10 maja 2014

Myśli o wychowaniu


           Agresywne dziewczęta

Argumentów zabrakło,
to pięści w ruch poszły...
(Andrzej Pilipiuk)


Agresja to  pojęcie, z którym – niestety - spotykamy się coraz częściej. Odnosi się ono nie  tylko do przemocy fizycznej, ale również psychicznej ( różnego rodzaju obelgi, wyzwiska, przykre słowa). Każdy człowiek ma prawo się zdenerwować czy krzyknąć, ale nikt nie ma prawa pobić  przypadkowo spotkanego człowieka.  Z agresją ludzie kojarzą przede wszystkim mężczyzn. Wiele słyszy się o mężach, którzy biją swoje żony. O złodziejach, którzy kradną torebki starszym paniom. O nastolatkach ubranych w dresy, z ogolonymi  głowami, którzy czyhają na nas na każdym osiedlu. Obecnie jednak, można zaobserwować wzrost agresywnego zachowania  wśród kobiet, a nawet młodych dziewcząt! Czasy się zmieniają , kobiety nie są już bezbronnymi, szarymi myszkami. Rodzi się pytanie, czy to idzie w dobrym kierunku?  
Co jest przyczyną wzrostu agresji wśród dziewcząt?  Po  pierwsze, siłą wymuszają akceptację wśród rówieśników, zwłaszcza dorastające dziewczęta.  Po drugie, każda chciałaby posiadać nowoczesne sprzęty - iPody , tablety, smartfony, laptopy, ale nie każdą na nie stać. Młody człowiek potrafi zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, często nie potrafi zrozumieć, że nie może mieć wszystkiego. W tym właśnie momencie pojawia się AGRESJA. Problem ten dotyczy coraz częściej dziewcząt, które w bezwzględny sposób próbują zdobyć pożądane przedmioty. Przyczyną sporów między młodymi dziewczętami może być również zazdrość, ponieważ nastolatki często nie są świadome swojej wartości, zapominają o swojej urodzie i stosują przemoc wobec dziewcząt, które według nich są "za ładne". Wzorem dla  dziewcząt mogą być feministki, o których w ostatnich latach słyszymy coraz więcej. Są to kobiety, które walczą o równouprawnienie płci. Dziewczęta wyciągają błędne wnioski: skoro mogą zachowywać się tak  jak mężczyźni, to mogą być również agresywne.  

Musimy także pamiętać, że to, jacy jesteśmy i w jaki sposób się zachowujemy, wynosimy z domu. Rodzice od małego wpajają nam zasady, wartości, są dla nas wzorem, jednak często w wychowywaniu zapominają, że każda agresja rodzi kolejną.  Jeżeli stosują wobec siebie lub innych przemoc, to ich dzieci również będą to robiły i nie będą widziały w tym nic złego. Powiedzą: „tak robi mój tata". Moim zdaniem, agresja nie jest oznaką siły, a wręcz przeciwnie , jest to słabość – słabość ducha i charakteru. Zamiast wymyślać  różnego rodzaju  „zabawy” , które wiążą się z robieniem krzywdy innym, proponuję zająć się ciekawą książką, obejrzeć dobry film lub napisać  post na szkolny blog. 

Patrycja

Grafika:
http://s3.party.pl/styl-zycia/zwiazki-i-seks/psychologia/kobieta-z-wyciagnieta-piescia-366217-article.jpg
http://polki.pl/pub/wieszjak/p/_wspolne/pliki_infornext/685000/klotnia_5.jpg

41 komentarzy:

 1. Zdarza mi się zauważać agresywne zachowanie u dziewcząt, często młodszych ode mnie. Mam nadzieję, że kiedyś zauważą jak ich zachowanie może być może być niebezpieczne dla nich samych, jak i dla ich bliskich. Liczę, że "feministki" szybko zobaczą swoje błędy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja uważam, że agresja w dzisiejszych czasach to często skutek tego, jak spędzaliśmy czas w dzieciństwie. Te wszystkie bajki, gry komputerowe, które są pełne przemocy, wpajają dziecku, że agresja jest czymś normalnym, a nawet godnym naśladowania! Trudno się więc dziwić, że młody człowiek uważa potem, że przemoc jest najlepszym sposobem na osiągnięcie celu i rozwiązanie problemów. Myślę, że gdyby choć część rodziców zauważyło, że dziecko powinno spędzać czas na zabawach, które uczą je czegoś wartościowego, agresywnych młodych ludzi byłoby znacznie mniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo słuszna uwaga. W wieku dziecięcym kształtują się mózg, charakter, przyzwyczajenia i nawyki, z których trudno zrezygnować. Młodzi są bardziej podatni na wpływ otoczenia i bardziej bezmyślni niż dorośli, więc nie zastanawiają się nad konsekwencjami złego zachowania.

