31 grudnia 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane             Starożytni o przyjaźni

   Pewnego przyjaciela 
poznaje się w niepewnym  położeniu. 
(Cyceron)


Kto znalazł przyjaciela, znalazł skarb. To prawda ponadczasowa. Dlatego problem przyjaźni roztrząsali i definiowali już twórcy  starożytnej filozofii i literatury. Współczesny człowiek nic innego nie wymyśli, może jedynie powtarzać tamte prawdy własnymi, trochę innymi słowami. Myśl  Cycerona przełoży na: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

W Iliadzie Homera mamy piękny przykład prawdziwej przyjaźni – Achillesa i Patroklesa. Gdy Trojańczycy, rozzuchwaleni bezczynnością Achillesa, podchodzą pod obóz Greków, Patrokles  staje do walki i ginie z ręki Hektora. Achilles rozpacza  nad ciałem przyjaciela, a następnie wyrusza, aby pomścić jego śmierć. Trojanie pierzchają za mury, zamykają trwożnie bramy. Achilles głodny jak lew miota się po polu zasłanym trupami. W bramie grodu Hektor sam jeden stoi, jakby skuty przeczuciem nieodmiennego wyroku. I wyrok się dokona. Powyżej: Achilles opatrujący rany Patroklesa.

Hezjod – wybitny poeta, a także filozof sądził, że przyjaźń powstaje tam, gdzie są przeciwieństwa (np. chory potrzebuje lekarza). Podobieństwa się  nie potrzebują.

Sokrates również sądził, że jedne podobieństwa wykluczają przyjaźń (gdy obie strony są złe, zmienne, wewnętrznie skomplikowane i nienawidzą się).   Z kolei inne - ludzie dobrzy – gwarantują przyjaźń.
Pojęcie przyjaźni roztrząsał też Arystoteles. Podstawą prawdziwej przyjaźni jest jednomyślność w sprawach szlachetnych, a temu  powinna towarzyszyć zgoda, życzliwość i obustronny udział   zarówno w powodzeniach,  jak  i niepowodzeniach. Filozof tłumaczy istotę przyjaźni, która - według niego - polega bardziej na kochaniu, niż na byciu kochanym, czyli bardziej na dawaniu niż na braniu. W związki przyjacielskie łączą się ludzie „dzielni etycznie” lub dążący do doskonałości moralnej. Człowiek, który popełnia zło, nie może być przyjacielem, ponieważ nie można go kochać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy to zło można usunąć dzięki pomocy drugiej osoby. Nie ma przyjaźni,  gdy jedna strona jest na poziomie infantylnym, a druga jest dojrzała. Nie można mieć wielu przyjaciół, gdyż oni w istocie są jedynie pochlebcami. Podstawę przyjaźni stanowi dzielenie życia i pamiętanie o sobie. Rozłąka powoduje rozluźnienie więzi i stopniowe zapominanie o uczuciu.
Cyceron z kolei twierdził, że między przyjaciółmi powinna istnieć wspólnota rzeczy, zamiarów i pragnień (wspólny dom, pożywienie, zajęcia i upodobania, przebywanie ze sobą). Pogląd Cycerona oparty jest na tym, iż nic nie jest zmyślone ani udawane, ale wszystko jest prawdziwe i dobrowolne. Charakterystyczną cechą przyjaźni powinna być stałość, której podstawą jest wierność. Bez względu na to, czy sytuacja przyjaciela dotyczy szczęścia czy nieszczęścia, powinniśmy go wspierać. Bardzo ważne są bezinteresowność i wzajemność, które umacniają przyjaźń. Wzajemności nie należy się domagać, ponieważ wynika ona z samej natury przyjaźni i jednocześnie stanowi jej istotny element. Kolejną cechą jest szczerość, która warunkuje istnienie tego związku. Następnymi przymiotami są zaufanie i wierność. Prawdziwa przyjaźń zrównuje ze sobą  ludzi, a istniejące różnice są uzupełniane przez wzajemny szacunek, życzliwość i wyświadczanie przysług. Zapoznanie się ze wszystkimi przymiotami przyjaźni i respektowanie ich umożliwia pielęgnowanie tej relacji.
           
Trudno uwierzyć, że powyższe myśli zostały sformułowane w starożytności,  tak wciąż są aktualne. Na tym przykładzie widzimy mądrość antyku, do którego wciąż wracają kolejne pokolenia. Bo czy dzisiaj przyjaźń jest czymś innym?

