24 grudnia 2022

Co w trawie piszczy?

 

       Przy wigilijnym stole

 

 

Podzielić się opłatkiem,

powiedz mi, co to znaczy?

To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

(Mieczysława Buczkówna)

 

Dobre maniery komunikują innym,

że darzymy ich szacunkiem.

(Jennifer L. Scott)

 

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,[…] w którym gasną wszelkie spory – śpiewali artyści z  Czerwonych Gitar.  Inni  twórcy  także  przedstawiali  magię  tego wieczoru, najpiękniejszego  ze  wszystkich. Wieczoru wigilijnego! Konstanty Ildefons Gałczyński pisał: Właśnie ojciec kiwa na matkę,/Że czas się dzielić opłatkiem,/więc wszyscy podchodzą do siebie/i serca drżą uroczyście/jak na drzewie przy liściach liście./Jest cicho. Choinka płonie./ Na szczycie cherubin fruwa. Poezja, powiecie! Poezja, ale czy nie tak właśnie wyglądają  nasze rodzinne Wigilie? 

Bóg się rodzi. Nie dla samej  wieczerzy jednak  (z  tradycyjnymi potrawami)  i  choinki (z symbolicznymi ozdobami)  spotyka się  rodzina. Prawdziwym  powodem  jest radość z narodzenia Chrystusa. Przed  posiłkiem każdy z każdym dzieli się opłatkiem. Najpiękniej  tę polską obrzędowość wyraził poeta Wacław Rolicz – Lieder: Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,/  Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,/ Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny/ Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie./Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,/a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba./Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami./Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba./Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.

Choinka jest ślicznie przystrojona,  lśni światełkami, a wyjątkowo piękny stół kusi smacznymi potrawami. Najważniejsi  jednak w wigilijny wieczór są ludzie – życzliwi, zadowoleni  i zjednoczeni  klimatem świąt. Dlatego warto  zadbać o dobry nastrój przy stole, aby nikogo nie zasmucić ani nie urazić. Wypada  więc  zachowywać się z klasą, ponieważ Wigilia ma uroczysty charakter.  Z   klasą,  czyli pamiętać o dobrych manierach, które – jeśli się  je przyswoi -  wcale nie są ograniczeniem, lecz bez problemu  pozwalają  łączyć swobodę  z  kulturą.   

Po pierwsze – ubranie. Podczas wieczerzy wigilijnej należy wyglądać elegancko i odświętnie. To wyklucza jeansy i  bluzy dresowe, ale również sukienki (spódnice) mini oraz  bluzki (sukienki) z głębokimi dekoltami. Nietaktem jest również  wchodzenie do cudzego domu w butach zimowych lub zabrudzonych (dobrze mieć jakieś na zmianę). Jedzenie. Sięgając do półmiska, należy wziąć pierwszą  z brzegu porcję, aby nie rozgrzebywać następnych. Do tej czynności nie powinno się używać własnych sztućców (są specjalne na półmiskach).  Oczywiście, trzeba  nabrać tyle, żeby móc zjeść, ponieważ pozostawianie resztek jest niekulturalne. W trakcie jedzenia nie jest wskazane opieranie łokcia na stole ani pochylanie  się nad talerzem. Koniecznie trzeba też pamiętać, aby nie odkładać brudnych sztućców na obrus. Na pewno wszystkie potrawy są bardzo dobre, niemniej jednak nie należy resztek  wycierać chlebem i ich wyjadać. Jedynie dla formalności przypomnę, że niekulturalne jest dmuchanie na gorące potrawy, a także zbyt głośne ich jedzenie. Rozmowa. Kulturalna rozmowa  na pewno  podkreśli miłą atmosferę świąteczną.  Dlatego najlepiej nie dotykać niewygodnych spraw rodzinnych, nie krytykować nieobecnych. Nie zadawać niewygodnych i zbyt osobistych pytań obecnym. Nie zaczynać dyskusji na  sporne tematy – na przykład  polityki czy  kościoła. Oczywistą sprawą jest, że należy wyłączyć telewizor czy radio i skupić się na relacji z bliskimi. Smartfon - wyciszyć i schować ( a nie kłaść obok talerza i wciąż do niego zerkać). Prezenty. Wypada   je rozpakować i podziękować za nie  (nawet jeśli marzyło się o czymś innym). Tego wymaga kultura.

