2 listopada 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

 

 Amerykański  sukces  braci Wonsalów

Sukces jest wynikiem właściwej decyzji.
                                                                                         (Eurypides)
                      
Jakie to proste! Wystarczy podjąć właściwą decyzję i odnosi się sukces. Ba! Nawet zdobywa się miliony. Myślę jednak, że trzeba się też urodzić pod szczęśliwą gwiazdą i w odpowiednim miejscu na ziemi.  A może trzeba  dostać od losu talent? 

Logo Warner Bros. zna każdy,  kto  choć raz oglądał film tej amerykańskiej wytwórni. To obecnie jedna z największych korporacji filmowych i telewizyjnych  świata, a została założona 91 lat temu  w Los Angeles.Jej inicjatorami, pewnie ku waszemu zdziwieniu, są polscy Żydzi. Czterej bracia Wonsalowie:  Hirsz, Aaron, Szmuel i Izaak, znani później jako Harry, Albert, Sam oraz Jack Wernerowie.       
Byli oni synami emigrantów z Polski. Hirsz, Aaron i Szmuel urodzili się na Mazowszu w małej wsi Krasnosielc niedaleko Ostrołęki. Izaak, czyli Jack, przyszedł na świat już za Oceanem. Talent do interesów Wonsalowie – Wernerowie mieli od najmłodszych lat. Żartobliwie mówi się, że początek imperium filmowemu dał zegarek i koń.  Otóż w 1903 roku  zastawili za tysiąc dolarów konia o imieniu Bob i złoty zegarek ojca, za co kupili kineskop opatentowany przez Thomasa Edisona. Zaczęli od wyświetlania w różnych miasteczkach filmu Napad na ekspres Edwina S. Portera. Dzięki temu zdobyli pieniądze na wynajęcie i urządzenie pierwszej sali kinowej, którą nazwali "Klejnot". Następnie bracia  próbowali sił w produkcji i dystrybucji kinowej. Jednak interes szybko okazał się nieopłacalny, ponieważ Edison zaczął żądać opłat licencyjnych za własne urządzenia. W obawie przed karą bracia postanowili założyć firmę na drugim końcu kraju. W 1918 roku  powstał film My Four Years in Germany,  który odniósł  ogromny sukces frekwencyjny  i artystyczny. Za zdobyte pieniądze z realizacji filmu Warnerowie spełnili swoje marzenia i w 1923 roku powstała wytwórnia filmowa Warner Brothers Pictures. Każdy z braci otrzymał zakres obowiązków, w zależności od talentu. Harry stał na czele spółki i podejmował wszystkie ważne decyzje. Zadaniem Sama była produkcja, Jack nadzorował codzienne prace, a  Albert zajmował się dystrybucją. 
Studio Warner Bros. rozsławiło  się cyklem filmów o przygodach owczarka  niemieckiego  o imieniu Rin Tin Tin. Widownia była pod tak wielkim  urokiem inteligentnego pupila, że  podobno miał otrzymać w 1929 roku Oscara dla najlepszego aktora.  

Firma stale prężnie się rozwijała, jednak to nie wystarczało, aby stać się najlepszą.  Szansa pojawiła się w 1925 roku,  kiedy w filach można było  nagrywać ścieżkę dźwiękową. Niestety, Harry długo nie godził się na to,   bo : kto, u diabła, chciałby słuchać, jak aktorzy mówią.  Ustąpił dopiero wtedy, gdy sytuacja finansowa studia była bardzo  zła. Wówczas zaryzykował    i wziął 7 milionów dolarów pożyczki (dziś około 150 milionów),  by wprowadzić do Hollywood dźwięk. Pierwszym filmem z dźwiękiem, wyreżyserowanym przez  braci Warner w 1926 roku, był "Don Juan" , w Polsce znany jako "Wieża miłości". Jednak nie było w nim dialogów,  jak w dzisiejszych filmach. Można było jedynie usłyszeć na przykład  dźwięk otwieranych drzwi oraz muzykę  w wykonaniu Filharmonii Norweskiej, na którą stać było tylko zamożnych.
Jednym z największych osiągnięć braci Warner stał się wyprodukowany w 1942 roku kultowy melodramat - Casablanca.  Zdobył 3 Oscary,   a zasłynął  dzięki doskonałym kreacjom Humphrey`a  Bogart'a i Ingrid Bergman .Kto nie zna też takich filmów, jak: Sokół maltański, Buntownik bez powodu, Zabójcza broń, Batman, Matrix, Brudny Harry czy Królik Bugs?

