22 grudnia 2016

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


                              Polubić  czekoladę  
        


Z chemicznego punktu widzenia
czekolada
to najbardziej perfekcyjny pokarm na świecie.
(Michael Levine, dietetyk)


Czekolada to produkt naturalny, zawierający wartościowe składniki. Spożywana z umiarem (tabliczka tygodniowo), może stanowić element zdrowej diety. Warto pamiętać, że najbardziej korzystna dla zdrowia jest czekolada gorzka. Inne rodzaje nie mają takich walorów – uważa Agata Bernaciak.

Najważniejszym składnikiem  czekolady jest kakao. Według indiańskich legend, rosło na rajskiej górze obfitującej we wszelkie pokarmy. Ten jeden z największych przysmaków całej ludzkości ofiarował indiański bóg: Pierzasty Wąż. Prawdopodobnie kakao znali już przedstawiciele kultury preolmeckiej – około 2000 r. p.n.e. Jednak namacalne ślady tego, że ludzie go używali, pochodzą   z lat 1100-1400  p.n.e. Pierwotnie kakao używano do sporządzania napojów, lecz również jako waluty. Miało swoje znaczenie w takich dziedzinach jak medycyna, czy religia. Napój był wykorzystywany w indiańskich obrzędach ku czci bóstw. Miazgi z kakaowca używa się do dziś w procesie fermentacji alkoholowej, a przykładem może być kolumbijski napój „tejate”. Czekoladę pito od momentu pojawienia się kakao. Niezależnie od tego, czy była przygotowywana tak jak na dworze azteckich władców - z dodatkiem chilli, czy tak jak w Europie – na słodko, równoważąc gorycz kakao, zawsze smakowała wyśmienicie.  Do Polski czekoladę prawdopodobnie sprowadził  na początku XVIII wieku jej wielki miłośnik – August II Sas. Z czasem czekolada przybierała coraz to nowsze formy. Dziś większość z nas postrzega ją jako łakocie w formie stałej, czyli tabliczki, która pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku w angielskim Bristolu.

Obecnie ludzie, oprócz przyjemności jedzenia tego smakołyku, szukają jego szczególnych właściwości – zdolności  uszczęśliwiania. Już od dawna ludzie zaczęli dostrzegać, że pod wpływem czekolady nasze samopoczucie się zmienia. Indianie uznawali ją za napój magiczny, lecz z biegiem lat zaczęto prowadzić badania nad tą substancją, by sprawdzić, jak jest naprawdę. Dziś wiadomo,   że czekolada zawiera ponad 500 różnych związków chemicznych, a niektóre z nich są nawet psychoaktywne i mogą uzależniać. Badania  składników czekolady dowiodły, że może poprawiać  zdolności umysłowe, wytwarza endorfiny (hormony szczęścia),  daje poczucie przypływu energii. Bardzo ciekawym zjawiskiem towarzyszącym zjedzeniu kawałka czekolady jest „euforia biegacza”, czyli stan towarzyszący intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Jak widać, wystarczy kilka kostek czekolady, by poczuć się jak po lekkim treningu biegowym. Czekolada może wywoływać również efekty podobne do tych, jakie daje palenie marihuany. Jednak musimy pamiętać, że jedynie czekolada o dużej zawartości miazgi kakaowca działa w taki sposób na nasz organizm,  a więc nie sprawdza się w przypadku białej czekolady. Doskonała jest czekolada gorzka, którą polecają dietetycy. Czekolada wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Może to wiele osób zaskoczyć, bo przecież „słodycze są niezdrowe”,  ale czekolada jednak w dużym stopniu wpływa na pracę naszego  organizmu: obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko udaru mózgu, obniża ciśnienie tętnicze oraz chronieni przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Niestety, nie ma pewności, który gatunek czekolady zapewni nam długie lata  w zdrowiu i pełnej sprawności. Musimy  też uważać jedząc  ten smakołyk, bo istnieje już termin „czekoladoholik” i „czekoladowy głód”. Od czekolady łatwo  się uzależnić, podobnie jak od alkoholu lub papierosów,  i równie trudno jest wyzwolić się od  tego nałogu. 
Nadzwyczajne właściwości kakao ludzie zaczęli wykorzystywać w branżach innych niż spożywcza. Masło kakaowe jest powszechnie stosowane   w kosmetologii. Przypisuje mu się cudowne działanie na rozstępy, zmarszczki, podrażnienia oraz ochronę przy opalaniu. W ostatnim czasie bardzo modne stało się tzw. czekoladowe SPA. Z reklam możemy dowiedzieć się, że kakao pobudza i odżywia skórę, a nawet zwalcza cellulit, czyli ma cechy spowalniające starzenie. Jednak w tej kwestii należy być sceptycznym, gdyż nie ma naukowych dowodów na dobry wpływ „czekoladowych procesów” na naszą skórę. Zachęcam, by każdy z nas spróbował, jak ziarna kakaowca działają na niego, nieważne czy w formie SPA, czy kilku kostek gorzkiej tabliczki.

