6 października 2016

Podróże kształcą



           Miasto na pustyni


Bogactwo jest jak woda morska:
im więcej pijesz,
tym większe masz pragnienie.
                                                                                   (Arthur Schopenhauer)
 

Dubaj. Około 1960 roku   w tym  miejscu  na wiele kilometrów rozpościerają się jedynie wydmy. Widać tylko  kilka ludzkich osad i krystalicznie czyste morze, w którym wydobywane są perły. To wręcz  rajski obraz, nieodkryty przez cywilizację i odizolowany od świata. Gdy jednak naukowcy odkrywają tu ropę naftową, to niepozorne miejsce  zamienia się w najszybciej rozrastające się miasto na świecie. Dubaj przyciąga rocznie około 13 mln turystów, których z roku na rok przybywa.  Jak to się stało, że na pustyni w przeciągu zaledwie 50 lat wyrosły  tysiące drapaczy chmur, w tym najwyższy na świecie Burdż Chalifa?
Dubaj to miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które zamieszkuje ponad  2 mln mieszkańców, głównie z Azji. Jest jednym z najbogatszych miast świata, co zawdzięcza złożom ropy naftowej i gazu ziemnego. Urzeka przede wszystkim sięgającymi nieba budynkami, oryginalną architekturą i temperaturą sięgającą w lecie 42°C, przed którą można się schronić w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jednym z powodów, dla których miliony turystów odwiedzają  to miasto, jest chęć zobaczenia najwyższego budynku świata Burdż Chalifa. Ma on 828 metrów, 163 piętra i  jest wyższy od nowojorskiego World Trade Center o prawie 300 metrów, a został wybudowany  w przeciągu 5 lat. Budowla została tak nazwana na cześć prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejka Chalifa bin Zajda. Początkowo budynek miał mierzyć znacznie mniej, bo około 550 metrów, ale duże ambicje tamtejszego władcy sprawiły, że wysokość  urosła aż do 828 metrów. Swój wygląd zawdzięcza architektowi Adrianowi Smithowi, dla którego inspiracją był kwiat błonczatki. Nawiązuje on do islamu i kwiatu pustyni. Składa się z centralnego rdzenia i 3 mniejszych kolumn, dzięki czemu budowla zyskała smukły wygląd. 
Innym,  również  wartym zobaczenia miejscem, jest The Dubai Mall, czyli największe centrum handlowe świata, mające powierzchnię 112 ha. Mieści się w nim 1200 sklepów, 150 restauracji serwujących dania z całego świata, lodowisko i akwarium o pojemności 10 mln litrów. Targ złota to kolejne miejsce, które zapiera dech w piersiach. Jest to bazar, na którym sprzedawane są wyroby ze złota: od delikatnych naszyjników, przez piękne bransoletki po pierścionki warte setki dolarów. Na szczęście sprzedawcy chętnie się targują, więc każdy może nabyć drogocenną pamiątkę za o wiele niższą cenę.
Dubaj posiada również sztuczne wyspy w kształcie palm, na których znajdują się luksusowe restauracje i domy warte miliony dolarów.  
Co nieco o obyczajach. Dubaj – miasto pełne przepychu i  bogactwa - jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów. Czy takie bogactwo  rodzi pokusę kradzieży? Pewnie tak, ale w tym pustynnym raju obowiązują surowe zasady:  drobna kradzież karana jest nawet wydaleniem z kraju. Jest to więc jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie, o ile oczywiście przestrzega się pewnych reguł.  Wszyscy rdzenni mieszkańcy i część imigrantów wyznają islam. Inne religie to: hinduizm, sikhizm i chrześcijaństwo, dla których są budowane świątynie, co świadczy o tolerancji wobec tych wyznań. Religia ma duży wpływ na prawo i zwyczaje. W czasie ramadanu - miesiąca postu - nie powinno się jeść w miejscach publicznych przed zachodem słońca, a kobiety powinny zakrywać na ulicy ramiona. Alkohol może być spożywany tylko w restauracjach lub domach, nigdy na ulicy. Poza tym na kupno alkoholu potrzebny jest specjalny dokument upoważniający do zakupu. Bycie pijanym w miejscu publicznym jest wykroczeniem, podobnie posiadanie narkotyków. W skrajnych przypadkach może grozić karą  śmierci. Pewne normy obowiązują również sposobu ubierania się. Mężczyźni noszą długie tuniki z rękawami (kandury). Najczęściej  są białe ze względu na wysokie temperatury. Kolorowe ubrania noszone są głównie zimą. Kobiety natomiast noszą czarne tuniki (abaje), zakrywające  większość  ciała, również włosy. Turyści  muszą  zakrywać ramiona i kolana. W przeciwnym wypadku mogą zwrócić uwagę nie tylko mieszkańców, ale też policji, zdarzają się nawet aresztowania. 

Budynek sięgający  nieba niczym Wieża Babel, wyspy przypominające palmy, tysiące sklepów z  całego świata i ociekające złotem stragany to tylko część atrakcji Dubaju. Należy jednak pamiętać, by w tym magicznym miejscu nie stracić głowy, wszak nie bogactwo jest najważniejsze w życiu.

AN

Grafika:
http://www.990px.pl/files/2009/12/3_93762635.jpg
https://dossantossite.files.wordpress.com/2016/02/presentation-future-of-civil-engineering-8-638.jpg?w=648
http://7606-presscdn-0-74.pagely.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/09/Burj-Khalifa-Tower-Dubai-Photos-Images-Pictures-Videos-27-709x532.jpg
http://www.movingup.ae/wp-content/uploads/2015/07/Gold-Souk.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEir25bPnPTi9LFCdj7EzOxZ9Hmpv8FsMrcipvxH-cKKpuwgYHGbJ_O9VD-nBwTzsuqhJftuP7IzWHM-KmrHe_XP6UmYxrf7f1ngBDVdMbdV6ftU2U_ztux9A-cNyf9jREZYBHMs2yci5dpm/s400/dubaj4.png