Jak zacząć przygodę z gitarą?
Gdybym miał gitarę, to bym na niej grał
Opowiedziałbym o swej miłości, którą przeżyłem sam...
(autor nieznany)
Wiele osób twierdzi, że chciałoby się nauczyć grać na gitarze, ale z drugiej strony mają obawy, ponieważ wiedzą, że szybko stracą chęci lub nie będą mieli weny i motywacji do grania. Nie ukrywam, na samym początku miałem podobnie. Czasem nawet widok gitary mnie odstręczał, a ludzie mówiący: Nie wychodzi ci to, dodatkowo zniechęcali do dalszej nauki. Swoją gitarę kupiłem w lutym 2019 roku. Ćwiczyłem godzinę dziennie. Po dwóch tygodniach umiałem już zagrać proste piosenki. Sukcesem było zagranie Wehikułu czasu zespołu Dżem. W sierpniu tego samego roku kupiłem drugą gitarę, którą mam do dzisiaj. Z każdym dniem grałem coraz lepiej i ciągle doskonalę umiejętności muzyczne. W swoim artykule chciałbym podzielić się wskazówkami, które mogą pomóc w nauce gry na gitarze.
Budowa gitary. Aby zacząć swoją przygodę z grą, musimy poznać podstawowe elementy gitary. Oto one. Pudło rezonansowe, największa część gitary, która odpowiada za przenoszenie dźwięku ze strun do otworu rezonansowego. Im większe pudło, tym dźwięk jest głośniejszy. Otwór rezonansowy to miejsce wydobywania się dźwięku znajdujące się w centrum pudła rezonansowego, dokładnie na wysokości jego zwężenia. Gryf - długa listwa, na której prowadzone są struny. Progi - segmenty na gryfie, znaczone metalową blaszką. Łapanie strun na każdym następnym progu, będzie powodowało wydobyciem innego dźwięku. Im bliżej pudła rezonansowego, tym umieszczane są węziej. Struny - ich szarpnięcie powoduje wydobywanie się dźwięku. Mogą być wykonane z nylonu (charakterystyczne dla gitar klasycznych) lub z metalu (charakterystyczne dla gitar akustycznych). Mostek to miejsce mocowania strun na pudle rezonansowym. Główka - miejsce mocowania strun na górnej części gitary. Stroiki znajdują się na główce. Ich przekręcanie umożliwia strojenie gitary.
Jaką gitarę wybrać? Musimy podjąć decyzję, która gitara będzie dla nas odpowiednia. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje gitar. Gitara klasyczna, która wywodzi się od gitary barokowej. Ma 6 strun z nylonowego materiału, oraz średniej wielkości pudło rezonansowe (zależnie od rozmiaru). Posiada szeroki gryf, dlatego na początku trudno jest go objąć w całości (głownie gdy chcemy złapać akord barowy, ale o tym później). Jest najlepsza do grania utworów muzyki poważnej, głównie jazzowych, ze względu na delikatne brzmienie.
Gitara akustyczna. Znawcy mawiają, że jest ona nieodzownym elementem każdej imprezy przy ognisku i jest to prawda. Nadaje się do tego idealnie. Ma większe pudło rezonansowe od klasycznej, więc jest głośniejsza. Posiada dużo węższy gryf oraz najważniejsze – ma metalowe struny. Dlatego jej używanie na początku nauki może być nieco bolesne, ale spokojnie – naskórek na opuszkach z czasem się przyzwyczai. Takie struny są podstawową różnicą między tymi dwoma gitarami. Sprawiają, że gitara akustyczna ma dużo ostrzejsze brzmienie, które się sprawdzi na imprezach oraz koncertach. Jest idealna do grania muzyki rozrywkowej.
Gitara elektryczna. Jej budowa jest nieco bardziej skomplikowana. Posiada układy przetwarzania dźwięku. Aby wydobyć brzmienie, musimy ją podłączyć do wzmacniacza, zwanego powszechnie „piecykiem”. Taka gitara daje nam o wiele więcej możliwości, możemy bowiem dowolnie regulować dźwięk . Jest idealna do grania utworów rockowych czy metalowych. Zespół Metallica nie powstałby bez jej pomocy. Tańszą alternatywą takiego instrumentu jest gitara elektroakustyczna. Jest to zwykły akustyk z możliwością podłączenia do wzmacniacza.
