29 listopada 2014

Podróże kształcą

                                             

             Kultura Włoch    Italio! O, Italio! 
Ty, która posiadasz śmiertelny dar piękna!
 (George Gordon Byron)


Włochy to państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim. Jest ono jednym z najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata. Jednak teraz zajmę się nie tyle gospodarką tego kraju, co jego kulturą. Ta zaś jest tak wspaniała i różnorodna, że skupię się tylko na tych jej elementach, które najbardziej mnie urzekły   i które najbardziej mnie w niej zadziwiają.
Włochy są krajem prawie jednonarodowościowym. Jedynie na terenach przygranicznych, w północnej części kraju, znajdują się skupiska osób o innej narodowości (np. w Południowym Tyrolu). Życie mieszkańców tego kraju skupia się głównie wokół świętowania.  Najważniejsze obchodzone przez Włochów święta to Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych  oraz Karnawał. Oprócz tego, obchodzą oni wiele świąt lokalnych. Najpopularniejsze są te związane  z patronem miejscowości. Najbardziej rozpowszechnioną tradycją kultywowaną podczas wszystkich świąt są procesje, na których obnosi się relikwie i podobizny świętych. Całości towarzyszy muzyka i liczne występy. Największe uroczystości obchodzone są podczas Wielkanocy, kiedy to procesje przemierzają ulice i obnoszą figury ukrzyżowanego Chrystusa. Boże Narodzenie kojarzy się głównie z targami szopek, którym przypisuje się we Włoszech taką popularność jak u nas choinkom. Włosi obchodzą także dzień Wszystkich Świętych, kiedy to dzieci otrzymują prezenty od rodziców   w imieniu zmarłych krewnych. Chyba każdy słyszał o słynnym karnawale w Wenecji. Odbywa się on pięć dni przed Popielcem, czyli w ostatnią karnawałową sobotę. Wtedy na ulicach tego miasta organizowana jest wielka parada przebierańców, połączona  z tańcem, śpiewem i ogólnym entuzjazmem. Święto to przyciąga do Wenecji wielu turystów.

Język włoski należy do grupy języków romańskich. Ma on wiele dialektów, które dzieli się na trzy grupy: południowo - centralne, toskańskie oraz północne. Dialekt toskański został wyniesiony w średniowieczu do rangi języka literackiego dzięki twórcom takim jak Boccaccio czy Petrarka. Ostatnio przeczytałam, że liczba dialektów we Włoszech prawie dorównuje różnorodności makaronów. To zabawne porównanie jest jak najbardziej prawdziwe, ponieważ do niedawna istniało około 1500 dialektów tego języka!
Włochy niewątpliwie stanowią jedną z najważniejszych kolebek sztuki. Każdy zna przecież nazwiska takie jak Leonardo da Vinci czy Michał Anioł.  Dante Alighieri to postać, która na stałe wpisała się do kanonu światowej literatury. Koloseum, Panteon czy Fontanna di Trevi to tylko niektóre ze znanych włoskich zabytków. Ilość atrakcji turystycznych, które można zobaczyć będąc we Włoszech, nie dziwi tak bardzo, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż ten kraj jest przecież drugą najstarszą cywilizacja europejską (zaraz po Grecji).

Słoneczna Italia słynie także z dobrego jedzenia. Kuchnia włoska to jedna    z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich (obok kuchni francuskiej). Charakteryzuje się ona korzystaniem z dużej ilości warzyw  i przypraw. Potrawy, które w szczególności kojarzą się z tym krajem, to przede wszystkim makarony, pizza i lazania. Popularnością cieszą się również włoski deser tiramisu oraz włoskie wina.
Mam nadzieję, że choć pokrótce przybliżyłam  kulturę  Włoch. Kraj ten ma do zaoferowania tyle przeróżnych atrakcji i rozrywek, że wydaje mi się,   iż nie da się go nie lubić. Do tego dochodzi przyjazny klimat, pięknie brzmiący język oraz smaczne jedzenie. I jak tu się nie zakochać w Italii? :)

Kamila

Grafika:
https://f.ptcdn.info/837/012/000/1385963080-cinqueterr-o.jpg
https://home-photo-deco.com/1259/canvas-print-wall-art-venice-mask.jpg
http://static.lovetotravel.pl/galery/th/th1_5135_fontana_di_trevi.jpg
https://www.wall-it.eu/images/photowallpapers/starauliczka/tmb/fototapety%20wloskie%20ulice.jpg

69 komentarzy:

 1. Włochy to piękny kraj ! Byłam tam i chętnie odwiedziłabym je jeszcze raz.. Cudowne krajobrazy, pyszne jedzenie i włoskie słońce sprawiają, że nie da się nie zakochać w tym kraju. Ja, będąc we Włoszech dużo czasu spędziłam w Pizie podziwiając Krzywą Wieżę, będącą symbolem tego miasta. Najdłużej jednak byłam w Wenecji. Jest to niezwykle urokliwe miasto, więc nic dziwnego, że znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wenecja położona jest na 117 wyspach połączonych ze sobą mostami. Wąskie, kręte uliczki są niezwykle klimatycznie. Do tego piękne kanały i pływające po nich gondole. Charakterystycznym elementem Wenecji są również maski weneckie. To cudowne miejsce. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia go i zapewniam, że nikt nie będzie żałował. Wenecja to magiczne miasto tak jak i całe Włochy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji być we Włoszech, ale komu nie marzy się odbyć podróż gondolą po kanałach Wenecji czy wrzucić monetę na szczęście do Fontanny di Trevi? To na pewno wspaniałe miejsce, pełne zabytków, ale i niesamowitego klimatu. Jedynym minusem są bardzo wysokie temperatury w lecie, dochodzące do 50 stopni!

