4 czerwca 2022

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

 

                 Moda a styl 

 

Moda przemija, styl pozostaje.

(Coco Chanel)

 

Moda a styl. W potocznym rozumieniu stawia się znak równości między tymi pojęciami, jednak niesłusznie. Termin moda pochodzi od francuskiego słowa mode, a ten znowu – od łacińskiego rzeczownika modus (sposób). Okazuje się, że moda, czyli fashion, to  metoda „robienia rzeczy”. Ze  „Słowniku języka polskiego” PWN  dowiaduję się, że moda to sposób ubierania, czesania i makijażu popularny w jakimś okresie lub miejscu, a także krótkotrwała popularność czegoś nowego w jakiejś dziedzinie. Jeśli tak, to dotyczy większej grupy ludzi, jest zauważalna  w miejscach publicznych i na ogół fascynacja nią szybko przemija. Moda przejęta przez  masy  musi  szybko  odejść, ponieważ jej istotą jest dynamizm, a za modne uważa się to, co jest nowe i nowoczesne. Styl z kolei to:  sposób postępowania, zachowania się i myślenia charakterystyczny dla jakiejś osoby (lub środowiska) – podaje  Słownik języka polskiego. Dotyczy to również sposobu ubierania się. W przypadku stylu nie najważniejsze są tendencje w modzie, lecz  wyczucie  własnego gustu oraz  wsłuchanie się  w  swoją osobowość. Odrębny styl pozwala wyróżnić się w grupie fashion victims (ofiar mody).

XXI wiek  charakteryzuje się tym, że  obok siebie występują różne tendencje modowe. Zwrócę uwagę  na  trzy z nich.  Styl  gotycki  charakteryzuje się mrocznością i ciemnym kolorem (czerń oraz jego odcienie). Głównymi elementami tego ubioru są dłuższe lub krótsze sukienki, buty o grubych podeszwach (zwane pnączami), czarne  rajstopy i gorsety (jako wierzchnia odzież). Całość  jest podkreślona śmiertelnie bladym makijażem, z ciemną kredką wokół oczu oraz  z pomadką na ustach w kolorach: czerwonym, wiśniowym, ciemnofioletowym lub czarnym. Do tego srebrna biżuteria (na przykład kolczyki), ponieważ jej zimny kolor ma się kojarzyć ze światłem księżyca. No i fryzura: długie, proste włosy - na ogół rozpuszczone, ale też mogą być pomysłowo upięte. Gotyk to moda dla osób z  artystycznymi  i swobodnymi duszami. 

Styl vintage  obejmuje te ubrania,  buty i dodatki, które  są stylizowane na lata 40. i 50. Albo przynajmniej takie, które były modne co najmniej 20 lat temu. W damskiej modzie vintage występują: plisowane spódnice do kolan, jeansowe dzwony, sukienki pin-up (czyli  z rozkloszowaną  spódnicą), ale też obcisłe sukienki,  żakiety z baskinką, ołówkowe spódnice,  kolorowe wiatrówki, koszule wiązane pod szyją. Do tego  torebki na krótkim pasku, kolorowe okulary, rękawiczki, kapelusze, czerwone szminki na ustach.  Styl vintage jest w zasadzie dla wszystkich, tylko trzeba umieć  stworzyć  modny look. Powinno się łączyć stare ubrania z nowoczesnymi dodatkami, pamiętając jednak, aby pasowały do figury. Nie chodzi o kopiowanie, lecz inspirowanie się modą retro. 

Najpopularniejszy  jest styl uliczny (streetwear), który jest synonimem  naturalności i wygody. Dlatego często pojawiają się w nim luźne bluzy z kapturem, bluzy z dużym haftem lub z innymi emblematami,  duże koszulki, spodnie typu jogger lub boyfriend. Do tego nerki z oryginalnym wzorem graficznym oraz  czapki z daszkiem. Dopełnieniem sneakersy, najlepiej markowe. Pożądane są wyraziste i kontrastowe kolory. Moda uliczna pozwala na przełamywanie schematów  i eksperymentowanie, a więc pole do popisu mają indywidualiści.

