Burzum: historia i dziedzictwo
Burzum to projekt muzyczny.
Niektórym się podoba, niektórym nie.
(Varg Vikernes)
Historia Burzum to nie tylko muzyczna podróż, ale także fascynująca opowieść o kontrowersjach, tragediach i niesamowitym dziedzictwie. Zespół Burzum, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa, znanego również jako Count Grishnackh, to ikona norweskiej sceny black metalowej. Jego niezwykła historia i niejednoznaczne pozostałości sprawiają, że pozostaje jednym z najbardziej fascynujących zespołów w historii metalu.
Burzum – nazwa pochodzi z powieści Tolkiena „Władca Pierścieni” i w Czarnej Mowie oznacza „ciemności”.Zespół szybko zdobył rozgłos dzięki silnej fascynacji okultyzmem. Te poglądy znalazły odbicie w tekstach piosenek, a połączone z surowym brzmieniem, melancholijnymi melodiami i z mitologią nordycką spowodowały, że projekt stał się jednym z pionierów gatunku. Albumy takie jak „Filsofem” czy „Hvis Lyset Tar Oss” zostały klasykami gatunku, wpływając na kolejne pokolenia muzyków. Długie, często przekraczające 10 minut, i hipnotyzując utwory, pozwalają słuchaczowi zanurzyć się w atmosferze mroku i melancholii. Brzmienie jest minimalistyczne, ale jednocześnie pełne emocji. Tajemnicza historia (mitologia) nordycka wyraża się nie tylko w tekstach, ale także w samym brzmieniu –dźwięki przenoszą słuchaczy w opustoszałe, arktyczne krajobrazy. Vikernes używając prostych struktur muzycznych, ale osiąga nimi maksymalny efekt.
Historia Burzum jest tyleż bogata, co kontrowersyjna. Vikernes jest znany nie tylko ze swojego muzycznego talentu, ale także z udziału w ruchu black metal, który w latach 90. zdobył rozgłos ze względu na skrajne poglądy i działania niektórych jego członków. Vikernes sam był zamieszany w spalenie kilku kościołów, co tylko wzmacniało wizerunek Burzum jako kontrowersyjnego zespołu. W 1993 roku Vikernes zamordował gitarzystę black metalowego zespołu Mayhem i został skazany na 21 lat więzienia. To wydarzenie wstrząsnęło nie tylko sceną muzyczną, ale także otworzyło nowy rozdział w historii Burzum.
Po 16 latach pobytu w więzieniu Varg Vikernes powrócił do świata muzycznego, kontynuując pracę nad nową muzyką pod dawnym szyldem Burzum. Jego późniejsze dokonania, takie jak ,,Belus” czy ,,Umskiptar”, ukazują ewolucję brzmienia zespołu, przy jednoczesnej wierności korzeniom black metalu. Projekt Burzum wpłynął na inne gatunki muzyczne: ambient czy dungeon sunth. Dziedzictwo zespołu obejmuje nie tylko muzyczne osiągnięcia, ale także trwałą debatę na temat granic sztuki, wolności słowa i ekstremalnych przekonań.
Burzum to nie tylko zespół, to fenomen, który pozostawił niezatarte piętno w dziejach muzyki. To mroczna część w historii black metalu. Jego dziedzictwo wciąż wywołuje dyskusje, zarówno w kontekście artystycznym, jak i społecznym. Na nowo wzbudza emocje i inspiruje kolejne pokolenia fanów muzyki ekstremalnej.
Daria
Grafika:
https://ae04.alicdn.com/kf/A27b10a62ed7342cc87310bb02389de92c.jpg
https://wallpapercave.com/wp/wp3461001.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/e/ea/Burzum_-_Belus.jpg/220px-Burzum_-_Belus.jpg
„Muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów”.
OdpowiedzUsuń~ Arystoteles
"Zastanawiam się, jak to się dzieje, że muzyka ma moc poruszania ludzi. Chodzi mi o to, że jest naprawdę prymitywna, to tylko kilka dźwięków które zaaranżowane w określony sposób powodują, że czujesz się w określony sposób. Zaaranżuj je inaczej, i także inaczej się poczujesz. "- Cormac McCarthy (amerykański pisarz, scenarzysta i dramaturg)
OdpowiedzUsuń,,Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni i życie wszystkiemu"
OdpowiedzUsuńPlaton
Artykuł świetnie pokazuje nam mroczną historię zespołu Burzum oraz jej wpływ na muzykę black metalową. Fascynujące jest jak twórczość Varga Vikernesa przetrwała lata, mimo jego kontrowersyjnych czynów i skrajnych przekonań.
OdpowiedzUsuń"Muzyka bezpośrednio dotyka serca, niezależnie jak mały czy oporny umysł ma słuchacz."
OdpowiedzUsuń-Patrick Rothfuss
Muzyka jest większym odkryciem niż cała mądrość i filozofia.” — Ludwig van Beethoven
OdpowiedzUsuń„Muzyka może nazwać nienazwane i przekazywać niepoznawalne”. – Leonard Bernstein, amerykański kompozytor, pianista i dyrygent.
OdpowiedzUsuńTego typu piosenki to nie moje klimaty ale z opowieści autorki można naprawdę zafascynować się historią Burzum. Ciekawy post ,inny niż wszystkie
OdpowiedzUsuńMuszę przyznać, że ten gatunek muzyczny nie przemawia do mnie.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie wolę słuchać rocka, no, ale co kto lubi...
O gustach się nie dyskutuje. Ważne, że każdy rodzaj muzyki wzbudza w nas jakieś emocje, niesie jakieś przesłanie.
,, Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy dźwiękami''.
Interesujący artykuł, nigdy nie słyszałam o tym zespole. Historia Burzum i Varga Vikernesa to rzeczywiście fascynująca, choć kontrowersyjna opowieść.
OdpowiedzUsuńArtykuł zawiera dużo ciekawostek na temat metalu. Osobiście nie słucham tego typu muzyki ,ale dzięki temu wpisowi miałam szansę na poszerzenie wiedzy na ten temat.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł, który zapoznaje nas z historią zespołu Burzum, o którym do tej pory nie słyszałam. Ten rodzaj muzyki jest dla mnie obcy, nie podoba mi się.
OdpowiedzUsuń„Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”. - Pitagoras
OdpowiedzUsuńJest to ciekawy artykuł, nigdy nie słyszałam o zespole muzycznym z taką historią. Jednak nie sądzę, abym zaczęła słuchać metalu. Jedyny metalowy zespół muzyczny, którego piosenki czasem zdarza mi się posłuchać to Rammstein.
OdpowiedzUsuńInspirujący artykuł, pomimo tego że nie przepadam za tym gatunkiem muzycznym, mroczna historia Burzumu zachęciła mnie do pogłębienia mojej wiedzy o tym zespole.
OdpowiedzUsuń