15 października 2014

Co w trawie piszczy?


    
   Wielki Polak, który zmienił świat


Nie zatwardzajmy serc, gdy usłyszymy ”krzyk biednych’’.
Starajmy się  usłyszeć to wołanie.
Starajmy się tak postępować  i  tak żyć,                
by nikomu (…) nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, 
by nikt  nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.
     (Jan Paweł II , 8 czerwca 1999)


W niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły    na    papieża 12 października -  decyzją Konferencji Episkopatu Polski, obchodziliśmy XIV Dzień Papieski pod hasłem ,, Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”.  Uroczystość  była wydarzeniem szczególnym, ponieważ w bieżącym  roku -   27 kwietnia przeżywaliśmy kanonizację Papieża Polaka. Dzień ten miał na celu przybliżenie  pontyfikatu i świętości Jana Pawła II oraz rozbudzenie w każdym z nas ducha modlitwy.
   
Obchodom XIV Dnia Papieskiego – tak jak co roku – towarzyszyło wiele inicjatyw o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym. Zostały zorganizowane koncerty, happeningi, wystawy, apele modlitewne i czuwania. Bardzo ważnym aspektem charytatywnym była zbiórka Fundacji ,, Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości.

Co może jeden człowiek … święty?  Jan Paweł II – był bardzo wymagającym Papieżem, Piotrem naszych czasów, naszym przyjacielem. Pokazywał nam, jak żyć. Bo to, co głosił, sam wprowadzał w czyn. Spotykał się z przywódcami innych religii, z ludźmi, którzy byli największymi wrogami Kościoła katolickiego.  Ojca Świętego nazywano pielgrzymem świata. Odbył 104 pielgrzymki, odwiedził 132 państwa i 870 miejscowości na wszystkich kontynentach. Obliczono, że łączna trasa jego przelotów równa się 30 długościom równika. Odbył także 141 pielgrzymek we Włoszech i odwiedził 297  z 330 podległych mu parafii Rzymu. Umiał wybaczać i prosił o wybaczenie dla Ali Agcy, człowieka, który usiłował Go zabić. Nikt tak jak On nie potrafił gromadzić na placach, stadionach i błoniach tłumów ludzi. Mówił o miłosierdziu, o zrozumieniu cierpienia i potrzebie współczucia. Wielu ludzi uważa spotkanie z Ojcem Świętym za najważniejszy moment swojego życia. Głosił słowa niosące pociechę dla trędowatych, przytulał chorych  i kalekich. Łączył wszystkie narody, pragnął, aby zakończyły się spory i wojny na świecie, był bliski każdemu człowiekowi na każdym kontynencie, troszczył się o cały świat. Było wiele uzdrowień za pośrednictwem naszego Ojca Świętego.

Jan Paweł II pokochał dzieci i młodzież, to w nich widział przyszłość Kościoła oraz narodu. Wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest rola rodziny i szkoły w kształtowaniu charakteru człowieka. Dla młodzieży stał się autorytetem, człowiekiem, za którym poszłaby wszędzie. Zrobił wszystko, by przekazać jej swoją miłość, oddanie, by pokazać, jak pięknie można żyć. Aby trafić do jak największej liczby młodych, korzystał nawet  z Internetu. Był wielkim przywódcą religijnym, a jednocześnie wspaniałym człowiekiem. Nigdy nie zapomniał  o swoich przyjaciołach, o rodzinnej ziemi, uwielbił góry, narty, lubił sport. Podkreślał, że kontakt z przyrodą umacnia jego wiarę, a widząc potęgę  i piękno gór, uzmysławia sobie miłość Boga.

Słowa i myśli Ojca Świętego nie zginęły, ponieważ są zapisane w homiliach i encyklikach. Powinny pozostać wciąż żywe, więc my musimy je realizować  w naszym życiu  - tylko tak możemy Mu podziękować. Przesłanie Jana Pawła II to prawo do życia, prawo do miłości. Wiele mówił o godności, o poszanowaniu życia, o braterstwie. Uczył nas i pokazywał, jak cierpieć w milczeniu i za to cierpienie dziękować Bogu. Tłumaczył, że wszyscy są równi.  Mam nadzieję, że  nie zapomnimy Jego nauk. Pozostanie w naszej pamięci i codziennej modlitwie

Odszedł do domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Pogrzeb Jana Pawła II był największą uroczystością w dziejach świata. Ojciec Święty został kanonizowany 27 kwietnia  2014 roku.
Nie mogliśmy zatrzymać Cię na tym Świecie, ale nigdy nie wypuścimy Cię z naszych Serc.