Warner Bros. jest producentem lub dystrybutorem ponad sześciu i pół tysiąca filmów fabularnych i ekranizacji oraz czternastu tysięcy filmów animowanych (w tym półtora tysiąca kreskówek). To się nazywa amerykański sukces!

Iza

Grafika:
https://pmcdeadline2.files.wordpress.com/2015/06/warner-bros__130912132941.jpg
http://vanguardiadelpueblo.do/wp-content/uploads/hermanos-warner.jpg
https://drnorth.files.wordpress.com/2010/03/rin-tin-tin1.jpg
http://waj.koeln/wp-content/uploads/2015/03/Bild_IV1.jpg 

57 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że firmę założyli polscy Żydzi, interesujące. Warner Bros. kojarzy mi się z dzieciństwem, a konkretnie z porannym oglądaniem Królika Bugsa. Do tej pory pamiętam jego słynne powiedzonka: "Co jest, doktorku?", "Rety, ale ze mnie zgrywus." Uwielbiałam również Zwariowane melodie (Looney Tunes) i ich bohaterów, których traktowałam jak przyjaciół, którzy zawsze potrafili poprawić mi humor. Muszę się przyznać, że moje "uwielbienie" trwa do dzisiaj. Oglądam je co piątek, gdyż stało się to moją małą tradycją ^^ Jak powiedziała Anna Kamieńska: "Dzieciństwo jest dob­re dla­tego, że każdy dzień zaczy­na życie na no­wo, bez ciężaru dnia wczorajszego." Bajki przypominaja mi o dzieciństwie, dlatego zawsze będę lubiła je oglądać.
  Ciekawy post, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczuwam, że większość czytelników będzie zaskoczona tym, że to Polacy. Dzięki !

   Usuń
  2. Właśnie o Króliku Bugsie pomyślałam gdy tylko zobaczyłam logo! Królik zajadający marchewkę i oparty o logo firmy chyba na zawsze utkwił mi w pamięci :) A co do Looney Tunes to chyba najbardziej pamiętam myśliwego z niesamowicie zabawną wadą wymowy - ''poluję na kłóiki'' ! :D

   Usuń
  3. Olu, a pamiętasz Kota Sylwestra, kóry mówił: " Szkubany szkubaniec", gdy nie udało mu się złapać Tweetego?

   Usuń
  4. Znalazłem jingiel Looney Tunes: https://www.youtube.com/?hl=pl&gl=PL
   Od razu poprawi Ci humor <3

   Usuń
  5. Thievesdreams, masz rację, każdy jest zdziwiony pochodzeniem założycieli Warner Bros. Ja również. Jako dziecko codziennie oglądałam dobranockę i inne bajki, ale już z tego wyrosłam. Zresztą te nowe kreskówki są naprawdę mało ciekawe. Jednak z radością powracam do Scooby Doo i Muminków. To bajki, które mogę oglądać nawet teraz, gdy jestem już trochę większa. A najbardziej lubię filmy fabularne dla dzieci, w szczególności te francuskie, np. o Mikołajku. :)

   Usuń
  6. Jestem pewna, że skoro bracia Wonsalowie odnieśli sukces w USA, raczej niechętnie przyznaliby się do Polskich korzeni. Człowiekowi sukcesu może zmienić się światopogląd, zapomni jak to było, gdy nie miał nic. To według mnie jest największe ryzyko odnoszenia sukcesu. Obrastanie w piórka i gubienie się we własnej pysze.

   Usuń
  7. Też pomyślałam o Króliku Bugsie, gdy zobaczyłam logo. ;)
   Znalazłam w internecie listę filmów i seriali, których Warner Bros była producentem, koproducentem lub dystrybutorem. Wśród nich hity, które zdobyły wiele Oscarów.

   Usuń
  8. Też skojarzyłam to logo z dzieciństwem, Zwariowanymi melodiami i starymi kasetami wideo. To były czasy...