Kriss

Grafika:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/41/Amphora_death_Priam_Louvre_F222.jpg/240px-Amphora_death_Priam_Louvre_F222.jpg
https://www.pepiniera.pl/foto-prod/zoom/19547.jpg
http://czasnawnetrze.pl/i/aD05MDAmdz04Mzk=/59dc36f7/25124-_lempicka_dwie_przyjaciolki.jpg

40 komentarzy:

 1. Próbowałam poszukać cytatów związanych z przyjaźnią i rzuciły mi się w oczy słowa Stachury, którego bardzo lubię i cenię. W swym szkicu literackim "Fabula rasa" pisze tak: "Prawdziwy przyjaciel to nie ten, który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam". To wszystko święta prawda! Przyjaciel ma nam wskazać drogę, pomagać w rozwoju, motywować do działania, a nie wyręczać w każdej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Drugi obraz, zawarty w poście, przedstawia przyjaźń ukazaną w filmie ,,Nietyklani" w reżyserii Oliviera Nakache’a. Poglądy Hezjoda idealnie pasują do tego filmu. Jeden z głównych bohaterów, filmowy Philippe to człowiek, który posiada ogromny majętek lecz został dotknięty porażeniem czterokończynowym. Wraz z jegą asystentką poszukują opiekuna. Philippe, ku zaskoczeniu wszystkich, wybiera człowieka całkiem innego od wcześniejszych opiekunów i kandydatów na to stanowisko. Jest nim Driss, człowiek pochodzący z biednej rodziny, z kryminalną przeszłością, całkowicie odmiennymi poglądami niż Philippe i całe jego otoczenie. Wybrał go, ponieważ jako jedyny nie patrzył na niego przez pryzmat litości. Między nimi kwitnie przyjaźń. Mimo tego, że tak bardzo się różnią to rozumieją się bez słów. Film pokazuje wielką siłe przyjaźni, wzajemne wsparcie, otwieranie się przed drugą osobą. Serdecznie zachęcam do obejrzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam ten film w kinie. Wspaniały! Rozśmiesza i wzrusza jednocześnie :)

   Usuń
  2. #miodzio i Ola również oglądałam ten film. W wspaniały sposób została ukazana przyjaźń ludzi, na pozór nie pasujących do siebie. Różnice to m.in kolor skóry, stan społeczny czy rodzaj słuchanej muzyki, jednak nie stanowiły one dla nich przeszkody. Powinniśmy brać przykład z tych bohaterów i być wiernym przyjaciołom mimo wszystko.

   Usuń
  3. Również oglądałem ten film. Naprawdę warto obejrzeć, Pewne sceny rozśmieszają do łez, a inne z kolei skłaniają do głębszych refleksji właśnie na temat przyjaźni, jej siły i bezinteresowności...

   Usuń
  4. Miałem ogromną przyjemność obejrzeć ten film i polecam go wszystkim-niezależnie od wieku i światopoglądu.Oglądałem wiele filmów,ale "Nietykalni" należą do ścisłej czołówki filmów godnych polecenia.Zostało jeszcze trochę czasy przed 7 stycznia, więc jeżeli ktoś nie wiedziałby jak go spożytkować, to jeden wieczór może już mieć zaplanowany.

   Usuń
  5. Pamiętacie tę rozmowę z "Nietykalnych"?

   Podpisujemy, nie podpisujemy?
   - Nie jestem w stanie podpisać od ręki.
   - A to dlaczego?
   - Dlaczego?
   - Niezła kicha.Tyle, że czas mnie goni.
   - Zaiste, kicha.
   - A Motywacja nie podpisze za pana?

   Na drugi dzień:
   - Ma pan podpisane, na stoliku, w kopercie. Podoba się panu korzystanie z pomocy innych?
   - Co?
   - Nie przeszkadza panu, że inni na pana pracują?
   - Mnie nie, a panu?
   - A może byłby pan skłonny popracować?
   - Mieć umowę, godziny pracy, obowiązki?
   - Żarty się pana trzymają.
   - Do tego stopnia,że zaproponuję panu okres próbny.