Monika

Grafika:
http://liturgiczny.pl/userdata/gfx/621af27f00a529766130138442da68f7.jpg
http://c.wrzuta.pl/wi9857/be030279000bd7cc4fff4a0f

58 komentarzy:

 1. Uważam, że św. Jan Paweł II był wspaniałym przykładem postępowania dla ludzkości.
  Na zawsze pozostanie zapamiętany i kochany.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jan Paweł II -człowiek,który został papieżem- zawsze troszczył się o młodzież. Jego homilie i książki to kopalnie wiedzy i drogowskazy. Bardzo w serce weszły mi jego słowa, że muszę od siebie wymagać, nawet jeśli inni nie wymagają. Jego wielka postawa: kiedy wybaczył Ali Agcy jest dla mnie wielką rzeczą. Pokazuje nam, że musimy wybaczać każdemu bliźniemu oraz modlić się o wybaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś w gimnazjum napisałam na konkurs modlitwę do wtedy jeszcze błogosławionego Jana Pawła II, więc myślę, że podzielę się nią z wami :) W końcu taki wspaniały człowiek i co najważniejsze święty zasługuje na to, aby się do niego modlić.

  Modlę się do Ciebie po swojemu- tak zwyczajnie, normalnie.
  Dziękuję Ci po swojemu- za wszystko, tak po prostu.
  Ty jak niestrudzony pielgrzym po ziemi chodziłeś.
  Wybaczałaś, kochałaś, pamiętałeś,
  chodź ja wiem, że nadal pamiętasz i my pamiętamy.
  Wyproś nam u Ojca Swego siły,
  byśmy co dzień za Twym przykładem do Boga się zbliżyć mogli.
  Amen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ola tez kiedyś taką układałam ;) Niestety nie wiem, gdzie ją zapisałam. Twoja jest bardzo ładna!

   Usuń
  2. Dziękuję J. :) Ja się tej swojej na pamięć nauczyłam i tak mi zostało. Jeżeli znajdziesz swoją, to mam nadzieję, że gdzieś ją przeczytam :)

   Usuń
 4. Do mnie najbardziej przemawiają te oto słowa Jana Pawła II: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali". Zawsze staram się z nimi jakoś utożsamiać i wdrażać je w codzienne życie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doris, to są moje ulubione słowa Jana Pawła II :)

   Usuń
  2. K., myślę, że wielu młodym ludziom podobało się to, co przekazywał im Jan Paweł II. W swoich słowach nie był surowy, ale wymagający. Ciągle podnosił młodzieży poprzeczkę. Umiał to jednak robić w niebywale dobry sposób.

   Usuń
  3. Ja uwielbiam wiele cytatów Jana Pawła II, był bardzo mądrym człowiekiem, od którego powinniśmy przejąć wiele wartościowych ideałów! :)

   Usuń
 5. Podziwiam postać Jana Pawła II. Wielki Polak, wielki człowiek, wielkie serce otwarte dla ludzi. To m.in. dzięki Niemu w Polsce obalono komunizm, był przywódcą duchowym narodu. Sprawił, że Polacy się nie bali, ale mieli nadzieję na lepsze jutro, które nastało. Wspaniały autorytet dla młodzieży, pokazywał że warto się uczyć, przecież sam papież znał 9 języków obcych! Bardzo się cieszę, że na tegorocznej pielgrzymce zwiedzimy muzeum o świętym Wojtyle i poznamy bliżej Jego życie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem szczerze, że dla mnie jedynym, prawdziwym papieżem był właśnie Jan Paweł II. "Benedykty i Franciszki" do mnie nie przemawiają i nie darzę ich taką sympatią jak Jana Pawła II.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jan Paweł II to z pewnością, przede wszystkim dla polaków, bardzo ważna i ceniona postać, ale np. ja bardzo lubię też Franciszka, taki przyjemny człowiek. A Benedykt to Benedykt, za długo nie wytrwał, takie życie.

