2 lipca 2014

Literackie fascynacje

                                                                        

    W świecie kryminałów


 Kryminały to najbardziej
   moralne książki na świecie.
     (Alicia Gimenez – Bartlet)


Co takiego mają w sobie kryminały, że czytelnicy o stalowych nerwach  tak namiętnie po nie sięgają? Ta myśl nurtuje mnie pomiędzy czytaniem kolejnych powieści kryminalnych. Chętnie więc podzielę się z moimi przemyśleniami   i przedstawię moje ulubione książki z tego gatunku. 

Wyznam otwarcie, że już  w szkole podstawowej zaczęłam regularnie czytać i dosyć szybko znudziły mi się krótkie i przewidywalne książki o wiadomym dla mnie zakończeniu. Zaczęłam więc sięgać  po tytuły przeznaczone  dla starszych, które z niepewnością podsuwała mi zaprzyjaźniona ze mną bibliotekarka.  Moja prawdziwa przygoda z kryminałami rozpoczęła się jeszcze na początku gimnazjum, kiedy to podczas monotonii dni szukałam silnych doznań i wartkiej, pełnej zwrotów akcji w świecie literackiej fikcji. Dzisiaj, już jako licealistka, wypracowałam pewne metody czytania kryminałów, chociaż muszę przyznać, że czasami robię sobie przerwy od nich i również z przyjemnością zagłębiam się powieściach przygodowych, a nawet historycznych. Przebrnęłam przez wszystkie gatunki książek, jednak najbardziej cenię właśnie kryminały, a także thrillery psychologiczne. Jaki jest wspólny mianownik obu gatunków ? Jest to towarzyszące czytaniu napięcie, a także niepewność. O ile w romansach wątek kończy się szczęśliwie, o tyle w kryminałach i thrillerach psychologicznych często do ostatniego akapitu nie potrafię przewidzieć, kto jest mordercą i  dlaczego.

Jakie mam metody czytania? Spróbuję o nich opowiedzieć, a nuż kogoś zarażę pasją ! Według mnie, czytanie kryminałów wymaga nie tyle skupienia   i otwartego umysłu, co raczej wejścia w akcję i wcielenia się w role bohaterów. Nie wystarczy bierne odczytywanie kolejnych akapitów - temu procesowi ma towarzyszyć nasze prywatne śledztwo. Otóż, mając do dyspozycji często niejasne wskazówki, trudne do interpretacji  wypowiedzi postaci, możemy ustalić własną wersję wydarzeń i wytypować mordercę  na podstawie przesłanek autora. Nie wystarczy samo założenie, potrzebne są również  argumenty na potwierdzenie naszej tezy ( czyżby rozprawka ? - tak ! ). Oczywiście, może się zdarzyć, że błędnie obstawimy, jednak nie powinniśmy się zniechęcać . Każda bowiem przeczytana książka dostarczy nam wiedzy, ciekawostek, zachęci do refleksji,  wskaże normy, których nigdy nie powinniśmy łamać, mając na uwadze losy bohatera. Dodatkową  zaletą kryminałów jest to, że podczas czytania się nie nudzimy. Akcja toczy się wartko i wyraźnie trzyma czytelnika w napięciu. Fikcja literacka fantastycznie wciąga i pochłania bez reszty - nawet nie czytając, wciąż jesteśmy w akcji.  Bardzo lubię wątki medyczne w kryminałach - wówczas mogę liczyć nie tylko na silne napięcie i niepewność, a bardzo często także na bogate opisy procesów, jakie zachodzą w ludzkim ciele albo opisy operacji . Łączę więc przyjemne  z pożytecznym - czytam ulubione kryminały i jednocześnie poszerzam wiedzę z zakresu, który może się przydać na maturze rozszerzonej z biologii.