   Usuń
  2. Masz rację, w dzisiejszych czasach bardzo duży wpływ na wzrost agresywnych zachowań wśród młodzieży mają brutalne gry komputerowe oraz filmy. Działają one na podświadomość młodego człowieka.

   Usuń
 3. To bardzo dobrze, że kobiety coraz częściej potrafią się bronić, ale nie można też z tym przesadzać . Kobiety powinny walczyć o równouprawnienia, ostatnio poruszyliśmy ten temat na etyce. Pani zapytała nas co to jest i gdzie występuje okazało się że wszędzie chłopcy zaczęli krzyczeć, że to nie prawda, iż on chcą nas chronić i żebyśmy były bezpieczne np. w domu gdzie mamy gotować, prać, sprzątać i opiekować się dziećmi, a tak w zasadzie to my ich dyskryminujemy, ale kiedy chciałyśmy przykłady to ich zatkało. Więc kobieta powinna umieć krzyknąć i to porządnie, ale nie musi uciekać się do bicia mamy przecież tą siłę perswazji ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. gall anonim*10 maja 2014 11:55

  Patrycjo muszę Ci przyznać, że wykazałaś się pisząc ten post i jestem skłonna zgodzić się z Tobą w związku z zajęciami, które są lepsze niż agresja. Aczkolwiek nie do końca potrafię się zgodzić z tym, że każdy rodzaj agresji u dziewcząt wywodzi się z tego, że tak je wychowano, ponieważ w dzisiejszych czasach jest ona próbą wyrzucenia z siebie złych emocji czy też chęć pozbycia się w taki sposób problemów. Faktem jest iż jest to zazwyczaj problem związany z psychiką tych ludzi. Mimo wszystko post jest świetny i czyta się go przyjemnie, zawiera wszystkie niezbędne informacje. Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Agresja to rzeczywiście tylko i wyłącznie słabość. Ludzie, którzy mają do niej skłonności, moim zdaniem powinni poważnie zastanowić się co tak naprawdę chcą osiągnąć takim a nie innym zachowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. W pełni zgadzam się z twoimi słowami. We wpółczesnych czasach, płeć piękna,potrafi o wiele sprytniej wpłynąć na czyjąś psychikę, a bójki które prowadzą, pokazują ich siłę i zawziętość. Za swoje cierpienie, spowodowane np.zdradą, potrafią odpłacić się w brutalny sposób. Mężczyźni rownież bywają ofiarami stalkingu, a bagatelizując sprawę, mogą nieźle się przejechać.Kto posiada kanał ID, może bliżej się temu przyjżeć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się z autorką tego postu, agresja jest oznaką słabości, Wszystko da się jakoś załatwić, spokojnie porozmawiać i po problemie. Niestety niepokoi mnie wzrost tego zachowania u dziewczyn, rozumiem, że czasami ktoś może sprowokować drugą osobę ale nigdy nie trzeba okazywać słabości.

  OdpowiedzUsuń
 8. fenoloftaleina10 maja 2014 22:39

  Mam zdaniem to nie idzie w dobrym kierunku. Dla mnie dziewczyna powinna być dziewczyną i zachowywać się jak ona. Pomijając lekcje samoobrony (bo w dzisiejszych czasach nikt nie wie co go spotka na ulicy i takie lekcje mogą się przydać) dziewczyna powinna być delikatna i przede wszystkim dziewczęca. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. thievesdreams10 maja 2014 23:51

  Agresja nie daje poczucia wartości lecz je niszczy. Trzeba pamiętać, że każda agresja rodzi kolejną, dlatego też starajmy się za zło nie odpłacać się złem.

