29 listopada 2012

Spotkanie ze sztuką       Zaproszenie na koncert


Muzyka 
to najlepszy język  
do poruszania serc ludzkich na całym świecie.
 (Jimmy Page)

 
Jako teoretyk  Stan Breckenridge uchodzi za wybitnego specjalistę z dziedziny muzyki afro-amerykańskiej. Ma to przełożenie na działalność artystyczną, albowiem w jego utworach pobrzmiewają charakterystyczne dla tej muzyki gorące nuty. Sławę w USA i za granicą zyskał, prowadząc wielokrotnie serie wykładów ilustrowanych muzyką we własnym wykonaniu. Od ponad 30 lat prowadzi również zajęcia z muzyki dla osób uczących się grać na fortepianie, gitarze i saksofonie. Szczególną popularnością Stan Breckenridge cieszy się w USA, a także we Francji, na Węgrzech i w Japonii. Występuje jako solista oraz wspólnie z innymi artystami. Współpracował m.in. z takimi zespołami bądź solistami, jak Bobby Blue Bland, Bill Cosby, The Five Blind Boys of Alabama, Merv Griffin, Mahalia Jackson, Jerry Lewis, Martha Reeves (z zespołu Vandellas), Nancy Sinatra, O. C. Smith, The Stylistics, John Travolta, John Wayne, The Young Hearts. Dotychczas wydał siedem albumów.

Na koncert pana Stana Beckenridge’a zapraszam szczególnie tych, którzy jeszcze nie mieli okazji spotkać się z jazzem i posłuchać dobrej muzyki tego gatunku na żywo. Zapewniam, że to bardzo dobry sposób na poprawę nastroju i poszerzenie swojej wiedzy o muzyce (chyba, że trzeba wyjść w trakcie występu i biec, aby zdążyć na ostatni autobus).

Wstęp – oczywiście - jest wolny. Do zobaczenia we wtorek.

Kamila

Grafika:
http://calstate.fullerton.edu/news/2005/photos/breckenridge.jpg

2 komentarze:

  1. Rzeczywiście, słuchania jazzu najlepiej uczą koncerty. Ostrożność warto jednak zachować, bo infekcja wirusem jazzu jest nieuleczalna. St. Beckenridge mnie najmocniej przekonuje w solowych improwizacjach na fortepian. Te przypominają nieco magiczny koncert Keitha Jarretta z 1975 roku w Kolonii, który gorąco polecam zawirusowanym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pan Breckenridge właśnie zarażał, mimo że jego występ bardziej przypominał wykład niż koncert, a swoich autorskich numerów zagrał dosłownie kilka. Najbardziej podobał mi się „Waterfall", chociaż to wykonanie znacznie różniło się od tych, które znalazłam w internecie. Ile występów, tyle wersji. Każdy koncert jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

    OdpowiedzUsuń