Historia LEGO
Pobudzają wyobraźnię,
przekazują wiedzę o świecie,
są świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu
i dobrą zabawą.
Klocki LEGO to nie zwykłe zabawki – to coś znacznie więcej.
(Krzysztof Mirończuk)
Klocki LEGO® to popularna zabawka bardzo lubiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, oraz ważny element dzisiejszej popkultury. W ciągu roku firma LEGO produkuje w Danii, na Węgrzech, w Chinach i Meksyku ponad 36 miliardów klocków, czyli około 1140 na sekundę! Z pewnością każdy zna te klocki, ale czy zna ich historię?
Twórcą LEGO był Ole Kirk Christiansen – duński stolarz tworzący meble i zabawki. W 1932 roku z powodu kryzysu gospodarczego skupił się tylko na produkcji zabawek. W ten sposób w Billund powstała firma LEGO®, której nazwa pochodzi od duńskich słów: leg godt – (baw się dobrze). Christiansen w pierwszych latach swojej działalności tworzył drewniane figurki ( z czasem wprowadził lalki i samochodziki). Drewniane klocki stanowiły podstawę dla plastikowych klocków, które możemy dziś znaleźć na sklepowych półkach. Po śmierci założyciela (w 1958 roku) firmę przejął jego syn Godtfred, który poszerzał ofertę, a także drewniane klocki zastąpił plastikowymi.
Od momentu powstania pierwszych klocków LEGO firma nieustannie się rozwijała i wprowadzała nowe technologie produkcji. W latach 50. i 60. XX wieku pojawiły się nowe kształty klocków (na przykład kolumny, drzwi, dachy czy okna), co pozwoliło na tworzenie bardziej złożonych i realistycznych budynków i pojazdów. Dodatkową zachętą były nowe kolory: żółty, niebieski, czerwony. W latach 60. i 70. XX w. LEGO wprowadziło automatyzację produkcji, co przełożyło się na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów produkcji, a tym samym –na zwiększenia sprzedaży na światowych rynkach.
W 1968 roku w duńskim Billund utworzono pierwszy LEGOLAND, czyli park rozrywki poświęcony tej zabawce. Do dziś powstało ich łącznie dziesięć. Przełomowym momentem dla firmy stało się stworzenie w 1974 roku pierwszych minifigurek – kilku klocków, które łącząc się, tworzą żółtą figurkę przypominającą człowieka. Ich masową produkcję rozpoczęto jednak dopiero cztery lata później. W latach 90. XX wieku LEGO zaczęło wprowadzać nowe kolory i wzory, co pozwoliło na jeszcze większą personalizację zabawek. Wprowadzenie nowych technologii (takich jak druk 3D) umożliwiło tworzenie bardziej skomplikowanych i realistycznych modeli. Na zdjęciu niżej: Policjant – pierwsza minifigurka LEGO z 1978 roku.
Firma nieustannie się rozwijała i biła rekordy popularności oraz nieustannie poszukiwała sposobów na ulepszanie swoich produktów. W latach 80. i 90. pojawiły się modele: dla młodszych dzieci LEGO DUPLO® oraz klocki z serii LEGO® Technic dla starszych i bardziej zaawansowanych użytkowników. Dzięki temu klocki LEGO stały się jeszcze bardziej dostępne i atrakcyjne dla różnych grup wiekowych.
Czynnikiem, który w dużej mierze przyczynił się do popularności LEGO na całym świecie, jest ogromna i zróżnicowana oferta, podlegająca częstym zmianom. Wśród zestawów LEGO każdy znajdzie coś dla siebie. Do 1999 roku LEGO produkowało jedynie klocki bez licencji, czyli modele własnego autorstwa. Z czasem zaczęły powstawać klocki na licencji STAR WARS, co zapoczątkowało współpracę markami: MARVEL, Disney, DC, MINECRAFT, Nintendo.
W 1998 roku powstała pierwsza gra wideo poświęcona klockom – Lego Creator, stworzona z myślą o dzieciach lubiących konstruować całe miasta z klocków LEGO. Prawdziwym fenomenem stała się jednak gra wydana w 2005 roku - Lego Star Wars: The Video Game. Jest ona oparta na sadze „Gwiezdne wojny”. Następcą „Gwiezdnych wojen” były takie gry jak LEGO Harry Potter, LEGO Batman, LEGO Indiana Jones, LEGO Marvel Superheroes. Najnowszą z nich jest LEGO Fortnite, wydany na początku grudnia 2023 roku.
Klocki LEGO wydają się z pozoru zwykłą plastikową zabawką. Nic bardziej mylnego! Psychologowie są zdania, że zabawa klockami LEGO wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej - uczy, jak radzić sobie z trudnościami i jak osiągać cele. Wspiera także rozwój wyobraźni.
P.D
Grafika:
https://wielkiszczupak.pl/data/include/cms//Zalozyciel_Lego.png
https://www.visitdenmark.com/sites/visitdenmark.com/files/2019-06/LLBR-Legoland.jpg
https://figurkoweramki.pl/wp-content/uploads/2020/12/Policjant-pierwsza-minifigurka-LEGO-585x879.jpg
https://carsfreaks.pl/userdata/public/gfx/882/No-Original-Box-8600_technic-sporty-wyscigowe-samochodowe-klo_variants-0.jpg