Dom mody Gucci
Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę.
(Guccio Gucci)
Która z kobiet nie marzy czasami, żeby kupić sobie jakiś ciuszek lub gadżet pochodzący z któregoś sławnego domu mody (Prada, Versace, Dolce & Gabbana, Dior, Chanel, Armani)? Do światowej czołówki należy również dom mody Gucci.
Guccio Gucci był słynnym projektantem mody, który w 1921 roku założył we Florencji włoski dom mody Guccio Gucci S.p.A. (società per azioni = spółka akcyjna), a swój pierwszy butik otworzył w 1938 roku w Rzymie. Jego projekty cieszyły się ogromnym uznaniem, a on sam zdobył sławę na całym świecie. Miał wyrafinowany gust, który – podobno – rozwinął podczas pracy w londyńskim hotelu Savoy, gdzie był windziarzem. Sara Gay-Forden napisała: Gucci […] szczyt klasy i stylu,[…] synonim wyjątkowej elegancji. Podobnie myślą również i inni. Nie dziwi więc fakt, że w sklepach firmy Gucci umieszczono tabliczki ze świńskiej skóry z mottem wytłoczonym złotymi literami: Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę.
A wszystko zaczęło się w rodzinnej Florencji– w latach 20. XX wieku, od produkcji skórzanych torb podróżnych oraz damskich torebek. Pod koniec lat 30. firmę Gucciego wsparli jego prawie dorośli synowie: Aldo, Vasco, Ugo i Rodolfo. Rozwijała się prężnie, powstawały kolejne sklepy – w Mediolanie (1951 rok), w Stanach Zjednoczonych (1953 rok). Już po śmierci Gucciego otwierano firmowe sklepy w Europie, w Azji (Japonia, Chiny), w Stanach Zjednoczonych.
W roku 1947 Gucci zaprojektował torebkę bamboo (z bambusową rączką), która do dziś kojarzy się z tą marką jako jej najbardziej rozpoznawalny produkt. Ta torebka jest dowodem, że można sobie świetnie radzić nawet w czasach kryzysu. Wobec braku szlachetniejszych surowców, Gucci postanowił wykorzystać len, jutę, a także sprowadzany z Japonii bambus. Wprowadził do sprzedaży torebki z płótna, na których pojawiły się po raz pierwszy splecione ze sobą litery G. Torebki bamboo Gucci nosiły i noszą wpływowe oraz bogate kobiety: na przykład Vanessa Redgrave, Jackie Kennedy, Rita Ora.
Firma Gucci rozwijała się dobrze, poszerzała również swój asortyment. Do toreb i torebek doszły ubrania, buty, apaszki, zegarki, perfumy. Apaszkę zamówiła księżna Grace Kelly z Monako – i do dziś jest produkowany ten wzór (Flora). Duże zmiany nastąpiły, gdy w latach 90. XX wieku wnuk Gucciego, Maurizio sprzedał dom mody Gucci. Pojawili się nowie właściciele oraz nowi projektanci, którzy opracowali nowe strategie.
Firma Gucci opatruje swoje wyroby (torebki, apaszki, buty, zegarki) zwierzęcymi postaciami: tygrysa, pszczoły i węża. Każdy z symboli ma ważne znaczenie. Tygrys – siła oraz odwaga. Wąż – mądrość i wiedza. Pszczoła – pracowitość.
Obecnie po kreacje Gucciego sięgają takie gwiazdy jak Dakota Johnson, Lucy Boynton, Florence Welch, Harry Styles czy ASAP Rocky. Według mnie, są oryginalne i świetne.
W 2021 roku został nakręcony film o rodzinie Guccich „Dom Gucci” – wyreżyserowany przez Ridleya Scotta. Wybitnego reżysera wspierają aktorzy tej miary co: Adam Driver, Al Pacino, Salma Hayek, Jared Leto, Jeremy Irons. W filmie występuje również Lady Gaga, która okazała się dobrą aktorką. Film powstał na podstawie książki Sary Gay Forden „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”. Wydawnictwo Marginesy pisze o tej pozycji: Historia Guccich to historia blichtru, przepychu i intryg, historia powstania, bliskiego upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii.
Zachęcam do obejrzenia filmu – mnie się spodobał. Warto również przeczytać książkę, która stała się inspiracją dla Ridleya Scotta. Pod warunkiem, że kogoś interesuje ten tamat.