  OdpowiedzUsuń
 3. Włochy to moje ulubione państwo. Bardzo chciałabym tam pojechać, zobaczyć Koloseum, Panteon czy stadion w Mediolanie. Chciałbym zobaczyć wielki Karnawał i kupić słynną włoską szopkę pod choinkę. Niestety podróż swoją będę zmuszony odłożyć. Wyprawa na półwysep Apeniński jest bardzo kosztowna. Żałuję, że nie skorzystałem z okazji 2 lata temu, kiedy to moje gimnazjum organizowało wycieczkę do tego pięknego kraju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam za błąd w drugiej linijce mojego komentarza. Zamiast słowa chciałbym wskoczyło mi słowo ,,chciałabym".Jest to spowodowane używaniem słownika w telefonie.

   Usuń
 4. #tanczacazgwiazdami29 listopada 2014 06:01

  Bardzo zaintrygowała mnie informacja, że istnieje około 1500 dialektów języka włoskiego. Znalazłam kilka ciekawostek na temat Italii:
  -We włoskim hymnie jest wzmianka o
  Polsce.
  -We włoskim języku nie ma liter: K, Y, W, X i J.
  -W 1860 roku w Neapolu wynaleziono pizze.
  -Średnia długość życia we Włoszech jest najwyższa na świecie.
  - Wszystkie włoskie słowa kończą się
  samogłoską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak brzmi tłumaczenie zwrotki, w której hymn Włoch nawiązuje do Polaków:
   "Najemne miecze
   Jak cienkie trzciny
   Już Austriacki orzeł
   stracił swe pióra
   Krew włoską
   Krew polską
   pił wraz z Kozakiem
   Lecz wypaliła mu serce".

   Usuń
 5. Bardzo ciekawy post. Mam babcię, która często jeździ do Włoch. Dzięki niej trochę bliżej poznałam kulturę tego pięknego kraju a potrawy, które często serwuje są najlepsze na świecie! :)
  Dzięki niej udało mi się odwiedzić Włochy, a konkretnie Sycylię. Za to chyba będę jej wdzięczna do końca życia. Niesamowite miejsce. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam zagoszczę. :)
  Twój post jest również bardzo ciekawy. Dzięki niemu jeszcze bardziej poszerzyłam swoją wiedzę na temat kultury Włoch.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przyznać, że lubię kulturę Włoch. Szczególnie interesują mnie pozostałości po starożytnym imperium rzymskim. Natomiast kuchnia włoska jest moją ulubioną ze wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki starożytnym artystom i architektom rzymskim możemy podziwiać budowle, rzeźby i obrazy wzorowane na greckich dziełach. Dobytek kultury starożytnej Grecji został w dużej części zniszczony przez wojny i powstania, tylko dzięki rzymskim kopiom wiemy, jak niektóre zabytki wyglądały.

   Usuń
 7. Ciekawy post. W gimnazjum miałam koleżankę z Włoch. Włosi mają bardzo ciekawe zwyczaje , język oraz piękny kraj. Sama byłam we Włoszech na obozie i jeszcze raz bym pojechała .

  OdpowiedzUsuń
 8. Włochy jako jedno z najbardziej intrygujących państw w Europie zawsze przyciąga wielu turystów w swoje zakątki. Kultura, historia, obyczaje tego kraju inspirują. Kiedy moi rodzice - miłośnicy Toskanii po raz pierwszy spędzili ze mną wakacje we Włoszech, zaszczepili we mnie wszystkie swoje fascynacje Italią. Dzięki Tobie mogłam się również dowiedzieć wielu ciekawych informacji :-) A do Livorno będę zawsze wracać....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę Ci tego Livorno (już sama nazwa sprawia, że chce się odwiedzić to miejsce).
   Tym bardziej, że jest to miasto położone nad morzem...

   Usuń
 9. Bardzo podoba mi się Twój post. Do tej pory Włochy kojarzyły mi się tylko z tamtejszą kuchnią, którą zresztą bardzo lubię. Cieszę się, że mogłam dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju. Wydaje się być bardzo interesujący i warty odwiedzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Królowa Elżbieta29 listopada 2014 14:00