   Usuń
  9. Królik Bugs jest chyba najlepszą bajką ze wszystkich do dziś pamiętam to jego "Co jest doktorku?" te bajki zawsze kojarzyły mi się z tym logo i to się już chyba nie zmieni :D

   Usuń
 2. "Sukces jest wynikiem właściwej decyzji" Niby prosty przepis, wymagający jednak olbrzymich wyrzeczeń, rozsądku, ryzyka...z reguły osiągalnych rzeczy, jednak których dokonują nieliczni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bez wątpienia ci czterej Panowie, bracia odnieśli kolosalny sukces. Muszę zgodzić też się z powiedzeniem-musieli mieć trochę szczęścia. Osoby, emigranci którzy tak naprawdę zaczynali od zera stali się słynnymi i bogatymi osobami. Najbardziej zainteresowały mnie w poście tytuły filmów przez nich wyprodukowanych, nie wiedziałem że to ich produkcje. Drugą niezwykle ciekawą informacją jest pochodzenia Braci. To zaskakujące że mają Polskie korzenie. Interesujący post pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Nawet bym nie pomyślała, że za tym kojarzącym mi się z dzieciństwem logiem mogą stać Polacy.Powstało wiele bajek, które znam na pamięć do dziś. Wspaniała podróż do wspomnień dzieciństwa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post . Warner Bros kojarzy mi się z bajkami , ale również z filmem Matrix oraz Tożsamość. Tak naprawdę to dzięki tobie Iza dowiedziałam się że tą firmę założyli polscy Żydzi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobry artykuł, historia braci Wonsalów jednoznacznie pokazuje, że warto realizować swoje marzenia za wszelką cenę, walczyć z przeciwnościami losu i nigdy się nie poddawać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jednak Polacy są sprytnymi ludźmi. Osobiście nie miałbym tyle odwagi, aby cały majątek spieniężyć i wydać na(w tamtych czasach)niepewny biznes. Serdeczne gratulacje za pomysłowość dla braci Wonsalów. Chyba każdy pamięta Looney Tunes z Królikiem Budsem, Kaczorem Dodgersem, Sylwestrem i Tweetym, Strusiem Pędziwiatrem. Dziękuję autorowi postu, za skłonienie mnie do wspomnień o dzieciństwie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie.. Czy na pewno Polacy? :] Żydzi polskiego pochodzenia. Żydzi zazwszyczaj nie identyfikowali się z krajem, w którym mieszkali i przypuszczam, że w tym wypadku nie było inaczej. To bardzo obrotny i przedsiębiorczy naród. Było tak kiedyś i jest tak teraz. W końcu to w ich rękach znajduje się teraz najwięcej kapitału.

   Usuń
  2. Do +zaka. Czy wiesz, co to są stereotypy? Ilu znasz Żydów, że mówisz: "Żydzi zazwyczaj nie identyfikowali się z krajem, w którym mieszkali". Żydzi byli w powstaniach narodowych, np. styczniowym czy warszawskim. Stworzyli znaczną część literatury, którą określamy mianem: polska. Poczytaj nieco więcej na ten temat. Jesteś za młody (a), aby szerzyć tak niezdrowe poglądy. Nigdy nie słyszałeś, że ludzie są braćmi? Mówił nawet Wam to Wasz ukochany przez Was Papież Jan Paweł II. Nauka poszła w las? Bez odbioru!

   Usuń
 8. Informacje w tym poście dowodzą tezy, że Polacy są wszędzie, dosłownie wszędzie. Nie spodziewałbym się ich w początkach tak wielkiej korporacji, ale jednak są i tutaj!

  Dość śmieszne jest to, że firma, która swe początki oparła na koniu i zegarku teraz może produkować filmy tak wielkiej rangi, jak np. Harry Potter i Insygnia Śmierci...
  Ale jak na początku postu zostało napisane - podjęli dobrą decyzję i teraz widzimy jej efekty.
  Można im tylko pogratulować szczęścia i samozaparcia.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. +niezapowiedziana2 listopada 2014 07:06

  Każdy z nas choć raz obejrzał film wytwórni Warner Bros., ale nie każdy wiedział, że założyli ją polscy Żydzi. To wspaniałe jak zwykli ludzie, potrafili stworzyć firmę, która jest rozpoznawalna na całym świecie. Także znam ją przede wszystkim z bajek. Bardzo ciekawy post, dzięki któremu rozszerzyłam swoją wiedzę na temat wytwórni Warner Bros.

