7 października 2023

Językowe potyczki

 

Despota wśród części mowy

 

A dlaczego to trzeba bez błędów mówić albo pisać,

kiedy i tak mnie zrozumieją?
Bo błąd w mowie —

to jak plama (…) brzydka na fotografii  matki, którą kochasz,(…)

(Janusz Korczak)

 

O jakim despocie mowa? O przyimku, rzecz jasna! Narzuca   on jak  gdyby swoją wolę innym wyrazom, rządzi nimi. Chociaż sam bez tych podległych sobie wyrazów jest doprawdy niczym. Tak pisał Witold Gawdzik (Profesor Przecinek) w książce  Ortografia i gramatyka na wesoło. Co to znaczy, że jest despotą?  To mianowicie, że właśnie przyimek narzuca innym wyrazom odpowiednie formy.  Jakie pułapki gramatyczne czyhają podczas łączenia się przyimków z innymi wyrazami? Różne, jeśli użytkownicy mają za małą wiedzę językową lub zbyt swobodnie ją traktują. Czasem pomijają przyimek, choć zdanie wymaga jego obecności. Innym razem używają niewłaściwego przyimka  albo z kolei  łączą wprawdzie odpowiedni przyimek, lecz  z niewłaściwym przypadkiem.

Brak przyimka w konstrukcjach  składniowych.  Bardzo często spotykamy się z błędną konstrukcją: odnośnie czegoś (odnośnie paragrafu, odnośnie incydentu) zamiast poprawnej: odnośnie do czegoś.  Przecież mówi się: ktoś/coś odnosi się do kogoś/czegoś. Pisze się: w odniesieniu do (regulaminu, pisma, prośby),  nie można więc stosować wyjątku i należy mówić/ pisać: odnośnie do czegoś. Podobnie ma się sprawa z następującymi konstrukcjami: wstęp do książki (źle: wstęp książki); postrach dla studentów (źle: postrach studentów); wybrać kogoś na przewodniczącego (źle: wybrać kogoś przewodniczącym).

Użycie niewłaściwego przyimka. Ten typ błędów występuje – niestety – bardzo często. Lepiej więc sprawdzić w słowniku powstałe wątpliwości niż się pomylić. Użytkownicy języka mają skłonność do błędnego zastępowania przyimka do przyimkiem dla. Przykłady: kosmetyk, maść  do czegoś (źle: dla czegoś); list do kogoś (źle: dla  kogoś); przydatny do czegoś, dla kogoś (źle: przydatny dla czegoś); szansa czegoś albo na coś (źle: szansa dla czegoś); tracić serce do czegoś (źle: dla czegoś).

Jest również wiele sytuacji, kiedy przyimek do jest zbyt ekspansywny, tworząc błędne konstrukcje. Przykłady: angażować się w coś (źle: do czegoś); dotykać czegoś (źle: dotykać do czegoś); dystansować się od czegoś (źle: do czegoś); kontrast z czymś (źle: kontrast do czegoś); przeciwstawny czemuś lub wobec czegoś (źle: przeciwstawny do czegoś); w porównaniu z kim/czymś (źle: w porównaniu do kogoś/czegoś).

Przyimek niż z kolei,  jest  niepotrzebnie wypierany przez przyimek jak. Przykłady: grubszy, brzydszy, większy, wyższy niż ktoś/coś (źle: grubszy, brzydszy, większy, mniejszy jak ktoś/coś); inny niż ktoś/coś (źle: inny jak…); woleć coś/ kogoś niż coś (źle: woleć coś/ kogoś jak coś). Ekspansywny bywa też przyimek jako. Przykłady: stawiać  kogoś/ coś  za wzór/ przykład (źle: stawiać kogoś/coś   jako wzór/ przykład).