  Mnie Włochy kojarzą się ze słońcem, radością i odpoczynkiem. I z głośno rozmawiającymi ze sobą, dużo gestykulującymi, otwartymi ludźmi. Muszę koniecznie tam pojechać i sprawdzić, czy moje wyobrażenia są słuszne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Włochy odwiedziłam w wakacje, ponad dwa lata temu. Z tych znanych włoskich miast zwiedziłam jedynie Wenecję, ponieważ byłam na obozie młodzieżowym, który w programie nie miał takich wycieczek. Większość pobytu we Włoszech spędziłam w jednym z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych położonym nad północnym Adriatykiem- Rimini. Z pobytu zapamiętałam przepiękne włoskie widoki a także... makaron! Podawany codziennie, ale każdego dnia inaczej. Aż żal było wyjeżdżać bo makaron był pyszny! Natomiast Wenecja to miasto wyjątkowe, gondole przepływające przez wąskie kanały, kręte uliczki tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Charakterystyczny Most Rialto nad kanałem Grande, z którego jest piękny widok, a także Most Westchnień, z którym związana jest miejscowa legenda. Według niej, pocałunek pod tym mostem, na gondoli i w blasku zachodzącego słońca, gwarantuje dwojgu ludziom dozgonną miłość. Wenecja jest miastem zakochanych, dlatego tak wiele par się tam udaje. Niektórzy w Bazylice Świętego Marka wypowiadają sakramentalne "tak". Mam nadzieję, że jeszcze raz odwiedzę Włochy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkanie w takim miejscu to byłby dla mnie raj. Uwielbiam makaron, a gdyby ktoś serwował mi go w różnych wydaniach każdego dnia, to byłabym wniebowzięta. ;)

   Usuń
 12. ๓คlเภ๏ฬค*30 listopada 2014 02:42

  Bardzo ciekawy post :) Choć nigdy nie byłam we Włoszech, to bardzo mi się tam podobam, więc mam nadzieję,że kiedyś odwiedzę to miejsce.
  Znalazłam kilka ciekawostek o Włoszech :)
  -Dla Włochów pechowym numerem jest 17.
  -Prawie 20% ludności Włoch ma powyżej 65 lat.
  -Normalna rzeczą jest mieszkanie z rodzicami do 40 roku życia.
  -W sierpniu cały kraj ma wakacje. Nawet duże firmy nie działają.
  -Według włoskiego przesądu pecha przynosi otworzenie parasola w budynku, a przypadkowe rozlanie wina przynosi szczęście.
  -Najczęściej spotykanym nazwiskiem wśród Włochów jest nazwisko Rossi. Nosi je około 68 tyś. rodzin. Jeśli chodzi o imiona, to najbardziej rozpowszechnionymi imionami męskimi są: Giuseppe, Antonio, Francesco. Najdłuższym nazwiskiem jest Tschurtschenthaler, składa się z 18 liter. Najkrótsze nazwiska złożone są jedynie z dwóch liter, na przykład Bo, Pe, Po, Re itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na przytoczonych przykładach widać jak bardzo różni się mentalność Włochów od naszego sposobu myślenia. Kto w Polsce pomyślałby o wakacjach dla wszystkich? U nas z kolei normalną rzeczą jest, że młodzi usamodzielniają się i nie mieszkają z rodzicami. We Włoszech "królują" także inne przesądy i zwyczaje. Co kraj to inna mentalność i inne obyczaj. Taka różnorodność sprawia, że ciekawią nas inne zakątki świata. ;)

   Usuń
 13. Rewelacyjny wpis:) Byłam kilka razy, jest to moje ulubione miejsce. Mam nadzieję, że jeszcze raz odwiedzę Włochy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo podoba mi się ten wpis :) Myślę ze kiedyś odwiedzę to cudowne państwo.

  OdpowiedzUsuń
 15. Część mojej rodziny mieszka we Włoszech, wiec jestem poniekąd zaznajomiona z tamtejszą kulturą. To bardzo życzliwy i żywiołowy naród,a kraj urodziwy...niepowtarzalne widoki

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy post, miło poznać kulturę innych krajów

  OdpowiedzUsuń
 17. Interesujący post, we Włoszech w szczególności podoba mi się ich kuchnia, która jest bardzo smaczna, aromatyczna i różnorodna. Uważam, że Włochy to przyjazny kraj a osoby z niej pochodzące to stale uśmiechnięci i szczęśliwi ludzie, zauważyłam to po poznaniu paru osób z tego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 18. Znalezione w Internecie.

  Ciekawostką jest fakt, że w wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi Italia, a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Etymologia tego określenia wywodzi się z czasów słowiańskich. Na grunt polski przyjęta została od Niemców, którzy ludy celtyckie i romańskie nazywali Walahami. Wśród Słowian rozprzestrzeniła się nazwa „Wołch”, a po przestawieniu liter „o” i „ł” otrzymaliśmy wyraz używany do dziś, czyli „Włoch”. Tak właśnie nazywano mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za naprawdę wspaniałą ciekawostkę. Bardzo mi się podobają. Znalazłam jeszcze taką, że to właśnie z Włoch pochodzą Walentynki. Już w starożytności zwyczaj ten nazywał się Luparkalia. Udało mi się również znaleźć informację o tym, że we Włoszech nie ma Mikołajek, ale przychodzi Bufona, czyli czarownica. We Florencji wygląda jak Harley'owiec. Ostatnią, która mi się spodobała jest ta o pechowym dniu. Włosi nie boją się piątka 13, ale wtorku 17. Zwyczaj ten pochodzi od tego, że na nagrobkach pisano "VIXI", czyli "On żył", jeżeli zmienimy kolejność tych znaków, to otrzymamy XVII, czyli 17.