   Usuń
 7. Myślę, że nasz papież -bo uważam, że Polacy tak powinni mówić o Janie Pawle II- może być wzorem postępowania dla wielu ludzi. Był dobrym papieżem, często wspominał o ojczyźnie (oczywiście o Wadowicach i górach, bo Jego pasją były górskie wędrówki), ale przede wszystkim był życzliwym człowiekiem o dobrym sercu. Nie bał się mówić o trudnych sprawach i był otwarty. Wiem, że chętnie brał dzieci na ręce i takiego Go pamiętam- że był z ludźmi i dla ludzi, dlatego warto o Nim pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jan Paweł II był wspaniałym człowiekiem. Zrobił tak wiele dla Polski. Bardzo dobrze, że wierzył w młodzież dzięki czemu stał się dla niej wielkim autorytetem. Świat potrzebuje takich ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moniko dziękuję za artykuł. Ciekawe, "świeże spojrzenie" , a ponadto bardzo mi się podoba jak piszesz . Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Święty Jan Paweł II był bardzo ciepłą osobą, o wielkim sercu. Ogromne nadzieje pokładał w młodzieży, od której przecież zależy kształ przyszłości. Myślę, że obecny papież - Franciszek jest trochę podobny do Jana Pawła II, ponieważ jest równie ciepłą i skromną osobą. Pamiętajmy o NASZYM Papieżu!
  "Sta­raj­my się tak postępo­wać i tak żyć, by ni­komu w naszej Oj­czyźnie nie brakło dachu nad głową i chle­ba na sto­le, by nikt nie czuł się sa­mot­ny, po­zos­ta­wiony bez opieki. " - Karol Wojtyła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że taki wspaniały człowiek, jakim był Jan Paweł II, urodził się w tym samym kraju co ja. To jest takie...trochę niesamowite ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jan Paweł II był człowiekiem wyjątkowym. Ja oglądałam film opisujący życie Jana Pawła II i szczególnie w pamięci utkwiła mi pewna scena. Papież w tej scenie przechadzał się górskimi ścieżkami i na swojej drodze spotkał biednego mężczyznę, ubranego w stare, brudne ubrania i mieszkającego w małej chacie (nawet nie wiem czy to miejsce tak na prawdę można nazwać chatą, bo bardziej przypominało to jakąś jaskinie). Mężczyzna ten nie mógł uwierzyć, w to co go spotkało. Ogromnie cieszył się z tego, że spotkał Papieża. Zaprosił Papieża do środka chaty i dał mu pić. Jan Paweł II nie odrzucił tego człowieka, lecz porozmawiał z nim i śmiał się razem z nim. To zachowanie może być dla nas przestrogą przed tym abyśmy dawali szansę poznania nas i przebywania z nami każdemu człowiekowi i nie odrzucali ludzi chorych, biednych, tylko pomagali im nawet tylko przez naszą obecność i rozmowę, bo to powoduje u nich radość. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam tę anegdotę z kilkoma różnicami. Ten mężczyzna - góral - miał żonę i gdy papież przyleciał helikopterem, cała wioska przybiegła na spotkanie z papieżem. Góral nie poszedł, gdyż pasł owce, wtedy spotkał Jana Pawła II...

   Usuń
 13. Święty Jan Paweł II był wielkim człowiekiem, kochanym przez ludzi, a zwłaszcza przez młodzież. Patrząc na jego postać, jestem dumna z bycia Polakiem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wszystkie kraje wpuszczały na swój teren Jana Pawła II. Mimo to jego nauka i światopogląd i tak docierała do ich ludności.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jan Paweł II był wielkim Polakiem. Bezgranicznie oddał się Bogu i Maryi. Kochał drugiego człowieka, wielką nadzieję pokładał w młodzieży. Jego wiara płynęła z wnętrza i nieustannej modlitwy. Jan Paweł II jest był ideałem godnym do naśladowania.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jan Paweł II - papież Polak , który przełamywał bariery religijne oraz potrafił rozmawiać i docierać do młodych ludzi. Podkreślał, że Młodzi są nadzieją świata. Należy też pamiętać, że bardzo, ale to bardzo dużo podróżował, dlatego jest nazywany :"Papieżem Pielgrzymem". Potrafił tak głosić homilię, by dotrzeć zarówno do ludzi młodych, jak i starszych.... Może to dziwne, ale co jakiś czas słucham nagranych homilii Jana Pawła II... Wiele one wnoszą do mojego życia... Piękny post, który tego wieczora skłonił mnie do głębszej refleksji..