Joanna

Grafika:
http://topdycha.pl/wp-content/uploads/2014/03/Choroby-serca-i-czekolada.jpg
http://www.lezzetvadisi.com/files/kakao-kakao-cekirdegi.jpg

22 komentarze:

  1. Nie spodziewałam się, że pojawi się tutaj post o takiej tematyce, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Myślę, że nie ma takiej osoby, która nie lubi czekolady, więc chyba każdy będzie zadowolony po przeczytaniu tego wpisu. Dobrze, że wypisałaś wiele zalet czekolady, może to przełamie opinie, że czekolada tylko negatywnie wpływa na nasze ciało. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam dziewczynę, która bardzo lubi zapach czekolady, ale niestety jest uczulona na kakao... Od czasu do czasu pozwala sobie tylko na odrobinę przyjemności :)

      Usuń
  2. Czekolada kojarzy mi sie głównie ze słodkim, niezbyt zdrowym smakołykiem. Dzięki twojemu postowi poznałam dużo korzystnych zastosowań czekolady. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kto by pomyślał, że czekolada posiada tak wiele pozytywnych właściwości. Stereotypem jest więc uważanie jej za niezdrową, wystarczy jeść ją z umiarem. Jednak nie wszystko jest tak złe, jak się z pozoru wydaje.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kilka ciekawostek o czekoladzie :
    Jedzenie gorzkiej czekolady codziennie zmniejsza ryzyko zawału serca o 1/3, ze względu na antyoksydanty, które zawiera.
    Jedzona w dużych ilościach czekolada może wywoływać bóle głowy.
    Zapach czekolady wpływa pozytywnie na fale mózgowe odpowiedzialne za relaks.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kto by pomyślał, że tzw "tabliczka przyjemności" może być inspiracją do zredagowania wpisu na bloga.:) Pozytywnie zaskoczył mnie ten post. Sama jestem wielką fanką czekolady pod każdą postacią. Kiedy ktoś mówi mi "słodycze są niezdrowe" bardzo często odpowiadam właśnie anegdotką o endorfinach bądź "euforii biegacza". Niestety spożywając ten smakołyk muszę mieć na uwadze jej niekorzystny wpływ na cerę. Innych "ciemnych stron czekolady" nie uznaję.:) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Warto wiedzieć o wszelkich zaletach i wadach czekolady, jaką, ile i jak często jeść. Właściwości tej uszczęśliwiającej substancji zostały szczegółowo opisane, co daje pełny jej obraz. Dobrze, że taki post pojawił się na blogu, ponieważ wiele osób zapewne nie było świadomych informacji o czekoladzie np. możliwości uzależnienia się od niej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ach ta czekolada. Jak wynika nie zawsze taka dobra w 100%.
    Jednak każdy z pewnością uważa ją za naturalny przysmak, który poprawia nasze samopoczucie. I dobrze. Lepiej sięgać po gorzką czekoladę niż jakieś inne niezdrowe rzeczy. Wiadomo we wszystkim należy zachować umiar.
    Także jestem zwolenniczką tej zady i jak do tej pory nie zawiodłam się.
    Aby tak dalej��

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze, że wymieniłaś wady i zalety produktu jakim jest czekolada. Moim zdaniem, spożywanie czekolady (w różnych formach) jest jedną z lepszych czynności jakie wykonujemy w swoim życiu.:) Chociaż ma ona też swoje minusy, nigdy bym nie pomyślała, że od czekolady można się uzależnić.

    OdpowiedzUsuń
  9. Naprawdę oryginalny temat, nie spodziewałam się takiego posta. Ja jako wielka miłośniczka czekolady nie jestem w stanie źle wypowiedzieć się na jej temat. Czekolada posiada właściwości korzystnie wpływające na nasz organizm, naturalne endorfiny stymulują koncentrację, dają mnóstwo energii no i co najważniejsze czekolada jest pyszna! I jeszcze tylko odniosę się do „euforii biegacza” , zapewniam, że po lekkim czy po cięższym treningu biegowym nie doznaje się uczucia jak po czekoladzie, w każdym razie pod względem fizycznym, a wiem co mówię, bo trenuje biegi i jak dla mnie jedyne co łączy te dwie dziedziny to fakt, że uzależniają 

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo przydatny post. Dobrze jest znać nie tylko pozytywne ale i negatywne strony czekolady.