W  tak uroczysty wieczór  powinno się   być  życzliwym dla innych, bo święto Bożego Narodzenia  jest dlatego – pisał  ksiądz  Jan Twardowski  -   żeby podawać sobie ręce/ żeby się uśmiechać do siebie/ żeby sobie przebaczać. I koniecznie złożyć sobie życzenia! Może słowami  Jana Twardowskiego?  Życzymy sobie, żebyśmy byli lepsi, nie tylko na święta,/ kiedy się dostaje prezenty.

W imieniu blogerów przesyłamy ciepłe i serdeczne życzenia, aby światło choinki – symbolu radości z narodzenia Jezusa – oświetlało zawsze Wasze życie i pozwalało odnaleźć właściwą drogę, by Święta obfitowały w niezapomniane chwile szczęścia, ukojenia oraz odpoczynku od codziennych trosk. Wesołych Świąt!

Życzymy Wam, abyście Nowy Rok rozpoczęli z radością w sercu. Aby nigdy nie odstępowała Was nadzieja na lepsze jutro i wiara w to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Życzymy także, by otaczały Was życzliwe osoby, które będą dla Was inspiracją do działania. Naszym autorom życzymy lekkiego pióra i ciekawych pomysłów na teksty, a czytelnikom miłego czytania. Do siego roku!

Mila


Grafika:

https://www.jezusnajwyzszywiecznykaplan.pl/sites/default/files/styles/large/public/field/image/unnamed_2.jpg?itok=GgNrJpnR

https://i0.wp.com/foodandmore.pl/wp-content/uploads/2017/12/DSC07188.jpg?fit=1460%2C973&ssl=1

https://arthobbystudio.pl/wp-content/uploads/2018/01/arthobbystudio-lublin0037warsztaty-stroik-boze-narodzenie-kompozycja-florystyczna.jpg

16 komentarzy:

  1. Artykuł jest bardzo interesujący oraz uczy dobrych manier przy stole wigilijnym. W dzisiejszych czasach smartfonów i internetu dobre maniery dzieci, młodzieży a nawet dorosłych coraz bardziej zanikają. Warto więc, aby jak najwięcej osób przeczytało ten artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Artykuł świetnie przedstawia dobre maniery, które powinniśmy zachowywać przy wigilijnym stole. Ten świąteczny czas jest wyjątkowy, ponieważ możemy spotkać się z bliskimi, porozmawiać i zjeść coś dobrego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zachowanie, maniery, kultura, teraz coraz częściej ludzie zapominają o istnieniu takich słów. Artykuł powinien trafić do jak największej ilości czytelników i pomóc w poprawieniu swoich manier na przyszłe święta spędzone w rodzinnej atmosferze .

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękny opis Wigilii w „Chłopach” Reymonta:

    - Oto gwiazda Trzech Króli, betlejemska gwiazda, przy której blasku Pan nasz się narodził, niech będzie święte imię Jego pochwalone!

    - Czas wieczerzać, kiedy słowo ciałem się stało!- rzekł Roch.
    Uroczysta cichość zaległa izbę.

    Boryna się przeżegnał i podzielił opłatek pomiędzy wszystkich, pojedli go ze czcią, kieby ten chleb Pański.

    - Chrystus się w onej godzinie narodził, to niech każde stworzenie krzepi się tym chlebem świętym! - powiedział Rocho.

    A chociaż głodni byli, boć to dzień cały o suchym chlebie, a pojadali wolno i godnie.

    Najpierw był buraczany kwas, gotowany na grzybach z ziemniakami całymi, a potem przyszły śledzie w mące obtaczane i smażone w oleju konopnym, później zaś pszenne kluski z makiem, a potem szła kapusta z grzybami, olejem również omaszczona, a na ostatek podała Jagusia przysmak prawdziwy, bo racuszki z gryczanej mąki z miodem zatarte i w makowym oleju uprużone, a przegryzali to wszystko prostym chlebem, bo placka ni strucli, że z mlekiem i masłem były, nie godziło się jeść dnia tego.