   Usuń
  2. Zauważyłam, że zrobiłam kilka błędów. Między innymi nie "piątka" a "piątku".

   Usuń
 19. Ciekawostki. Znalezione.
  Jedno z najbardziej popularnych włoskich dań z makaronem, Spaghetti Bolognese pochodzi z Bolonii. Miasto słynie z odrębnej tradycji kulinarnej. Do specjalności lokalnej kuchni zalicza się tortellini nadziewane mięsem wieprzowym i cielęcym, szynką, kiełbasą, kurczakiem, jajkami, parmezanem i przyprawione gałką muszkatołową. Inna specjalność to tagliatelle z sosem ragù, przygotowywanym z szynki parmeńskiej, wołowiny, warzyw, śmietany i masła.

  W Bolonii znajdują się najdłuższe arkady na świecie, o długości blisko 4 km.

  Największy kościół Bolonii San Petronio miał w pierwotnych założeniach przyćmić swoją wielkością i urodą Bazylikę św. Piotra w Rzymie.

  Uniwersytet Boloński powstał w XI wieku i jest najstarszym uniwersytetem na świecie. Tu studiowali między innymi Kopernik i Petrarka. Tu odbywały się pierwsze na świecie lekcje astronomii. Już w średniowieczu wśród profesorów znajdowały się kobiety.

  W Bolonii znajdują się dwie krzywe wieże, zwane Due Tori. Jedna z nich jest odchylona od pionu o 3 metry, druga o ponad metr. Z góry roztacza się fantastyczny widok na miasto. W średniowieczu w mieście istniało 180 wież, do dziś przetrwało 12.

  OdpowiedzUsuń
 20. Niewątpliwie Itali to piękny kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze.Starożytny Rzym wraz z Grecją stworzyli podwaliny nie tylko kultury europejskiej.Poprzez wyprawy w wieku wielkich odkryć geograficznych, spuścizna kultury śródziemnomorskiej została również w pewnym stopniu zakorzeniona w obu amerykach.Z drugiej strony nie zapominajmy o wielowiekowej i równie pięknej kulturze czy historii własnego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zawsze chciałam wybrać się do Wenecji. Kiedy o niej myślę,przypomina mi się film "Wenecja" z 2010 r. w reż. Jana Kolskiego. Opowiada on o chłopczyku, który marzy o wyjechaniu do włoskiego miasta. Niestety, nie udaje mu się tego planu zrealizować. Wybucha wojna. W piwnicy starego dworku próbuje urządzić namiastkę swojego ulubionego miejsca na ziemi. Gorąco polecam ten pełen magii film - wszystkim, nie tylko miłośnikom Italii. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam ten film, bardzo mi się podobał. Film rzeczywiście jest pełen magii. Ten dramat obyczajowy oparty jest na motywach opowiadań Włodzimierza Odojewskiego. Grają w nim m.in.: Magdalena Cielecka, Agnieszka Grochowska, Marcin Walewski oraz Mariusz Bonaszewski.

   Usuń
 22. Włochy to piękno państwo, ze wspaniałymi tradycjami i historią. Nigdy nie miałem okazji odwiedzić tego państwa, ale w przyszłości zrobię to z wielką przyjemnością. Chciałbym pojechać do Rzymu oraz zwiedzić Watykan. Zobaczyć jak kształtowała się historia chrześcijaństwa na świecie oraz poznać kulturę i mentalność Włochów od wewnątrz.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli już mówimy o Włoszech to nie możemy zapomnieć o architekturze dla przykładu Koloseum, Panteon w Rzymie czy Forum Romanum

  OdpowiedzUsuń
 24. Włochy są naprawdę niezwykłym krajem, świadczy o tym liczba turystów odwiedzających to państwo. Sięga ona rocznie 46,3 mln i wciąż rośnie. Klasuje to Włochy na 5 miejscu listy najczęściej odwiedzanych krajów świata.
  Większość turystów przyjeżdżających do Włoch to ludzie pragnący poznać miejsca związane z jego historią i kulturą. Do najczęściej odwiedzanych miast należą: Wenecja, Werona, Florencja i oczywiście Rzym.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo interesujący post! Włochy to zdecydowanie cudowny kraj, który trzeba zwiedzić . Mam nadzieję ,że w przyszłości będę miała ku temu okazje.

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo chciałabym odwiedzić Włochy. Najbardziej kojarzą mi się one z gwarem,ponieważ Włosi bardzo głośno rozmawiają oraz ulicznymi straganami, na których są świeże warzywa i owoce oraz sery. Włosi prawiają wrażenie bardzo sympatycznych i otwarych ludzi. Moim marzeniem jest spróbowanie prawdziwej kuchni włoskiej, ponieważ pizze, które jadamy w naszych restauracjach bardzo się różnią od prawdziwych, włoskich. Oto kilka ciekawostek na temat Włoch:
  -w sierpniu cały kraj ma wakacje - nawet duże firmy
  -pizza została wynaleziona w 1860 roku w Neapolu
  -Russo jest najpopularniejszym nazwiskiem w kraju
  -egzaminy na uniwersytetach pisze się w dowolnych temrminach, czyli wtedy kiedy jest się gotowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać, że smak oryginalnej włoskiej pizzy ma niewiele wspólnego z tą polską.
   Mi również podoba się otwartość Włochów oraz ich żywiołowość.
   Nie wiedziałam o tym, że we Włoszech egzaminy na uniwersytetach pisze się w dowolnych terminach. Coraz bardziej podoba mi się ten kraj. ;)

   Usuń
 27. Karnawał wenecki to wspaniała i wielowiekowa tradycja. Nie każdy pewnie wie, że w u Nas w Zamościu co roku odbywa się impreza na wzór tej z Italii. Można wówczas oglądać występy aktorów, tancerzy, żonglerów i kuglarzy w maskach.