Natalia
Grafika:
https://im.indiatimes.in/content/2022/Aug/luxuryabode_62fb7ccdc7627.jpg?w=725&h=379&cc=1
https://greengoldbamboo.com/wp-content/uploads/2015/04/Gucci-Bamboo-Bag1.jpg
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97321460_739172516824409_6745605317893029888_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=2HhEV_aURa4AX8DBh3k&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=00_AfAyEenVVSjfKCXQrZoQ2OigKw4-X2L5Qr7Wgv0hN6dltw&oe=64966AD0
https://zegarkiimoda.pl/wp-content/uploads/2017/12/guccititle.jpg
https://www.vogue.pl/a/digistalsyndication-najlepsze-kreacje-domu-mody-gucci-z-czerwonego-dywanu
https://pliki.ppe.pl/storage/744262e4d05097c39509/744262e4d05097c39509.jpg
Artykuł o Gucci to wspaniała podróż przez historię mody – od skromnych początków po globalne uznanie. Ikoniczne produkty, jak torebka z bambusową rączką czy apaszka Flora, wciąż emanują klasyką. Gorąco polecam zarówno film, jak i fascynującą historię marki Gucci.
OdpowiedzUsuńPolecam także przeczytać książkę pt. ,,Dom Gucci" autorstwa Forden Sary Gay. Opowiada ona niezwykłą historię potęgi dynastii Guccich i równie niezwykły upadek. Podczas gdy firma osiągała bezprecedensowy sukces, rodzina pogrążyła się w osobistej tragedii. Autorka przez ponad 15 lat zajmowała się włoskim przemysłem modowym z Mediolanu, opisując eksplozję marek, w tym Gucci, Armani, Versace, Prada i Ferragamo, z rodzinnych atelier do mega marek.
OdpowiedzUsuńArtykuł zachęcił mnie do obejrzenia filmu „Dom Gucci”, z chęcią dowiem się czegoś więcej na temat tego kultowego domu mody.
OdpowiedzUsuńHistorie ogromnych domów mody często są bardzo ciekawe, bo przecież nie bez powodu np. Prada czy Versace są znane na całym świecie - musi za tym coś stać. Dom mody Gucci również ma interesującą historię, która została opowiedziana w tym artykule. Muszę przyznać, że motto tego posta, będące częścią wypowiedzi Guccio Gucciego ma w sobie dużo prawdy, bo często wysokie ceny odzieży ze znanych marek są krytykowane, ale przecież za nimi kryje się niepodrabialna jakość, zazwyczaj warta wydania wysokiej kwoty.
OdpowiedzUsuńGucci to światowa ikona mody. Historia tego domu mody brzmi ciekawie. Do dziś kreacje tej marki są noszone przez gwiazdy. Myślę, że współcześni projektanci dążą do osiągnięcia takiego sukcesu, jaki zdobył Guccio Gucci.
OdpowiedzUsuńDziękuję za przybliżenie postaci G. Gucciego. Chętnie obejrzę film, by zgłębić historię ikony stylu.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post, podobają mi się projekty marki Gucci. Śledzę duża ilość gwiazd, które zakładają ubrania i fascynuje mnie ich różnorodność.
OdpowiedzUsuńTen wpis na blogu szkolnym bardzo mnie zaciekawił i mam nadzieję że wpisy o takiej tematyce będą pojawiać się częściej.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł, którym autorka ciekawie opisała historie i projekty tego domu mody. Podobała mi się tematyka tego wpisu i zachęcił mnie on do obejrzenia i przeczytania polecanego filmu i książki.
OdpowiedzUsuńAldo Gucci, syn Guccio Gucciego marzył o tym, żeby jego marka każdemu kojarzyła się z luksusem i jakością, tak się stało i trwa do dziś. Gucci to obecnie najpopularniejsza, luksusowa marka mody na świecie. Dwie splecione ze sobą litery ,,G” kryją za sobą inicjały założyciela marki- Guccio Gucci. Dziękuję za ten wpis, który poszerzył moje wiadomości o historii tak światowej firmy.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł , autor fajnie opisał historię tego domu mody oraz zachęcił mnie do obejrzenia filmu .
OdpowiedzUsuńNie znam się zbytnio na modzie, ale ten artykuł przybliżył mi bardziej historię marki Gucci. Jako kinomaniak z przyjemnością obejrzę ,, Dom Gucci"
OdpowiedzUsuńMyślałem, że "Gucci" to po prostu zmyślona nazwa marki ubrań a nie czyjeś nazwisko. Ten wpis zaciekawił mnie historią rodziny Gucci.
OdpowiedzUsuńPo mimo tego, że kompletnie nie interesuję się modą i szeroko rozumianą branżą odzieżową, to muszę przyznać, że ten artykuł bardzo mi się spodobał i zaciekawił. Uważam, że bardzo ciekawe jest w jaki sposób rodziły się wielkie firmy jak ich założyciele powoli zdobywali popularność po to, aby wkońcu dojść na szczyt. Niesamowite jest to jak małe rodzinne firmy stają się wielkimi światowymi gigantami.
