25 marca 2015

Moje hobby, mój świat     Niektórzy lubią poezję
Poezję -
tylko co to takiego poezja
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy
                (Wisława Szymborska)   


Literatura jest najważniejszym, oprócz sztuki, wytworem ludzkiej myśli. Poezja jest najwcześniejszą formą literacką znaną już w starożytnej Grecji, odgrywa zatem niemałe znaczenie nie tylko w historii literatury, ale jest także jednym  z najstarszych przejawów kultury duchowej. Mimo  że poezja istnieje w ludzkiej świadomości od zawsze, to nikt nie potrafi jednoznacznie powiedzieć, czym jest  tak naprawdę. Nie umieją jej zdefiniować przede wszystkim sami poeci, o czym świadczą słowa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej w wierszu Niektórzy lubią poezję. Podzielam jej fascynację i lęk oraz  traktowanie poezji jako czegoś niezwykłego i tajemniczego.

Dlaczego piszę? Robię to nie tylko dlatego, że twórczość Wisławy Szymborskiej była moją pierwszą poetycką fascynacją, ale przede wszystkim dlatego, że twórczość poetycka jest moją wielką pasją.

Czasami współczuję ludziom, którzy nie lubią literatury, a w szczególności poezji. Gdyby wiedzieli, jak dużo tracą, żałowaliby. Niestety, poezję się albo kocha, albo nienawidzi, nie można żywić dla niej letnich uczuć. Mam wielkie szczęście, że należę do nielicznego grona jej wielbicieli, ponieważ to dzięki niej odkryłam świat piękniejszy niż można to sobie wyobrazić. Tylko poezja potrafi wyrazić tak wiele skrajnych uczuć, ukazując różne oblicza ludzkiej egzystencji i tylko ona potrafi tak barwnie ''obmyślać świat'', o czym wie doskonale polska noblistka. Kiedyś zakochałam się w jej poezji i chyba jej kochać nie przestanę, choć z biegiem czasu muszę żywić to uczucie także dla innych twórców takich jak Czesław Miłosz czy Zbigniew Herbert. Moja fascynacja poezją współczesną nie gaśnie, wprost przeciwnie - rozwija się, czego przejawem jest także moja własna twórczość, którą miałam okazję zaprezentować na ''Spotkaniu na schodach'' 20 marca 2015 roku  w naszym liceum. 
***
ambiwalencja uczuć
ekshibicjonizm myśli
ciągła modlitwa
proszę o jeszcze jeden dzień
by zdążyć przed Panem Bogiem

posprzątać mieszkanie
                                   zdążyć przed Panem Bogiem                                     
nakarmić kota
                   zdążyć przed Panem Bogiem                   
                                                     urodzić dzieci                                                          
zdążyć przed Panem Bogiem
nauczyć się kochać
zdążyć przed Panem Bogiem
odnaleźć sens
zdążyć przed Panem Bogiem

przyjdź Królestwo Twoje
proszę o jeszcze jeden dzień
bądź wola Twoja
proszę o jeszcze jeden dzień
jako w Niebie tak i na Ziemi
proszę o jeszcze jeden...
***
jest
wymodliłam go sobie

wymodliłam go sobie
na przemian grożąc i błagając
z płaczem i krzykiem na ustach
ja desperatka bezradna
chora z ambicji
wymodliłam go sobie

wymodliłam go sobie takiego
jaki przede mną stoi
szeptem łkających ust
drżeniem bezsilnych dłoni
szałem umysłu ulotnym marzeniem
pragnieniem siłą woli

jest
wymodliłam go sobie
ja desperatka bezradna
dziecko szczęścia
wymodliłam...
2013 r.
***
grzesz
przeklinaj Boga
i grzesz

zabijaj cudzołóż kradnij
grzesz

pluj na Boga
i grzesz

przeklinaj Boga
i grzesz

rozdzieraj szaty
i grzesz

żałuj i grzesz
żałuj i grzesz
żałuj i grzesz

myśl, że jesteś
dobrym łotrem
27.03.2014r.