  OdpowiedzUsuń
 17. Jan Paweł II powinnien być dla każdego autorytetem. Był wspaniałym człowiekiem , nie wiem czy można coś złego na jego temat powiedzieć. Dzięki niemu zaczęto inaczej patrzeć na młodzież, która zawsze będzie miała ogromny wpływ na świat. Ciekawy post !

  OdpowiedzUsuń
 18. Jan Paweł II był wspaniałym i wyjątkowym człowiekiem. Miał niebywale dobry kontakt z młodzieżą. Z jego inicjatywy powstały Światowe Dni Młodzieży, zapoczątkowane w 1985 roku. Spotkania umacniały tę szczególną więź między Papieżem a młodzieżą z całego świata gromadzącą się w tym czasie. To z czym szczególnie kojarzy mi się nasz papież to góry, które tak bardzo kochał. Uwielbiał również podróże i bliskie spotkania z ludźmi, co ciekawe Papież bardzo lubił sport. Był pierwszym papieżem, który zasiadł na trybunie stadionu jako piłkarski kibic. :) Jego słowa docierają nawet w najbardziej zatwardziałe serca i poruszają ludzi na całym świecie.
  Jestem dumna z tego, że mogłam uczestniczyć zarówno w beatyfikacji jak i kanonizacji naszego papieża, stojąc na placu św. Piotra z tysiącami wiernych z całego świata. Uczucia, które towarzyszyły tym wielkim wydarzeniom pozostaną na zawsze w mojej pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jan Paweł II wielki Polak, wspaniały człowiek, który uczył ludzi kochać i wybaczać. Potrafił nawiązać kontakt z młodzieżą, często przekorną. Umiał dotrzeć do nich swoim słowem. Z dumą wspominam Świętego Jana Pawła II.

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że Jan Paweł II jest autorytetem dla większości Polaków. Był naprawdę wielkim człowiekiem. To niesamowite jak wiele potrafił zmienić i zrobić w ciągu swojego życia. Jest przykładem nie tylko dla wierzących, bo to jak potrafił dzielić się swoją miłością i dobrocią jest czymś niezwykłym.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jan Paweł II odgrywa istotną rolę w moim życiu - Jego słowa mają nadal aktualne znaczenia, dają nadzieję i siłę, by walczyć z przeciwnościami losu, by nadal brnąć do przodu :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Jan Paweł II to wielki człowiek, powinniśmy się do niego modlić. Miał wspaniały kontakt z nami, z młodzieżą

  OdpowiedzUsuń
 23. Jan Paweł II jest dla nas wszystkich autorytetem. Swoim zachowaniem pokazał, że należy kochać i wybaczać. Naprawdę podziwiam go za to, że zdołał przebaczyć człowiekowi, który chciał go zabić.
  "Nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości."

  OdpowiedzUsuń
 24. Królowa Elżbieta16 października 2014 10:35

  Mogę śmiało powiedzieć, że Jan Paweł II to Papież mojego życia. Jestem szczęśliwa, że urodziłam się za Jego pontyfikatu i mogę pamiętać ten wyjątkowy czas. Do tej pory często, gdy słyszę słowo "papież" myślę właśnie o Nim, chociaż dobrze pamiętam dzień, w którym odszedł i darzę wielkim szacunkiem Jego następców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój ulubiony wiersz Karola Wojtyły "Magdalena" z cyklu "Profile Cyrenejczyka"

   Duch się przesunął nagle, a ciało jeszcze zostało
   na dawnym swoim miejscu. Dlatego ogarnął mnie ból.
   I trwać on będzie tak długo, aż nie dojrzeje ciało,
   w duchu znajdzie pokarm dla siebie, a nie jak dotąd głód.

