda że nie mogłam uczestniczyć w tak ważnym dla nas wydarzeniu. Mam nadzieje, że nie była to ostatnia wizyta. Pozdrawiam "&"

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo przyjemnie się czyta ! Szczególnie fajne było wplecenie do tekstu ciekawostek (np. o tym,że prezydent i jego żona byli nauczycielami) oraz można się było dowiedzieć co się działo na uroczystości,bo nie każdy miał możliwość bycia na niej :(

  OdpowiedzUsuń
 37. Tak Zwany Szabla &23 października 2014 08:49

  Posługując się językiem graczy pewnego gatunku gier, stwierdzam, iż Nasze Liceum zyskało na wizycie +10 do prestiżu.

  OdpowiedzUsuń
 38. stepujące&pierogi23 października 2014 09:14

  Szkoda, że mnie tam nie było, ale mam nadzieję być przy następnej okazji.

  OdpowiedzUsuń
 39. Relacja z pobytu Pary Prezydenckiej w naszym mieście jest szczegółowo opracowana.To było na pewno znaczące wydarzenie historyczne i nobilitacja dla całej społeczności szkolnej. Cieszę się, że słowa Ordynata Jana Zamoyskiego są wciąż aktualne w naszej rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 40. Wydarzenie na pewno bardzo ważne dla szkoły i społeczności szkolnej, w końcu był to przyjazd najważniejszej osoby w państwie, przynajmniej na papierze. Relacja bardzo dobra i mówię to z punktu widzenia osoby, która była na tej uroczystości. Moi przedmówcy, przynajmniej niektórzy dziwili się, że Bronisław Komorowski zawitał do Zamościa. Otóż nie ma w tym nic dziwnego. W maju mamy wybory prezydenckie moi drodzy ;)

  OdpowiedzUsuń
 41. Podoba mi się :) Szkoda , że nie mogłam być na tym spotkaniu ..

  OdpowiedzUsuń
 42. Myślę, że wizyta Pary Prezydenckiej w naszej szkole to wielki zaszczyt i jednocześnie świadczy o wysokiej pozycji szkoły w całym regionie. To miłe, że Prezydent Bronisław Komorowski docenił to,w jak cudowny sposób Perła Renesansu zmieniła się w ciągu 25 lat.

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo żałuje, że nie mogłam być na tym spotkaniu, z powodu braku miejsc jednak dużo słyszałam na temat tej wizyty — same pozytywne komentarze :-). Jednak też myślę że wizyta ta nie była przypadkowa — wybory listopadowe

  OdpowiedzUsuń
 44. Ciesze się, że prezydent odwiedził nasze miasto i szkołę. Żałuję, że nie mogłam być na spotkaniu z Panem Komorowskim.

  OdpowiedzUsuń
 45. Przykro mi bardzo, że nie mogłam uczestniczyć w takiej ważnej dla naszej szkoły wydarzeniu, oczywiście był to wielki zaszczyt. Przyjazd Prezydenta Komorowskiego to niezwykle istotnym momentem dla naszego miasta. Myślę, że powinniśmy być dumni, że Prezydent wybrał właśnie nasze liceum jako cel swojej wizyty.

  OdpowiedzUsuń
 46. Mogę tylko zgodzić się z innymi komentującymi: to świetnie, że Pan Prezydent zaszczycił obecnością nasze szkolne mury.
  Żona mojego kuzyna pracuje w Krok za krokiem, wizyta Pierwszej Damy była dla niej nieco stresująca, ale pani Komorowska wydaje się być przemiłą kobietą :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo się cieszę z powodu odwiedzin Prezydenta naszej szkoły :) Jestem dumna, że do niej uczęszczam.

  OdpowiedzUsuń
 48. Przyjazd Prezydenta Komorowskiego był wielkim wydarzeniem dla naszej szkoły ale też i dla miasta. Cieszę się że odwiedził właśnie naszą szkołę. Niestety nie byłam na spotkaniu ale wiem że było niesamowite i zazdroszczę tym, którzy mogli w nim uczestniczyć.

  OdpowiedzUsuń
 49. Wydaje mi się, że nasza szkoła została wybrana przez Prezydenta (lub raczej jego współpracowników) ze względów historycznych - Akademia Zamojska była trzecią uczelnią w Polsce i pierwszym ośrodkiem edukacyjnym w Zamościu, Warto też wiedzieć, że "w pierwszej dekadzie swojego istnienia Akademia zdobyła znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce." (Wikipedia)

  OdpowiedzUsuń
 50. Nie było mnie na spotkaniu z prezydentem (niestety), ale wieczorem tego samego dnia poszłam do parku, by obejrzeć to drzewo, które posadził. Nie mogłam go znaleźć ;/ Czy ktoś potrafi opisać jak dotrzeć do tego drzewa?

  OdpowiedzUsuń
 51. herbu Z*ielona Pi*etruszka27 października 2014 14:00

  Żałuje, że nie byłam na akademii, jednak uważam, że to bardzo dobrze, iż Prezydent wiąże się z naszym państwem. Przecież to nie pierwszy raz, gdy to para prezydencka odwiedza nasze piękne miasto. Oby więcej takich wizyt! :)

  OdpowiedzUsuń