10 lutego 2024

Podróże kształcą


Nieoczywiste miejsca podróży

 

Podróże za każdym razem dają […] coś nowego,

zarówno w spojrzeniu na świat,

jak i w ocenie ludzi.

(Martyna Wojciechowska)

 

Gdzie pojechać w podróż i dlaczego? Ciekawym, a zarazem mało uczęszczanym kierunkiem jest północna część naszego kontynentu - Skandynawia. Każdy ze skandynawskich krajów ma odrębną tradycję i historię, więc  pomimo pojęcia kultury i literatury skandynawskiej,  sprawdza się powiedzenie: co kraj, to obyczaj.  To czyni Szwecję, Danię oraz Norwegię  miejscami  godnymi  zwiedzenia.

Podróżujący na północ Europy mają  prawo  do swobodnego korzystania z natury (określanego mianem Allemansrätten). Dzięki niemu mogą  swobodnie biwakować w takich miejscach  jak: lasy, polany, pola, jeziora, rzeki czy góry oraz obcować z naturą. Naturalnie, to nie zwalnia ich  z konieczności poszanowania natury oraz  innych ludzi.  Skandynawia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania zorzy polarnej (Aurora Borealis), zwłaszcza zimą. Najlepiej jest widoczna  na północy Norwegii, Szwecji i Finlandii. Również zimą (w okresie świąt)  warto  pojechać do Danii, aby uczestniczyć w jarmarkach czy festynach, na których Duńczycy kultywują narodowe  tradycje.

Skandynawowie są skromni  i unikają wywyższania się nad innymi, gdyż uważają, że nikt nie jest lepszy od kogokolwiek innego. Przestrzegają nieformalnego zbioru zasad społecznych, zwanego Jante (Janteloven - w Norwegii i Danii; Jantelagen –w Szwecji). Zasada wymyślona przez duńskiego pisarza brzmi: Nikt nie jest kimś specjalnym. Nie próbuj wyróżniać się ani udawać, że jesteś pod jakimkolwiek względem lepszy od innych. Ten kodeks moralny  ma na celu promowanie równości i współpracy między ludźmi.

Warte uwagi  są zwyczaje pielęgnowane w krajach skandynawskich. W Danii jest praktykowana zasada  Hygge, która oznacza  spokojne, szczęśliwe i bezpieczne życie. A to sprowadza się  do  radości  płynącej z przeżywanych chwil, z  małych rzeczy oraz z utrzymywania  bliskich relacji z ludźmi. Z kolei w  Szwecji  może turystę zainteresować  zwyczaj niewieszania firanek w oknach domów. Podobno wywodzi się on z czasów, kiedy mężczyźni wyruszali na morze, a kobiety nie chcąc być pomówione, że źle się prowadzą, wystawiały się niejako na widok innych. Tak naprawdę jednak  chodzi o to, że jest tam mało światła słonecznego, a firanki dodatkowo by je zatrzymywały. Mieszkańcy  Skandynawii  słyną z tworzenia cenionych  na całym świecie projektów  architektonicznych (aranżacyjnych) łączących minimalizm z funkcjonalnością. Styl skandynawski  charakteryzuje się prostotą, minimalizmem  formy, jasną kolorystyką i wykorzystaniem naturalnych materiałów do aranżacji wnętrz (len, drewno, kamień, skóra).  Badania dowodzą, że  Norwegia, Dania oraz Szwecja  plasują się w czołówce najszczęśliwszych krajów na świecie. Przyczyniają  się do tego:  wysoki standard życia, dobra opieka socjalna oraz  bliskość natury.

Warto zwrócić uwagę na święto młodych ludzi (russ), którzy uroczyście wchodzą w dorosłość.  Pojęcie russ odnosi się do tradycji związanych z okresem ukończenia szkoły średniej przez młodzież, a także (w znaczeniu potocznym) do trwających kilka tygodni (od ostatniego tygodnia kwietnia do 17 maja)  hucznych zabaw ( odpowiednik juwenaliów). Podczas świętowania  młodzież porusza  się barwnie pomalowanymi  samochodami  (russebil) oraz  uczestniczą w paradach. Na co dzień uczniowie chodzą do szkoły w kombinezonach z naszytymi  informacjami: imię, nazwa szkoły, flaga Norwegii, ewentualnie inne aplikacje). Kolor kombinezonu jest ważny - czerwony jest przeznaczony dla uczniów szkół ogólnokształcących, niebieski – dla szkól ekonomicznych, czarny – dla szkół zawodowych, zielony – dla szkół rolniczych. Istotnym elementem stroju jest czapka (russeluen), do której przypinane są nagrody uczniowskie. Równie hucznie ukończenie szkoły świętują uczniowie w Danii. I nikomu to nie przeszkadza.