   Usuń
 3. Starożytni o przyjaźni:

  Cyceron - Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha - odświeża siły.
  Platon - Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba.
  Owidiusz - Dopóki będziesz szczęśliwy, wielu będziesz miał przyjaciół, gdy cię los opuści, będziesz sam
  Epiktet - Gdy cię przyjaciel obrazi, zapomnij, że jest obrażającym, a pamiętaj, ze jest przyjacielem, to mu wnet przebaczysz.
  Arystoteles - Gdzie przyjaźń jest prawdziwa, tam jedna dusza ożywia dwa ciała.
  Ezop - Kto ma dużo wrogów, w potrzebie nie znajdzie żadnego przyjaciela.
  Seneka - Kto nie umie przebaczać przyjaciołom, robi sobie z nich nieprzyjaciół.
  Plutarch - Najlepszą wagą do mierzenia przyjaźni jest nieszczęście.
  Menander - Nawet cień przyjaciela starczy, aby uczynić człowieka szczęśliwym.
  Epikur - Nie tak bardzo potrzebna jest pomoc przyjaciół, ile wiara w ich pomoc.
  Epiktet - Obecnym przyjaciołom trzeba dobrze czynić, o nieobecnych - dobrze mówić.
  Seneka Młodszy - Odziera przyjaźń z dostojeństwa, kto jej szuka dla korzystnych możliwości.
  Horacy - Poznaj obyczaje przyjaciela, a nie będzie nienawiści.
  Cycero - Prawdziwi przyjaciele są zawsze obecni, choć oddaleni.
  Diogenes - Przyjaciel - jedna dusza w dwóch ciałach.
  Solon - Przyjaciół nie pozyskuj lekkomyślnie, a tych, których pozyskałeś, lekkomyślnie nie porzucaj.
  Cycero - Przyjaźń jest tylko wtedy silna, gdy ją zawierają dojrzali wiekiem i rozumem.
  Seneka - Szczęście przyjaciół rodzi, nieszczęście doświadcza ich wierności.
  Pitagoras - Tak postępuj z przyjaciółmi, aby się nie stali nieprzyjaciółmi, z nieprzyjaciółmi tak się obchodź, aby jak najprędzej stali się przyjaciółmi.
  Salustiusz - Tego samego chcieć i tego samego nie chcieć - oto jest dopiero trwała przyjaźń.
  Liwiusz - Trwoga przed nieprzyjacielem zewnętrznym jest najsilniejszą spójnią.
  Arystoteles - Wierny przyjaciel jest dla młodzieńca przewodnikiem, dla męża pomocą, dla starca podporą.
  Demokryt - Więcej warta jest przyjaźń jednego człowieka rozumnego niż wszystkich głupców.
  Cyceron - Wykreślić ze świata przyjaźń to jakby zgasić słońce na niebie, bo niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie.
  Liwiusz - Związki przyjaźni powinny być nieśmiertelne, nieprzyjaźni - śmiertelne.
  Salomon - Bogactwo przyczynia wielu przyjaciół.
  Salomon - Przyjaciel bywa przychylniejszy od brata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wyobrażam sobie życia bez kogoś takiego jak przyjaciel. I właśnie. Zaciekawiła mnie etymologia tego wyrazu i znalazłam to: ''Wyraz przyjaciel należy do grupy słów rodzimych, ogólnosłowiańskich. Etymologicznie związany jest z prasłowiańskim czasownikiem *prьj-a-ti o znaczeniu ‘lubić, sprzyjać komu, przyjaźnić się’. Zatem budowa tego rzeczownika wyglądałaby następująco *prьja+telь. Interesujący nas wyraz – poświadczony w języku polskim już od XIV wieku – często występuje w Biblii, gdzie staje się odpowiednikiem łacińskich leksemów amicus i cognatus. W staropolszczyźnie przyjaciel oznaczał nie tylko ‘tego, kto komuś sprzyja’, ale również ‘krewnego, powinowatego’ oraz ‘przyjmującego / przyjmowanego w gościnę’. Dwa ostatnie ze znaczeń nie zachowały się, ale za to ukształtowany został dodatkowy, nowy sens wyrazu przyjaciel – ‘kochanek’. Z kolei rzeczownik przyjaźń kontynuuje prasłowiańską postać *prьjaznь, wywodzącą się od przymiotnika *prьjaznъ (czyli ‘przyjazny’)''