Moje ulubione kryminały  to Pogodynek Steve`a Thayera, Bez pożegnania Harlana Cobena, Czarna seria Camilli Läckberg.  Szczególne wrażenie na mnie zrobił kryminał autorstwa Steve`a Thayera Pogodynek. O czym jest ta książka?  Akcja rozgrywa się w Minnesocie, w bliźniaczych miastach:  Saint Paul  i Minneapolis. Panuje upalne lato. Słynący z bezbłędnego przewidywania pogody, pogodynek Dixon Bell, właśnie podaje do informacji publicznej, że nad stan nadciąga potężne tornado. Jeszcze tego samego dnia, w czasie kiedy niebo przybiera ciemne barwy i na ulicach nie ma żywej duszy, w brutalny sposób zostaje zamordowana młoda kobieta. To morderstwo jest tylko wstępem  do serii zabójstw młodych, pięknych kobiet w stanie Minnesota. Pomimo usilnych dochodzeń prowadzonych przez śledczych, nie udaje się złapać mordercy, który z wykorzystaniem tego samego schematu morduje, nie pozostawiając żadnych śladów. Każda kolejna pora roku zostaje naznaczona kolejnym zabójstwem 'Kalendarzowego Potwora'. Wyłania się mrożąca krew  w żyłach zależność - kobiety są mordowane w regularnych odstępach czasu, tuż przed wystąpieniem anomalii pogodowych. Podejrzenie pada na Dixona Bella.
                                                                                                                         
Mam nadzieję, że choć część z Was zachęciłam do sięgnięcia po kryminały.  Jest ich tak wielkie zróżnicowanie, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.

Lenka

Grafika:
http://www.granice.pl/sys6/pliki/okladka_k/5abeed5a9100dbdf4faf1a0703976f02.jpeg

53 komentarze:

 1. Interesujący post ^^ Dobrze, że ktoś również lubi czytać kryminały a nie tylko romansidła :)
  Pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam zdarzają się mi "przerywniki" między czytaniem kolejnych kryminałów, (przy czym nigdy nie ograniczam się do jednego autora) w postaci również romansideł ! ;D Ale, ale - można połączyć świetny, z przejmująco uknutą intrygą kryminał, z romansem w tle ! ;D Polecam powieści autorstwa Nory Roberts ;)
   Również pozdrawiam ;)

   Usuń
 2. Przeczytałam dwa kryminały Agathy Christie - "Dziesięciu małych murzynków" i "Zatrute pióro", jednak nie znalazłam w nich tego, czego zawsze szukam, sięgając po książkę. J.W.Goethe w "Cierpieniach..." pisze na wstępie : "Zacna duszo, odczuwająca też same, co on (Werter) tęsknoty, niechże ci z cierpień jego spłynie w duszę pociecha [...]". Jest wiele gatunków, tematów, motywów, jest wiele książek. Powstają one, by trafić w czuły punkt czytelników, którzy utożsamiają się z bohaterami, odnajdują siebie w postawach, czynach postaci. Wydaje mi się, że nie jest zależne od czytających, jakie uczucia wywoła książka - miłość, radość, strach, grozę, współczucie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "I nie było już nikogo", czyli "Dziesięciu małych murzynków" albo "Dziesięciu małych żołnierzyków" miałam okazję przeczytać. Była to moja lektura gimnazjalna, chyba najlepsza w całym spisie książek szkolnych. Przeczytałam ją w kilka godzin. Dosłownie pochłonęłam ją jednym tchem. To naprawdę niesamowicie dobrze zbudowany kryminał. Później sięgnęłam po "Morderstwo na plebanii" Agathy Christie, ale to już nie było to... Ostatnio czytałam bardzo dobry kryminał Brendy Novak - "Dopadnę cię". Od niego też nie mogłam się oderwać. Robiąc coś innego, cały czas myślałam o książce, o tym, kto jest zabójcą, co wydarzy się dalej... Inny dobry kryminał, który dobrze pamiętam to "Psychoza" R.Blocha. Hitchcock zrobił naprawdę fajną ekranizację tej książki. Teraz oglądam amerykański serial grozy "Bates motel", który jest ściśle powiązany z "Psychozą". Opowiada o tym, co działo się przed tym, co opisywał Bloch w swojej książce... Można by pisać w nieskończoność... Naprawdę zachęcam do czytania i oglądania kryminałów. Lenko, dziękuję za poruszenie takiego tematu. :)

   Usuń
  2. Podpisuję się pod Tobą, Doris ! ;) "Kryminały to najbardziej moralne książki na świecie ", warto sięgnąć po nie chociaż z ciekawości ;D
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
  3. Ja czytałam kilka książek A.Christie i w każdej znalazłam to, czego szukałam. Oprócz tytułów, które podałyście czytałam też na przykład „Morderstwo w Orient Expressie", ,,Pasażer do Frankfurtu" czy "Uśpione morderstwo". Za każdym razem musiałam się ogromnie powstrzymywać, żeby nie zajrzeć na ostatnią stronę i dowiedzieć się, co stanie się przy końcu utworu. Niestety w mojej najbliżej bibliotece nie było więcej jej książek, ale na pewno jeszcze poszukam kilku. Jednak rozumiem, że każda książka jest pisana trochę inaczej i nie każdemu może się podobać, jednak mi bardzo przypadły do gustu.

   Usuń
 3. Nie lubię kryminałów. Jedyną książką o tej tematyce, jaką przeczytałam, była lektura "I nie było już nikogo" Agaty Christie, którą polecam. Chętnie czytam biografie ciekawych ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jestemszalona2 lipca 2014 12:25

   To była zdecydowanie najciekawsza lektura w gimnazjum!!;)

   Usuń
  2. Zgadzam się z Wami, dziewczyny! Nie wiedziałam, że każdy ją omawiał. Myślałam, że to jakaś dodatkowa lektura, a tu proszę...:)

   Usuń
  3. U mnie w szkole niestety nie omawialiśmy ''I nie było już nikogo''. Na lekcjach czytaliśmy jedynie fragmenty książki tej samej autorki ''Klątwa starej stróżki''

   Usuń
  4. Nadrobię wyżej wymienione pozycje książkowe, bo mi umknęły ! Dzięki ! ;)

   Usuń
 4. Po przeczytaniu tego postu, chyba skuszę się na wakacyjny romans z jakimś kryminałem w rękach. Na pewno skorzystam przy tym z Twoich wskazówek :) Nigdy nie sięgałam po takie książki, bo jakoś odczuwałam opór, ale teraz stwierdzam, że nie ma na co czekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna decyzja, warto próbować nowych rzeczy. Zachęcam serdecznie ! ;)
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 5. Ja nie lubię ani czytać, ani oglądać kryminałów. Boję się, że mi się przyśni coś :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten sam problem :P

   Usuń
  2. Ja tez nie lubię, niestety. Filmy kryminalne też mnie nie przekonują.

   Usuń
  3. Są gusta i guściki, rozumiem ;) Ważne jednak, żeby COŚ czytać, dzięki temu się rozwijamy i przyswajamy nieświadomie wiele informacji ;)
   Pozdrawiam ! ;)

   Usuń
 6. Królowa Elżbieta2 lipca 2014 10:34

  Są wakacje, jest czas na czytanie kryminałów. Już się zabieram za książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie !!! Dosłownie cały rok szkolny czekam na wakacje, bo wreszcie mogę nadrobić zaległości książkowe, a kryminały - ulubione ! - podczytuję również w roku szkolnym między odrabianiem prac domowych i uczeniem się ;)
   Pozdrawiam ! ;)

   Usuń
 7. Jeśli książka jest tak samo dobra jak recenzja, to z pewnością warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam ! Nie zawiedziesz się ! ;)

   Usuń
 8. Wprawdzie nie czytałam "Pogodynka", ale Lenka tak ciekawie o nim pisze, że kto wie... Chciałabym natomiast polecić "Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego. Przeczytałam ten kryminał z wielkim zainteresowaniem. W tej książce są nie tylko morderstwa, ale bardzo ciekawe tło historyczno-obyczajowe. Rzecz się dzieje we współczesnym Sandomierzu (są nawet nawiązania do ojca Mateusza i Nocula), są powroty do przedwojennych i powojennych relacji polsko-żydowskich. Pojawiają się antysemickie przesądy. Jakie? Przekonajcie się. Ja się nie zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baardzo dawno nie czytałam już dobrego, polskiego kryminału... ;) Chętnie sięgnę po "Ziarno prawdy ". Dzięki ! ;)

   Usuń
 9. jestemszalona2 lipca 2014 12:39

  Kupiłam sobie ostatnio książkę Harlana Cobena "Bez pożegnania", niestety pogoda nie sprzyja więc zabiorę się również do przeczytania poleconej przez Ciebie książki!;) Ja mogę polecić kryminały Grahama Mastertona!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę ! ;) Również czytałam " Bez pożegnania ", a nawet poważnie zastanawiałam się nad recenzją tej książki ! Trzyma w napięciu, co bardzo lubię ;) Świetnie trafiłaś z kupnem ! ;D Natomiast co do Mastertona, to w tym tygodniu skończyłam czytać " Śpiączkę " jego autorstwa - i naprawdę zaciekawiona stylem - sięgnęłam po pierwszą powieść z cyklu " Rook ". Mam nadzieję, że się nie zawiodę ;)
   Pozdrawiam serdecznie ! :))

   Usuń
 10. Świetny post. Wakacje się zaczęły, więc śmiało mogę maszerować do biblioteki po książki, które z chęcią przeczytam. Dzięki za podanie tytułów, które Tobie się spodobały, sprawdzę jakie na mnie wywrą wrażenia! Pozdrawiam i życzę udanych wakacji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i wzajemnie ;) Udanego wypoczynku - oczywiście z książką " pod pachą " i na świeżym powietrzu ;) świetny relaks ! Pozdrawiam ;D

   Usuń
 11. Bardzo ciekawy post, taki zachęcający :D Jednak ja mam za słabe nerwy na kryminały ale może kiedyś się to jakoś zmieni ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować, a nuż się przekonasz ! ;) Pozdrawiam ;)

   Usuń
 12. Witam:) myślę,że zaraziłaś mnie swoja pasją, w wolnej chwili postaram się sięgnąć po jakiś kryminał i wcielić się w rolę detektywa:).........8........2....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mądra decyzja ;) Trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie zagadki, Detektywie ! :D Pozdrawiam ;)

   Usuń
 13. Ciekawy post. Niestety ja za kryminałami nie przepadam , ale myślę że może kiedyś przeczytam .

  OdpowiedzUsuń
 14. Naprawdę bardzo ciekawy post. Uwielbiam czytać kryminały. Przeczytałam ostatnio kryminał Agathy Christie pt. "Dwanaście prac Herkulesa". Swoją drogą książki tej autorki bardzo wciągają i wywołują dreszczyk emocji, a także dobrze się je czyta. Jeżeli będę miała czas to na pewno sięgnę po polecone w tym wpisie pozycje. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmmm.. może również sięgnę jeszcze po kryminały Christie ;) Dzięki za inspirację ! ;) Pozdrawiam ;)

   Usuń
 15. Naprawdę fajny post. Mnie na pewno zachęciłaś do czytania kryminałów, chociaż ostatnio i tak przymierzałam się do przeczytania książki Agathy Christie pt. „Trzecia lokatorka”. Jak zdecyduję się na kolejną z tego gatunku, to myślę że wybiorę którąś z tych, które poleciłaś. : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny wybór, na pewno nie pożałujesz :)

   Usuń
 16. Bardzo zachęcający post! Nieprzewidywalne zakończenie to jest to. W wakacje na pewno przeczytam chociaż jedną książkę o tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 17. Polecam powieść kryminalną "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stieg'a Larsson'a. Książka uznana za światowy bestseller. Dodam, że na podstawie książki powstał film o tym samym tytule :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwisko znajome - zetknęłam się już z tym autorem ;) Zasięgnęłam informacji w Internecie i dowiedziałam się, że powieść " Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet " jest pierwszą z trylogii o nazwie " Millenium ". Recenzje rozbudziły moją ciekawość i przykuły uwagę. Adaptacja filmowa jest również super alternatywą ;) Dzięki za inspirację ! ;) Pozdrawiam ;)

   Usuń
 18. Ciekawy post. Uwielbiam kryminały za to, że są wyjątkowe, czasem straszne, a ich zakończenie często jest nieprzewidywalne, gdyż "źle obstawiliśmy". Ale na tym polega ich urok. Chętnie przeczytam "Pogodynka".
  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, taki jest ich urok. Albo się je kocha, albo nienawidzi ;) Miłej lektury, pozdrawiam ! ;D

   Usuń
 19. Uwielbiam kryminały, teraz w wakacje, kiedy jeszcze niewystarczająco odpoczęliście po 10 miesiącach szkoły- polecam leżenie z książkami, szczególnie Harlan'a Coben'a! W domu mam całą biblioteczkę książek Jego autorstwa,a moją ulubioną jest "Mistyfikacja" :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zdecydowanie zachęciłaś mnie do czytania kryminałów. Cieszę się, że tak wnikliwie opisałaś wnętrze tych książek i twój sposób na czytanie ich. Uwielbiam czytać powieści, w których zwroty akcji następują w najbardziej niespodziewanym momencie! A dodatkowo te wątki medyczne...! Dzięki za podrzucenie tytułów twoich ulubionych kryminałów. Czy można je znaleźć w bibiotekach? Jeżeli tak, to obowiązkowo przeczytam w trakcie tych wakacji! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. szczerze, to jeszcze nie czytałam kryminałów, ale po przeczytaniu tego bardzo interesującego postu muszę przyznać, że z chęcią przeczytam na pewno nie jeden z polecanych przez Lenkę kryminałów. pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam inną książkę Harlana Cobena - "Zachowaj spokój". Bardzo mi się podobała. Właśnie zastanawiałam się po jaki by tu inny sięgnąć kryminał, już wiem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. ๓คlเภ๏ฬค*11 lipca 2014 11:11

  Bardzo ciekawy post :)
  Szczerze mówiąc to zawsze czytałam książki przygodowe,ale gdy niedawno przeczytałam ,,Morderstwo w Orient Expressie'' to zafascynowały mnie powieści kryminalne....Myślę,że na tych wakacjach warto wstąpić do biblioteki i wypożyczyć ,,Pogodynek'' Steve`a Thayera, gdyż bardzo mnie zainteresowałaś tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 24. thievesdreams22 lipca 2014 11:16

  "Kto czyta książki, żyje podwójnie"-Umberto Eco
  Myślę, że czytanie jest idealnym sposobem na umilenie sobie wakacji. Osobiście nie przepadam za kryminałami, ale jak tylko skończę czytać książki, które wypożyczyłam, wezmę się za tą w sumie dzięki tobie, bo post jest bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 25. Właśnie skończyłem czytac "Anioły i demony"-Dana Browna POLECAM!

  OdpowiedzUsuń
 26. _osiemdziesiąt_dwa_23 sierpnia 2014 14:00

  Bardzo ciekawy post. Do tej pory nie interesowałam się kryminałami ale po przeczytaniu wpisu z pewnością sięgnę po którąś z wymienionych przez Lenkę pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 27. Od dziecka czytam książki, lecz kryminały od niedawna. Podobają mi się, jednak wciąż wolę fantastykę ;p

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie należę do fanów kryminałów, jednak podobają mi się książki Agaty Christie o prywatnym detektywie Herkulesie Poirocie :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja osobiście nie czytam kryminałów , lecz moi znajomi zachęcają mnie do przeczytania chociaż jednego ! :) Tylko nie wiem czy się skuszę na jakiś...

  OdpowiedzUsuń