Ciekawostką dla turystów  jest ogromna liczba rowerów na ulicach duńskich miast, ponieważ  większość mieszkańców Danii przemieszcza się  na rowerach.W ten sposób Duńczycy sprzyjają  ekologii i  dbają o własne zdrowie. Również pracownicy duńskiego parlamentu  jeżdżą rowerami,  a  nawet rodzina królewska często wybiera ten środek transportu.  

Polegając na własnym doświadczeniu, wiem, że podróż w mało oczywiste miejsca, takie jak Skandynawia,  jest bardzo dobrym i ciekawym pomysłem na spędzenie czasu wolnego. Zatem, udanej podróży!

Karol

 

Grafika:

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhU6jjMmTZGE_I8AjeiPI6ntQAfJK6ZONimvziQFCRnq0Ep0naquHPoSglJoASmeEVuskv6VKrYroL9XEDi-fVshv_Y1bNuk8UR0jokWorQ26W17CEcDlpcyaIPOExK0ZblOl-IEpz1kJE/s1600/graduation6.jpg

https://bi.im-g.pl/im/9/9052/z9052729IH.jpg

https://pixabay.com/photos/fjord-valley-mountains-lake-river-4614096/

14 komentarzy:

  1. Artykuł ten przybliżył mi ciekawą kulturę Północnej Europy. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała możliwość odwiedzić te państwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten wpis bardzo zaciekawił mnie Skandynawią i na pewno w przyszłości postaram się odwiedzić te kraje aby przeżyć i zobaczyć rzeczy które zostały tutaj opisane!

    OdpowiedzUsuń
  3. Artykuł pokazał mi kilka państw które napewno kiedyś odwiedzę. Najbardziej zachęcającym państwem jest Norwegia, jest to bardzo piękny kraj o ciekawej kulturze. Mam nadzieję że w najbliższym czasie dostanę szansę na zwiedzenie nowych, pięknych miejsc.

    OdpowiedzUsuń
  4. Podróżowanie po Skandynawii to fascynujące doświadczenie ze względu na różnorodność kultur, piękno przyrody i unikalne tradycje, które czynią każdy kraj wyjątkowym.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zawsze ciekawiła mnie Skandynawia. W mojej opinii najbardziej, razem z Bałkanami, niedoceniana część Europy. Ja od siebie dodam że kraje skandynawskie mają bardzo dobrze rozwinięty system edukacji (szczególnie Szwecja i Finlandia) , a Norwegia słynie z ogromnej ilości elektrowni wodnych, które wytwarzają ponad 90 procent energii w tym kraju

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy artykuł, który zainspirował mnie do bliższego poznania kultury i zwyczajów Skandynawii. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś obejrzeć zorzę polarną w Norwegii, jak również zobaczyć jak wyglądają jarmarki i festyny kultywujące narodowe tradycje Duńczyków.

    OdpowiedzUsuń
  7. Interesujący post, który przybliżył mi kulturę Europy Północnej. Ten kierunek podróży moim zdaniem, nie jest tak oczywisty jak południe naszego kontynentu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo interesujący post. Na pewno w niedalekiej przyszłości chciałabym wybrać się do tych państw.

    OdpowiedzUsuń
  9. Moim marzeniem od zawsze było odwiedzić kraje skandynawskie i prawdopodobnie wybiorę się do jednego z nich wkrótce. Artykuł ten przybliżył mi kulturę Północy i dzięki niemu poznałam nieco bardziej te kraje.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten wpis jeszcze bardziej sprawił, że się zainteresowałem krajami skandynawskimi i zachęcił żebym kiedyś te kraje odwiedził.

    OdpowiedzUsuń
  11. Kraje skandynawskie nie są popularnym kierunkiem podróży wśród Europejczyków, a szkoda, bo artykuł udowadnia, że wyjazd w tamte rejony może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Mam nadzieję, że sam będę mieć kiedyś okazję, żeby zobaczyć część Skandynawii (a przynajmniej zorzę polarną).

    OdpowiedzUsuń
  12. Mam nadzieję,że wpisy o takiej tematyce będą pojawiać się częściej.

    OdpowiedzUsuń
  13. Interesujący artykuł, dowiedziałam się z niego, że Skandynawia to naprawdę fascynujące miejsce do podróży z wieloma atrakcjami i tradycjami.

    OdpowiedzUsuń
  14. Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy o krajach skandynawskich.Mam nadzieję ,że posty o tej tematyce będą pojawiały się częściej.

    OdpowiedzUsuń