  OdpowiedzUsuń
 28. +niezapowiedziana30 listopada 2014 07:05

  Włochy to piękny kraj. Nie miałam jeszcze okazji, aby go zwiedzić. Bardzo chciałabym zobaczyć Krzywą Wieżę w Pizie i popłynąć gondolą po kanałach Wenecji. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę to państwo, podziwiając jego kulturę, zwyczaje i zabytki.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nigdy nie byłem we Włszech. Zawsze jednak chciałem pojechać do Florencji i nadal chcę :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Zamość to Padwa Północy – ze względu na podobieństwo architektury. W Padwie studiował założyciel naszego miasta – Jan Zamoyski.

  Padwa to jedno z najstarszych miast uniwersyteckich we Włoszech. Uniwersytet w Padwie został założony w 1221 roku na wzór uczelni bolońskiej. Stał się jednym z największych ośrodków nauczania medycyny w Europie. Studia były tu bezpłatne, a studenci mieli rozległe przywileje. Do Padwy garnęła się młodzież po nauki z dziedziny medycyny, prawa, filozofii, teologii.

  W jednej z sal są popiersia sławnych profesorów i studentów Uniwersytetu. Między innymi stoją tam popiersia Polaków – Mikołaja Kopernika i Jana Zamoyskiego. Na ścianach znajdują się wizerunki postaci. Są to uczeni, którzy dostąpili wysokich godności akademickich – profesorowie, konsyliarze i rektorzy, a także wybitne osobistości życia publicznego, wśród nich są Polacy: Jeremi Wiśniowiecki, Jan Kochanowski, Marcin Kromer, Jan Łaski, Paweł Włodkowic, Piotr Wysz, Stanisław Leszczyński, Klemens Janicki.

  OdpowiedzUsuń
 31. Włochy są bardzo ciekawym , pełnym wielu atrakcji krajem, w którym można miło wypocząć i naprawdę się zrelaksować. Właśnie w tym roku planowałam odwiedzić ten kraj podczas wakacji. Uwielbiam kuchnię włoską, zarówno pizzę i różnego rodzaju makarony, jak i desery, np. bardzo znane tiramisu. Ja jestem zachwycona, kiedy mogę leżeć na plaży, podczas wielkich upałów, jednak jeśli ktoś nie lubi wylegiwać się na słońcu to zawsze może wybrać się we włoskie góry, pojeździć na nartach, czy też powędrować górskimi szlakami w lecie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włochy mają wiele do zaoferowania, zarówno dla typowych plażowiczów, jak i dla miłośników górskich wędrówek. Ja też nie narzekałabym, gdybym miała okazję "smażyć się" na włoskiej plaży. ;)

   Usuń
 32. Italia to bardzo ciekawy kraj. Nie sądziłem, że w języku włoskim jest aż tyle różnych dialektów. Uwielbiam włoską kuchnię, ponieważ jest ona bardzo wyrazista i smaczna. Chciałbym kiedyś odwiedzić to śródziemnomorski państwo, o którym ciągle dowiaduję się nowych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 33. Miałam okazję być we Włoszech, ale jeszcze jako mały brzdąc. Niestety niewiele pamiętam z tamtej wycieczki :( Twój post przypomniał mi o Fontannie di Trevi. Pamiętam, że byłam wtedy pod wielkim wrażeniem jej piękna i wielkości. W przyszłości chciałabym ponownie odwiedzić Włochy, a w szczególności Florencję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też ciągnie do Florencji oraz do Rzymu. Wrzuciłaś może grosik do fontanny di Trevi? Jeśli tak, są szanse, że wrócisz do Rzymu. ;)

   Usuń
 34. Bardzo bym chciała odwiedzić Włochy. Szczególnie chciałabym zwiedzić Wenecję, która ze swoimi mostami i gondolami musi być pięknym miastem. Znalazłam informację że była ona przez ponad tysiąc lat stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. W XVII wieku Wenecja uważana była za europejską „stolicę opery”. To właśnie w Wenecji narodziła się i rozkwitła opera jako rozrywka dostępna dla publiczności. Wenecja, a zwłaszcza wyspa Murano, słynie od wieków z produkcji pięknego szkła. Tamtejsi wytwórcy strzegą tajemnic jego wytwarzania oraz stosowanych przez nich technik. Jest to najdroższe szkło na świecie. Najczęściej turyści przywożą jako pamiątkę coś szklanego z Murano albo słynne weneckie maski. Tam też odbywa się Festiwal Filmowy w Wenecji, który jest uważany za najstarszą imprezę filmową na świecie (pierwsza edycja była w 1932 roku). W weneckiej architekturze króluje przepiękny styl romański.