Teraz pozostaje tylko którąś zakupić. Niestety, w tej kwestii nie potrafię nic doradzić. Każdy musi sam zadecydować, co będzie dla niego najlepsze. Oczywiście, ważną kwestią będzie cena. Wiadomo jednak, że cena wiąże się z jakością instrumentu. Im tańsza, tym gorsze materiały oraz jej wykończenie. Im droższa, tym lepszy gatunek i większa dbałość o szczegóły. Pamiętajmy jednak, że gitara z prawdziwego drewna będzie kosztować od 3 tysięcy złotych w górę, więc zastanówmy się, czy jest to odpowiedni wybór na start. Kolejną ważną kwestią jest rozmiar, lecz w naszym wieku kupowanie gitary o rozmiarze mniejszym niż standardowy, jest już raczej mało spotykane.
Zaczynamy grać. Struny. Wyobraźmy sobie, że już kupiliśmy nasz wymarzony sprzęt. Od czego powinniśmy zacząć? Zauważymy, że gitara ma 6 strun - 3 cienkie i 3 grube. Są one umieszczone od dołu gryfu - od najcieńszej do najgrubszej. Struny cienkie to struny wiolinowe, grube zaś to struny basowe. Wszystkie mają swoje nazewnictwo: najcieńsza struna – E1; następna struna – B2 lub H2;trzecia struna – G3; czwarta struna – D4; piąta struna – A5; najgrubsza struna – E6. Każda ze strun wydobywa inny dźwięk. Oczywiście, istnieją gitary, które mają o wiele więcej strun, lecz my skupiamy się na tych najbardziej powszechnych. Zanim dotkniemy którejkolwiek ze strun, od razu po zakupie, zabierzmy się za strojenie. Robimy to używając pokręteł na główce. Możemy do tego użyć stroika (który zaczepiamy na główce) lub nawet za pomocą specjalnej aplikacji na telefonie. Szarpiemy po kolei każdą ze strun, jednocześnie kręcąc kluczem odpowiadającym każdej strunie. Gdy stroik zaświeci się na zielono, gitara powinna być nastrojona. Jeżeli jednak dźwięk nie będzie nam odpowiadał, możemy powtórzyć proces. Po strojeniu poszarpmy struny jak tylko chcemy i poczujmy gitarę.
Następnym krokiem jest zapoznanie się z tabulaturą, czyli systemem ułatwiającym czytanie nut na gitarę. Wygląda tak:
e|-----------------|
H/B|-----------------|
G|-----------------|
D|-----------------|
A|-----------------|
E|---------------1-|
Jak ją rozszyfrować? To bardzo proste. Literki oznaczają struny, a cyfry na każdej z linii - numer progu, na którym należy złapać strunę. Progi liczymy od lewej. Znajdują się na nich punktory, dzięki którym nie pogubimy się. Czasami na tabulaturze pojawiają się różne znaki, ale je też potrafimy odczytać. h - hammer -on – uderzenie - dociskamy strunę bez szarpania; p – pull-off -trzymając strunę, puszczamy ją, lekko ciągnąc do dołu; b – bend -podciągnięcie (czasem jako ^) - podciągamy strunę do góry; / i \ – slide (czasem jako s) - przesuwamy palcem po strunie; v – vibrato (czasem jako ~) – podciągamy i ściągamy strunę rytmicznie do góry i do dołu.
Istnieją gotowe zapisy tabulatur na gitarę, zwane akordami. Ułatwiają one grę na gitarze, szczególnie gdy bijemy w struny, a nie je oddzielnie szarpiemy. Oto kilka z nich:
Mamy jeszcze akordy barowe. Wymagają złapania wszystkich strun na jednym progu naraz. Wyćwiczenie akordu F dur otworzy nam drogę do zagrania wszystkich akordów barowych.
Kwestia bicia to skomplikowana sprawa, ale zazwyczaj jest ono zapisywane jako góra – dół, itd. Z czasem jednak zauważymy, że zaczniemy sami nadawać rytm i będziemy wiedzieć, w jaki sposób uderzać w struny.
Jeśli pęknie struna? Można ją wymienić samodzielnie. Na You Tube istnieje mnóstwo poradników na ten temat. Jeżeli jednak będziemy bać się, że coś pójdzie nie tak, możemy oddać gitarę w ręce specjalisty. Sam zaproponuje, jakie struny wybrać oraz założy je, a my nie będziemy się stresować.
Jak konserwować gitarę? Wystarczy lekko zwilżona (ale nie przesączona!) ściereczka z mikrofibry i po problemie.