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy powinien znaleźć swoją bratnią duszę, przyjaciela. Przyjaciel ma wpływ na rozwój, kształtowanie się człowieka. Dzięki niemu wiele się uczymy i zauważamy rzeczy, których wcześniej nie widzieliśmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie dodać, że przyjaciel potrafi również patrzeć obiektywnie na pewne rzeczy, z pewnym dystansem. I tak jak powiedziałeś dostrzega rzeczy, których my nie widzimy. Moim zdaniem świetnym przykładem na ukazanie, czym jest przyjaźń jest książka Antoinego de Saint-Exupérego pt."Mały Książę". Pamiętam słowa na temat przyjaźni, które zapadły mi w pamięci: "Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. "

   Usuń
  2. Zgadzam się z fragmentem, który przytoczyłaś. Przyjaźń wymaga dużo cierpliwości. Ludzie często są zbyt zabiegani i skoncentrowani na własnych potrzebach, żeby dbać o tę niezwykłą relację. Dopiero kiedy sami jesteśmy w potrzebie doceniamy wartość prawdziwej przyjaźni.

   Usuń
 6. Oczywiście kto znalazł przyjaciela znalazł skarb. Chyba nikt nie zdoła podważyć starożytnych prawd. W dzisiejszych czasach możemy przekonać się o tym na własnej skórze szczególnie wśród młodzieży. Ciężko jest znaleźć osobę, która myśli podobnie jak my jest szczera i godna zaufania. Jak wiadomo prawdą jest również, że gdzie się myśli nie godzą tam przyjaźń dziurawa czy to, że gdzie przyjaźń panuje, tam wesołość z ochotą przebywa dlatego mimo wszystko uważam że warto jest szukać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam przyjaciela - chłopaka. Powiedziano mi kiedyś, że przyjaźń pomiędzy dziewczyną, a chłopakiem nie może istnieć. Ja się z tym nie zgadzam. Szkoda tylko, że jego rodzice nie myślą w ten sposób ;/

   Usuń
 7. Przyjaciel jest zdecydowanie jedną z najważniejszych osób w życiu człowieka. Ludzie pozbawieni takich relacji zazwyczaj czują się samotni ,popadają w depresje, jest im trudniej. Każdy z nas zetknął się w życiu z pojęciem przyjaźni ,przedstawiana jest w wielu książkach. Już jako dziecko czytając "Małego Księcia" zaczęłam pojmować czym jest prawdziwa przyjaźń. Pojawia się tam zdanie, które uważam za bardzo prawdziwe : " Nawet patrząc śmierci w oczy dobrze jest pomyśleć ,że miało się przyjaciela".