  OdpowiedzUsuń
 10. Polacy... wszędzie doszukają się korzeni! To jest jednak biznes, że się ryzykuje, a potem jeśli się uda to potem ludzie zazdroszczą, ale ile jest firm, które splajtowały i o tym się nie mówi, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja wiedziałam o ich pochodzeniu, ha! Tak w życiu czasem bywa, ze trzeba zaryzykować i postawić na marzenia, aby coś osiągnąć. Gdyby nie to, to byłoby trochę nudno.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niektórzy z nas mają po prostu talent do zarabiania pieniędzy! Inni zaś, są urodzonymi pracownikami zdolnymi tylko do wykonywania poleceń Uważam , że każdy powinien robić to w czym jest najlepszy i być po prostu... szczęśliwym :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Artykuł ten jest wspaniałym przykładem,że aby być zamożnym człowiekiem trzeba umieć sobie radzić i mieć głowę do interesów. Zaczynając od sprzedania konia i zegarka, a kończąc jako posiadacze Warner Bros; taką drogę pokonali polscy Żydzi znani jako Harry, Albert, Sam oraz Jack Wernerowie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem całkowicie zaskoczony. Znowu nasuwa mi się powiedzenie ,,Polak potrafi".
  Po przeczytaniu tego postu sprawdziłem dodatkowo kilka informacji na ten temat.
  Wiele z produkcji to hity! Przykładowo ,,Harry Potter" czy ,,Matrix" który zdobył aż cztery Oscary.
  Naprawdę miło dowiadywać się o takich sukcesach.

  OdpowiedzUsuń
 15. ๓คlเภ๏ฬค*2 listopada 2014 08:49

  Bardzo ciekawy post :)
  Nawet nie wiedziałam,że bracia Wonsalowie(chyba tak to się odmienia)mają polskie korzenie. Bardzo mi się podoba stwierdzenie Eurypidesa,że sukces jest wynikiem właściwej decyzji.No niby to racja ale bardzo trudno przewidzieć jaka decyzja jest akurat właściwa.
  A wracając do braci Wonsalów to ,,Królik Bugs'' był jednym z moich ulubionych postaci z bajek :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Warner Bros to genialna wytwórnia. Wyprodukowali najlepsze filmy wszech czasów ! Na przykład film "Chłopcy z Placu Broni"- Budapeszt roku 1902. Dwie rywalizujące ze sobą grupy chłopców starają się przejąć kontrolę na miejscem zabaw – tytułowym Placem Broni. Na ich tle wyróżnia się najmłodszy i najsłabszy z nich – Nemeczek, który, jest najodważniejszym, gotowym do poświęceń, honorowym chłopcem. Gdy w końcu dochodzi o regularnej bitwy pomiędzy obydwoma ugrupowaniami o plac, Nemeczek pomimo gorączki ucieka z domu i przyłącza się do broniących placu kolegów. Dzięki jego postawie szala zwycięstwa przechyla się na stronę obrońców, a napastnicy zostają odparci. Mały Nemeczek zyskuje uznanie nawet u przeciwników, jednak płaci za to najwyższą cenę – umiera na skutek zapalenia płuc.

  OdpowiedzUsuń
 17. Myślę ,że nie ma osoby ,która nie słyszała o firmie Warner Bros ,ale osób ,które nie wiedziały ,że jej twórcy pochodzą z Polski można znaleźć dużą liczbę takich ludzi. Informacje zawarte w poście przedstawiają małą spółkę 4 braci ,którzy przez determinację i odwagę ryzykując wartościowe rzeczy ojca zyskali jedną z największych firm produkujących filmy.

  OdpowiedzUsuń
 18. +poprostukacper2 listopada 2014 09:35

  Szkoda, że Harry długo zwlekał z podięciem decyzji dotyczącej dźwięku... Kto wie, może kino szybciej by ewoluowało i mielibyśmy do czynienia z kinem nowszej generacji :) Ale to tylko wyobrażenia...