   To są chwile, gdy miłość boli: tygodnie, miesiące, lata.
   Język i podniebienie jak korzeń suchego drzewa,
   wargi odarte ze szminki. Prawda długo gruntuje błąd.

   Jednak suszę całego świata
   nie ja odczuwam, lecz On.

   Pamiętajmy, że Karol Wojtyła - późniejszy Jan Paweł II - Święty - był też poetą i dramaturgiem. W młodości próbował swych sił jako aktor, a zanim poszedł do seminarium, studiował polonistykę.

   Usuń
 25. "Szesnastego października siedem osiem roku.. krzyczy świat habemus papam i.. doznaje szoku! "dziś mamy piękną rocznicę, pomódlmy się w nią za naszego kochanego Karola Wojtyłę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nie ma lepszego od Jana Pawła II, nie ma lepszego...", znam tę piosenkę. "Po maturze z kolegami wypad na kremówki!" - mój ulubiony fragment.

   Usuń
 26. super post,bardzo mi sie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 27. 'Nie lękajcie się, ja jestem z Wa a a a mi ' :)

  ...

  ' Pan kiedyś stanął nad brzegiem..'

  OdpowiedzUsuń
 28. "Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą"

  OdpowiedzUsuń
 29. Ulubioną pieśnią Papieża była "Barka" . Tak o niej powiedział:
  " (...) ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki..."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiej siły, żebym nie płakała, gdy słyszę tę pieśń! Przytaczam jej fragment.

   Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
   Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
   By łowić serca
   Słów Bożych prawdą.

   O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
   Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
   Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
   Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.

   Jestem ubogim człowiekiem,
   Moim skarbem są ręce gotowe
   Do pracy z Tobą
   I czyste serce.(...)

   Usuń
 30. Santo Subito-Święty od zaraz. Dziękujmy Bogu za tak wielką i świętą postać jaką był i jest nadal w naszych sercach św. Jan Paweł II.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jan Paweł II był , jest i zawsze będzie autorytetem dla Polaków. Miał świetne stosunki z młodzieżą , a co najważniejsze młodzież słuchała Go , chciała żyć według Jego nauk. Moim zdaniem Jan Paweł II , był człowiekiem wspaniałym o którym nikt nigdy nie zapomni.

  OdpowiedzUsuń
 32. Papież Jan Paweł II to wielki człowiek, który jest dla wielu ludzi autorytetem, jest nim również dla mnie. Młodzież go kochała, a on pokładał w niej nadzieje. Na zawsze pozostanie w naszych Sercach.

  OdpowiedzUsuń
 33. Cudowny człowiek i Papież. Brakuje mi go w tym świecię.
  Tak wiele zrobił dla Polski. Między innymi dzięki niemu mamy teraz wolną Polskę.
  Dzięki jego postawie postanowiłem wybrać się na Światowe Dni Młodzieży za dwa lata w
  Krakowie. Jeśli ktokolwiek też się na nie wybiera niech odpowie na mój komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 34. Jan Paweł II to zdecydowanie człowiek, który powinien być nie tylko autorytetem, ale też idolem współczesnej młodzieży, tak bardzo zdemoralizowanej przez media i fałszywych amerykańskich ,,idoli``...

  OdpowiedzUsuń
 35. Jan Paweł II był naprawdę niezwykłym człowiekiem. Dzięki niemu do Boga zbliżyło się bardzo wiele osób. Jego słowa i mądrości są często przytaczane w ramach nauki dla młodych pokoleń.

  OdpowiedzUsuń
 36. Jan Paweł II ma tę niezwykłą umiejętność mówienia prosto o sprawach niezwykle skomplikowanych. Jest w moim przekonaniu genialnym aktorem. Ma tę rzadką cechę, to "coś", co pozwala mu trafiać do każdego człowieka. Umie zawiesić głos, uczynić pauzę, która jest niezwykle ważna i... cóż, w ogóle jest fantastyczny! Cały jego pontyfikat, te wędrówki po globie ziemskim, to wielki, wspaniały teatr. Swoją genialną osobowością wyznaczył nowy rodzaj pojmowania tego stanowiska. Trudno będzie następcom naszego Papieża sprostać wielkości Jana Pawła II...