Stylów modowych jest więcej, a dzisiejsze czasy pozwalają na dowolny wybór, zgodnie ze swoimi  upodobaniami. Można  z nich  przejąć to czy owo, ale najlepiej wypracować własny styl. Bezkrytyczne podążanie za najnowszymi  tendencjami w modzie tłamsi w człowieku jego niepowtarzalność.  Marc Jacobs – projektant mody – słusznie zauważył:  Pamiętaj! Nastała era indywidualizmu. Myślenie o modzie w kontekście trendów to przeżytek. Możesz mieć taki styl, jaki chcesz.

Sylwia

 

Grafika:

https://www.renee.pl/blog/wp-content/uploads/2020/07/styl-minimalistyczny-moda.jpg

https://polki.pl/foto/16_9_LARGE_0200/gotycki-makijaz-430603.jpg

https://trendy.allani.pl/wp-content/uploads/2020/09/Styl-vintage-%E2%80%93-moda.png

https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/14/04/59c3d161ef9e2_o_large.jpg

10 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy post. Dzięki niemu zrozumiałem, że moda i styl to są dwie różne rzeczy. Zgadzam się z autorem, że nie należy podążać za najnowszymi tendencjami w modzie, tylko trzeba ubierać się i postępować tak jak my uważamy, według naszej woli i naszych chęci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zainteresowało mnie określenie „ofiara mody” (inaczej: „niewolnik mody”). Po angielsku „fashion victim” – ostatnio musi być wszystko po angielsku. Już nie ma wyglądu, tylko „look”; nie ma stylu klasycznego, lecz „vintage”.

    Ale do rzeczy! Kim jest ofiara mody? Osoba, która bezmyślnie podąża za najnowszymi kierunkami, kupuje coraz nowsze rzeczy , a w efekcie wygląda jak przebrany manekin, a nie modnie ubrany człowiek. To ktoś, kto nie potrafi zachować dystansu do mody. Zwykle dotyczy to ludzi młodych, którzy nie rozumieją, co jest w dobrym, a co w złym tonie. Nie wypracowali własnego stylu i powielają stereotypy z kolorowej prasy. Nierzadko szpanują metkami, co jest śmieszne i w złym guście.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy post. Przedstawione przez autorkę style są znane. Szczególnie styl gotycki robi się coraz bardziej popularny i można dziś zobaczyć wiele osób lubiących ten styl. Mnie chyba najbliżej do stylu ulicznego, bo cenię sobie wygodę i na co dzień noszę luźne spodnie dresowe, bluzy i T- shirty. Ten post fajnie też wytłumaczył, czym różni się moda od stylu, bo ja na przykład nie znałem różnic pomiędzy tymi dwoma pojęciami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Styl ubierania się odzwierciedla to, kim jesteśmy i jakie mamy upodobania. Każdy z nas ma swój niepowtarzalny styl, na który składa się nie tylko w to co się ubieramy. Najważniejsze jest to, że nie musimy być wierni jednemu stylowi i ściśle trzymać się jego zasad, możemy swobodnie łączyć jego elementy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Posiadanie własnego stylu jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy kupować mniej, ale lepszych jakościowo ubrań (podobają się nam, więc nie pozbędziemy się ich, kiedy wyjdą z mody), które posłużą nam na dużo dłuższy okres czasu. Przez własny styl możemy także wyrażać siebie, co jest niezwykle istotne.

    OdpowiedzUsuń
  6. W ostatnich latach zauważyłam drastyczną zmianę w modzie, oczywiście moda kiedyś nie miała, aż takiego indywidualizmu jak dzisiejsza moda. Uważam, więc że moda, która powstaje w dwudziestym pierwszym wieku bardziej przypada mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Moda ciągle się zmienia. Czasami podoba mi się bardziej, a czasami mniej, ale nie biorę jej pod uwagę, ponieważ się nią nie interesuję i ubieram się, jak chcę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Cieszę się że powstał taki post. Zadziwiające ile osób nie widzi różnicy między pojęciami mody i stylu, nie mówiąc o jej wyjaśnieniu.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dobrze, że mówi się o różnicy między modą, a stylem. Ludzie wcale nie muszą ślepo podążać za modą. Twój unikalny styl czyni Cię wyjątkowym, a wyjątkowość jest piękna!

    OdpowiedzUsuń
  10. Artykuł bardzo ciekawy. Dzięki niemu poznałam dokładniej różnicę między stylem a modą. Style mogą być najróżniejsze i to właśnie one pokazują jacy jesteśmy. Sama osobiście nie umiem stwierdzić jaki mam styl, ale z biegiem czasu na pewno się o tym przekonam.

    OdpowiedzUsuń