Ania

Grafika:
http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/20508641/3/stock-photo-20508641-quill-pen-and-inkwell.jpg
http://krdp.fm/wp-content/uploads/poeta1.jpg

48 komentarzy:

 1. Aniu, trwaj w swojej pasji i dziel się swoim talentem z tymi, którzy nie piszą, ale też lubią poezję. Przestrzegam jednak przed zbytnią wiarą w ostatnie 2 wersy. Takie przekonanie może zawieść. :=)

  OdpowiedzUsuń
 2. W ostatnim stuleciu zaszło wiele zmian, a poeci postanowili jakoś na to zareagować. Zaczęli poruszać zasadnicze kwestie, które dotyczyły człowieka i jego egzystencji. Wydaje mi się, że każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się napisać taki wiersz. Pisanie jest pewną formą ucieczki od rzeczywistości; to w wierszach możemy "ukryć" swoje prawdziwe uczucia. Autorka tego postu bardzo ciekawie przedstawiła jej zamiłowanie do poezji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry artykuł. Sama uwielbiam czytać, ale głównie fantastykę. Nie wyobrażam sobie życia bez czytania, bo przecież czytanie wzbogaca, rozwija i przenosi w "inny" świat. Bardzo spodobał mi się wiersz "Jest" (nie wiem czy to prawidłowy tytuł, ale każdy będzie wiedział, o który wiersz mi chodzi). Twórz dalej i rozwijaj swoją pasję! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobają mi się wszystkie Twoje wiersze, ale 2 przeczytałam kilka razy i chyba został moim ulubionym :) Jeżeli chodzi o moją "twórczość" to napisałam jeden wiersz, prawdopodobnie w drugiej klasie szkoły podstawowej. O ile dobrze pamiętam był on skierowany do św. Mikołaja :) Gratuluję Ci pasji i niewątpliwie talentu. Podziwiam ludzi, którzy sami tworzą coś z niczego, nieważne czy jest to wiersz czy obraz, najważniejsze by wyrażać siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też najbardziej podoba mi się drugi wiersz. Gratulacje dla autorki ! Lubię czytać cudzą twórczość, po niej można poznać jaki jest dany człowiek i jak postrzega rzeczywistość. Sama też kiedyś pisałam różne rzeczy, ale jakoś przestałam. Może jeszcze do tego wrócę. ;)

   Usuń
 5. Chyba nie należę do miłośników poezji, niemniej jednak mam kilka swoich ulubionych wierszy ("Kiedy umrę kochanie" Haliny Poświatowskiej) i poetów (Edwarda Stachurę). Oprócz tego bardzo lubię słuchać poezji śpiewanej (np. Marka Dyjaka). Ostatnio, po obejrzeniu lutowego koncertu poświęconego Stedowi, który odbył się na Politechnice Warszawskiej, na nowo "zakochałam się" w Stachurze. Bardzo spodobały mi się jego słowa, w których wyjaśnił właśnie istotę poezji. Posłuchajcie! "Wszystko jest poezją, a najmniej poezją jest napisany wiersz; każdy jest poetą, a najmniej poetą jest poeta piszący wiersze." Myślę, że jest w tym dużo prawdy, choć można by z tą teorią polemizować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bardzo lubię wiersz "Kiedy umrę kochanie", ale w wersji śpiewanej przez Janusza Radka : https://www.youtube.com/watch?v=vfnyJwi1AL4 , jeśli jeszcze nie słyszałaś to polecam, na pewno się spodoba. :)

   Usuń
  2. Oczywiście, że słyszałam! :) Tak naprawdę najpierw usłyszałam piosenkę, dopiero potem, urzeknięta jej tekstem, odnalazłam wiersz. Kiedyś w gimnazjum polonistka poprosiła, abyśmy nauczyli się recytacji naszego ulubionego wiersza. Nigdy nie lubiłam recytować, stresowało mnie to. Jednak "Kiedy umrę kochanie" nauczyłam się na pamięć z wielką chęcią. Czułam ten wiersz całą sobą, dlatego z łatwością wystąpiłam przed klasą, nie bałam się, że pomylę wersy czy zapomnę kilka słów.

   Usuń
  3. Właśnie znalazłam inną wersję "Kiedy umrę kochanie". Śpiewa ją Joanna Jeżewska. Jednak to wykonanie piosenki nie podoba mi się. Nie oddaje smutku wiersza. Melodia jest zbyt...swawolna. Nie wiem, czy to dobre określenie. ;)

   Usuń
  4. Doris! Byłaś urzeczona - nie "urzeknięta"! Wierz mi!