  OdpowiedzUsuń
 10. W końcu ktoś zwrócił uwagę , że dziewczynki to nie tylko grzeczne , potulne owieczki, lecz gdy trzeba to potrafią ,,tupnąć"i pokazać co potrafią . ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ich najlepszy "chwyt" to ciągnięcie za włosy.

   Usuń
 11. Moim zdaniem ten problem dotyczy głównie osób nie radzących sobie ze swoimi problemami, nieważne czy są to chłopcy, czy dziewczyny. Kilka razy widziałam dziewczyny, które się kłócą, a nawet biją i muszę przyznać, że jest to okropny widok. Ja staram się rozwiązywać problemy, rozmawiając z innymi. Należy słuchać rad mądrzejszych od siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wyobrażam sobie, jak można kogoś uderzyć w twarz, i to z całej siły. To musi być okropne.

   Usuń
 12. ๓คlเภ๏ฬค*11 maja 2014 03:09

  Również sądzę,że agresja nie jest oznaką siły, a wręcz przeciwnie , jest to słabość – słabość ducha i charakteru.W dzisiejszych czasach coraz więcej widzimy agresji u dziewczyn i moim zdaniem niestety będzie jej coraz więcej...teraz to nie tylko dorośli i młodzież są agresywni ale i małe dzieci, które teoretycznie powinny bawić się w piaskownicy czy na trzepaku,a nie brać przykład z otaczającego ich środowiska...
  Co do postu to jest świetny i mimo tematu jaki porusza, czyta się go bardzo przyjemnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wodorowęglan amonu11 maja 2014 03:19

  Coraz częściej z pomocą agresji ludzie zdobywają szacunek. Jednak moim zdaniem nie jest on prawdziwy, ponieważ wynika ze strachu. Uważam, że akceptacje powinniśmy zdobywać poprzez bycie miłym i uczynnym, a nie przez zastraszanie innych. Post jest bardzo ciekawy i idealnie opisuje ten problem.

  OdpowiedzUsuń
 14. W mediach często mówi się o młodych dziewczynach, które z zazdrości o chłopaka potrafiły kogoś okaleczyć na całe życie, a nawet zabić. Teraz wszystko się zmienia, a dziewczyny z papierosem, piwem i wulgaryzmem na ustach to już nic nowego. Taka dziewczyna myśli, że jest kimś lepszym, kogo trzeba uważać za autorytet, a tak naprawdę w oczach wielu jest po prostu obiektem drwin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Kiedyś wulgarne dziewczyny z papierosami to było coś niedopuszczalnego. Dziś stało się to normalne! Tak nie powinno być!

