Historia LEGO
Pobudzają wyobraźnię,
przekazują wiedzę o świecie,
są świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu
i dobrą zabawą.
Klocki LEGO to nie zwykłe zabawki – to coś znacznie więcej.
(Krzysztof Mirończuk)
Klocki LEGO® to popularna zabawka bardzo lubiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, oraz ważny element dzisiejszej popkultury. W ciągu roku firma LEGO produkuje w Danii, na Węgrzech, w Chinach i Meksyku ponad 36 miliardów klocków, czyli około 1140 na sekundę! Z pewnością każdy zna te klocki, ale czy zna ich historię?
Twórcą LEGO był Ole Kirk Christiansen – duński stolarz tworzący meble i zabawki. W 1932 roku z powodu kryzysu gospodarczego skupił się tylko na produkcji zabawek. W ten sposób w Billund powstała firma LEGO®, której nazwa pochodzi od duńskich słów: leg godt – (baw się dobrze). Christiansen w pierwszych latach swojej działalności tworzył drewniane figurki ( z czasem wprowadził lalki i samochodziki). Drewniane klocki stanowiły podstawę dla plastikowych klocków, które możemy dziś znaleźć na sklepowych półkach. Po śmierci założyciela (w 1958 roku) firmę przejął jego syn Godtfred, który poszerzał ofertę, a także drewniane klocki zastąpił plastikowymi.
Od momentu powstania pierwszych klocków LEGO firma nieustannie się rozwijała i wprowadzała nowe technologie produkcji. W latach 50. i 60. XX wieku pojawiły się nowe kształty klocków (na przykład kolumny, drzwi, dachy czy okna), co pozwoliło na tworzenie bardziej złożonych i realistycznych budynków i pojazdów. Dodatkową zachętą były nowe kolory: żółty, niebieski, czerwony. W latach 60. i 70. XX w. LEGO wprowadziło automatyzację produkcji, co przełożyło się na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów produkcji, a tym samym –na zwiększenia sprzedaży na światowych rynkach.
W 1968 roku w duńskim Billund utworzono pierwszy LEGOLAND, czyli park rozrywki poświęcony tej zabawce. Do dziś powstało ich łącznie dziesięć. Przełomowym momentem dla firmy stało się stworzenie w 1974 roku pierwszych minifigurek – kilku klocków, które łącząc się, tworzą żółtą figurkę przypominającą człowieka. Ich masową produkcję rozpoczęto jednak dopiero cztery lata później. W latach 90. XX wieku LEGO zaczęło wprowadzać nowe kolory i wzory, co pozwoliło na jeszcze większą personalizację zabawek. Wprowadzenie nowych technologii (takich jak druk 3D) umożliwiło tworzenie bardziej skomplikowanych i realistycznych modeli. Na zdjęciu niżej: Policjant – pierwsza minifigurka LEGO z 1978 roku.
Firma nieustannie się rozwijała i biła rekordy popularności oraz nieustannie poszukiwała sposobów na ulepszanie swoich produktów. W latach 80. i 90. pojawiły się modele: dla młodszych dzieci LEGO DUPLO® oraz klocki z serii LEGO® Technic dla starszych i bardziej zaawansowanych użytkowników. Dzięki temu klocki LEGO stały się jeszcze bardziej dostępne i atrakcyjne dla różnych grup wiekowych.
Czynnikiem, który w dużej mierze przyczynił się do popularności LEGO na całym świecie, jest ogromna i zróżnicowana oferta, podlegająca częstym zmianom. Wśród zestawów LEGO każdy znajdzie coś dla siebie. Do 1999 roku LEGO produkowało jedynie klocki bez licencji, czyli modele własnego autorstwa. Z czasem zaczęły powstawać klocki na licencji STAR WARS, co zapoczątkowało współpracę markami: MARVEL, Disney, DC, MINECRAFT, Nintendo.