Wielu użytkownikom języka  sprawia kłopot przyimek na. Gdy łączy się z biernikiem, używa się konstrukcji: wybierać się na lotnisko, na dworzec, na pocztę, na uczelnię, na stację. W innych przykładach stosuje się przyimek do: do fabryki, do zakładu,  do portierni, do ogrodu, do magazynu, do świetlicy, do auli, do sklepu. Błędne jest łączenie przyimka na z miejscownikiem. Dlatego  poprawne konstrukcje to: w bramie (źle: na bramie); w fabryce (źle: na fabryce); w poczekalni (źle: na poczekalni); w sklepie (źle: na sklepie); w warsztacie (źle: na warsztacie); w komisariacie (źle: na komisariacie). Spokojnie natomiast można (a nawet trzeba!)  używać przyimka na w połączeniu z nazwami dzielnic: mieszkam na Karolówce, na Starówce, na Słonecznym Stoku, na Plantach, na Promyku. Nie należy za to mówić (pisać): środek na komary, lecz środek przeciw komarom.  Nie brać sobie kogoś na męża, tylko za męża.  Takie to są niuanse języka polskiego!

Nierzadko są mylone i inne przyimki. Niemal nagminnie słyszy się: opierać się o coś (o wytyczne, o dane, o statystykę). Tymczasem  należy opierać się na wytycznych, na danych, na statystyce). Niektórzy błędnie używają przyimka  po: po mojemu, po prawo, po lewo – poprawnie: moim zdaniem, według mnie, po prawej, po lewej. Przyimek pod zaczął wypierać różne przyimki. Oto przykłady: pod rząd (dobrze: z rzędu); wysyłać pod adres (dobrze: wysyłać pod adresem lub na adres); podlegać pod kogoś (dobrze: podlegać komuś). Przy – ten przyimek również bywa niewłaściwie stosowany: przy pomocy czegoś; przy udziale kogoś/czegoś; przy zastosowaniu czegoś. Powinno być: za pomocą czegoś; z udziałem kogoś/czegoś; z zastosowaniem czegoś.  Można również spotkać  błędy w użyciu przyimka z: z dużej/wielkiej/ małej litery; z początkiem roku. Właściwe formy to: dużą/wielką/małą literą albo od dużej/wielkiej/małej litery; na początku roku.

Przywołane przykłady stanowią jedynie część popełnianych błędów, które mnożą się w języku polskim w zastraszającym tempie. A może by tak położyć akcent na pielęgnację języka (źle: na pielęgnacji)? A gdyby tak stale lokować wysiłek w nauce gramatyki (źle: w naukę)? Realizacja takiego postanowienia  wymaga  systematycznej pracy, ale mimo to  (źle: mimo  tego) chyba warto! Wypada być godnym przeciwnikiem przyimkowych despotów!

Prepositio

 

Grafika:

https://cdn.pixabay.com/photo/2015/11/03/09/29/puzzle-1020425_960_720.jpg

https://cdn.pixabay.com/photo/2015/11/03/09/30/puzzle-1020431_960_720.jpg

25 komentarzy:

  1. PRZYIMEK...

    PRZY IMIENIU STOI, NIKOGO SIĘ NIE BOI.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki temu artykułowi poznałam prawidłowe użycie przyimków i mam nadzieję, że więcej już takich błędów nie będę popełniać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatny tekst, można dostrzec, ile popełnia się błędów w codzienności i jakie powinny być prawidłowe formy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Artykuł pozwala uświadomić nam, jak często popełniamy błędy przy użyciu przyimków i jak w właściwy sposób używać tej części mowy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki temu artykułowi zrozumiałam część gramatyki.Bardzo dziękuję twórcy tego artykułu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi, że post okazał się przydatny.

      Usuń
  6. Takie błędy niestety towarzyszą każdemu z nas. Mam nadzieję, że ten wpis zobaczy większość uczniów naszej szkoły i postara się zapobiegać takim „potyczkom językowym”.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przydatny artykuł. Naprawdę warto zwracać uwagę na to, jak się pisze i mówi, bo łatwo popełnić błąd.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo pouczający tekst. Użycie przyimka wydaje się takie proste, a jednak w trakcie czytania tego artykułu musiałam się chwilami zatrzymać i zastanowić. Dziękuję za cenne wskazówki.