  OdpowiedzUsuń
 35. La Bocca della Verita - usta prawdy. Obok kościoła Santa Maria in Cosmedin powstałego w VI w. jest wieża zbudowana w stylu romańskim w XII w. W jej portyku zachowała się duża kamienna płaskorzeźba znana na całym świecie jako ,,Usta prawdy". Można w tym miejscu sprawdzić prawdomówność człowieka. Jak głosi legenda jeśli, kłamca włoży rękę w usta prawdy, straci ją.

  OdpowiedzUsuń
 36. Marzę o odwiedzeniu tego kraju, dzięki Tobie odbyłam swoją "małą podróż". :) Jednak ciągle mam nadzieję że w przyszłości zobaczę Włochy na własne oczy.

  OdpowiedzUsuń
 37. super post, podoba mi się :))

  OdpowiedzUsuń
 38. Dzięki Tobie mam plany na najbliższe wakacje. Ciekawe miejsce ;p

  OdpowiedzUsuń
 39. W przyszłości chciałbym odwiedzić Włochy, ponieważ jak pisał Święty Augustyn "Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę'. Więc trzeba podróżować aby poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy. Włochy były kolebką renesansu, tu tworzyli jego najwięksi przedstawiciele tacy jak Leonardo Da Vinci, który urodził się 15 kwietnia 1452 r, czyli na przełomie średniowiecza i renesansu. Tworzył piękne obrazy lecz było coś jeszcze, co dowodziło jego geniuszu. Był wybitnym architektem i wiele jego projektów wyprzedzało epokę o nawet pół milenium. Jako przykład pozwolę sobie przytoczyć, że wynalazł on pierwszy czołg . Nie wyglądał tak jak dzisiejsze machiny wojenne aczkolwiek był pierwowzorem dzisiejszych. Da Vinci był często opisywany jako archetyp „człowieka renesansu”, którego niespożytej ciekawości dorównywałaby tylko siła jego kreatywności. Uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii. Leonardo Da Vinci zaczął pobierać nauki prawdopodobnie dzięki kontaktom zawodowym ojca. Ser Piero znał cenionego malarza i rzeźbiarza, Andreę del Verrocchia, któremu zaprezentował kilka prac syna. Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki. Dlatego poznając naturę szukał sposobów praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Wśród jego projektów można wymienić: łódź podwodną, śmigłowiec, maszyny łatające, spadochron, strój płetwonurka, projekt czołgu napędzanego ludzkimi mięśniami, rozmaite koparki, dźwigi i całą masę innych urządzeń i budowli jak choćby kamiennego mostu łukowego o rozpiętości 600 metrów. Malarz ten przeprowadził wiele sekcji na zwłokach wykopanych z cmentarzy. Dzięki nim bliżej poznał działanie ludzkiego organizmu i prawdopodobnie odkrył krążenie krwi, nie ogłosił jednak swojej teorii, ponieważ za "zbezczeszczenie" zwłok trafił by na stos. Ostatnia Wieczerza wcale nie przedstawia 13 mężczyzn (12 apostołów apostołów i Jezusa). Po prawej stronie Jezusa siedzi nie kto inny niż Maria Magdalena, która najprawdopodobniej była... jego żoną. Na tym samym malowidle Leonardo przedstawił rękę trzymającą nóż, która nie należy do nikogo. Do tej kompozycji artysta nie mógł znaleźć typu ludzkiego tak nikczemnego i tak zbrodniczego, żeby mógł przypominać Judasza. Przeor klasztoru Santa Maria delle Grazie myślał, że Leonardo kpi sobie z niego i najzwyczajniej nie chce mu się pracować, więc poszedł do księcia na skargę. Da Vinci wyjaśnił mu, że do jego pracy należą także długie godziny spędzone na poszukiwaniu typu o którym wspomniałam wcześniej, bo na fresku Judasz jeszcze nie miał twarzy. W przypływie dość zgryźliwego humoru stwierdził, że rozwiązał problem i Judaszowi nadał rysy przeora.
  Dowody na to, że Da Vinci wyprzedzał swoją epokę:
  - Ponad 40 lat PRZED URODZENIEM M. KOPERNIKA ! zanotował "Słońce się nie porusza"
  - 60 lat przed Galileuszem (twórcą pierwszego teleskopu) twierdził, iż za pomocą "wielkiego szkła powiększającego" da się badać powierzchnie księżyca oraz innych ciał niebieskich.
  - 200 lat przed Newtonem - wyprzedając teorie grawitacji napisał "ciężar, który nie znajduje oporu , spadnie w dół najkrótszą drogą". W innym miejscu dodał, że "cała Ziemia musiała przybrać kształt kuli".
  - 400 lat przed Darwinem - zaliczył człowieka do tej samej kategorii co małpy.
  Leonardo był tak wybitnym artystą, że uważa się, że w obrazie ''Mona Lisa'' pozostawił tak zwany kod da Vinci. Jest to tajemniczy kod który złamać próbowało wielu ludzi jak na razie daremnie.

