6 kwietnia 2024

Kącik młodego historyka

 

Feniccy mistrzowie żeglugi

 

 

Navigare necesse est, vivere non est necesse.

(Żeglowanie jest koniecznością,

życie koniecznością nie jest).

(Pompejusz)


Historia pasjonuje mnie od lat,  a na czoło moich  zainteresowań  wybiła się starożytność. Dlaczego?  Ponieważ  to  nie  tylko początki naszej cywilizacji, ale również okres  niezwykłych dokonań, które nawet dziś budzą we  mnie ogromny podziw.

I właśnie takim wyjątkowym osiągnięciem jest starożytne żeglarstwo rozwinięte przez Fenicjan. Opanowali  oni tę umiejętność wręcz do perfekcji, jakiej nie uzyskali nawet nowożytni szkutnicy i nawigatorzy. Żegluga rozwinęła się wówczas bardzo mocno, ponieważ był to często najszybszy, ale też najbezpieczniejszy środek transportu i podróży.  Komunikacja morska  przyczyniła  się w znacznej mierze do postępu cywilizacyjnego:  rozwinął się  handel  dalekosiężny oraz nastąpiła ekspansja kulturowa. Dzięki żegludze  i kontaktom z  Fenicjanami Europejczycy poznali  pismo. Starożytni na swoich okrętach odbywali wiele podróży  i to  często do bardzo odległych krain. Feniccy  żeglarze  mieli na swoim koncie wiele dokonań i dopiero  zostali przyćmieni przez sławę podróżników doby wielkich odkryć geograficznych.

Fenicjanie  pływali  w basenie Morza Śródziemnego i byli znani  zarówno w ówczesnej Europie, jak i Azji Przedniej jako lud żeglarzy najemników służących wielu obcym monarchom i uczestniczących w ich ekspedycjach.  W  VII w. p.n.e. egipski władca Necho II zatrudnił ich, by zbadali  wybrzeże kontynentu afrykańskiego oraz możliwości utworzenia dla Egiptu nowych szlaków handlowych. Relację  z tej podróży przedstawił Herodot, a wiele zawartych w niej opisów potwierdza autentyczność wyprawy  i zawiera zapis niewiedzy starożytnych o kulistym kształcie naszej planety. Członkom wyprawy udało się osiągnąć  cel i powrócić do Egiptu, zatem prawdopodobnie Fenicjanie jako pierwsi opłynęli Czarny Ląd,  dokonując tego ponad dwa tysiące lat wcześniej niż nowożytny odkrywca Vasco da Gama.

Fenicjanie  odbyli również wiele własnych ekspedycji w celu odkrycia dalekich lądów. Udało im się dopłynąć do Wysp Kanaryjskich, Madery, najprawdopodobniej również do   Azorów i  Wysp Zielonego Przylądka. Najbardziej zaskakująca jest teza o ich dotarciu do wybrzeży dzisiejszej Brazylii. Świadczyć mają o tym źródła starożytnych autorów.  Pauzaniasz  pisze: na zachodzie, na oceanie znajduje się wyspa, której mieszkańcy mają czerwoną skórę, a włosy podobne do końskich ogonów. (wykop.pl) Diodor Sycylijski natomiast  opisuje:  Kartagińczycy odkryli, zapędzeni przez burzę, wielki, poprzecinany spławnymi rzekami i zamieszkały przez liczną ludność, nieznany kraj. Miał on leżeć na wprost Libii,  tj. Afryki, ale daleko na oceanie, „na wiele dni żeglugi”  od jej wybrzeży. (wykop.pl) Te  opisy pasują do obszarów Ameryki Południowej  i  mieszkających  tam ludów.  Teorię o dotarciu tam Fenicjan potwierdza  fakt, że  najprawdopodobniej znali oni Wyspy Zielonego Przylądka i występujące w ich pobliżu wiatry, które w epoce nowożytnej poprowadziły Krzysztofa Kolumba ku wybrzeżom  Ameryki Środkowej. Poza tym od setek lat w Brazylii są odnajdywane  inskrypcje w języku starosemickim (a do tej grupy należał język fenicki).

Na stronie  https://histmag.org/Fenicjanie-najwieksi-zeglarze-starozytnosci-1647 czytam, że motywacją podróży Fenicjan były niemal wyłącznie doczesne i konsumpcyjne cele.[…]  Fenicjanie stanowili bardzo ciekawą diasporę kupiecką, która dzięki znakomitemu opanowaniu zasad żeglowania i oparciu swojego systemu na żegludze kabotażowej przez dość długi czas monopolizowała handel w basenie Morza Śródziemnego, mając za rywali słabych jeszcze Greków.

Fenicjanie pozostają  mistrzami  żeglarstwa, niezależnie od motywacji ich działania. Myślę jednak, że w ich przypadku handel łączył się z ciekawością świata i pragnieniem poznawania nowych lądów. Dlatego pozwolę sobie zakończyć post słowami Seneki: Bóg stworzył wiatry i po to, abyśmy mogli poznać zamorskie kraje.

Kamil

 

Grafika:

https://static.polityka.pl/_resource/res/path/f4/c9/f4c9b499-dfb0-482b-9363-24486319246f

https://historia.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/Starozytna-Kartagina-fot.-Carthage-National-Museum-CC-BY-SA-2.0.jpeg

https://www.statkihistoryczne.pl/wp-content/uploads/2014/11/CCF20141111_00018-1-768x761.jpg