   Usuń
 15. Uważam, że zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna jest wielkim problemem wśród nastolatek. W moim otoczeniu nie spotkałam się jeszcze z przemocą fizyczną, jednakże przemoc psychiczną możemy postrzegać w wielu aspektach.. Według mnie to irracjonalne zazdrościć nowych butów czy telefonu.. a nawet oceny, którą każdy może dostać, jeśli się nauczy . Nawet w naszej klasie zdarza się kłótnia, często najlepszych przyjaciółek, o to, że jedna dostanie lepszą ocenę. Myślę,że ten problem Patrycja może rozwinąć w kilku kolejnych postach, bo świetnie jej to wyszło:) ! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. dobry post :D fakt, trzeba się bronić ale nie od razu musi być to obrona poprzez rękoczyny :) przecież obronić się można również i słowem (nie wulgaryzmem :) ) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z mojego punktu widzenia cały świat stanął do góry nogami ...
  W telewizji, w internecie czy chociażby w grach komputerowych ogląda się o różnych zbrodniach, czarach, magii, przemocy ...
  Młodzi ludzie są najbardziej narażeni na działanie mediów i innych "wynalazków cywilizacji". Są wręcz osaczeni i uważają, że to co "modne" lub zakazane musi być super. Wcale tak nie jest! Cała agresja jaka pokazywana jest w programach telewizyjnych i w komputerach ma na nas bardzo negatywny wpływ! To właśnie ona kształtuje naszą psychikę tak na prawdę ... Może nie jesteśmy tego świadomi, ale nie da się ukryć, że młodzież wieku XXI dużo różni się od wcześniejszych pokoleń ... Wszystko jest dozwolone! Każdy może się bronić, ale NIE ZAŁATWIAJMY SPRAW PRZEMOCĄ! Uważam, że istnieją metody, które zdecydowanie w lepszy sposób potrafią załagodzić konflikt. Dlaczego nikt nie rozwiążemy problemu rozmową? Przecież każdy ma jakieś wady, słabości ... Nie można go za to winić przemocą fizyczną jak i również psychiczną. Dziewczyny uważane są za istoty subtelne, ciche, grzeczne. Tak powinno być! Wszelki konflikt powinno rozwiązywać się "słowem" a nie czynem ... Dlatego czy dziewczyna czy chłopak, powinniśmy się zastanowić: Jak chcemy, żeby wyglądało nasze życie? W końcu w naszych rękach jest nasza przyszłość i od nas zależy czy będziemy się wspierać czy jednak wyrabiać sobie wzajemnie krzywdę i przechodzić wiele cierpień stworzonych przez agresję. Powstrzymujmy nasze nerwy, bądźmy pokorni! Pozdrawiam autora postu. Uważam, że to bardzo dobry pomysł, aby poruszać takie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Rzeczywiście, coraz częściej spotykamy się z agresją zarówno u chłopców jak i u dziewcząt. I chociaż mogłoby się wydawać, że to nie nasza sprawa, to jednak prawda jest taka, że to przede wszystkim nasze pokolenie powinno odegrać znaczącą rolę w tępieniu agresywnych zachowań. Każdy z nas ma prawo do swobodnej oraz spokojnej egzystencji w szkole, w domu, wśród rówieśników. To okropne, że zdemoralizowana młodzież nagminnie krzywdzi rówieśników, a nawet dorosłych. I tak, trzeba przyznać,że brutalnie krzywdzą również dziewczęta. Nie wolno nam się na to godzić, trzeba reagować ! Powtórzę raz jeszcze, że to przede wszystkim my - młodzież - musimy " rozpocząć krucjatę " przeciwko agresji. Nie bądźmy obojętni...

  OdpowiedzUsuń
 19. Każdemu czasami puszczają nerwy. Są chwile, w których człowiek ma ochotę pozabijać wszystkich dookoła. Siedzą w nim negatywne emocje, które trzeba rozładować, ale absolutnie nie agresją! Moim zdaniem najlepiej jest wtedy rozładować złość na przykład poprzez bieganie lub też uderzanie w worek treningowy. Ja robię tak bardzo często, bo jak wiadomo, aktywność fizyczna sprawia, że nasz mózg wydziela więcej endorfin. Więc jeśli już się porządnie zmęczymy, to z pewnością trochę ochłoniemy i nie starczy nam już sił na agresję! :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak młodym ludziom miesza w głowach przemoc którą widzą w domach, fajnie że autorka postu rozwinęła tę myśl... :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Interesujący post . W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z agresją . Uważam , że powinniśmy panować nad swoim zachowaniem . Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. jestemszalona11 maja 2014 13:48

  Nigdy nie spotkałam kobiety w dresach z ogoloną głowa, nawet nie wiedziałam, że jest taka grupa kobiet.. To dziwne co dzieje się na tym świecie.. Kobiety przestają być delikatne i zamieniają się w potwory, które niszczą ludziom życie.. Patrycja zadała bardzo dobre pytanie.. czy to idzie w dobrym kierunku? Moim zdaniem powinniśmy zadać sobie jeszcze jedno pytanie, co zrobić by zmienić tę sytuację!

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetny post! Doskonale obrazuję problem dzisiejszego społeczeństwa, nowy i moim zdaniem poważny problem... Gdzie się podziała wrażliwość płci pięknej?! Dziewczęta coraz częściej pozbywają się uczuć i stają się zatwardziałymi mięśniaczkami. Przykro obserwować to zjawisko..

  OdpowiedzUsuń
 24. Kiedyś byłam świadkiem bójki dziewczyn o chłopaka... Głupi pomysł na rozwiązanie problemu, ale co poradzić...

  OdpowiedzUsuń
 25. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że agresja rodzi agresję. Gdy spędzałam czas z młodszą siostrzenicą, włączyłyśmy bajki na jednym z popularnych programów dla dzieci. Zaskoczyło mnie to, że przeciekają one agresją, głupotą, a postacie są płytkie a ich odchylone od normy zachowanie ma wywołać śmiech, jednak we mnie wzbudziło odrazę i zażenowanie. I to nie jest śmieszne, tylko straszne. Tak samo gry "strzelanki" które wpajają dzieciom jak groteskowa jest śmierć. Nic dziwnego, że później nie odróżniają fikcji od prawdy, a w wieku dorastania problemy rozwiązują pięścią.

  OdpowiedzUsuń
 26. Przypomniało mi się jak Patrycjo mówiłaś o tym, że dziewczyny w Twoim gimnazjum biły się o chłopaka. Myślę, że jest to też jeden z powodów agresji wśród dziewcząt. Zazdrość, której nie da się inaczej pokonać niż przez szarpaninę za włosy. Przykre jest to, że w dzisiejszych czasach nie wszyscy potrafią rozwiązywać problemy przez rozmowę...

  OdpowiedzUsuń
 27. To przykre, że wszystko idzie w tym kierunku, żeby świat był pozbawiony uczuć i delikatności.Niepokojące jest to, że coraz więcej kobiet zachowuje się agresywnie, dobrze, że zwrócono uwagę na ten coraz poważniejszy problem.

  OdpowiedzUsuń
 28. Panująca w świecie nietolerancja,zazdrość, konkurencja między ludźmi doprowadza do nie powstrzymania swoich emocji , które niekiedy kończą się tragedią. Wiele ludzi myśli że przemocą rozwiążą swoje problemy i tu bardzo się mylą!

  OdpowiedzUsuń
 29. * Kamikadze :3 *17 maja 2014 07:14

  Ja się nie zgadzam z tym postem w 100%. Są przecież sytuacje, gdy nie można siedzieć z założonymi rękami... Jak na przykład ktoś narusza naszą "przestrzeń osobistą" to mamy się na to godzić?! NIE! Najskuteczniejszym sposobem jest danie "z liścia" w twarz lub gong w kolano, czy brzuch, bo straszenie nic nie da...

  OdpowiedzUsuń
 30. To prawda, że teraz coraz więcej dziewczyn używa przemocy by osiągnąć zamierzony cel, ale to nie jest dobra droga... Młode dziewczyny często nie znają swojej wartości i uważają, że będą szanowane przez innych tylko wtedy, gdy (ludzie) będą wiedzieli, że są twarde i umieją "przywalić". Jest to błędne myślenie,przemocą nie zyska się przecież szacunku drugiej osoby i na pewno nie jest to dobry sposób na rozwiązywanie konfliktów. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Zastanawia mnie czasem właśnie, dlaczego teraz spada tendencja bójek wśród chłopców, a zwiększa się wśród dziewcząt. Wydaje mi się, że teraz zmieniają się czasy i dziewczyny są bardziej krytyczne względem siebie, a u chłopców nie ma takich spięć.

  OdpowiedzUsuń
 32. pierwszyrazdodajękomentarzz*18 maja 2014 10:49

  ,,Co jest przyczyną wzrostu agresji wśród dziewcząt?" odpowiedzi jest wiele.. bardzo przerażają mnie dziewczyny, które w najbłahszych sporach reagują agresją ...

  OdpowiedzUsuń
 33. Zawsze byłam ciekawa dlaczego o każdą bójkę w szkole jest posądzany chłopak , a nie dziewczyna. Czasy się zmieniają i to właśnie dziewczyny zaczynają stwarzać coraz większe kłopoty. Ale denerwuje mnie najbardziej ze za małą błahostkę można kogoś pobić lub wyzywać.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciekawy artykuł, niestety coraz częściej spotykamy się z agresją u dziewczyn, które przemocą myślą, że coś wskórają.Przyczyną takich zachowań może być dużo, złe towarzystwo, nieciekawe dzieciństwo, czy może gry komputerowe bądź filmy o dużej treści przemocy. Takie osoby będą szanowane, ale kosztem strachu, na prawdziwy szacunek trzeba sobie zasłużyć byciem miłym, uprzejmym i koleżeńskim.

  OdpowiedzUsuń
 35. Agresja i tego tego typu zachowania tylko świadczy o tym jak osoba została wychowana. Wiele osób myśli że w ten sposób jest fajny, ale to wcale nie jest odbierane dobrze przez innych ;)

  OdpowiedzUsuń