W 1998 roku powstała pierwsza gra wideo poświęcona klockom – Lego Creator, stworzona z myślą o dzieciach lubiących konstruować całe miasta z klocków LEGO. Prawdziwym fenomenem stała się jednak gra wydana w 2005 roku - Lego Star Wars: The Video Game. Jest ona oparta na sadze „Gwiezdne wojny”. Następcą „Gwiezdnych wojen” były takie gry jak LEGO Harry Potter, LEGO Batman, LEGO Indiana Jones, LEGO Marvel Superheroes. Najnowszą z nich jest LEGO Fortnite, wydany na początku grudnia 2023 roku.
Klocki LEGO wydają się z pozoru zwykłą plastikową zabawką. Nic bardziej mylnego! Psychologowie są zdania, że zabawa klockami LEGO wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej - uczy, jak radzić sobie z trudnościami i jak osiągać cele. Wspiera także rozwój wyobraźni.
P.D
Grafika:
https://wielkiszczupak.pl/data/include/cms//Zalozyciel_Lego.png
https://www.visitdenmark.com/sites/visitdenmark.com/files/2019-06/LLBR-Legoland.jpg
https://figurkoweramki.pl/wp-content/uploads/2020/12/Policjant-pierwsza-minifigurka-LEGO-585x879.jpg
https://carsfreaks.pl/userdata/public/gfx/882/No-Original-Box-8600_technic-sporty-wyscigowe-samochodowe-klo_variants-0.jpg
Bardzo ciekawy artykuł. Klocki LEGO nie są moim zainteresowaniem, aczkolwiek byłam na wystawie budowli klocków LEGO we Wrocławiu i bardzo zachęcam. Są tam najróżniejsze budowle np. miasta, ale można tam także zobaczyć Mariusza Pudzianowskiego zbudowanego ze 120 tysięcy kloców! Jest tam także strefa zabawy, w której każdy zwiedzający może zbudować coś własnego lub stworzyć jakiś napis z kloców na ścianie.
OdpowiedzUsuńOd dziecka uwielbiałam klocki Lego. Zawsze moim wymarzonym prezentem był nowy zestaw klocków. Początkowo zawsze korzystałam z instrukcji, a będąc starsza sama tworzyłam coś swojego. Bardzo ciekawy blog, który przybliżył mi niezwykle ciekawą historię Lego.
OdpowiedzUsuńWiele osób uważa że klocki LEGO są przeznaczone dla dzieci lecz więcej osób dorosłych kolekcjonuje je niż dzieci.
OdpowiedzUsuńZgadzam się z autorem wpisu, że Lego to nie tylko plastikowa zabawka. Ja sama chętnie układam różne zestawy Lego, a moimi ulubionymi są bukiety kwiatów.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy temat postu. Klocki LEGO są uniwersalnymi klockami którymi bawią się zarówno dzieci jak i dorośli. Uwielbiam układać LEGO chociaż czasami jest to dość denerwujące kiedyś musisz znaleźć jednej klocek z pośród tysiąca innych.
OdpowiedzUsuńKlocki LEGO były jedną z moich ulubionych zabaw w dzieciństwie. Spośród innych zabaw wyróżnia je to, że dają nam wiele możliwości. Osoby szukające inspiracji czy wskazówek, mogą układać je według instrukcji. Natomiast dla osób, które nie lubią pracować według określonych zasad - pozwalają na stworzenie własnego dzieła. Nie ważne którą opcję wybierzemy - klocki rozwijają naszą kreatywność i wyobraźnię, uczą cierpliwości czy wytrwania. Post zainspirował mnie do tego, żeby czasem wrócić do układania klocków. Czas spędzony na układaniu jest bardzo przyjemny, pozwala nam się odstresować. To wspaniała i rozwijająca zabawa nie tylko dla najmłodszych.
OdpowiedzUsuńInteresujący artykuł, przez który dowiedziałam się interesujących faktów na temat klocków. Od najmłodszych lat uwielbiam składać klocki, ponieważ pozwala mi się to odstresować i oderwać od codziennych zajęć.