  OdpowiedzUsuń
 37. Wielki Papież, chyba jeden z największych w dziejach... uosabia nie tylko miłość, wiarę i nadzieję. Uosabia także wszechogarniającą tolerancję wobec tych, którzy z katolickiego punktu widzenia błądzą, bo nie odnaleźli dobrej drogi.

  OdpowiedzUsuń
 38. Nigdy żaden Polak nie miał tak znaczącego wpływu na bieg losów świata. Już sam ten fakt wystarcza, żeby Papież został uznany za najwybitniejszą postać w 1000-letniej historii Polski... wielki człowiek.

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo ciekawy post. Papież był najwybitniejszym z Polaków.

  OdpowiedzUsuń
 40. Krótki, ale za to bardzo treściwy i jasny artykuł. Przekazuje najważniejsze treści. :)
  Jan Paweł II to wielki Człowiek, powinniśmy brać z Niego przykład. Pokazuje jak zwykły szary człowiek może dojść do świętości.

  OdpowiedzUsuń
 41. Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem. Jego życie zdecydowanie nie było łatwe i wiele osób w jego sytuacji straciłoby wiarę w Boga. On jednak przeciwnie, umacniał się w niej i powierzył się, swoje życie Ojcu. Najbardziej podziwiam go za to, że potrafił przebaczyć człowiekowi, który próbował go zabić. Pokazuje to jak niewyobrażalnie dobrym człowiekiem był nasz rodak...

  OdpowiedzUsuń
 42. ๓คlเภ๏ฬค*19 października 2014 04:03

  Bardzo ciekawy post :)
  Jan Paweł II był niesamowitym człowiekiem.Myślę,że powinniśmy brać z Niego przykład, bo jak wiadomo Jego życie nie było zbyt łatwe. Miał świetne stosunki z młodzieżą, dlatego też wiele osób młodych nawróciło się dzięki Niemu.Bardzo podobała mi się u niego otwartość:mimo tego,że był tak ważną postacią, umiał żartować i zrozumieć problemy zwykłych ludzi.
  Mam nadzieję,że nigdy nie zniknie On z naszych serc.

  OdpowiedzUsuń
 43. Jestem dumna, że Jan Paweł II był Polakiem. Był kochany i uwielbiany przez ludzi na całym świecie za miłość jaką dawał. Zostanie na zawsze zapamiętany w naszych sercach.

  OdpowiedzUsuń
 44. Papież Jan Paweł II jest dla mnie wielkim autorytetem. Mi osobiście bardzo podobają się słowa papieża wypowiedziane w czerwcu 1987r. w Gdańsku: ,,Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych". Naprawdę piękne słowa.

  OdpowiedzUsuń
 45. Bardzo ciekawy post :)
  Jan Paweł II był niesamowitym człowiekiem.Myślę,że powinniśmy brać z Niego przykład. Jego miłość do ludzi i pomoc powinna być dla nas wzorem do naśladowania

  OdpowiedzUsuń
 46. "Był bliski każdemu człowiekowi na każdym kontynencie..." Uważam, że chociaż nie każdy z nas, widział na własne oczy św. Jana Pawła II, jest on największym przyjacielem człowieka a w szczególności młodzieży. My Polacy powinniśmy być dumni, że św. Jan Paweł II był Polakiem .

  OdpowiedzUsuń
 47. Jan Paweł II jest mi bardzo bliski. Jego słowa i czyny pomagają mi w życiu. Mój tato widział Go i nawet dotknął Jego ręki, co jak mówił było czymś niezwykłym. Bardzo zazdroszczę mu tego, przecież Święty już teraz Jan Paweł II to osoba która na zawsze pozostanie w pamięci na całym świecie, dzięki swoim czynom.

  OdpowiedzUsuń
 48. herbu Z*ielona Pi*etruszka27 października 2014 14:07

  Karol Wojtyła to wielki polak, który potrafił przełamywać bariery. Uważam, że każdy z nas powinien brać z Niego przykład.

  OdpowiedzUsuń