   Usuń
  5. Wierzę! Wiedziałam, że coś jest nie tak. Słowo podkreśliło mi się na czerwono, jednak jakoś nie przyszła mi do głowy inna, poprawna forma. Dziękuję bardzo za poprawienie mnie, mam nadzieję, że już nigdy nie popełnię tego błędu. Przepraszam. :)

   Usuń
 6. Pisanie o poezji jest niczym tańczenie o malarstwie. Poezji nie da się wytłumaczyć, trzeba jej doświadczyć. Napisanie tego postu musiało stanowić więc wyzwanie. Podziwiam odwagę autorki. Nie jest zadaniem łatwym podzielić się swoją twórczością z innymi. Życzę dalszego rozwoju tej wspaniałej pasji!

  OdpowiedzUsuń
 7. Królowa Elżbieta25 marca 2015 11:19

  Jestem pełna podziwu dla Twojego talentu i dojrzałości, Aniu. I odwagi, bo jako poetka ujawniasz wiele swoich przemyśleń, odczuć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również jestem pod wielkim wrażeniem.
   Aniu, jak na młodego człowieka jesteś bardzo dojrzała emocjonalnie. Czekam na Twoją dalszą twórczość, pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Jestem pod ogromnym wrażeniem! Większość młodych osób nie przyznaje się do tego, że lubi poezję, a tym bardziej, że ją tworzy. Wynika to z tego, że niestety obecnie często jest to postrzegane jako tzw. "obciach". Uważam, że trzeba się dzielić swoimi talentami z innymi - zwłaszcza takimi jak Twój. Poezja zawiera w sobie naprawdę dużo życiowych mądrości. Piszesz bardzo dojrzałe i przemyślane wiersze, muszę jeszcze raz powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Rozwijaj swój talent, a kto wie, być może kiedyś Twoje dzieła pojawią się w szkolnych podręcznikach - czego ci życzę.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie piszesz Aniu! Nie zdziwię się jeżeli Twój wiersz będzie kiedyś w jakimś podręczniku lub za kilkanaście lat ktoś będzie się zmagał z jego interpretacją na maturze :) Nie przejmuj się krytyką i pisz dalej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Poezja jest jednym z najpiękniejszych zainteresowań, ponieważ w znacznym stopniu rozwija wyobraźnię oraz kształtuje sposób postrzegania świata. Jestem dla niej pełna podziwu głównie z tego względu, że każdy może poszczególny wiersz rozumieć inaczej. Nie jest on więc przeciętny, może posiadać wiele ukrytych znaczeń oraz zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad jego sensem i wysnuciem własnych wniosków. Zamysły te po konsultacji z innymi miłośnikami utworów poetyckich mogą przerodzić się w niebanalną myśl, lub nawet i kilka motywów przewodnich, którymi warto się kierować w życiu.
  Osoby uprawiające poezję darzę ogromnym szacunkiem i życzę wszystkim młodym artystom dalszego rozwoju oraz licznych sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo spodobały mi się Twoje wiersze i naprawdę podziwiam Twój talent. Pisanie wierszy jest dość trudnym zadaniem, ponieważ wymaga dojrzałości w przekazywaniu przez pisanie pewnych uczuć, emocji, stworzenia nastroju. Moim zdaniem Tobie się to udało. Życzę Ci dalszego rozwoju pasji! ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem pełna podziwu dla Twojej pracy. Pisanie wierszy to niezwykle trudne zajęcie. Przeczytałam z zaciekawieniem post i widzę, że naprawdę kochasz to co robisz. Życzę sukcesów i mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję przeczytać Twoje wiersze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadzam się, że poezja pozwala wyrazić siebie i swoje emocje.. Co do twoich wierszy, są świetne.. Bardzo mi się podobają. Gratuluję talentu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. @@Magdalena9625 marca 2015 13:19

  Z wielkim zainteresowaniem wczytuje się w Twoje wiersze za każdym razem jestem nimi oczarowana. Niesamowite jest to z jaką łatwością komponujesz swoją poezję. Z każdym wierszem jesteś coraz bardziej dojrzała. Podziwiam Cię za Twoją odwagę i determinację w dążeniu do celu. Obyś wydała swój tomik, by każdy mógł rozczytać się w Twojej poezji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wszystkie wiersz są wspaniałe. Z wielkim zainteresowanie przeczytałem je. Mam nadzieję, że kiedyś wydasz tomik poezji. Podejmujesz niezwykle trudną tematykę. Trwaj w tym co robisz, jak najdłużej, żebyśmy mogli zachwycać się Twoją poezją przez najbliższe lata.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy post. Jestem pod wrażeniem że sama piszesz wiersze . Bardzo mi sie podobaja poniewaz wyrazasz w nich swoje emocje . Czekam na więcej . ☺