  OdpowiedzUsuń
 40. Naprawdę bardzo mi się podoba jak opowiadasz o tym kraju, mogłoby być tutaj więcej twoich artykułów :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Oprócz niezwykłej kultury, równie fascynującym jest dla mnie język włoski, a konkretniej piosenki śpiewane po włosku. Jest program / kanał muzyczny RTL 102.5, który oglądam i przysłuchuję się prowadzącym, zerkając na klipy bardziej lub mniej znanych piosenek.

  OdpowiedzUsuń
 42. Dzięki Tobie zrozumiałam jak wielki błąd popełniłam rezygnując z możliwości wyjazdu do tego pięknego kraju. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję, by to zmienić i zobaczyć wszystko co opisałaś w poście.
  Uważam, że nie powinno się zapominać o wspaniałej, włoskiej muzyce, którą każdy słyszał, ale sam o tym być może nie pamięta ;) Najbardziej znanymi włoskimi utworami są: "L'italiano", "Sereno E", "Eppure sentire", " O sole mio".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja szczególnie lubię piosenki dwóch włoskich artystek: Arisy i Giorgi. Jeśli ktoś lubi włoskie piosenki, zachęcam do posłuchania. ;)

   Usuń
 43. Włochy to kraj o ciekawym dorobku kulturalnym. Także w XX wieku. Słoneczna Italia jest ojczyzną m.in. Domenico Modugno (autora utworu "Volare"), a także Rudolfa Guglielmi, znanego jako Rudolph Valentino.
  Telewizja Polska wyemitowała w 2013 roku 2 seriale, w których ukazana jest historia życia tych artystów :
  1) "Boski Valentino"
  2) "Volare. Historia Domenico Modugno" - ciekawostka - jedną z głównych ról gra Polka - Katarzyna Smutniak

  OdpowiedzUsuń
 44. Bardzo ciekawie opisałaś Włochy. Chciałbym kiedyś mieć możliwość zwiedzenia tego kraju, szczególnie Rzymu z wszystkimi jego placami, fontannami, kościołami, budynkami, muzeami, nie wspominając już o Watykanie, ale to inne państwo. Spróbować włoskiej pizzy, poznać bogactwo smaków i zapachów dań. Mam nadzieję, że kiedy mi się to uda.

  OdpowiedzUsuń

 45. Włoskie kino.
  Uważane jest za morską latarnię wskazującą kierunek europejskiej kulturze. Oto dwaj najbardziej wpływowi włoscy reżyserzy.

  Luchino Visconti (1906 - 1976)
  Pochodzący z arystokratycznej rodziny Luchino Visconti od dziecka stykał się ze światem sztuki. Drzwi do światowej kariery otworzyła mu znana francuska projektantka mody, Coco Chanel. To ona poznała Viscontiego z reżyserem Jeanem Renoir.
  Jego filmy przeważnie skupiały się wokół neorealizmu, czasami reżyser odchodził w stronę innych ruchów, na przykład romantyzmu. W 1970 Visconti otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszego scenariusza za film "Zmierzch bogów". Reżyser zmarł w 1976 roku w wieku 69 lat.

  Federico Fellini (1920 - 1993)
  Znany z łączenia barkowych obrazów i fantasy. Federico Fellini jest jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) włoskich reżyserów. Zdobywca pięciu Oscarów, posiada ich rekordową liczbę w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
  Swoje pierwsze kroki stawiał pisząc scenariusze radiowych skeczy. Dopiero później zajął się kinem i zaangażował w ważny kulturowo we Włoszech neorealizm. Wśród najsłynniejszych dzieł Felliniego znajdują się "Słodkie życie" (1960) oraz "Osiem i pół" (1963).

  OdpowiedzUsuń
 46. Polecam książki Alberta Moravii.
  Alberto Moravia, właściwie Alberto Pincherle (urodzony 28 listopada 1907 w Rzymie , zmarł 26 września 1990 w Rzymie) – włoski dziennikarz, powieściopisarz i nowelista. Jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy włoskich XX wieku.
  Jego powieści, pisane tradycyjną, realistyczną, zwięzłą techniką ukazują przede wszystkim losy jednostki na tle portretu społeczeństwa. Niektóre powieści: "Matka i córka", "Konformista", "Rzymianka", "Pogarda".

  OdpowiedzUsuń
 47. Włochy kuszą zapachami, smakami, kulturą. Mam nadzieję, ze w przyszłości będę miała okazję odwiedzić Italie. Z chęcią spróbowałabym prawdziwej włoskiej pizzy.