  OdpowiedzUsuń
 19. Wiedziałam, że w Stanach Zjednoczonych jest bardzo dużo polskich producentów (w napisach końcowych często zdarzają nazwiska polskich twórców), ale nie miałam pojęcia, że za jedną z największych korporacji filmowych stoją mężczyźni o polskim pochodzeniu. To kolejny dowód na to, że Polacy są zdolnym i pracowitym narodem, niezależnie od tego jakie stereotypy są głoszone na nasz temat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą J. nie należy kierować się stereotypami. Ja również jestem dumna z tego, że nasi rodacy ciężką pracą osiągają sukcesy na skalę światową! ;-)

   Usuń
 20. Warner Bros Pictures kojarzy mi się głównie z dzieciństwem i bajkami o Króliku i jego słynnymi tekstami : "Co jest doktorku?" , ale nie wiedziałem, że byli to Żydzi polskiego pochodzenia.
  Na prawdę bardzo ciekawy post
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetny post, można się dowiedzieć czegoś ciekawego, ale też skłania do przemyśleń. Pomimo trudności napotykanych w drodze do celu, powinniśmy w siebie wierzyć i nie zrażać się małymi potyczkami.
  "Sukcesy w życiu, jeśli w ogóle stają naszym udziałem, przychodzą pomimo naszych lęków i obaw, a nie dzięki nim." - Richard Carlson

  OdpowiedzUsuń
 22. Iście interesujący post. Choć oglądałem już wiele filmów wytwórni Warner Bros. Pictures to nigdy nie wiedziałem że jej założyciele mają polskie korzenie. Warto też wspomnieć że ta wytwórnia odpowiada za powstanie takiej kultowej serii jak "Władca Pierścieni",a także serii "Hobbit",której ostatnią część będziemy mogli zobaczyć już 26 grudnia tego roku. Osobiście zachęcam do odwiedzenia kina i zobaczenia ostatniej części ekranizacji jak i zapoznania się z książką Johna Ronalda Reuela Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem",którą osobiście polecam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie wiedziałam, że Warner Bros Pictures założyli Polacy. To naprawdę ciekawe. "Królik Bugs" najbardziej kojarzy mi się z tą firmą.

  OdpowiedzUsuń
 24. To duże zaskoczenie że Warner Bros. Pictures założyli żydzi polskiego pochodzenia. Tak jak większość kojarzę tą wytwórnię ze Zwariowanymi Melodiami. Pamiętam jak będąc dzieckiem siedziałam przez telewizorem z niecierpliwością wyczekując tych kreskówek. Wytwórnia ta wyprodukowała także filmy o Scooby-Doo który był jedną z moich ulubionych postaci w dzieciństwie. Oprócz tego Harry Potter, który również był wielką częścią moich wczesnych lat. Bardzo ważną produkcją z jaką Warner Bros. jest związane jest dla mnie serial "Przyjaciele". Jestem właśnie w trakcie kończenia ostatniego sezonu i jest mi bardzo przykro że tak się dzieje. Zdecydowanie polecam ten serial jeśli ktokolwiek o nim jeszcze nie słyszał. Nie jest na pewno wybitny, ale zdecydowanie zabawny. Podczas dziesięciu lat produkcji otrzymał 7 nagród Emmy, w tym dla najlepszego serialu komediowego, a także Złoty Glob, dwie nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych oraz 56 innych nagród i 152 nominacje.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo mnie zaskoczyło to, że tak powszechnie znaną wytwórnię założyło czterech Polaków. Absolutnie nie wątpię w nasz naród, jednak nie spodziewałem się tego. Oglądałem mnóstwo filmów wytwórni Warner Bros. i zawsze kojarzyły mi się wyłącznie z Ameryką. Sądzę, że po zapoznaniu się z tą informacją, zawsze przy oglądaniu filmu z tej wytwórni, będę myślał: "Gdyby nie Polacy, ten film by nie powstał", gdyż to teoretycznie od nich rozpoczęła się jego produkcja.