    OdpowiedzUsuń
  9. Często popełniam błędy i wciąż nie mogę opanować zasad pisowni. Staram się jednak ciągle uczyć i mam nadzieję, że kiedyś dotrę do momentu, kiedy nie będę robiła błędów.

    OdpowiedzUsuń
  10. Język polski jest bardzo trudnym językiem nawet dla osób, które posługują się nim od urodzenia. Przyimki to tylko część elementów naszego języka, które wielu osobom sprawiają trudność. Dobrze, że powstają artykuły takie jak ten - sprzyjają one nauce poprawnej polszczyzny.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przydatny artykuł. Dowiedziałam się jak właściwie używać przyimków.

    OdpowiedzUsuń
  12. Post porusza bardzo istotny temat. Problem ten jest szczególnie widoczny u młodzieży, której język charakteryzuje się łamaniem norm językowych. Należy jednak pamiętać, że problem ten dotyczy również dorosłych i nikt z nas nie powinien zaniedbywać nauki poprawniej polszczyzny, która według Andrzeja Zwolińskiego "należy do najcenniejszych dóbr kultury narodowej i to dóbr niezniszczalnych, duchowych. Godna jest poszanowania, wyjątkowej opieki i ochrony ze względu na swoją rolę społeczną i historyczną".

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziękuję za ten wpis. Muszę przyznać, że popełniam dużą część z wymienionych błędów językowych, ale postaram się zwracać na nie większą uwagę i mówić jak najpoprawniej!

    OdpowiedzUsuń
  14. "Nie zaczyna się zdania od a więc - sprostował ironicznie. - Nawet jeżeli jest to dozwolone, to wypada to tylko mówić dzieciom." - Adrian Turzański

    OdpowiedzUsuń
  15. Szczerze mówiąc sformułowania typu "postrach studentów" lub "wstęp książki" to częste w mojej mowie wyrażenia. Ale już wiem więcej i nie będę popełniał tych błędów

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo przydatny artykuł, dzięki niemu dowiedziałam się o błędach, które popełniałam nieświadomie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Każdy z nas popełnia błędy posługując się naszym językiem, lecz ważne jest to, by starać się je wyeliminować.

    OdpowiedzUsuń
  18. Artykuł jest bardzo przydatny. Znajomość prawidłowego użycia przyimka jest ważna. Nasz język jest bardzo trudny, a jego gramatyka skomplikowana. Słuchając lub czytając wiele wypowiedzi zauważam, że wiele osób ma problem z prawidłowym użyciem przyimka.

    OdpowiedzUsuń
  19. Artykuł dotykający kwestii przyimków to świetne wyjaśnienie subtelności języka polskiego. Zwrócenie uwagi na błędy w użyciu przyimków jest kluczowe, szczególnie gdy subtelności te są często pomijane lub niedoceniane. Poprawne stosowanie przyimków wpływa na klarowność przekazu i dbałość o precyzję. Dzięki za rzetelne wyjaśnienie!

    OdpowiedzUsuń
  20. Post nauczył mnie prawidłowego stosowania przyimków. Po jego przeczytaniu, mogę wywnioskować, że dotychczas popełniałem błędy językowe.

    OdpowiedzUsuń
  21. Często spotykam się z tym błędem w publikacjach internetowych, więc cieszę się, że nasz blog postanowił zadbać o poprawność językową wśród internautów.

    OdpowiedzUsuń
  22. Autor z humorem i finezją ukazuje kreatywność języka, przybliżając konsekwencje błędów w mowie i pisowni. W lekkiej formie przypomina, że poprawna komunikacja to jak dbanie o fotografię ukochanej matki – precyzja jest kluczem do piękna. Pomimo żartobliwej tonacji, przekaz o ważności poprawności językowej jest jednoznaczny.

    OdpowiedzUsuń
  23. Śmiało mogę przyznać, że sama często popełniam błędy językowe. Ten post świetnie wyjaśnił mi, jak prawidłowo stosować przyimki.

    OdpowiedzUsuń
  24. Artykuł jest pouczający i stanowi przypomnienie o ważności poprawnego używania przyimków w języku polskim.

    OdpowiedzUsuń