  OdpowiedzUsuń
 48. Wstyd się przyznać, ale będąc dzieckiem miałam obsesję na punkcie Włoch, nie wiedząc nic o ich kulturze, historii czy zwyczajach. Nie mam pojęcia, skąd mi się to wzięło. Na szczęście przeszło mi, gdy zrozumiałam swój błąd. Później, w celu pozbycia się dziwnego uczucia wstydu postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju. Dziękuję Kamilo, pomogłaś mi ^^

  OdpowiedzUsuń
 49. Też kiedyś byłam na etapie chcę pojechać do ... , bo to fajny kraj. Tak naprawdę dopiero po poznaniu kultury jakiegoś kraju w pełni widać jak bardzo jest interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 50. Świetnie opisałaś ten cudowny kraj. Miałam okazje być w Genui jest to miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Śródziemnym, u stóp Apeninu Liguryjskiego. Stolica i główne miasto regionu Liguria. Jest szóstym co do wielkości miastem Włoch.
  Port Genua jest największym portem morskim we Włoszech i piętnastym w Europie pod względem ilości przeładunku w tonach i drugim największym portem we Włoszech i szesnastym w Europie pod względem ilości kontenerów.
  Zwiedziłam tam wiele ciekawych zabytków, miejsc. Między innymi :
  Akwarium w Genui drugie co do wielkości akwarium europejskie znajdujące się w Genui. Zostało otwarte w 1992 roku.
  W akwarium zgromadzono około 600 gatunków zwierząt: ryb, płazów i ssaków. 200 gatunków roślin. Wszystkich zwierząt żyjących w zbiornikach 12 000.Najmniejszy kręgowiec o długości 2 cm zamieszkujący akwarium to mantella złota.Najmniejszej wielkości zwierzę to chełbia modra (5mm) a najdłuższe to butlonos długości 2,5 m. Atrakcją obiektu jest basen tzw. dotykowy z płaszczkami i flądrami można w nim zanurzyć ręce i pogłaskać podpływające ryby po grzbiecie.
  Odwiedziłam również dom Krzysztofa Kolumba zabytkowy budynek w Genui będący XVII-wieczną rekonstrukcją domu, w którym według tradycji spędził swoją młodość Krzysztof Kolumb. Ulokowany przy Piazza Dante. Aktualnie w domu znajduje się muzeum z pamiątkami po żeglarzu.
  Katedra San Lorenzo jest niesamowita. Znajduje się tam również kościół do którego podczas II wojny światowej wpadła bomba, ale nie wybuchła. Znajduje się ona nadal w kościele. Niezwykłe jest to, że tak potężna bomba (wysokość około jednego metra) jedynie zrobiła dziure w dachu, to cud, że nie wybuchła.
  Nie mogę pominąć Placu Zwycięstwa, usytuowany na wprost dworca kolejowego Genova Brignole. Charakterystycznym elementem placu jest łuk triumfalny.
  Oczywiście jako kibic piłki nożnej musiałam odwiedzić stadion Sampdorii Genui.
  Były to moje najlepiej spędzone wakacje w życiu. Każdemu polecam podróż do Włoch, bo jest wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić. Można się zakochać w takim kraju!

  OdpowiedzUsuń
 51. Moim zdaniem piosenki śpiewane po włosku są przepiękne . Mi osobiście podobają się piosenki Anny German z albumu I classici della musica neapolitana, a także single: "Te faie desidera'; „Gi”/ „Prima tu”; Chi sei tu” / „Meglio dire di no”. Polecam . Może i wam się spodobają .

  OdpowiedzUsuń
 52. Miłośnik poprawnego języka2 grudnia 2014 14:09

  # Biedronko uparta! Ile razy można tłumaczyć, że nie mówi się (ani nie pisze!): mi osobiście podobają się...? Popraw te błędy wielokrotnie omawiane na blogu oraz na lekcjach.

  OdpowiedzUsuń
 53. herbu Z*ielona Pi*etruszka3 grudnia 2014 10:23

  Osobiście uwielbiam Italię i chętnie tam wracam(osobiście, jeśli się da, lub wspomnieniami). Karnawały, jedzenie, zabawy, morze czy piasek na plaży. Nie można tego nie pokochać. :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Włochy to cudowny kraj. Na pewno będzie to jedno z pierwszych miejsc jakie wybiorę za cel podróży, gdy będę mogła poświęcić się już zwiedzaniu świata. Często można usłyszeć że tamtejsi mieszkańcy to bardzo otwarci i przyjaźni ludzie. Zawsze uśmiechnięci i pogodni, każdego gościa przyjmą najlepiej jak tylko potrafią. Nad krajobrazami można by zachwycać się bardzo długo.Z jednej strony magiczne morze, szum fal, gorące plaże i śródziemnomorski klimat, a z drugiej mistyczne góry, dostojne w swej surowości, tajemnicze a jednocześnie dające poczucie spokoju i bezpieczeństwa. I oczywiście wyborne jedzenie. O którym mogłabym pisać w nieskończoność, ale jedynie powiem że szczerze zazdroszczę Włochom tego co oferuje im kraj, w którym mieszkają.

  OdpowiedzUsuń
 55. Świetny post...jak najbardziej zgadzam się z Tobą Włochy to nie tyko kraj piękny pod względem wspaniałych widoków ale też niezwykły kulturowo, a jedzenie nie sposób się nie skusić ;p

  OdpowiedzUsuń
 56. Lubię Włochy, piękny, cudowny kraj, ale jako kraj wyjazdowy (to znaczy że tylko na wczasy i nic więcej) nie mogła bym tam mieszkać, ponieważ wszędzie panuje krzyk i gwar, ale ludzie są nawet mili to fajne oderwanie się od Polskiej szarej rzeczywistości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń