18 kwietnia 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

        
        Zmartwychwstanie Pańskie


Wesoły nam dzień dziś nastał,
Którego z nas każdy żądał;
Tego dnia Chrystus zmartwychwstał,
Alleluja, Alleluja!


Wielkanoc, Pascha, Niedziela Wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie. Wielkanoc to największe, najstarsze i najuroczyściej obchodzone święto na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Zostało ustanowione w na początku  II wieku. Zgodnie z postanowieniem soboru w Nicei z 325 roku, termin  obchodów Wielkanocy wypada między 22 marca a 25 kwietnia, w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Najważniejszym momentem obchodów Wielkanocy jest rezurekcja – Msza święta z procesją z Przenajświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pańskiego. W całej Polsce Wielkanoc jest wielkim świętem domowym, spędzanym z rodziną. Po nabożeństwie wszyscy spieszą  na śniadanie, nazywane święconym. Przed śniadaniem dzielą się jajkiem poświęconym w Wielką Sobotę. Jajko jest symbolem wiecznie odradzającego się życia i symbolem zmartwychwstałego Chrystusa. Honorowe miejsce na stole zajmuje baranek wielkanocny z czerwoną chorągiewką, ustawiony na łączce z rzeżuchy lub wschodzącego owsa, symbol zmartwychwstałego Chrystusa i wciąż odradzającego się życia.

Wielkanoc jest poprzedzona Wielkim Postem, trwającym czterdzieści dni – również ustanowionym w II wieku. W VII wieku wyznaczono Środę Popielcową na pierwszy dzień liturgii wielkopostnej. Post ma znaczenie oczyszczające i umartwiające, ma  przybliżać wiernym tajemnice wiary oraz przygotować do godnego przeżywania święta Zmartwychwstania Pańskiego. W Polsce przez całe wieki bardzo skrupulatnie stosowano się do wymagań postu. Jedzono postne potrawy , rezygnowano z palenia tytoniu, zamykano instrumenty muzyczne. Podczas Wielkiego Postu niedozwolona była muzyka, zabronione śpiewy, zabawy i wesołe spotkania, a nawet śmiechy i głośne krzyki. W czasie postu życie towarzyskie było zastąpione wspólną modlitwą, a we dworach – czytaniem pobożnych książek. Cykl obchodów wielkanocnych rozpoczyna Niedziela Palmowa. Kościół  świętuje w tym dniu uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Najważniejszym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej jest święcenie palm oraz uroczyste procesje z palmami. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę, tryumf i zmartwychwstanie Jezusa, a także nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej są symbolem sił witalnych, życia, corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

Ostatni tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Najważniejsze  są ostatnie trzy dni Wielkiego Tygodnia  – Triduum Wielkanocne  (Paschalne).  W Wielki Czwartek Kościół   wspomina    Wieczernik   i ustanowienie Najświętszego Sakramentu. W tym dniu święci się oleje, milkną dzwony i organy,    a po rannej Mszy świętej wynosi się do ciemnicy Najświętszy Sakrament.  Biskupi obmywają nogi starcom – jak Jezus przed Ostatnią Wieczerzą swym uczniom. To znak chrześcijańskiej pokory, równości ludzi wobec Boga, miłości bliźniego i braterstwa. Wielki Piątek jest dniem największej żałoby, zarówno w Kościele, jak i w pobożnych domach. Wiele osób narzuca sobie bardzo ścisły post. Niegdyś nawet  zatrzymywano zegary, zasłaniano lustra, niedozwolone były śmiechy i głośne rozmowy. W późnych  godzinach popołudniowych odsłaniane są Groby Pańskie i rozpoczyna się adoracja Jezusa w grobie aż do rezurekcji w Wielką Niedzielę. W Wielką Sobotę święci się ogień, wodę, ciernie i pokarmy. Święcenie pokarmów w Polsce ma kilkusetletnią tradycję. Zgodnie ze starym polskim obyczajem, prace i przygotowania powinny się zakończyć w Wielką Sobotę w południe.  Popołudnie i wieczór wielkosobotni  są już wstępem do obchodów świątecznych. Wieczorne nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest  połączone z uroczystym wniesieniem paschału, poświęceniem wody chrzcielnej i odnowieniem obietnic chrztu.

W Wielką Niedzielę odprawiana jest rezurekcja (z łac. resurrectio – zmartwychwstanie) – w nocy lub o świcie. Jest połączona z procesją, trzykrotnie okrążającą kościół, z wyniesionym z grobu Pańskiego Przenajświętszym Sakramentem, błogosławieństwem wiernych, biciem dzwonów i śpiewaniem triumfalnych pieśni wielkanocnych: Wesoły nam dzień dziś nastał, Zmartwychwstał Pan oraz hymnu dziękczynnego Te Deum  (Ciebie, Boże, wysławiamy). Rezurekcji zwyczajowo towarzyszy huk wystrzałów i pękających petard. Jest to salut na cześć Jezusa zmartwychwstałego i pamiątka łoskotu, z jakim usuwał kamień z grobu. 

Kerstin

Grafika:
http://www.mopr.bytom.pl/mopr/images/aktualnosci/2016/23-marca/W2.png
http://www.megapedia.pl/114/wielki-post-obrazy.jpg
https://products.allegrostatic.com/popart-editor/m71221

25 komentarzy:

 1. Opiekunka blogu18 kwietnia 2014 01:23

  Z okazji Świąt Wielkiejnocy wszystkim Blogerom życzę dobrych myśli, radosnego serca, pogodnego nieba oraz grona kochający i życzliwych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, miłych chwil w gronie rodzinnym, regeneracji sił przed majowo - czerwcowym finiszem życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry pomysł, by wszystkim osobom czytającym bloga przybliżyć historię tych pięknych świąt. Ja również, życzę wszystkim cudownej atmosfery podczas Wielkiejnocy i smacznego jajka ;) Pozdrawiam B.

  OdpowiedzUsuń
 4. *zając wielkanocny18 kwietnia 2014 02:27

  Moje ulubione święta. Życzę wszystkim wesołych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałam również wszystkim czytelnikom złożyć najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, szczęścia, uśmiechów oraz spokojnych świąt, spędzonych w rodzinnym gronie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również chciałam życzyć wszystkim czytelnikom jak i blogerom spokojnych, wesołych i pełnych odpoczynku świąt.;)
  Pozdrawiam.^^

  OdpowiedzUsuń
 7. Również chciałabym życzyć wszystkim czytelnikom, blogerom oraz całej społeczności szkolnej spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz znalezienia chociaż chwili czasu na odpoczynek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze zastawiałam się, od czego zależy, kiedy wypada Wielkanoc. Po pierwszej pełni księżyca- bardzo oryginalnie! Ja również życzę wszystkim wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam problemy z zaśnięciem podczas pełni, więc wiedziałam o tym już dawno :D

   Usuń
 9. Dołączam się do wszystkich życzeń. Oby po świętach było lepiej niż przed :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Święta, święta i po świętach... W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą Wielkanoc w tym samym czasie. Ciekawe czy w tym roku też będzie padał śnieg... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że Ty kolego jak zwykle wszystko wiesz. xD
   Tyle wam śniegu na archipelagu nasypało a Ci jeszcze mało? :D

   Usuń
  2. Nasypało na archipelagu. W Polsce mało było śniegu. Trzeba to nadrobić. :D

   Usuń
  3. Może niech już nie pada śnieg. W weekend majowy chcę odpocząć a nie odśnieżać. :]

   Usuń
 11. No to i ja też Wam życzę radosnych świąt oraz dużo snu, bo tego brakuje nam najbardziej :D

  OdpowiedzUsuń
 12. * Kamikadze :3 *19 kwietnia 2014 11:35

  Bardzo ciekawy post ;) na pewno wiele osób się z niego dowiedziało kilku ciekawostek :D

  A poza tym życzę wszystkim a w szczególności Pani profesor Lis, całej klasie Ih, Wiktorii P z If, Karolinie K z IIf i Katarzynie B z IIg wesołych świąt i mokrego dyngusa <3

  OdpowiedzUsuń
 13. Świętując Zmartwychwstanie Pańskie, nie zapominajmy też, że 19 kwietnia 1943 roku Żydzi w getcie warszawskim rozpoczęli walkę o godną śmierć, o to, by "nie stać na beczce". To był wybór rodzaju śmierci, bez nadziei na życie.
  Tragiczne, że są takie okresy, w których dla ludzi nic nie znaczy Bóg ani człowiek. A taka była II wojna.

  OdpowiedzUsuń
 14. ๓คlเภ๏ฬค*20 kwietnia 2014 13:01

  Tak żeby było wesoło :D :D :D
  Kolorowych jajeczek,
  wacianych owieczek,
  rozkicanych króliczków,
  pyszności w koszyczku!
  A przede wszystkim
  udanego uciekania
  w dniu "wielkiego lania".

  OdpowiedzUsuń
 15. Ładnie zebrane fakty i ciekawostki w całość! Już po świętach, ale jeszcze mogłaś dodać B., że w poniedziałek i we wtorek leży się na łóżku, i wyjada ostatnie kawałki pieczonych ciast :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zwykle w poniedziałek i we wtorek nie mam miejsca nawet na te ostatnie kawałki :D :D

   Usuń
 16. dla mnie te święta były bardzo mile i spokojnie spędzone, a śmigus dyngus niestety ale dość mokry .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się nażarłam, ale na szczęście pózniej wszystkie kalorie spaliłam, biegając za dziećmi.:) Nawet nie miałam czasu skomentować postów.

   Usuń
  2. Doris, tak samo spalałam :D

   Usuń
 17. Ja spędziłam te Święta w przemiłej atmosferze :) Śmigus Dyngus również okazał się być mokry i bardzo wesoły, a więc zaliczam dzisiejszy dzień do udanych! :) Teraz odniosę się do Twojego postu i koniecznie muszę Cię pochwalić, bo uważam, że napisałaś bardzo dobry post. Wiele w nim ciekawych i interesujących informacji, np. zawsze interesowało mnie kiedy wypada Wielkanoc, co na to wpływa! Okazało się, że jest w pierwszą niedzielę po pełni księżyca - niebywałe! :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Całe szczescie obyło się bez opadów śniegu :-)

  OdpowiedzUsuń