  OdpowiedzUsuń
 8. "Moim najlepszym przyjacielem jest ten, który wydobywa ze mnie to, co jest we mnie najlepsze" stwierdził Henry Ford, którego przyjacielem został Hitler po dojściu do władzy. Ford miał zwyczaj dawać urodzinowy prezent Hitlerowi – czek na 100 tysięcy marek, a Hitler odznaczył go wysokim orderem III Rzeszy – Orderem Orła Niemieckiego. Piękne słowa bywają czasem puste.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już w starożytności wysoko ceniono przyjaźń. Każdy człowiek potrzebuje mieć taką osobę, z którą może porozmawiać o wszystkim, liczyć na nią... Zgadzam się ze stwierdzeniem Arystotelesa, który mówił, że przyjaźń polega bardziej na dawaniu niż na braniu. Dopiero kiedy to zrozumiemy, będziemy mogli mieć przyjaciół i być przyjaciółmi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Stanisław Jerzy Lec "Trze­ba wielu lat by zna­leźć przy­jaciela, wys­tar­czy chwi­la by go stracić." Myślę, że z pierwszą częścią zdania zgodzi się każdy. Potrzeba dużo wspólnie przeżytych chwil i rozmów, by móc kogoś nazwać swoim przyjacielem. Nie wyobrażam sobie życia bez moich przyjaciół, których ja i moi rodzice uważamy za rodzinę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czasy się zmieniają, ale relacje między ludźmi pozostają takie same co sprawia że myśli starożytnych filozofów są i dziś aktualne. Przyjaźń to coś bardzo cennego dlatego tak ważne jest by ją pielęgnować. Zgadzam się z poglądami Arystotelesa o tym że przyjaźń powinna polegać bardziej na dawaniu niż braniu. W sytuacji gdy jedna strona jest wykorzystywana przez drugą nie można mówić o prawdziwej przyjaźni. Niestety prawdziwe jest też to że rozłąka powoduje rozluźnienie więzi i powoli sprawia że zanika przyjaźń. Myślę, że każdy z nas ma przyjaciela z którym stracił kontakt, chociażby z powodu zmiany szkoły. Warto utrzymywać kontakty ze starymi przyjaciółmi ponieważ oni w jakimś stopniu wpłynęli na to kim jesteśmy dzisiaj. Uważam że najważniejsze w przyjaźni są szczerość, zaufanie i wzajemne wsparcie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyjaźń jest bardzo ważna w życiu każdnego człowieka, to właśnie z niej rodzi się miłość. Każdy potrzebuje osoby, z którą może porozmawiać o wszystkim. Moje ulubione sentencje o przyjaźni:
  "Przy­jaciele są jak ciche anioły, które pod­noszą nas, gdy nasze skrzydła za­pom­niały jak latać."
  "Przy­jaźń nie potępia w chwi­lach trud­nych, nie od­po­wiada zim­nym ro­zumo­waniem: gdy­byś postąpił w ten czy tam­ten sposób... Ot­wiera sze­roko ra­miona i mówi: nie pragnę wie­dzieć, nie oce­niam, tu­taj jest ser­ce, gdzie możesz spocząć." (Malwida von Meysenbug)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyjaźń jest każdemu potrzebna, każdy musi mieć przyjaciela z którym w chwilami można się pośmiać zaś gdy jesteśmy smutni nas rozweseli i pocieszy. Prawdziwy przyjaciel zawsze powie ci prawdę nieważne jak bolesna by była.Jak pisze Paolo Coelho "Nawet gdy przyjaciel działa wbrew tobie, wciąż jest twoim przyjacielem.". To znaczy że mimo tego że przyjaciel robi coś lub mówi co nam się nie podoba wciąż jest naszym przyjacielem.Nie możemy go odrzucać bo on jet naszym prawdziwym przyjacielem na dobre i złe. Kiedyś napisał Stanisław Jerzy Lec "Trzeba wielu lat by znaleźć przyjaciela, wystarczy chwila by go stracić". Znaczenie tych słów jest proste akceptujmy swoich przyjaciół i bądźmy z nimi szczerzy bo kiedy stracimy przyjaciela możemy go nie odzyskać.Łatwiej jest stracić go niż znaleźć nowego.

  OdpowiedzUsuń
 14. "Przyjaciele-jedna dusza w dwóch ciałach" ~ Arystoteles. Zgadzam się z tymi słowami, ponieważ przyjaciele powinni być do siebie podobni, lecz dobrze jest kiedy czasami mają odmienne zdanie. Moim zdaniem prawdziwa przyjaźń jest bardzo ważną wartością. Możemy poradzić się drugiej osoby i wiemy, że nas nie oszuka, bo chce dla nas jak najlepiej, chce naszego szczęścia. Cieszę się, że znalazłam prawdziwą przyjaciółkę, bo wiem, że zawsze mogę na niej polegać. "Przyjaciel to dziwny człowiek. Wszystko o Tobie wie, w szegółach, a mimo to bardzo Cię lubi".

  OdpowiedzUsuń
 15. "By zapragnąć przyjaźni, nie potrzebujesz wiele czasu, lecz sama przyjaźń jest owocem, który dojrzewa powoli. " ~ Arystoteles. Przyjaźń odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Lepiej mieć jednego, ale prawdziwego, oddanego przyjaciela,który zrobi wszystko by nas wspierać zarówno w sprawach dobrych jak i złych.

  OdpowiedzUsuń
 16. "Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha - odświeża siły" Cyceron
  Przy takich postach świetnie widać ponadczasowość antycznych filozofii. Każdy z nas wie, a może nawet doświadczył, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Wielu odczuło tę ulgę po rozmowie z przyjacielem, poczuło wsparcie bliskiej nam osoby. To samo czuli starożytni, którzy świetnie opisali przyjaźń swoimi sentencjami używanymi do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdjęcie niepełnosprawnego człowieka na wózku jest z filmu "Nietykalni" z 2011r. Film jest doskonałym przykładem prawdziwej przyjaźni. Wszystkim polecam go obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 18. Każdy z nas potrzebuje przyjaciela. Życie pełne jest trosk i niebezpieczeństw a on jest naszym stałym punktem. Znalezienie przyjaciela nie jest sprawą łatwą. Czytając ten post uświadomiłem sobie ile wymagań musi spełniać przyjaciel, aby być tym kim jest.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo podoba mi się zakończenie artykułu. Faktycznie, przyjaźń jest wartością ponadczasową.Doceniali ją w antyku, ale również docenia ją każdy z nas, szczególnie gdy stracimy przyjaciela...