    Jedli długo i mało kiedy jeśli tam które rzekło jakie słowo, więc ino skrzybot łyżek o wręby się rozlegał i mlaskanie […]

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo mądry artykuł. Sądzę, że aby każdy na rodzinnych obiadach z okazji Świąt (choć nie tylko) czuł się dobrze, ważne jest przestrzeganie przez wszystkich manier i zasad przedstawionych w tekście. Niestety dla wielu osób świąteczne spotkania z rodziną nie są zbyt przyjemne z powodu niewygodnych pytań czy niemiłych komentarzy członków rodziny w ich stronę - należy temu przeciwdziałać, bo Święta powinny być czasem radości, a nie stresu czy przykrości.

    OdpowiedzUsuń
  6. "Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także miły czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia." - Charles Dickens

    OdpowiedzUsuń
  7. Adam Mickiewicz:

    „Wierzysz, że się Bóg zrodził się w betlejemskim żłobie,
    lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie”.

    Cyprian Kamil Norwid:

    „Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej,
    Stało się – między ludzi wszedł Mistrz – Wiekuisty”.

    OdpowiedzUsuń
  8. Interesujący artykuł.Maniery przy wigilijnym stole są bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Artykuł świetnie pokazuje zasady zachowania przy wigilijnym stole w ten magiczny czas.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawa ciekawostka o historycznym zabarwieniu. Ku przypomnieniu młodemu pokoleniu, by święta nie wyglądały jak komedii Barei

    OdpowiedzUsuń
  11. Wigilia dla mnie to przede wszystkim moment kiedy w końcu można spokojnie siąść z rodziną na kanapie, pośpiewać kolędy, oderwać się od natłoku obowiązków i nieustannego działania. Tym bardziej docenia się to po naprawdę ciężkich i wyczerpujących przygotowaniach do świąt związanych z gotowaniem, sprzątaniem, chodzeniem po sklepach i niekiedy również z napiętą atmosfera a nawet kłótniami, które jednak zostają zażegnane przy zasiąściu do stołu wigilijnego

    OdpowiedzUsuń
  12. Naprawdę warto pamiętać o tych drobnych kwestiach po toby nie urazić innych, nie poddać się bylejakości, a nam samym też pozostanie lepsze wspomnienie o świętach.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawy artykuł który powinien dotrzeć do jak największej ilości osób, w dzisiejszych czasach dobre maniery zaczynaja być rzadkością, dlatego warto przypomnieć siebie zasady dobrego zachowania przy wigilijnym stole.

    OdpowiedzUsuń
  14. Dla mnie istotą Wigilii jest bycie razem - z rodziną. Telefony wyciszamy i odkładamy na bok. Tego dnia rozmawiamy face to face i śpiewamy kolędy.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ten artykuł powinien trafić do osób, które zapomniały o dobrych manierach przy wigilijnym stole. Wigilia to czas radosny, który należy spędzić nie tylko w gronie najbliższych ale także razem z nimi. Mówiąc to, mam na myśli rozmowę, uśmiech, gest, dotyk do osoby z którą przebywamy. Bądźmy w tym dniu razem, a nie obok siebie. Każde słowo, gest skierowany do drugiego człowieka jest dobrem i powodem szczęścia. Każdy z nas chce być zauważony, usłyszany, pochwalony. Nawet gdy jesteśmy nieśmiali warto nie zamykać się w sobie, ten dzień jest wyjątkowy. Na przykład weź Babcię za rękę, pochwal, że pierogi są pyszne, zamiast przeglądać w tym czasie internet.

    OdpowiedzUsuń
  16. Wigilia, to dla mnie magiczny dzień. Od dziecka kojarzy mi się z rodziną, choinką, kolędami, opłatkiem, pięknymi polskimi tradycjami. To czas radości, szczęścia i miłości.

    OdpowiedzUsuń