    OdpowiedzUsuń
  11. (i)uśmiechnięta27 grudnia 2016 08:00

    Uwielbiam czekoladę. Jak dla mnie jest ona najlepszą, niezastąpioną słodkością. Miło więc czytało mi się ten post. Czasami dopada mnie ten "głód czekoladowy", ale nie sądzę bym była od niej uzależniona. Mimo iż wolę czekoladę mleczną z orzechami od gorzkiej, uważam, że warto ją jeść. Na "doła" najlepsza. Polecam :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Nigdy w życiu nie spotkałam osoby,która uważa,iż czekolada jest niesmaczna.Za to bardzo często mówiono mi,że źle wpływa na organizm.Post mile mnie zaskoczył,mimo,iż gorzka czekolada nie należy do moich ulubionych.Może czasem warto sięgnąć po kilka kostek?:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja nie przepadam za czekoladą i wiele osób się dziwi, kiedy odmawiam skosztowania czekolady. Od czasu do czasu na poprawę humoru zjem sobie kostkę/dwie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Od jakiegoś czasu chyba jestem uzależniona od czekolady :) Wynikło to niestety z mojego niedoboru magnezu (zdarzyło mi się w życiu przesadzać z kawą). Co ciekawe, nie uzależniłam się od kawy, a właśnie od uzupełniającej magnez czekolady. Nie uważam tego jednak za wielki problem, ha ha :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo pouczający post. Uwielbiam czekoladę gorzką, ponieważ ma nie tylko wykwintny oraz wyborny smak, ale również jest bogata w wartości odżywcze.

    ,, Czekolada nie zadaje pytań. Czekolada rozumie''

    OdpowiedzUsuń
  16. Kocham czekoladę i bardzo mnie zafascynował mnie twój wpis. Dużo się dowiedziałem.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo interesujący post, z którego można wiele się dowiedzieć. Wielu z nas uwielbia czekoladę, ze względu na jej smak. Tak jak wspomniał autor, można się od niej uzależnić, ponieważ po jej spożyciu odczuwamy podobne doznania do takich, gdy jesteśmy zakochani. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

    :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja osobiście uwielbiam czekoladę i nie wyobrażam sobie życia bez niej. ;) Miło słyszeć , że pomimo pysznego smaku ma również wiele innych pozytywnych właściwości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miłośnik poprawnej polszczyzny2 stycznia 2017 12:44

      "Ja osobiście uwielbiam czekoladę" - piszesz Paulino. Niektórzy też mówią: "Sama osobiście nie przepadam za czekoladą". To nie są poprawne sformułowania.

      Zapraszam do lektury postu na naszym blogu (15 maja 2015 roku), w którym czytamy: "sama osobiście", - takie sformułowanie to „masło maślane” . Językoznawcy ten rodzaj błędu nazywają pleonazmem albo tautologią. Oznacza ono wyrażenie składające się z wyrazów to samo lub prawie to samo znaczących; zbędne określenie. Właśnie: sama osobiście! (tak jak: mokra woda, dobry walor czy końcowy rezultat). Wystarczy powiedzieć: sama się tego dowiedziałam albo osobiście się tego dowiedziałam.

      Usuń
  19. Od zawsze wiedziałam, że słodycze są lekiem na wszystko :D
    A tak poważnie, jak wspomniano wyżej w poście czekolada jest ważnym składnikiem w naszej diecie, ale czy rzeczywiście sięgamy po tą o gorzkim smaku? ;)

    OdpowiedzUsuń
  20. Czekolada, pokarm Bogów! ♥ Nie przepadam za słodyczami i jem je w ślamazarnym tempie, ale w pochmurny dzień, kiedy w popołudniowej perspektywie mam zakuwanie na niezlicznone kartkówki, kostka czekolady może zdziałać cuda ;) Polecam wszystkim zdołowanym, ale pamiętajcie, jeśli nie ograniczycie się do rozsądnej ilości tego smakołyku, on zostanie z wami na dłużej- ale w postaci nadprogramowych kilogramów :o

    OdpowiedzUsuń