  OdpowiedzUsuń
 17. Bez wątpienia poezja jest piękna i poprzez ją można wyrazić swoje emocje. Jeśli chodzi o wiersze powyżej bardzo mi się spodobały i jestem pod wrażeniem twojego talentu poetyckiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Poezja często jest przez nas nierozumiana, uważamy ją za głupią, bezsensowną, ale nie można zaprzeczyć, że jest jednym z najpiękniejszych sposobów wyrażania swoich uczuć. Naprawdę piękne wiersze. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Na świecie jest wielu ludzi którzy tak uważają. Powinno się wpłynąć na ich obraz poezji bo ich myślenie o niej nie jest jak im się wydaje - prawdziwe.

   Usuń
 19. Poezję traktuję jak przyjaciółkę. Zwracam się do niej z moimi problemami. W niej odnajduję nadzieję na lepsze jutro, wiarę w dobry świat i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania o sens życia i jego przemijania. Jestem pełna podziwu talentu poetyckiego ;) .

  OdpowiedzUsuń
 20. Prawda, poezja jest piękna i niesamowite jak wiele emocji potrafi wyrażać. Jednak to że wyraża tak wiele uczuć potrafi czynić ją trudną do zrozumienia. Nigdy nie byłam dobra w interpretowaniu utworów poetyckich, ale nie zgodzę się z tobą co do tego że poezję można kochać lub nienawidzić. Myślę, że można kochać lub nienawidzić poszczególne utwory, jednak nie uważam iż stosunek do poezji może być tylko nienawiścią albo miłością.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo spodobały mi się twoje wiersze ;) co do poezji, nie jestem jej wielbicielką ale niektóre utwory według mnie są naprawdę piękne ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Chciałbym przytoczyć wspomniany w poście wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej, pt.: "Niektórzy lubią poezję"
  "Niektórzy -
  czyli nie wszyscy.
  Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
  Nie licząc szkół, gdzie się musi,
  i samych poetów,
  będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

  Lubią -
  ale lubi się także rosół z makaronem,
  lubi się komplementy i kolor niebieski,
  lubi się stary szalik,
  lubi się stawiać na swoim,
  lubi się głaskać psa.

  Poezję -
  tylko co to takiego poezja.
  Niejedna chwiejna odpowiedź
  na to pytanie już padła.
  A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
  jak zbawiennej poręczy."
  Post bardzo ciekawy i pouczający, a twoja poezja zmusza do myślenia. Bez wątpienia masz talent. Życzę sukcesów związanych z tą pasją.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawy post, inny od wszystkich pozostałych i bardzo interesujące wiersze.W gimnazjum także je pisałem ,ale od jego ukończenia zaprzestałem tego.Jest to bardzo ciekawy i niekiedy dość wymagający rodzaj sztuki.Polecam każdemu przynajmniej spróbować przygody jakim jest pisanie wierszy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Miałam okazję wysłuchać Twoich wierszy na żywo w czasie Spotkania na schodach ;) Gratuluję wyróżnienia i życzę dalszych sukcesów ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Pewnie dużo osób Ci to mówi, ale masz talent i powinnaś go rozwijać. Ja też kiedyś pisałam, ale nigdy nie odważyłabym się pokazać ich publicznie. Trzymam kciuki za Twoją pasję.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zgadzam się z Anią i jej bardzo trafnym stwierdzeniem,że tylko poezja jest w stanie wyrazić nasze uczucia zarówno jak te pozytywne ale również skrajnie negatywnie. Poezja to również wyrażanie samego siebie oraz spojrzenie na świat z całkiem innej perspektywy, często tej lepszej. To również odrywanie piękna tego świata. Gratuluje Ci Aniu talentu oraz przepięknych wierszy, które tworzysz i mam nadzieję, że na tym się nie zakończy.

  OdpowiedzUsuń
 27. W lubianej przeze mnie piosence Piotr Rogucki śpiewa: "Jesteś o wiele lepszym wierszem niż każdy, który ja rzetelnie sklecę, chcąc cię uchwycić w tekście". Myślę, że najpiękniejszą staje się myśl wyrażona nie słowem, lecz gestem. Mimo to urzekły mnie te sklecione wyrazy i spodobały mi się Twoje wiersze, Aniu.