  OdpowiedzUsuń
 26. Pewnie większość, tak jak ja, kojarzy to logo z dzieciństwa i ma z nim związane wesołe wspomnienia :)
  Ogromny sukces tej wytwórni, a fakt, że możemy się tu doszukać polskich korzeni robi jeszcze większe wrażenie. Duży szacunek i gratulacje z mojej strony.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie miałam pojęcia kto założył wytwórnie Warner Bros. Setki razy oglądałam królika Bugsa nawet o tym nie myśląc, byłam bardzo zaskoczona po przeczytaniu tego postu ;) Znana jest również seria filmów o Harrym Potterze także tej wytwórni. Bardzo ciekawy post. W życiu czasem decyduje prypadek, czasem trzeba podjąć też ryzyko ważne ,żeby próbować. Bracia Warner są tego najlepszym przykładem.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nigdy bym nie przypuszczał, że "Warner Bros Pictures" zostało założone przez Polaków.
  Całe dzieciństwo oglądałem bajki, będące ich produkcjami filmowymi... Odnieśli naprawdę ogromny sukces...Do głębszej refleksji skłonił mnie cytat: "Sukces jest wynikiem właściwej decyzji" Po dłuższym namyśle doszedłem do wniosku, że jak najbardziej jest on prawdziwy, jednak aby osiągnąć sukces nie wystarczy podjąć właściwej decyzji, ale trzeba również włożyć ogrom pracy w to co się wykonuje i być naprawdę wytrwałą osobą. Bez tego nawet szczęście nie pomoże. Tak więc ja uważam, że : "Sukces jest wynikiem właściwej decyzji i ogromnego trudu włożonego w realizację postawionych celów".

  OdpowiedzUsuń
 29. Historia tych ludzi ukazuje, że aby osiągnąć sukces i spełnić swoje marzenia, nie wystarczy mieć wszystko dokładnie zaplanowane i przemyślane. Czasem trzeba tylko iść za swoją intuicją i zdać się na los. W życiu niczego tak naprawdę nie możemy zaplanować- ani sukcesów, ani porażek. Najważniejsze to mieć wyobraźnię i starać się robić w życiu to, co się kocha.

  OdpowiedzUsuń
 30. Niesamowite jest to, że wiele sukcesów ludzkich zdarza się poprzez trafienie w dobrym czasie w odpowiednie miejsce i takie zwycięstwo odnieśli ci bracia, ale myślę, że włożyli oni wiele serca i wysiłku w tą wytwórnie, aby była jak najlepsza.
  Szukając informacji na ich temat, można napotkać jak wiele tysięcy filmów wytwórnia braci Warner wyprodukowała i nie są to mało znane produkcje. Wiele z nich jest uwielbiane na całym świecie.
  Możemy być dumni, że bracia byli pochodzenia polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 31. Słyszałem o tym, że wytwórnia Warner Bros. została założona przez polskich Żydów już wcześniej, lecz post uzupełnił moją wiedzę oraz przybliżył historię wytwórni filmowej. Najbardziej interesującym faktem jest to, że początek tak wielkiej wytwórni filmowej dał koń i złoty zegarek.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawe, nie wiedziałam. Jednak biorąc pod uwagę, że prawie 10 mil (3.3% populacji wg Wikipedii) to amerykanie polskiego pochodzenia to trochę tych sukcesów w USA mamy. Chociażby Kościuszko. Niestety Polacy zaamerykanizowali nazwiska, i trudno bez głębszej analizy doszukać się polskich korzeni. Należy się jednak cieszyć że jako naród mamy duży potencjał, mimo to przykro, że lepiej wykorzystujemy ten potencjał poza granicami kraju, niż w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie sądziłem, że wytwórnia Warner Bros ma aż tak polskie pochodzenie.Jest to dla mnie równie dużym zaskoczeniem co wiadomość, o samych jej założycielach.

  OdpowiedzUsuń
 34. Nasi rodacy niejednokrotnie odnosili światowe sukcesy. Na przykład Maks Faktorowicz, urodzony w Łodzi, jest założycielem firmy kosmetycznej Max Factor. Polskie korzenie ma także Michael Marks oraz Samuel Goldwyn. Pierwszy z nich, jest współtwórcą znanej marki odzieżowej Marks&Spencer, drugi wraz ze swoim szwagrem założył studio filmowe Metro- Goldwyn-Mayer(MGM). Ci ludzie, podobnie jak bracia Wonsalowie, dzięki swojej ciężkiej pracy i pomysłowości odnieśli sukces.