  OdpowiedzUsuń
 20. Po przeczytaniu tego artykułu mogę potwierdzić, że ja mam taką przyjaciółkę. Znamy się od ,,piaskownicy". Pomaga mi ona w każdej sytuacji.Mogę na nią liczyć a ona na mnie. Zawsze robimy wszystko razem , nawet do harcerstwa wstąpiłyśmy obie w tym samym czasie. W wyborze szkoły musiałyśmy się rozstać. Chociaż jesteśmy w jednym budynku to chodzimy do innych klas i rzadko się widujemy. Nasza przyjaźń nadal trwa i mam nadzieję że się nigdy nie skończy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Znam wiele filmów, książek, opowieści w których jest opisana prawdziwa miłość o to kilka z nich:

  Powieść Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie umarłych poetów" ukazuje przyjaźń łączącą chłopców z Akademii Weltona. Gdy rodzice po raz kolejny dają na urodziny Toddowi przybornik na biurko, Neil próbuje go pocieszyć, „szukając rozpaczliwie słów, które mógłby teraz Toddowi powiedzieć”. Chłopcy podziwiają talent aktorski Neila, wspierają go, gdy przygotowuje się do roli Puka. Potem, kiedy po występie ojciec z wściekłością zabiera go do domu, wypominając, iż postąpił wbrew jego woli, chcą mu dodać otuchy: Todd usiłował przedrzeć się przez tłum.
  Jest to piękny film naprawdę wszystkim polecam.

  "Syzyfowe prace" Stefan Żeromski opisuje przeżycia Jędrka Radka, fornalskiego syna, który uczy się w klerykowskim gimnazjum. Jest on wyśmiewany przez kolegów z powodu pochodzenia, a kiedy Tymkiewicz podczas lekcji przedrzeźnia go wyjątkowo złośliwie, Jędrek nie wytrzymuje napięcia i wdaje się w bójkę. Za pobicie kolegi zostaje usunięty ze szkoły. Wstawia się za nim Marcin Borowicz. Gdy z kolei on przeżywa trudne chwile po wyjeździe Biruty, którą pokochał, może liczyć na wsparcie przyjaciela:

  "Marcin nie był w stanie rzec słowa, nie mógł patrzeć, wyciągnął tylko rękę i wspomógł się na siłach, czując uściśniecie kościstej, a jakby z żelaza urobionej prawicy Radkowej."

  Aleksander Kamiński w powieści "Kamienie na szaniec". Alek, Rudy i Zośka wielokrotnie dają dowody łączącej ich przyjaźni. Mimo katowania przez gestapowców Rudy nie wydał nikogo, co przypłacił śmiercią. Alek został śmiertelnie ranny podczas akcji pod Arsenałem, gdy odbito Rudego. Po stracie przyjaciół Zośka długo nie mógł dojść do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Przyjaciel to najwspanialsza osoba, zawsze cię wspierająca, pomagająca, nie odrzucająca cię kiedy wszyscy inni się odwrócą. Należy pamiętać o swoich przyjacielach , oni nigdy nie odmawiają pomocy której potrzebujesz. Jednak o przyjaźń powinniśmy dbać bo prosto jest przyjaciela stracić, ale bardzo trudno zyskać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Antoine de Saint-Exupéry w książce "Mały Książę" użył takich słów:
  "Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela."- są to piękne słowa, które utwierdzają nas w przekonaniu, że warto mieć przyjaciół gdyż potrzebujemy ludzi, którym możemy ufać, zwierzyć się czy porozmawiać. Według mnie przyjaźń jest bardzo cenna.