  OdpowiedzUsuń
 28. Poezja? Dobrze napisane,albo się ją :"kocha albo nienawidzi".. muszę przyznać,że nie jestem jej zwolenniczką,uważam ,że jest to trudny temat, przynajmniej dla mnie. Podziwiam osoby , które czują zamiłowanie do poezji, wielkiej twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 29. Jako dodatkową informację dopowiem, że Wisława Szymborska otrzymała nagrodę Nobla 1 października 1996, a wręczono w Sztokholmie 9 grudnia 1996. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

  OdpowiedzUsuń
 30. Poezja jest czymś pięknym tylko większość z nas nie potrafi jej docenić. Gratuluję ci tego zamiłowania i chęci do tworzenia. Życzę ci weny i mam nadzieję, że rozwiniesz się do tego stopnia, że dzieci będą omawiać twoją poezję w szkołach :) Fajnie, że podzieliłaś się tym z nami :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Niektórzy nie lubią poezji, gdyż w większości przypadków jest ona niezrozumiana. Nawet najkrótsze fragmenty sprawiają ludziom wiele trudności. Jednak, gdy się do niej przyzwyczają, zobaczą, że poezja jest pięknem samym w sobie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak wyżej napisano: "Poezję się kocha lub nienawidzi".
  Albo nie chcemy mieć z nią do czynienia, albo pragniemy jej więcej.
  Próby pisania w młodym wieku prowadzą do odnajdywania nowych talentów.
  Nie każdemu się ona musi podobać, ale można się z łatwością do niej przyzwyczaić
  Po wielogodzinnej styczności z poezją nie można się od niej oderwać i pragniemy jej więcej...

  OdpowiedzUsuń
 33. Jestem pod wrażeniem, ponieważ tak rzadko można spotkać tak utalentowaną młodą osobę. Aniu zawsze podążaj do celu, a kiedy do niego dotrzesz obejrzyj się do tyłu i zobacz to wszystko co pomogło Ci do niego dotrzeć i zapamiętaj to co Ci przeszkadzało w Twojej wędrówce. Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo podoba mnie się twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pisał w takich czasach, że nie wszystko można było powiedzieć wprost. Unikał wypowiadania się na tak zwane tematy doraźne, choć cała jego poezja wydaje się być aktualna i ponadczasowa zarazem.

  OdpowiedzUsuń
 35. Poezja jest oczywiście wyrazem uczuć. Potrafi rozbawić, zmotywować, a także wzruszyć. Mimo, że nie nie należy ona do moich zainteresowań, to muszę przyznać, że także we mnie potrafi wywołać emocje. Istnieją teksty, które trafiają chyba to każdego mniej lub bardziej wrażliwego człowieka. Zazdroszczę talentu i życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu pasji.

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie każdy utwór i autor przypada mi do gustu. Uważam, że poezja jest czymś wspaniałym i dzięki niej potrafię zrozumieć daną epokę. Poezja wyraża każde uczucie autora. Moje zainteresowanie nią zapoczątkowało się w gimnazjum. Cieszę się, że mogłam poznać osobę która posiada talent do jej tworzenia. Gratuluje.

  OdpowiedzUsuń
 37. Aniu, piękne wiersze z pięknym przesłaniem. Zazdroszczę talentu i pasji, życzę powodzenia w tworzeniu nowych pięknych dzieł poetyckich, bo co byśmy zrobili bez poezji ? Nie moglibyśmy wyrażać własnych uczuć i samych siebie w najpiękniejszej sztuce pisania. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła zakupić Twój tomik wiersza i chwalić się, że tak wybitna autorka mnie znała a ja ją .

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Wszystkim miłośnikom poezji również życzę wszystkiego dobrego, a przede wszystkim tego, żeby każdy z nas umiał odnaleźć w poezji samego siebie i za każdym razem odkrywać na nowo, ubogacać swoje wnętrze.

  OdpowiedzUsuń
 39. Ja również brałam udział w Spotkaniu na Schodach ;) szkoda, że nie wszyscy autorzy przyszli na spotkanie. Nie przepadam za poezją Szymborskiej, wolę Leśmiana ^^

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja również zaliczam się do tego niewielkiego grona osób, które kochają poezję. To cudowne, jak słowa potrafią oddziaływać na człowieka. Bardzo podobają mi się Twoje wiersze. Nie przestawaj pisać!

  OdpowiedzUsuń