  OdpowiedzUsuń
 35. Gdy przeczytałam kto założył Warner Bros, to ze zdziwienia otworzyłam usta. Kolejny raz czytam o osobach polskiego pochodzenia, którzy udzielili się w świecie. Np. Steve Woźniak, który założył wraz ze Stevem Jobsem słynną markę elektroniczną Apple Computers, Roman Polański ceniony przez sztukę filmową w wielu krajach, Jan Paweł II, podróżując zmieniał świat, nastawienie ludzi do religii oraz najwięksi sportowcy tacy jak Marcin Gortat grający w słynnym Washington Wizards czy Kuba Błaszczykowski, Łukasz Piszczek, Robert Lewandowski znani piłkarze, którzy mimo pobytu za granicą nie wstydzą się kraju, z którego pochodzą.

  OdpowiedzUsuń
 36. Niesamowite ! Tyle razy słyszałam o wytwórni Warner Bros, a tak mało o niej wiem.
  Dziękuję Ci Izo za ten artykuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Nie wiedziałam że wytwórnia Warner Bros została założona przez polskich Żydów. Powstało wiele ciekawych filmów, które naprawdę warto obejrzeć. Dzięki temu artykułowi, dowiedziałam się kilku rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. Ludwig von Mises *3 listopada 2014 14:16

  Nie miałem pojęcia, że ta firma została założona przez ludzi pochodzących z Polski.
  To wspaniałe jak nieliczne jednostki zmieniają świat jeśli pozwoli im się działać nie ograniczając ich wolności.
  Wystarczył pomysł i chęci by odnieść sukces.

  OdpowiedzUsuń
 39. Nie wiedziałam, że wytwórnię Warner Bros założyli Żydzi polskiego pochodzenia. Obecnie Warner Bros należy do największego na świecie koncernu mediowego Time Warner. Wytwórnia wyprodukowała wiele popularnych filmów takich jak: Harry Potter, Władca pierścieni, Matrix, Troja. Warner Bros jest dystrybutorem ponad 6,5 tysiąca filmów fabularnych i czternastu tysięcy filmów animowanych.

  OdpowiedzUsuń
 40. Gdyby nie ten artykuł, to nigdy by mi do głowy nie przyszło, że wytwórnia Warner Bros powstała z inicjatywy polskich Żydów. Tyle razy widziałam to logo w dzieciństwie, jednak jak każde dziecko nie zwracałam na nie jakiejś szczególnej uwagi. Zapewne większość by pomyślałam, że skoro jest to wytwórnia amerykańska, to pewnie jakiś Amerykanin ją założył..a nawet jeśli nie, to na pewno nikomu przez myśl by nie przeszło, że mógł to być ktoś z polskimi korzeniami;)

  OdpowiedzUsuń
 41. Na sukces trzeba sobie zapracować. W tym przypadku ryzyko się opłaciło. Gdyby nie ten post, na pewno nie dowiedziałabym się niczego o logo Warner Bros. Bardzo ciekawy artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Ojej, muszę przyznać, że autorka zaskoczyła mnie tą informacją. Oczywiście bardzo pozytywnie. Jak widać Polacy również potrafią osiągnąć sukces na światową skalę. :)

  OdpowiedzUsuń
 43. herbu Z*ielona Pi*etruszka6 listopada 2014 12:15

  Dzięki Iza, ciekawy post. Szczerze, to nie widziałam, że założycielami Warner Bros byli Żydzi. Uwielbiam "Casablance": "Z wszystkich barów we wszystkich miastach na całym świecie ona musiała wejść do mojego." - kiedy przypominam sobie słowa Ricka Blaina uśmiech pojawia mi się na twarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 44. O jak miło, że "królika Bugsa" (moje wspomnienie z dzieciństwa) wyprodukowali ludzie, którzy maja polskie korzenie:)...8...2...

  OdpowiedzUsuń
 45. Marionetka_Losu*12 listopada 2014 14:06

  Na przykładzie Wernerów możemy uczyć się tego, że nie należy się poddawać nawet w trudnych chwilach i walczyć! walczyć aby osiągnąć coś w życiu

  OdpowiedzUsuń