  OdpowiedzUsuń
 24. Przyjaciele to jedni z najbardziej ważnych osób w naszym życiu. Możemy im powiedzieć o naszych problemach poprosić o pomoc lub zwyczajnie porozmawiać na wszelakie tematy. Sam mam wielu przyjaciół tylko z bliska i tych z daleka i wiem że mogę na nich liczyć. Przyjaźnie wiele nas uczą, pokazują spojrzenia na świat innych osób ich problemy, sukcesy. Ale dzięki nich możemy odkryć samego siebie, jacy jesteśmy, co jest w nas dobre a co przydało by się zmienić.
  Mogę powiedzieć, że dzięki mojej przyjaciółce poznałem sam siebie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie istnieje definicja, którą jasno można określić kim jest przyjaciel. Nie istnieją cechy, którymi można wytłumaczyć dlaczego dwie osoby się przyjaźnią. Przyjaźń choć (mam nadzieję) obecna w życiu każdego z nas jest dla nas tajemnicą. Przyjaciele potrafią często nas złościć, z wieloma ich decyzjami możemy się nie zgadzać, prowadzimy odmienny styl życia, wyznajemy inne wartości, mamy inne zainteresowania. Mimo tak wielu różnic kochamy się jakbyśmy byli rodziną, nie ważne czy znamy się od dzieciństwa czy od kilku lat, bo czujemy się bardzo blisko z taką osobą, mówimy o wszystkich swoich problemach, zwierzamy się bo czujemy, że na tą właśnie osobę możemy liczyć. Kim jest dla mnie przyjaciel? Zawsze powtarzam, że moja przyjaciółka jest moją siostrą tylko od innej mamy. :3

  OdpowiedzUsuń
 26. Dla mnie najwspanialszą przyjaciółką jest własna matka : ) Na nią zawsze mogę liczyć (nie tak jak na "przyjaciół" ze szkoły, czy sąsiedztwa). Jest tak, ponieważ nasza relacja opiera się na wielkim zaufaniu i bezwzględnej szczerości. Dzielimy się wszystkim, poświęcamy się dla siebie, pomagamy sobie... Chyba właśnie o to w tym chodzi ! :)
  Życzę wszystkim takiej właśnie przyjaźni. Takiej, która przetrwa wszystko (jestem przekonana, że taka istnieje).
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 27. herbu Z*ielona Pi*etruszka11 lutego 2015 11:28

  Ludzie z natury są istotami społecznymi i potrzebują kontaktu z innymi. Najbardziej trafną opinią o przyjaźni dla mnie jest opinia Cycerona. Człowiek nie zaprzyjaźni się z innym człowiekiem, jeśli nie będą mieli o czym rozmawiać. Nie nawiążą tej niesamowitej więzi.
  Zgadzam się z misterioPS, ponieważ mama zawsze będzie najlepszą przyjaciółką. Każdy kocha swoją mamę bezwarunkowo. To na właśnie takiej miłości opiera się prawdziwa przyjaźń. Dlatego inne relacje powinniśmy opierać na tej, która nas łączy z mamą. To z tej przyjaźni należy brać przykład :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Przyjaźń to wspaniała rzecz. Niepowtarzalna więź, która potrafi przetrzymać każdą przeciwność losu. Życzę każdemu kto przeczytał ten post, aby odnalazł w swoim życiu prawdziwego i lojalnego człowieka, który będzie z nim w każdej złej chwili- przyjaciela! Pozdrawiam :]

  OdpowiedzUsuń
 29. Najbardziej zgadzam się z poglądami Cycerona, a głównie ze stałością. Czy przyjaciel, który przestał być przyjacielem kiedykolwiek nim był?
  Raczej nie.

  Post bardzo ciekawy, a zdjęcie z filmu "Nietykalni" aż spowodowało uśmiech na twarzy!

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 30. Przyjaźń jest rzeczą bardzo potrzebną w naszym życiu. Posiadanie osoby, z którą możemy porozmawiać o wszystkim jest dla każdego istotne. Trudno jest jednak czasem znaleźć daną osobę, która będzie nas rozumiała bez słów, będzie przy nas w lepszych chwilach, ale w tych gorszych nas nie opuści, pomoże nam przez wszystko przebrnąć. Uważam, że najważniejsza w przyjaźni jest stałość, której podstawą jest wierność, tak jak twierdził Cyceron. Przyjaciół ma się na długie lata, a nie na krótki okres czasu, gdy zmienia się ich, bo jakaś drobnostka nam w nich nie pasowała. Warto o nich zawsze pamiętać, bo odegrali w naszym życiu ważną rolę.

  OdpowiedzUsuń
 31. Myślę, że niezależnie od epoki przyjaźń zawsze jest tym samym. Bezinteresowny i wierny przyjaciel to prawdziwy skarb, dlatego każdy człowiek, który takiego posiada powinien być z tego powodu szczęśliwy i dumny.

  OdpowiedzUsuń