OdpowiedzUsuńCiekawy post. Pokazuje, że nawet najdroższe i najbardziej luksusowe firmy zaczynały od prostych i niezbyt wyrafinowanych produktów i stopniowo dochodziły na sam szczyt
OdpowiedzUsuń"Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę". Te słowa słynnego projektanta mody Guccio Gucci są w dzisiejszych czasach tak samo poważnie postrzegane jak w dawnych latach przez wpływowych i znanych ludzi. W produkty marki Gucci zaopatrują się również osoby, które pragną mieć rzeczy z gwarancją dobrego wykonania. Podziwiam założyciela tej marki za to, że z rodzinnej firmy zrobił firmę znaną na całym świecie.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący post. Można wywnioskować, że nawet najdroższe marki świata zaczynały od prościzny oraz tanich produktów. Mimo trudności ważne żeby nie poddawać się oraz spełniać swoje marzenia.
OdpowiedzUsuńPost dotyczący powstania wielkiej i znanej marki Gucci poszerzył moją wiedzę o historii powstania tej firmy. Dzięki artykułowi mogłam pełniej zrozumieć wątki, które pojawiły się w filmie ,,Dom Gucci''. Marka ta jest bardzo znana i ceniona na całym świecie, wiele znanych celebrytów nosi ich kreacje, dlatego kojarzy mi się ona ze światem wielkich gwiazd, luksusem i prestiżem.
OdpowiedzUsuńWarto słono płacić za dobrej jakości ubranie niż dać o wiele mniej za tonę plastikowych (poliester jest włóknem syntetycznym i polimerem czyli ma podobne pochodzenie co plastik) "szmat" to prawda trzeba kreować swój styl z mieszanki markowych ubrań np. spodnie z Nike z tańszymi ubraniami (oczywiście nadal dobrej jakości) lub własno zrobionym odzieniem ponieważ na sto procent wiesz że to jest dobrej jakości (jak dobrze wyszło). Każdy prawdziwy milioner ( to znaczy osobę która "własnoręcznie" osiągnęła sukces ,a nie małolata , który odziedziczył majątek po rodzicach ) miał wiele upadków ale nigdy się nie poddała i zwyciężyła dlatego warto się nie poddawać.
OdpowiedzUsuńWpis o Rodzinie Gucci to fascynująca podróż przez historię mody .Od samych początków po Światowe uznanie. Pokazuje, że nawet najdroższe i najbardziej ekskluzywne marki rozpoczynały swoją "przygodę" od prostych i niezbyt skomplikowanych produktów i stopniowo dochodziły na sam szczyt stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych domów mody na świecie.
OdpowiedzUsuńTen post bardzo mnie zaciekawił pomimo, że nie interesuję się modą. Nie wiedziałem, że "Gucci" jest nazwiskiem. Uwielbiam oglądać filmy więc na pewno obejrzę i ten.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post. Pokazuje początki marki "Gucci", która dzięki swojemu podejściu do mody może cieszyć się dziś światową sławą.
OdpowiedzUsuńArtykuł pełni świetną "reklamę" do filmu "Dom Gucci", który z wielką chęcią i zaciekawieniem pozwolę sobie obejrzeć.
OdpowiedzUsuńArtykuł bardzo mi się podobał, ponieważ interesuję się powstawaniem takich marek jak Gucci, Chanel, Dior. Są one znane i lubiane na całym świecie. Wszystkie powstały z wielkiej pasji ich kreatorów. Młodzi ludzie mogą czerpać z tego inspirację i dążyć do spełnienia własnych marzeń.
OdpowiedzUsuńTemat artykułu sprawia, że jest on jednym z moich ulubionych, ponieważ interesuję się modą. Historia rodziny Guccich opisana w filmie „Dom Gucci” była dla mnie intrygująca i dzięki temu obejrzałam film z ogromnym zaciekawieniem .
OdpowiedzUsuńTen artykuł bardzo mnie zainteresował. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat rodziny Gucci.
OdpowiedzUsuńArtykuł skutecznie zachęca do zgłębienia historii marki poprzez różnorodne medium, zarówno poprzez modę, jak i film czy literaturę.
OdpowiedzUsuńJest to bardzo ciekawy temat dla osób interesujących się modą ale i nie tylko. Myślę, że Gucci jest znane praktycznie każdemu, więc może się tym także zainteresować każdy. Dzięki temu artykułowi mam ochotę obejrzeć powstały film ,,Dom Gucci".
OdpowiedzUsuń