OdpowiedzUsuńBardzo interesująca i ciekawie przedstawiona historia klocków LEGO, dzięki temu wpisowi mogłam dowiedzieć się, jak szeroki zakres ma już ta firma.
OdpowiedzUsuńKlocki LEGO to nie tylko popularna zabawka, ale także istotny element popkultury, z ponad 36 miliardami klocków produkowanych rocznie.
OdpowiedzUsuńHistoria ich powstania sięga lat 30. XX wieku.
Liczby te, robią naprawdę imponujące wrażenie. Dodatkowo klocki LEGO są także narzędziem wspierającym rozwój emocjonalny i wyobraźnię dzieci. To zapewne dlatego cieszą się aż tak dużą popularnością w dzisiejszych czasach.
OdpowiedzUsuńOd dzieciństwa uwielbiałam klocki Lego. Uważam, że mają one pozytywny wpływ na rozwój osobisty. To nie tylko zabawka, lecz także narzędzie edukacyjne i, dla niektórych, terapeutyczne, które pomaga w rozwoju zarówno dzieci, jak i dorosłych, oraz w łagodzeniu ich negatywnych emocji czy stresu. Klocki Lego rozwijają również wyobraźnię, która w przyszłości może przyczynić się do niezwykłej kreatywności.
LEGO jest częścią mojego dzieciństwa, tyle ile czasu poświęciłem tworzą wymyślone historie, postacie za pomocą zwykłych plastikowych figurek. Ten czas nie został zmarnowany.
OdpowiedzUsuńNigdy nie zapomnę setek (albo i tysięcy) godzin spędzonych na podłodze nad tysiącami klocków, które przywoził mi wujek z nad morza. A historia owych klocków i założyciela marki LEGO naprawdę mnie zainteresowała i pierwszy raz się z nią spotkałem. I pomyśleć że wszystko zaczęło się od robienia lalek w czasach kryzysu gospodarczego przez jednego stolarza...
OdpowiedzUsuńKlocki LEGO to nie tylko zabawka, ale także narzędzie kreatywności i innowacji. Historia marki LEGO, od prostych drewnianych figurek po złożone zestawy tematyczne, pokazuje, jak pasja i wytrwałość mogą przekształcić prosty pomysł w globalny fenomen. To, co zaczęło się od skromnych drewnianych klocków, stało się symbolem kreatywności, a także dowodem na to, że zabawa i nauka mogą iść w parze, dostarczając niezapomnianych wrażeń i wspomnień na całe życie.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący artykuł.
OdpowiedzUsuńKlocki LEGO kojarzą się z dzieciństwem i zabawą, lecz wiele dorosłych je układa, ja sama uważam, że nie jest to powód do wstydu.
Klocki LEGO kojarzą mi się z dzieciństwem, ponieważ wspaniale spędzałam czas na układaniu ich z rodzeństwem. Do tej pory wraz z moją przyjaciółką bardzo chętnie sięgamy po zestawy głównie o tematyce motoryzacyjnej.
OdpowiedzUsuńW dzieciństwie ułożyłam parę zestawów LEGO i bardzo dobrze wspominam te czasy. Artykuł jest bardzo interesujący.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis o klockach LEGO! Zdecydowanie kojarzą mi się one z dzieciństwem i beztroskim układaniem ich. Przy procesie składania towarzyszyło wiele radości powodującej uśmiech. LEGO inspiruje do tworzenia marzeń!
OdpowiedzUsuńJako młodsze dziecko zawsze uwielbiałam składać klocki LEGO, niestety dawno temu składałam swój ostatni zestaw. Zawsze towarzyszyła ekscytacja, co do ostatniego złożonego elementu.
OdpowiedzUsuńHistoria opisana w artykule bardzo mnie zainteresowała, ponieważ byłem na wycieczce w oryginalnym sklepie LEGO w Danii. Klocki te sprawiają mi dużo radości a zarazem uczą cierpliwości. Będąc w tym sklepie czułem się jak ryba w wodzie, ponieważ wszystko mi się podobało i chciałem jak najwięcej kupić.
OdpowiedzUsuń