Więcej wskazówek na temat gitary można znaleźć w Internecie. Ukazane tam treści jeszcze dokładniej obrazują samą technikę grania. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, aby samemu grać, możemy poszukać korepetytora. Ja korzystałem z wielu artykułów, filmów instruktażowych nauki gry i mogę się nimi podzielić. Ważne jest jednak, żeby się nie poddawać, bo jak to mówią - nauka i porażki, czynią mistrza!
https://www.youtube.com/watch?v=UVXTI5GriyY&t=75s
https://www.youtube.com/watch?v=9VDMQEWhFwE
https://guitarschool.pl/jak-nastroic-gitare/
https://alegitara.pl/wymiana-strun-w-gitarze-akustycznej
Wiktor
Grafika:
https://cdn.pixabay.com/photo/2014/04/03/10/30/acoustic-guitar-310715_960_720.png
https://kursgitary.pl/wp-content/uploads/budowa-gitary-cz%C4%99%C5%9Bci.jpg
https://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/budowa-gitary.html
https://www.lightingcenter.pl/50621-cort-ac100dx-gitara-klasyczna.html
https://all4sound-eshop.static.s1.upgates.com/_cache/d/9/d935fd2ef31ad74ec26ecaa4c71b94db.jpg
https://bratpol.com.pl/cort-x100-opbk-black-gitara-elektryczna-23242.html
http://gram-na-gitarze.blogspot.com/2014/01/podstawowe-chwyty-gitarowe.html
"Zacząłem ją [gitarę] stroić, ale przerwałem, kiedy zorientowałem się, że Valentina płacze.
OdpowiedzUsuń- To było takie piękne! - Otarła łzę z policzka. - Co to za piosenka?
Zamrugałem.
- To się nazywa strojenie " ~ Rick Riordan ,, Ukryta wyrocznia "
„Mick Jagger czy Eric Clapton nie zostali gwiazdami, grając na puzonie. Czy Jimmy Hendrix albo Pete Townsend rozwalali na scenie puzon? Nie ma mowy. Wszyscy z zasady rozwalają gitary elektryczne. Jakby człowiek rozwalił puzon, to by go wyśmiali”. (Haruki Murakami,Po zmierzchu)
OdpowiedzUsuńChłopiec z gitarą byłby dla mnie parą
OdpowiedzUsuńChcę przez życie śpiewająco razem iść.
Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą
Może mnie o rękę prosić choćby dziś.
Z nim by było szczęście moje,
Dwie gitary i nas dwoje-
Tak śpiewała kiedyś Karin Stanek - polska piosenkarka bigbitowa, wokalistka zespołu Czerwono-Czarni.
Bardzo ciekawy tekst. Przedstawiłeś tajniki gry na gitarze w bardzo prosty i przystępny dla początkującego sposób.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny artykuł dla kogoś, kto chce zacząć swoją przygodę z gitarą.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł! Sama mam w domu gitarę, która szczerze mówiąc tylko stoi w kącie jako ozdoba. Nigdy nie interesowała mnie nauka grania ale po przeczytaniu tego postu mam ogromną chęć w wolnej chwili spróbować swoich sił w nauce grania na gitarze.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł.Zachęcił mnie do nauki gry na gitarze.
OdpowiedzUsuńTen artykuł to Idealne połączenie najważniejszych spraw związanych z grą na tego typu instrumencie. Jestem Zachwycona i czekam na więcej artykułów tego typu. Niech Muzyka rośnie w sercu <3
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł. Przyda się osobom, które chcą zacząć grę na gitarze. Informacje zawarte w poście chętnie wykorzystam przy znajomych, którzy na niej grają.
OdpowiedzUsuńGram na gitarze od około trzech lat. Pamiętam jak postawiłam sobie cel żeby zagrać "Wehikuł czasu" i tą satysfakcję kiedy po wielu próbach się udało. Ta piosenka ma w sobie coś co sprawia, że wiele osób chce ją grać.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł! Świetnie przedstawiłeś etapy rozpoczęcia nauki gry na gitarze, to co konkretnie powinniśmy robić, jeśli chcemy zacząć przygodę z tym instrumentem.
OdpowiedzUsuńZawsze interesowała mnie gitara elektryczna, ale nigdy nie miałam podejścia, żeby cokolwiek zrobić w tym kierunku. Może uważałam, że nie jestem zbyt odpowiednia do tego? Nie jestem za bardzo pewna... Szczerze podziwiam Cię i twoje starania, te chęci, które masz w sobie. Życzę Ci powodzenia na tej drodze.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuń